Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καμία μέθοδος αντισύλληψης, εκτός απο τις ακραίες (δηλαδή στείρωση) δεν έχει 100% επιτυχία, μη το ξεχνάμε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Δεν ειναι 100% σιγουρη ομως ειναι μεγαλη γκαντεμια αν αυτος φοραει προφυλακτικα κι αυτη παιρνει αντισυλληπτικα.Ακομα κι αν δεν παιρνει ομως,ειναι λιγο δυσκολο να σπασει το προφυλακτικο σε μια απ τις επικινδυνες μερες και ακομα πιο δυσκολο να μεινει εγκυος με τη μια φορα.. εδω ζευγαρια προγραμματιζουν τις επαφες τους για τις μερες αυτες μηπως και γινουν γονεις και παλι μπορει να παρει μηνες.Αλλα και ολα αυτα αν ισχυουν,υπαρχει και το λεγομενο χαπι της επομενης ημερας. Οκ ισως ειναι υπερβολη να προσεχουν τοσο πολυ,ομως αφου υπαρχουν τα μεσα ας φυλανε τα ρουχα τους για να εχουν τα μισα
Το προφυλακτικο 99%
το αντισυλληπτικο 99%
υπαρχει το χαπι της επομενης ημερας
αν συνυπολογισουμε και οτι οτι η πιθανοτητα εγκυμοσυνης με κανονικες επαφες (δηλ. να προσπαθεις για παιδι) ειναι 20% καθε μηνα.. ε απ τις 100000 εκτρωσεις αντε να ειναι καμια 100 (και πολλες λεω) αυτες που οντως ηταν απο αποτυχια των μεσων αντισυλληψης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καμία μέθοδος αντισύλληψης, εκτός απο τις ακραίες (δηλαδή στείρωση) δεν έχει 100% επιτυχία, μη το ξεχνάμε αυτό.

Όπως και να χει, ο συνδυασμός προφυλακτικού και χαπιού της επόμενης ημέρας προσφέρει ασφάλεια πολύ πάνω από το 90-95%. Πρακτικά αυτο σημαίνει απόλυτη ασφάλεια, αλλά και πάλι δεν δέχομαι ότι το 5% των προφυλακτικών που έσπασαν αποτελούν πραγματική αντιστοιχία με τις χιλιάδες εκτρώσεις που γίνονται. Τώρα εντάξει, αν βαριούνται να πάνε μέχρι το περίπτερο, κακό του κεφαλιού τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Όπως και να χει, ο συνδυασμός προφυλακτικού και χαπιού της επόμενης ημέρας προσφέρει ασφάλεια πολύ πάνω από το 90-95%. Πρακτικά αυτο σημαίνει απόλυτη ασφάλεια, αλλά και πάλι δεν δέχομαι ότι το 5% των προφυλακτικών που έσπασαν αποτελούν πραγματική αντιστοιχία με τις χιλιάδες εκτρώσεις που γίνονται. Τώρα εντάξει, αν βαριούνται να πάνε μέχρι το περίπτερο, κακό του κεφαλιού τους.


αυτο εν μέρει εννοούσα.. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Όπως και να χει, ο συνδυασμός προφυλακτικού και χαπιού της επόμενης ημέρας προσφέρει ασφάλεια πολύ πάνω από το 90-95%. Πρακτικά αυτο σημαίνει απόλυτη ασφάλεια, αλλά και πάλι δεν δέχομαι ότι το 5% των προφυλακτικών που έσπασαν αποτελούν πραγματική αντιστοιχία με τις χιλιάδες εκτρώσεις που γίνονται. Τώρα εντάξει, αν βαριούνται να πάνε μέχρι το περίπτερο, κακό του κεφαλιού τους.

