Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
μιλατε για εκτρωσεις ξερει κανενας σας τι επιπτωσεις μπορει να χει αυτο σε μια γυναικα?????Οχι μονο σωματικες που ειναι ηδη πολλες αλλα και ψυχολογικες...Ωραια το να λεμε διαφορες θεωριουλες και φιλοσοφιες αλλα η πραξη διαφερει!!!Δηλαδη γιατι να υποφερει μια γυναικα(ειτε το ριξει ειτε το κρατησει)επειδη πολλοι απο τους αντρες ειναι αναισθητοι και ανενημερωτοι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζεις
αλλωστε ανθρωπος δεν εισαι? λογικη δεν εχεις? δεν μπορεις να κρατησεις της ορμες σ?
αν οντως δεν μπορεις να κρατηθεις, οπως ειπα και πριν, ενημερωσου πριν κανεις οτιδιποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ρε παιδιά καταλαβαινόμαστε?

Και ταυτόχρονα προφυλάξεις/+να τραβιέται ο άντρας πάλι υπάρχει πιθανότητα να μείνει η κοπέλα έγγυος.

Από εκεί και πέρα μην ακούω πράγματα περί αποχής απ το σεξ.

Το σεξ προσφέρει ικανοποίηση στα άτομα και δένεσαι περισσότερο με το άτομο σου.. Τι θέλετε να μου πείτε? Να κάνω σεξ μόνο όταν είμαι ικανός να μεγαλώσω ένα παιδί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν ειπα αποχη απο το σεξ
και μιλωντας για ανηλικους, τοτε που οι περισσοτερες σχεσεις δεν ειναι σταθερες (αρα δεν ειναι οτι καλυτερο η χρηση αντισυλλυπτικων, τα ζευγαρια πρεπει να προσεχουν παρα πολυ. αυτο που λεει η ραζορ ειναι απολυτως σωστο. επισης οι νεοι και οι νεες πολλες φορες δεν ειναι ενημερωμενοι. επισης εχω διαβασει καπου οτι αν τραβιεται ο αντρας, τοτε μειωνεται και η ικανοποιηση της γυναικας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
επισης εχω διαβασει καπου οτι αν τραβιεται ο αντρας, τοτε μειωνεται και η ικανοποιηση της γυναικας
Οχι μονο αυτο αλλα ο αντρας με το να κρατιεται συνεχεια κανει κακο και στον προστατη λογω της μεγαλης συσωρρευσης σπερματος στο σημειο αυτο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εχμμ το να κρατηθείς το βρίσκω δύσκολο. Απλά εχμμ, εμποδίζεις τη γονιμοποίηση τοποθετώντας τα σπερματοζωάριά σου μακριά από τα ωάρια :p

Η διακεκομμένη συνουσία είναι η λιγότερη σίγουρη αντισύλληψη, δεδομένου ότι κατά την πράξη η γυναίκα μπορεί να μείνει έγκυος πολύ πριν την ολοκλήρωση της πράξεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Ρε παιδιά καταλαβαινόμαστε?

Και ταυτόχρονα προφυλάξεις/+να τραβιέται ο άντρας πάλι υπάρχει πιθανότητα να μείνει η κοπέλα έγγυος.

Από εκεί και πέρα μην ακούω πράγματα περί αποχής απ το σεξ.

Το σεξ προσφέρει ικανοποίηση στα άτομα και δένεσαι περισσότερο με το άτομο σου.. Τι θέλετε να μου πείτε? Να κάνω σεξ μόνο όταν είμαι ικανός να μεγαλώσω ένα παιδί?