Δεν έχει, όμως, επιπτώσεις στην υγεία το χάπι; Μπορεί να το χρησιμοποιεί μία γυναίκα συχνά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το χάπι της επόμενης μέρας είναι ορμονική βόμβα, είναι μόνο για περιπτώσεις εξαιρετικής ανάγκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ναι ειναι επικινδυνο ομως θα το παρεις μια (το πολυ 2) φορες και τις επομενες θα προσεχεις πολλαπλα.. ποσες φορες πια να αποτυχουν τα μετρα αντισυλληψης στο ιδιο ατομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Το χάπι της επόμενης μέρας είναι ορμονική βόμβα, είναι μόνο για περιπτώσεις εξαιρετικής ανάγκης.

Για αυτό λέω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και το προφυλακτικό μονο του προσφέρει πολύ πάνω απ΄το 85%. Το 15%, λοιπόν, των ζευγαριών, δεν ανταποκρίνεται στα νούμερα των εκτρώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Είμαι 100% κατά των εκτρώσεων.Ομολογώ πως σε ορισμένες περιπτώσεις η έκτρωση φαντάζει ώς η λογικότερη και καλύτερη λύση...Σκεφτήτε όμως τις συνέπειες που έχει στον οργανισμό μίας γυναίκας. μπορεί να μην είναι το γνωρίζουμε όλοι,αλλά αν ρωτήσετε έναν γυναικολόγο θα σας πει πώς μετά την έκτρωση οι πιθανότητες να συλλάβει παιδί η γυναίκα μειώνονται,και αυξάνονται οι ποιθανότητες εάν συλλάβει η εγκυμοσύνη της να έχει επιπλοκές.Γι'αυτο και η υπογεννητικότητα έχει αυξηθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια....Επείδη κάναμε τις εκτρώσεις ψωμοτύρι...
Εκτός αυτού θεωρώ πως η έκτρωση ισούται με δολοφονία.Το ότι το έμβρυο δεν έχει πλήρη συνείδηση,δεν το καθιστά λιγότερο άνθρωπο.Δηλαδή ένα παιδί με καθυστέρηση που δεν έχει πλήρη αντίληψη της πραγματικότητας δεν το αποκαλούμε άνθρωπο?
Εξαιρώ βέβαια τις περιπτώσεις στις οποίες το παιδί θα γεννηθεί με σοβαρά προβλήματα υγείας (π.χ.καθυστέρηση κλπ) διότι τότε η ζωή του θα είναι μία κόλαση..
Ειδικά αν ζει στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Εσεις εχετε σκεφτει μονο την περιπτωση της εγκυμοσυνης κατα λαθος....Σκεφτειτε ομως να μεινει μια κοπελα εγκυος λογω αιμομειξιας ή βιασμου?Εγω, αν και δεν εχω σχηματισει γνωμη ακομα,κλινω προς το υπερ υπο προυποθεσεις
συμφωνω μαζι σου σιγουρα...γενικα θεωρω οτι ειναι σαν φονος γιατι ειναι ενας ανθρωπος στα "σκαρια".Βαζω ομως και την περιπτωση παιδιου με προβλημα σοβαρο αν διαγνωστει οπως συδρομο down και κατι τεοιες περιπτωσεις που το πιο καλο για ολους ειναι δυστυχως η εκρτωση.
αλλιως αν ειναι απο λαθος της σχεσης πρεπει να κανεις τα αδυνατα δυνατα και να το κρατησεις..οι εποχες εχουν αλλαξει δεν ειμαστε σαν κοινωνια τοσο πισω οσο παλια..
Αλλα καλα θα κανουμε ολοι να προσεχουμε να μη συμβει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Είμαι 100% κατά των εκτρώσεων.Ομολογώ πως σε ορισμένες περιπτώσεις η έκτρωση φαντάζει ώς η λογικότερη και καλύτερη λύση...Σκεφτήτε όμως τις συνέπειες που έχει στον οργανισμό μίας γυναίκας. μπορεί να μην είναι το γνωρίζουμε όλοι,αλλά αν ρωτήσετε έναν γυναικολόγο θα σας πει πώς μετά την έκτρωση οι πιθανότητες να συλλάβει παιδί η γυναίκα μειώνονται,και αυξάνονται οι ποιθανότητες εάν συλλάβει η εγκυμοσύνη της να έχει επιπλοκές.Γι'αυτο και η υπογεννητικότητα έχει αυξηθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια....Επείδη κάναμε τις εκτρώσεις ψωμοτύρι...
Εκτός αυτού θεωρώ πως η έκτρωση ισούται με δολοφονία.Το ότι το έμβρυο δεν έχει πλήρη συνείδηση,δεν το καθιστά λιγότερο άνθρωπο.Δηλαδή ένα παιδί με καθυστέρηση που δεν έχει πλήρη αντίληψη της πραγματικότητας δεν το αποκαλούμε άνθρωπο?
Εξαιρώ βέβαια τις περιπτώσεις στις οποίες το παιδί θα γεννηθεί με σοβαρά προβλήματα υγείας (π.χ.καθυστέρηση κλπ) διότι τότε η ζωή του θα είναι μία κόλαση..
Ειδικά αν ζει στην Ελλάδα...
Ακριβως αυτα πιστευω κι εγω.. μαλλον λες για τον καθηγητη της βιοηθικης που ειπε οτι το εμβρυο δεν ειναι ανθρωπος.Σημερα ειπε οτι η μανα του Χιτλερ ηθελε να κανει εκτρωση αλλα ο γιατρος δεν της εκανε,σα να ελεγε οτι να η καλη εκτρωση θα μας γλιτωνε απ το χιτλερ!Ισως δεν ενδιαφερθηκε να μαθει οτι και η μανα του μπετοβεν ηθελε να κανει εκτρωση,να δουμε τι αποψη θα ειχε γι αυτη την περιπτωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ειλικρινά θα είχε πλάκα να μαθαίναμε ότι η δική του μάνα ήθελε να κάνει έκτρωση!
Παρεπιπτόντως πριν λίγο είδα τα σχετικά βίντεο,με τις αντιδράσεις του εμβρύου κατά τη διάρκεια της έκτρωσης και πραγματικά σοκαρίστικα...Θέλουν γερό στομάχι για να τα αντικρύσεις..
Είναι τρομερό τι κάνουν εκατοντάδες γυναίκες κάθε μέρα λόγω βλακείας και ημιμάθειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν ειναι ΠΑΝΤΑ αποτελεσμα βλακειας και ημιμαθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Η κοπελα ειναι υπερ οταν προκειται για λογους υγειας που προφανως δεν ειναι απο βλακεια και ημιμαθεια.Υποθετω πως εννοει αυτες που δεν προσεχαν ειτε γιατι δε νοιαστηκαν και ηθελαν να μη στερηθουν το παραμικρο στην απολαυση τους ειτε επειδη δεν ενημερωθηκαν.Ειναι τοσο κριμα.. ειδικα μερικες το εχουν κανει συστημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ναι ρε οκ σε αυτο συμφωνω και γω ,απλως εκανα μια διευκρινισουλα :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γιατρέ βοήθα με, είμαι έγκυος ξανά!