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Για να απαντήσω σε όλα όσα είδα...για τον φίλο qweryuiop2 να πω ότι το να αποτύχει κάποια μέθοδος είναι απολύτως φυσιολογικό κ δεν διαφέρει αν είσαι βλάκας ή όχι...σε όλους συμβαίνει είτε έχουν συνείδηση του τί κάνουν είτε όχι...να πω ότι η διακοπτόμενη συνουσία δεν είναι καλή μέθοδος αντισύλληψης διότι υγρά από το σώμα του άντρα εκκρίνονται πριν να ολοκληρώσει, υγρά που μπορούν να οδηγήσουν σε μια εγκυμοσύνη...κ σε όσους αναρωτιούνται π.χ.''Να κάνω σεξ όταν είμαι έτοιμος να μεγαλώσω παιδί'' λέω ξανά ότι κανένας δεν είπε να απέχουμε από το σεξ...αυτό που λέμε είναι όπως κ να έχει να λειτουργείς με το μυαλό σου...ο καθένας μας είναι κυριος του εαυτού...αν δεν μπορείς να σεβαστείς τον άλλον ναι ρε φίλε να κάνει σεξ όπως το θες εσύ μόνο όταν είσαι έτοιμος να δεχτείς τις συνέπεις...τί είναι οι γυναίκες?ζώα???...αυτές το τραβάνε όλο το ζόρι...μπορεί ένας άντρας να ανακουφίζεται αλλά μόνο η γυναίκα νιώθει πρώτα από όλα τις τύψεις ότι αυτήν θα κατηγορήσουν που έκανε έκτρωση κ όχι τον ανεγκέφαλο μαλάκα συγγνώμη κ για την έκφραση που απλά ήθελε να ικανοποιήσει τις ορέξεις του...ας σκεφτόμαστε λίγο τί λέμε...οι γυναίκες μπορεί να φέρουν ευθύνη αλλά καταλάβετε ότι είναι άνθρωποι...μπορεί να καταστραφεί η ερωτική ζωή μιας γυναίκας μετά από μία έκτρωση μπορεί να μείνει στήρα κ πολλά άλλα...αν δεν μπορείς να σεβαστείς τις επιθυμίες κ τον άλλον ως προσωπικότητα να στραφείς αλλού...για να ικανοποιήσεις τις ανάγκες σου όπως θέλεις να πας σε οίκο ανοχής...οι συνειδητοιποιημένοι άνθρωποι είναι με τους συνειδητοποιημένους ανθρώπου κ οι ασυνείδητοι να κόψουν το λαιμό τους όσον αφορά την προσωπική τους ζωή αλλά να μην φέρονται ανεύθυνα όσον αφορά τις σχέσεις τους τις ερωτικές με άλλους...μια γυναίκα που ωθείτε στη έκτρωση δεν μπορούμε ευθύς εξαρχής να την στήσουμε στον τοίχο...ας λάβουμε υπόψη μας τις περιστάσεις κ ας κρίνουμε πλέον κ τους άντρες...δεν ζούμε σε ανδροκρατούμενη κοινωνία αλλά σε μια δημοκρατική κοινωνία όπου όλοι αντιμετωπίζονται το ίδιο...ας δούμε λοιπόν τις καταστάσεις κ ας κρίνουμε από αυτές κ ας μην προβαίνουμε σε δηλώσεις του τύπου όποιος κάνει έκτρωση είναι δολοφόνος ή όποιανού το προφυλακτικό σπάσει είναι ανεύθυνος...

Υ.Γ. Αναφέρομαι γενικά κ η χρήση δευτέρου ενικού προσώπου δεν είναι προσωπική αντιπαράθεση αλλά η έκφραση της άποψης μου σε γενικό επίπεδο...εκεί όπου απαντάω προσωπικά αναφέρω κ το όνομα...

Φιλικά πάντα κ με εκτίμηση προς όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Σε αυτό που θα σταθώ.
αν δεν μπορείς να σεβαστείς τις επιθυμίες κ τον άλλον ως προσωπικότητα να στραφείς αλλού...για να ικανοποιήσεις τις ανάγκες σου όπως θέλεις να πας σε οίκο ανοχής...
Δηλαδή στον οίκο ανοχής τι δουλεύουνε; Ζώα; Ας προσέχουμε λίγο πως εκφραζόμαστε...

Και κάτι άλλο, προς τι αυτή η αγανάκτηση, δεν είδα κανέναν να κρίνει κάποια γυναίκα στα τόσα ποστς που διάβασα (δεν τα διάβασα όλα είναι η αλήθεια) οπότε προς τι αυτό το κύρηγμα;

ΙΜΗΟ το ξαναλέω, ούτε τον άντρα πρέπει να σκεφτόμαστε σε αυτήν την περίπτωση, ούτε τη γυναίκα. Πάνω απο όλα όλη η σκέψη πρέπει να κατευθύνεται προς το παιδί. Επίσης συγγνώμη και όλας αλλα δεν νομίζω οτι το σεξ γίνεται μόνο για την ικανοποίηση του άντρα και ούτε νομίζω οτι θα την πληρώσει λιγότερο είτε το ρίξουν είτε το κρατήσουν (ψυχολογία έχει τόσο ο άντρας όσο και η γυναίκα μην το ξεχνάμε αυτό)