Μια μητέρα μπήκε στο ιατρείο του οικογενειακού της γιατρού κρατώντας στην αγκαλιά της ένα χαριτωμένο παιδάκι μόλις ενός χρόνου. Κάθισε στο κάθισμα κοντά στο γιατρό και του είπε: "Γιατρέ, σε παρακαλώ βοήθησέ με. Το μωρό μου είναι μόλις ενός χρόνου κι εγώ είμαι έγκυος ξανά και δεν θέλω να έχω δυο παιδιά τόσο κοντά το ένα στο άλλο".
"Και τι θέλεις να κάνω;" ρώτησε ο γιατρός.
"Να μου αφαιρέσεις το παιδί αυτό", απάντησε η γυναίκα.
Ο γιατρός αφού σκέφτηκε για λίγο σοβαρά είπε: "Νομίζω ότι υπάρχει μια καλύτερη λύση για το πρόβλημά σου. Αφού δεν θέλεις να έχεις δυο παιδιά τόσο κοντά το ένα με το άλλο, η καλύτερη λύση είναι να σκοτώσουμε το μωρό που έχεις στην αγκαλιά σου παρά εκείνο που έχεις στην κοιλιά σου. Αυτό είναι ευκολότερο και δεν κάνει διαφορά πιο από τα δυο θα σκοτώσουμε. Έτσι αποφεύγουμε και τον κίνδυνο για τη δική σου τη ζωή".
Ύστερα ο γιατρός πήρε στο χέρι του ένα μαχαίρι και ζήτησε από τη μητέρα να ξαπλώσει το παιδί κάτω και να γυρίσει το κεφαλάκι του από την άλλη μεριά.
Η γυναίκα κόντεψε σχεδόν να λιποθυμήσει καθώς πετάχτηκε με τρόμο από το κάθισμά της και έβγαλε μια κραυγή: "Δολοφόνε!".
Ο γιατρός τότε της εξήγησε και την έπεισε πως η πρότασή του να σκοτώσει το ήδη γεννημένο παιδάκι δεν ήταν χειρότερη από τη δική της αίτηση να σκοτώσουν το αγέννητο. Όποιο από τα δυο κι αν εξαφάνιζαν δε θα έπαυε να είναι έγκλημα. Η μόνη διαφορά βρισκόταν στην ηλικία του θύματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Γιατρέ βοήθα με, είμαι έγκυος ξανά!


Μια μητέρα μπήκε στο ιατρείο του οικογενειακού της γιατρού κρατώντας στην αγκαλιά της ένα χαριτωμένο παιδάκι μόλις ενός χρόνου. Κάθισε στο κάθισμα κοντά στο γιατρό και του είπε: "Γιατρέ, σε παρακαλώ βοήθησέ με. Το μωρό μου είναι μόλις ενός χρόνου κι εγώ είμαι έγκυος ξανά και δεν θέλω να έχω δυο παιδιά τόσο κοντά το ένα στο άλλο".
"Και τι θέλεις να κάνω;" ρώτησε ο γιατρός.
"Να μου αφαιρέσεις το παιδί αυτό", απάντησε η γυναίκα.
Ο γιατρός αφού σκέφτηκε για λίγο σοβαρά είπε: "Νομίζω ότι υπάρχει μια καλύτερη λύση για το πρόβλημά σου. Αφού δεν θέλεις να έχεις δυο παιδιά τόσο κοντά το ένα με το άλλο, η καλύτερη λύση είναι να σκοτώσουμε το μωρό που έχεις στην αγκαλιά σου παρά εκείνο που έχεις στην κοιλιά σου. Αυτό είναι ευκολότερο και δεν κάνει διαφορά πιο από τα δυο θα σκοτώσουμε. Έτσι αποφεύγουμε και τον κίνδυνο για τη δική σου τη ζωή".
Ύστερα ο γιατρός πήρε στο χέρι του ένα μαχαίρι και ζήτησε από τη μητέρα να ξαπλώσει το παιδί κάτω και να γυρίσει το κεφαλάκι του από την άλλη μεριά.
Η γυναίκα κόντεψε σχεδόν να λιποθυμήσει καθώς πετάχτηκε με τρόμο από το κάθισμά της και έβγαλε μια κραυγή: "Δολοφόνε!".
Ο γιατρός τότε της εξήγησε και την έπεισε πως η πρότασή του να σκοτώσει το ήδη γεννημένο παιδάκι δεν ήταν χειρότερη από τη δική της αίτηση να σκοτώσουν το αγέννητο. Όποιο από τα δυο κι αν εξαφάνιζαν δε θα έπαυε να είναι έγκλημα. Η μόνη διαφορά βρισκόταν στην ηλικία του θύματος.