Σίγουρα σε επίπεδο υγείας η γυναίκα επηρρεάζεται περισσότερο (βασικά μόνο αυτή επηρρεάζεται), αλλα όταν γίνει η μαλακία το ίδιο υπέθυνοι είναι και οι δυο και τις ευθύνες πρέπει να τις αναλάβουνε μαζί

(εκτός απο την περίπτωση βιασμού που την ευθύνη δυστυχώς την αναλαμβάνει αποκλειστικά η γυναίκα - αν και τον βιαστή αν τον πιάσουν πρέπει να του κόψουν επιεικώς τα @@ και να τα βάλουν σε μουσείο - )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Για να απαντήσω σε όλα όσα είδα...για τον φίλο qweryuiop2 να πω ότι το να αποτύχει κάποια μέθοδος είναι απολύτως φυσιολογικό κ δεν διαφέρει αν είσαι βλάκας ή όχι...σε όλους συμβαίνει είτε έχουν συνείδηση του τί κάνουν είτε όχι...να πω ότι η διακοπτόμενη συνουσία δεν είναι καλή μέθοδος αντισύλληψης διότι υγρά από το σώμα του άντρα εκκρίνονται πριν να ολοκληρώσει, υγρά που μπορούν να οδηγήσουν σε μια εγκυμοσύνη...κ σε όσους αναρωτιούνται π.χ.''Να κάνω σεξ όταν είμαι έτοιμος να μεγαλώσω παιδί'' λέω ξανά ότι κανένας δεν είπε να απέχουμε από το σεξ...αυτό που λέμε είναι όπως κ να έχει να λειτουργείς με το μυαλό σου...ο καθένας μας είναι κυριος του εαυτού...αν δεν μπορείς να σεβαστείς τον άλλον ναι ρε φίλε να κάνει σεξ όπως το θες εσύ μόνο όταν είσαι έτοιμος να δεχτείς τις συνέπεις...τί είναι οι γυναίκες?ζώα???...αυτές το τραβάνε όλο το ζόρι...μπορεί ένας άντρας να ανακουφίζεται αλλά μόνο η γυναίκα νιώθει πρώτα από όλα τις τύψεις ότι αυτήν θα κατηγορήσουν που έκανε έκτρωση κ όχι τον ανεγκέφαλο μαλάκα συγγνώμη κ για την έκφραση που απλά ήθελε να ικανοποιήσει τις ορέξεις του...ας σκεφτόμαστε λίγο τί λέμε...οι γυναίκες μπορεί να φέρουν ευθύνη αλλά καταλάβετε ότι είναι άνθρωποι...μπορεί να καταστραφεί η ερωτική ζωή μιας γυναίκας μετά από μία έκτρωση μπορεί να μείνει στήρα κ πολλά άλλα...αν δεν μπορείς να σεβαστείς τις επιθυμίες κ τον άλλον ως προσωπικότητα να στραφείς αλλού...για να ικανοποιήσεις τις ανάγκες σου όπως θέλεις να πας σε οίκο ανοχής...οι συνειδητοιποιημένοι άνθρωποι είναι με τους συνειδητοποιημένους ανθρώπου κ οι ασυνείδητοι να κόψουν το λαιμό τους όσον αφορά την προσωπική τους ζωή αλλά να μην φέρονται ανεύθυνα όσον αφορά τις σχέσεις τους τις ερωτικές με άλλους...μια γυναίκα που ωθείτε στη έκτρωση δεν μπορούμε ευθύς εξαρχής να την στήσουμε στον τοίχο...ας λάβουμε υπόψη μας τις περιστάσεις κ ας κρίνουμε πλέον κ τους άντρες...δεν ζούμε σε ανδροκρατούμενη κοινωνία αλλά σε μια δημοκρατική κοινωνία όπου όλοι αντιμετωπίζονται το ίδιο...ας δούμε λοιπόν τις καταστάσεις κ ας κρίνουμε από αυτές κ ας μην προβαίνουμε σε δηλώσεις του τύπου όποιος κάνει έκτρωση είναι δολοφόνος ή όποιανού το προφυλακτικό σπάσει είναι ανεύθυνος...

Υ.Γ. Αναφέρομαι γενικά κ η χρήση δευτέρου ενικού προσώπου δεν είναι προσωπική αντιπαράθεση αλλά η έκφραση της άποψης μου σε γενικό επίπεδο...εκεί όπου απαντάω προσωπικά αναφέρω κ το όνομα...

Φιλικά πάντα κ με εκτίμηση προς όλους...
Η γυναικα ομως θα πρεπει να αρνηθει αν ο αλλος ειναι ανεγκεφαλος και οχι να σκεφτει πως ''δε βαριεσαι μωρε,σιγα μη συμβει σε μενα''.. επισης 1 μεθοδος αντισυλληψης δεν ειναι 100% αποτελεσματικη,ομως μπορει να γινει συνδιασμος μεθοδων.. η/και παραλληλα να αποφευγουν την επαφη τις ''επικινδυνες'' ημερες.. ετσι, να σπασει το προφυλακτικο,να ειναι σε γονιμες ημερες και να μην καταλαβεις οτι εσπασε.. ε υπερβολικη γκαντεμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Σε αυτό που θα σταθώ.
Δηλαδή στον οίκο ανοχής τι δουλεύουνε; Ζώα; Ας προσέχουμε λίγο πως εκφραζόμαστε...

Και κάτι άλλο, προς τι αυτή η αγανάκτηση, δεν είδα κανέναν να κρίνει κάποια γυναίκα στα τόσα ποστς που διάβασα (δεν τα διάβασα όλα είναι η αλήθεια) οπότε προς τι αυτό το κύρηγμα;

ΙΜΗΟ το ξαναλέω, ούτε τον άντρα πρέπει να σκεφτόμαστε σε αυτήν την περίπτωση, ούτε τη γυναίκα. Πάνω απο όλα όλη η σκέψη πρέπει να κατευθύνεται προς το παιδί. Επίσης συγγνώμη και όλας αλλα δεν νομίζω οτι το σεξ γίνεται μόνο για την ικανοποίηση του άντρα και ούτε νομίζω οτι θα την πληρώσει λιγότερο είτε το ρίξουν είτε το κρατήσουν (ψυχολογία έχει τόσο ο άντρας όσο και η γυναίκα μην το ξεχνάμε αυτό)

Σίγουρα σε επίπεδο υγείας η γυναίκα επηρρεάζεται περισσότερο (βασικά μόνο αυτή επηρρεάζεται), αλλα όταν γίνει η μαλακία το ίδιο υπέθυνοι είναι και οι δυο και τις ευθύνες πρέπει να τις αναλάβουνε μαζί

(εκτός απο την περίπτωση βιασμού που την ευθύνη δυστυχώς την αναλαμβάνει αποκλειστικά η γυναίκα - αν και τον βιαστή αν τον πιάσουν πρέπει να του κόψουν επιεικώς τα @@ και να τα βάλουν σε μουσείο - )

Δεν είπα ότι στους οίκους ανοχής είναι ζώα αλλά τουλάχιστον κάνουν την δουλειά τους εκεί...να το λάβεις υπόψη αυτό....όσο για τις γυναίκες που λες ότι δεν είδες άσχημη κριτική εγώ πάλι είδα να λένε ότι όποιος οδηγείται σε έκτρωση είναι δολοφόνος κ δεν ξέρω πολλούς άντρες να κάνουν έκτρωση...κ αυτό το κήρυγμα που λες είναι συμπαράσταση στις γυναίκες που δεν το είδα από κανέναν...Αυτά...Κ για το κήρυγμα ξανά που λες νομίζω ότι στο τέλος λέω φιλικά κ με εκτίμηση που απλά σημαίνει ότι παραθέτω τις ιδέες μου κ τίποτα άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά , αποχή από την απόλυτη σεξουαλική επαφή
Δεν μπορώ να ακούω 15χρονα και 16χρονα να σου έχουν και απαίτηση στον έρωτα
Δηλαδή ήμαρτον
Σε αυτές τις ηλικίες μόνο απορία υπάρχει και όχι πραγματική ανάγκη
Και δεν υπάρχει 15χρονο και 16χρονο που να έλυσε την απορία του σε αυτή την ηλικία και αργότερα να μη το μετάνιωσε
Διότι όταν έρθει η αληθινή αγάπη , ο άνθρωπος που πραγματικά αξίζει να μοιραστείς μια ολόκληρη ζωή , τότε θα σκεφτείς πόσο πολύ θα ήθελες η πρώτη σου φορά να ήταν με αυτόν τον άνθρωπο
Και δεν μπορώ να διαβάζω για οίκους ανοχής κτλπ
Αν υπήρχαν οίκοι ανοχής με άντρες που δεν θα μπορούσαν να τεκνοποιήσουν θα σας άρεσε να πηγαίναν οι γυναίκες ?
Τι εντύπωση θα σχηματίζατε άραγε ?
Γιατί οι κοπέλες να πρέπει να αποδεχθούν ότι ο φίλος τους έχει ορμές και πάει σε οίκο ανοχής ?
Και γιατί θα πρέπει να της ασκηθεί ψυχολογική βία από το φίλο της ?
Κλασσική περίπτωση "Αν δεν κάνουμε έρωτα θα χωρίσουμε"
Σώπα ρε φίλε ........ τι μας λες ....... τόσο με σέβεσαι ? τόσο με εκτιμάς ? τι είμαι ? η εκτόνωσή σου ?
Φτάσαμε πια σε ένα σημείο που το σεμνό και το μετρημένο το θεωρούμε "ντροπή"
Και δεν θεωρούμε "ντροπή" αυτά που έχουν γίνει "αυτονόητα"
Ε δεν είναι λοιπόν "αυτονόητο" ότι δύο άνθρωποι νέοι όταν έχουν σχέση θα πρέπει να ολοκληρώσουν κι όλας
Αν θέλουν , τότε να είναι από πριν σίγουροι ότι θα αναλάβουν τις συνέπειες
Και τις ψυχολογικές και τις σωματικές
-----------------------------------------
εγω μολις τωρα ψηφισα.εγω υποστηριζω την αποψη "υπερ αλλα κατω απο ορισμενες συνθηκες"