Εγώ θα έλεγα πως αυτά είναι ψυχαναγκαστικές δραματικές μπαρούφες.
'Οπως και όλα τα συναφή με γυναίκες που ακούν/βλέπουν στον ύπνο τους τα αγέννητα μωρά, και τσιγγάνες που τους λένε 'σε φωνάζει το παιδί σου' και άλλα υπέροχα urban myths.
Αυτό που αξίζει πίσω απ' όλα αυτά τα 'επίκληση-στο-συναίσθημα' κείμενα είναι ένα πολύ σωστό σημεία που ήδη έχει αναφερθεί, και αφορά τη συναισθηματική κατάσταση της γυναίκας.
Δεν είναι μόνο εγκεφαλικό το θέμα, πώς θα ξεχάσει την εν δυνάμει μητρότητα δηλαδή. Απ' αυτή την πλευρά εξαρτάται απ' το πόσο σίγουρη είναι για την απόφασή της, το αν θα έχει την ευκαιρία να κάνει παιδιά αργότερα, ποιές ήταν οι συνθήκες που την οδήγησαν στην έκτρωση, πόσο στηρίζεται στη λογική της.

Υπάρχει όμως και μια παράμετρος που είναι σχεδόν αδύνατον να ελεγχθεί, οι ορμόνες.
Τόσο οι κοπέλες στο forum όσο και τα αγόρια που σχετίζονται με κοπέλες, έχουν δει ή θα δουν σύντομα πόσο οι ορμονικές αναταραχές της περιόδου επηρεάζουν τη συμπεριφορά και τη διάθεση μιας γυναίκας :P - πόσο μάλλον σε μια τόσο δύσκολη κατάσταση, όπως η προετοιμασία του σώματος για εγκυμοσύνη.

Αυτό είναι όλο - το πώς η γυναίκα μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση μετά την έκτρωση. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να απαγορευτεί ή να κατακριθεί η γυναίκα που θα την κάνει ως 'δολοφόνος' ή οτιδήποτε παρόμοιο.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι κάτι που γίνεται ελαφρά τη καρδία, ειδικά λόγω της επικινδυνότητας της διαδικασίας, είναι όμως η έσχατη λύση για κάτι που μπορεί να καταστρέψει πολλές ζωές και όχι απαραιτήτως να σώσει μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα πως αυτά είναι ψυχαναγκαστικές δραματικές μπαρούφες.
'Οπως και όλα τα συναφή με γυναίκες που ακούν/βλέπουν στον ύπνο τους τα αγέννητα μωρά, και τσιγγάνες που τους λένε 'σε φωνάζει το παιδί σου' και άλλα υπέροχα urban myths.
Αυτό που αξίζει πίσω απ' όλα αυτά τα 'επίκληση-στο-συναίσθημα' κείμενα είναι ένα πολύ σωστό σημεία που ήδη έχει αναφερθεί, και αφορά τη συναισθηματική κατάσταση της γυναίκας.
Δεν είναι μόνο εγκεφαλικό το θέμα, πώς θα ξεχάσει την εν δυνάμει μητρότητα δηλαδή. Απ' αυτή την πλευρά εξαρτάται απ' το πόσο σίγουρη είναι για την απόφασή της, το αν θα έχει την ευκαιρία να κάνει παιδιά αργότερα, ποιές ήταν οι συνθήκες που την οδήγησαν στην έκτρωση, πόσο στηρίζεται στη λογική της.

Υπάρχει όμως και μια παράμετρος που είναι σχεδόν αδύνατον να ελεγχθεί, οι ορμόνες.
Τόσο οι κοπέλες στο forum όσο και τα αγόρια που σχετίζονται με κοπέλες, έχουν δει ή θα δουν σύντομα πόσο οι ορμονικές αναταραχές της περιόδου επηρεάζουν τη συμπεριφορά και τη διάθεση μιας γυναίκας :P - πόσο μάλλον σε μια τόσο δύσκολη κατάσταση, όπως η προετοιμασία του σώματος για εγκυμοσύνη.

Αυτό είναι όλο - το πώς η γυναίκα μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση μετά την έκτρωση. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να απαγορευτεί ή να κατακριθεί η γυναίκα που θα την κάνει ως 'δολοφόνος' ή οτιδήποτε παρόμοιο.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι κάτι που γίνεται ελαφρά τη καρδία, ειδικά λόγω της επικινδυνότητας της διαδικασίας, είναι όμως η έσχατη λύση για κάτι που μπορεί να καταστρέψει πολλές ζωές και όχι απαραιτήτως να σώσει μία.