Οταν κάποιος σκοτώσει κάποιον άνθρωπο
Είτε το έκανε από άμυνα , είτε το έκανε από φόβο είτε το έκανε από πάθος είτε από μίσος είτε από τρέλα είτε από ατύχημα , είτε από απροσεξία είτε είτε είτε είτε ...... το αποτέλεσμα δεν αλλάζει
Ο άνθρωπος αυτός είναι νεκρός
Και το χειρότερο είναι ο τόπος που διαπράτεται η δολοφονία αυτή
Η ίδια η κοιλιά της μάνας
Το μόνο που αλλάζει ανάλογα τις συνθήκες είναι η βαρύτητα στη καρδιά που νιώθει η μάνα μετά από αυτή τη πράξη
Ο Θεός να φυλάει τις κοπέλες όλου του κόσμου να μην παρασυρθούν από κανέναν και να νομίσουν πως η έκτρωση δεν είναι κάτι κακό, όποιος και να'ναι αυτός , είτε γονείς , είτε φίλος , είτε γνωστοί , είτε ξένοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά , αποχή από την απόλυτη σεξουαλική επαφή
Δεν μπορώ να ακούω 15χρονα και 16χρονα να σου έχουν και απαίτηση στον έρωτα
Δηλαδή ήμαρτον
Σε αυτές τις ηλικίες μόνο απορία υπάρχει και όχι πραγματική ανάγκη
Και δεν υπάρχει 15χρονο και 16χρονο που να έλυσε την απορία του σε αυτή την ηλικία και αργότερα να μη το μετάνιωσε
Διότι όταν έρθει η αληθινή αγάπη , ο άνθρωπος που πραγματικά αξίζει να μοιραστείς μια ολόκληρη ζωή , τότε θα σκεφτείς πόσο πολύ θα ήθελες η πρώτη σου φορά να ήταν με αυτόν τον άνθρωπο
Και δεν μπορώ να διαβάζω για οίκους ανοχής κτλπ
Αν υπήρχαν οίκοι ανοχής με άντρες που δεν θα μπορούσαν να τεκνοποιήσουν θα σας άρεσε να πηγαίναν οι γυναίκες ?
Τι εντύπωση θα σχηματίζατε άραγε ?
Γιατί οι κοπέλες να πρέπει να αποδεχθούν ότι ο φίλος τους έχει ορμές και πάει σε οίκο ανοχής ?
Και γιατί θα πρέπει να της ασκηθεί ψυχολογική βία από το φίλο της ?
Κλασσική περίπτωση "Αν δεν κάνουμε έρωτα θα χωρίσουμε"
Σώπα ρε φίλε ........ τι μας λες ....... τόσο με σέβεσαι ? τόσο με εκτιμάς ? τι είμαι ? η εκτόνωσή σου ?
Φτάσαμε πια σε ένα σημείο που το σεμνό και το μετρημένο το θεωρούμε "ντροπή"
Και δεν θεωρούμε "ντροπή" αυτά που έχουν γίνει "αυτονόητα"
Ε δεν είναι λοιπόν "αυτονόητο" ότι δύο άνθρωποι νέοι όταν έχουν σχέση θα πρέπει να ολοκληρώσουν κι όλας
Αν θέλουν , τότε να είναι από πριν σίγουροι ότι θα αναλάβουν τις συνέπειες
Και τις ψυχολογικές και τις σωματικές
:no1:Tωρα για τον αν πρεπει να κανουν κατι τα 15-16χρονα δεν ειμαι και πολυ σιγουρη..ισως να χεις και δικιο..στο υπολοιπο +φωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λιγο ασχετο με το θεμα, αλλα συνδεεται. Στις ηλικιες 15-16 υπαρχει η νοοτροπια "να κανουμε sex απλα και μονο για να το κανουμε, για να εχουμε την εμπειρια, για να εχουμε να λεμε κλπ...". Οταν το sex ξεκιναει με αυτο το σκεπτικο, ειναι απαραδεκτο για μενα. Και συνηθως εκει προκυπτουν και τα "ατυχηματα".

Βεβαιως και μπορει να υπαρξει αληθινος ερωτας σ' αυτη την ηλικια, αλλα θεωρω οτι ειναι σπανιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά , αποχή από την απόλυτη σεξουαλική επαφή
Δεν μπορώ να ακούω 15χρονα και 16χρονα να σου έχουν και απαίτηση στον έρωτα
Δηλαδή ήμαρτον
Σε αυτές τις ηλικίες μόνο απορία υπάρχει και όχι πραγματική ανάγκη
Και δεν υπάρχει 15χρονο και 16χρονο που να έλυσε την απορία του σε αυτή την ηλικία και αργότερα να μη το μετάνιωσε
Διότι όταν έρθει η αληθινή αγάπη , ο άνθρωπος που πραγματικά αξίζει να μοιραστείς μια ολόκληρη ζωή , τότε θα σκεφτείς πόσο πολύ θα ήθελες η πρώτη σου φορά να ήταν με αυτόν τον άνθρωπο
Και δεν μπορώ να διαβάζω για οίκους ανοχής κτλπ
Αν υπήρχαν οίκοι ανοχής με άντρες που δεν θα μπορούσαν να τεκνοποιήσουν θα σας άρεσε να πηγαίναν οι γυναίκες ?
Τι εντύπωση θα σχηματίζατε άραγε ?
Γιατί οι κοπέλες να πρέπει να αποδεχθούν ότι ο φίλος τους έχει ορμές και πάει σε οίκο ανοχής ?
Και γιατί θα πρέπει να της ασκηθεί ψυχολογική βία από το φίλο της ?
Κλασσική περίπτωση "Αν δεν κάνουμε έρωτα θα χωρίσουμε"
Σώπα ρε φίλε ........ τι μας λες ....... τόσο με σέβεσαι ? τόσο με εκτιμάς ? τι είμαι ? η εκτόνωσή σου ?
Φτάσαμε πια σε ένα σημείο που το σεμνό και το μετρημένο το θεωρούμε "ντροπή"
Και δεν θεωρούμε "ντροπή" αυτά που έχουν γίνει "αυτονόητα"
Ε δεν είναι λοιπόν "αυτονόητο" ότι δύο άνθρωποι νέοι όταν έχουν σχέση θα πρέπει να ολοκληρώσουν κι όλας
Αν θέλουν , τότε να είναι από πριν σίγουροι ότι θα αναλάβουν τις συνέπειες
Και τις ψυχολογικές και τις σωματικές
-----------------------------------------


Οταν κάποιος σκοτώσει κάποιον άνθρωπο
Είτε το έκανε από άμυνα , είτε το έκανε από φόβο είτε το έκανε από πάθος είτε από μίσος είτε από τρέλα είτε από ατύχημα , είτε από απροσεξία είτε είτε είτε είτε ...... το αποτέλεσμα δεν αλλάζει
Ο άνθρωπος αυτός είναι νεκρός
Και το χειρότερο είναι ο τόπος που διαπράτεται η δολοφονία αυτή
Η ίδια η κοιλιά της μάνας
Το μόνο που αλλάζει ανάλογα τις συνθήκες είναι η βαρύτητα στη καρδιά που νιώθει η μάνα μετά από αυτή τη πράξη
Ο Θεός να φυλάει τις κοπέλες όλου του κόσμου να μην παρασυρθούν από κανέναν και να νομίσουν πως η έκτρωση δεν είναι κάτι κακό, όποιος και να'ναι αυτός , είτε γονείς , είτε φίλος , είτε γνωστοί , είτε ξένοι