συμφωνω απολυτα..:iagree: επισης, δεν πιστευω οτι τα chainοειδη "συναισθηματικα" κειμενα και φωτογραφιες (καπου ειδα και τετοιες σε αυτο το θεμα) εχουν να προσφερουν κατι( που τουλαχιστον δεν ξερουμε)...αποψη μου βεβαια ειναι αυτη...ο καθενας εκδηλωνει οπως θελει την αποψη του απλως αυτη η παρουσιαση ειναι κατ'εμε αρκετα μονοδιαστατη σε ενα θεμα που σηκωνει πολλη αναλυση και εχει διαφορες πτυχες (ειδικα στη γυναικεια ψυχολογια οπως ειπε και η Nerya) που οφειλουμε να ερευνησουμε πριν παρουμε θεση:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Είμαι 100% κατά των εκτρώσεων.Ομολογώ πως σε ορισμένες περιπτώσεις η έκτρωση φαντάζει ώς η λογικότερη και καλύτερη λύση...Σκεφτήτε όμως τις συνέπειες που έχει στον οργανισμό μίας γυναίκας. μπορεί να μην είναι το γνωρίζουμε όλοι,αλλά αν ρωτήσετε έναν γυναικολόγο θα σας πει πώς μετά την έκτρωση οι πιθανότητες να συλλάβει παιδί η γυναίκα μειώνονται,και αυξάνονται οι ποιθανότητες εάν συλλάβει η εγκυμοσύνη της να έχει επιπλοκές.Γι'αυτο και η υπογεννητικότητα έχει αυξηθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια....Επείδη κάναμε τις εκτρώσεις ψωμοτύρι...
Εκτός αυτού θεωρώ πως η έκτρωση ισούται με δολοφονία.Το ότι το έμβρυο δεν έχει πλήρη συνείδηση,δεν το καθιστά λιγότερο άνθρωπο.Δηλαδή ένα παιδί με καθυστέρηση που δεν έχει πλήρη αντίληψη της πραγματικότητας δεν το αποκαλούμε άνθρωπο?
Εξαιρώ βέβαια τις περιπτώσεις στις οποίες το παιδί θα γεννηθεί με σοβαρά προβλήματα υγείας (π.χ.καθυστέρηση κλπ) διότι τότε η ζωή του θα είναι μία κόλαση..
Ειδικά αν ζει στην Ελλάδα...


Νομίζω πως υπάρχει μια απίστευτη αντίφαση σ' αυτά που λες - απ' τη μία θεωρείς (και καλά κάνεις) άξιο να ζήσει και ονομάζεις άνθρωπο ένα παιδί που έχει καθυστέρηση, και απ' την άλλη, ενώ τάσσεσαι φανατικά υπέρ των εκτρώσεων, λες ότι αν ένα παιδί πρόκειται να γεννηθεί με καθυστέρηση καλύτερα θα είναι να μην γεννηθεί καθόλου, αναιρώντας ουσιαστικά όλα όσα είπες - ακόμα κι αν το υποστηρίζεις λόγω των δυσκολιών που θα αντιμετωπίσει οποιοσδήποτε με τέτοιο πρόβλημα.

Το ότι το έμβρυο δεν έχει πλήρη συνείδηση,δεν το καθιστά λιγότερο άνθρωπο.

Το καθιστά λιγότερο άνθρωπο με τον ίδιο τρόπο που τρώμε αυγά με κρόκο ενώ θα μπορούσαν να είναι κοτόπουλα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε και πολλά έτσι κι αλλιώς για το βαθμό συνείδησης του εμβρύου - κι αν δεν έχει ανεπτυγμένες αισθήσεις, κάλλιστα μπορεί να σκέφτεται - μάλλον δικό μας είναι το θέμα, στο κατά πόσο εμείς το δεχόμαστε σαν βρέφος, σαν άνθρωπο ή όχι.

Ελπίζω να μην φαίνομαι απότομη, είναι σε τελείως φιλικό τόνο αυτά - συζήτηση κάνουμε :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top