:no1::no1::no1::no1::no1:!!!Συμφωνω!!!:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ο καθηγητης της βιοηθικης με κουφανε σημερα.. ειχε παει η συζητηση γυρω απ τις εκτρωσεις και ειπε μια κοπελα πως εκεινη ειναι κατα των εκτρωσεων.. κι εκεινος της απαντα πως τα εμβρυα δεν ειναι ανθρωποι :!: ακομα λεει και τα τελειομηνα εμβρυα που ειναι ετοιμα να βγουν απ την κοιλια δεν ειναι ανθρωποι :s,μονο τα γεννημενα ειναι.. οποτε εχω τις εξης αποριες
1)Το εμβρυο δεν ειναι ανθρωπος,αρα η εκτρωση επιτρεπεται.. δηλ. αφου δεν ειναι ανθρωπος,ολα επιτρεπονται.. αρα και σκυλια,γατια κλπ επειδη δεν ειναι ανθρωποι μπορουμε να τα κανουμε οτι θελουμε;; :hmm:
2)Και ας υποθεσουμε οτι το εμβρυο δεν ειναι ανθρωπος.. δεν παυει ομως να ειναι ζωντανος οργανισμος ο οποιος απο καποια εβδομαδα και μετα αναπτυσσει εγκεφαλο και νευρικο συστημα.Αυτο σημαινει πως μπορει και καταλαβαινει πονο,απειλη κλπ.Οποτε ειτε παω να διαμελισω τον ''κυριο'' της βιοηθικης ειτε το εμβρυο,τον ιδιο πονο θα αισθανθουν και θα προσπαθησουν να γλιτωσουν (εχω διαβασει πως το εμβρυο προσπαθει να κινηθει για να αποφυγει τα οργανα).Με βαση αυτα,ειναι θεμιτο να κανουμε οτιδηποτε στο εμβρυο ειδικα σε προχωρημενες εγκυμοσινες; Τι να πω,υποτιθεται οτι μιλαει για την ηθικη κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, ακαδημαικός είναι, μιλάει σε ενήλικες ανθρώπους και μπορεί να υιοθετεί όποια στάση θέλει. Το γεγονός ότι αυτά που λέει είναι μαλακίες εντάξει, είναι αληθές, αλλά ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ό,τι θέλει, ακόμη και σε μαλακίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα όσα λέει ο μιβ...Ο καθένας σε τέτοιο επίπεδο μπορεί να λέει ο,τι θέλει...Έστω κ αν είναι όντως χαζά αυτά που λέει δεν μπορεί κανείς να του το απαγορεύσει...Κάθε άποψη είναι κ πρέπει να είναι σεβαστή έστω κ αν είναι αντίθετη με αυτά που πιστεύουμε εμείς έστω κ αν είναι ενάντια στην ηθική...Εμείς το μόνο που μπορουμε να κάνουμε είναι να επισημάνουμε τις συνέπειες των απόψεων αυτών κ αν είναι αρνητικές για το κοινωνικό σύνολο τότε να δραστηριοποιηθούμε...Διαφορετικά δεν έχουμε παρά να παραθέσουμε απλά τις απόψεις μας...

Οφφ τόπικ:Ρε μιβ πώς τα έκανες τόσα πολλά μηνύματα...Είδα τον αριθμό κ τρελάθηκα ρε αδερφέ:P:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ο καθηγητης εχει σπουδασει φιλοσοφια και τα σχετικα οποτε δεν απαιτω να εχει γνωσεις για το νευρικο συστημα των εμβρυων κλπ.Απλα μου εκανε εντυπωση που ειναι καθηγητης της βιοηθικης και τα πιστευει αυτα,συγκρινε το εμβρυο με τα σπορακια των δεντρων.. οκ να ειναι υπερ αλλα το εμβρυο με τους πασατεμπους;; τες πα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "ενάντια στην ηθική", ο καθένας διαμορφώνει μόνος του τα πιστεύω του και την ηθική του για τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top