Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
:no1::no1::no1::no1::no1:Συμφωνώ απόλυτα...Ό,τι κ αν θέλουμε να κάνουμε οι άντρες δεν πρέπει να το κάνουμε εις βάρος των γυναικών...Όπως ένα έμβρυο δεν πρέπει κ δεν είναι υποχρεωμένο να πληρώσει την ανεγκεφαλιά δύο ανώριμων έτσι κ οι γυναίκες δεν είναι υποχρεωμένες να πληρώνουν την κάθε βλακεία μας...Οι γυναίκες είναι πλάσματα όπως κ εμείς...καλύτερα λοιπόν να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό κ εμείς όση διαφορά κ αν έχει που έχει...αλλά οι γυναίκες δεν είναι αντικείμενα πρόσκαρης ηδονής ούτε αντικείμενα εκμετάλλευσης...ο καθένας πρέπει να σέβεται τον άλλον όσον αφορά κυρίως τον έρωτα...

Xαιρομαι παρα πολυ που υπαρχουν πολλα ωριμα παιδια σε αυτο το forum!!! :no1:MΠΡΑΒΟ!!:bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Για μένα πήγαινε αυτό...Σ ευχαριστώ πολύ:thanks:Εξάλλου τις απόψεις μου περί γυναικών στις εχω πει κ αλλού κ τις ξέρεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Για μένα πήγαινε αυτό...Σ ευχαριστώ πολύ:thanks:Εξάλλου τις απόψεις μου περί γυναικών στις εχω πει κ αλλού κ τις ξέρεις...:)

Δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις.Την αληθεια λεω!!!:no1:

Μεσα απ'αυτο το θεμα και αλλο ενα εχω δει πως πολλα ατομα σκεφτονται με αυτο τον τροπο και με χαροποιει ιδιαιτερως.:iagree:

Απ'οτι φαινεται δεν ειμαι η μονη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Άνθρωποι είμαστε όλοι...Με ίδια δικαιώματα...Κ στην αγάπη κ στον έρωτα κ στην εργασία στην ελευθερία στην υγεία στην παιδεία κ παντού...κ όσον αφορά αυτό το θέμα πάντα οι γυναίκες την πληρώνουν...κ για ποιο λόγο;για το τίποτα...για κάποιους που απλά θέλουν να το παίξουν μάγκες στους φίλους τους κ να πουλάνε μούρη...κ δεν εννοώ τις περιπτώσεις που σπάει το προφυλακτικό εννοώ τις περιπτώσεις ανδρών που δεν το χρησιμοποιούν καν κ αναγκάζουν τις γυναίκες να πάρουν χάπια κ να κάνουν κακό στον οργανισμό τους...με ποιο δικαίωμα κύριε το κάνεις αυτό...έτσι μπορεί να καταστραφεί η υγεία μιας γυναίκας...μπορεί να μείνει στείρα...κ με αυτά τα πράγματα δεν παίζουν...κανείς δεν έχει δικαίωμα να παίζει με την υγεία του άλλου...ο καθένας κ σε αυτόν τον τομέα έχει τις υποχρεώσεις του...αφροδίσια νοσήματα κυκλοφορούν εκτός των άλλων...ο έρωτας σημαίνει φροντίζω κ ικανοποιώ τις ανάγκες τις δικές μου κ του άλλου...όχι μόνο τις δικές μου...ας σκεφτούν καλύτερα μερικοί φαλοκράτες το θέμα αυτό όπως κ πολλές γυναίκες που απλά θέλουν να αισθανθούν ηδονή για ένα βράδυ κ να καταστρέψουν τη ζωή τους κ τη ζωή του συντρόφου τους...δικαίωμα στον έρωτα έχουν όλοι...όμως ο καθένας πρέπει να φροντίζει κ να σέβεται τον άλλον...οι γυναίκες είναι πολύ παρεξηγημένα άτομα κ πιστεύω ότι κ σε αυτόν τον τομέα πρέπει να διεκδικούν κάθε φορά το καλύτερο για αυτές...ας αρνηθεί μια κοπέλα να κάνει σεξ με έναν που δεν δέχεται να χρησιμοποιήσει προφυλακτικό κ προσπαθεί να την πείσει να πάρει χάπια να δούμε για πότε θα τρέξει να αγοράσει κ να τα χρησιμοποιήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Έχω διαβάσει κάπου ότι στα έμβρυα από την πρώτη εβδομάδα που αρχίζουν να αναπτύσσονται στην μήτρα αρχίζουν να έχουν και καρδιακό παλμό. Δεν είμαι και τόσο σίγουρη βέβαια αν ισχύει αυτό. Αλλά η μόνη περίπτωση που θα έλεγα ότι είμαι υπέρ μιας έκτρωσεις θα ήταν κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις και ο λόγος να ήταν σοβαρός.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Άνθρωποι είμαστε όλοι...Με ίδια δικαιώματα...Κ στην αγάπη κ στον έρωτα κ στην εργασία στην ελευθερία στην υγεία στην παιδεία κ παντού...κ όσον αφορά αυτό το θέμα πάντα οι γυναίκες την πληρώνουν...κ για ποιο λόγο;για το τίποτα...για κάποιους που απλά θέλουν να το παίξουν μάγκες στους φίλους τους κ να πουλάνε μούρη...κ δεν εννοώ τις περιπτώσεις που σπάει το προφυλακτικό εννοώ τις περιπτώσεις ανδρών που δεν το χρησιμοποιούν καν κ αναγκάζουν τις γυναίκες να πάρουν χάπια κ να κάνουν κακό στον οργανισμό τους...με ποιο δικαίωμα κύριε το κάνεις αυτό...έτσι μπορεί να καταστραφεί η υγεία μιας γυναίκας...μπορεί να μείνει στείρα...κ με αυτά τα πράγματα δεν παίζουν...κανείς δεν έχει δικαίωμα να παίζει με την υγεία του άλλου...ο καθένας κ σε αυτόν τον τομέα έχει τις υποχρεώσεις του...αφροδίσια νοσήματα κυκλοφορούν εκτός των άλλων...ο έρωτας σημαίνει φροντίζω κ ικανοποιώ τις ανάγκες τις δικές μου κ του άλλου...όχι μόνο τις δικές μου...ας σκεφτούν καλύτερα μερικοί φαλοκράτες το θέμα αυτό όπως κ πολλές γυναίκες που απλά θέλουν να αισθανθούν ηδονή για ένα βράδυ κ να καταστρέψουν τη ζωή τους κ τη ζωή του συντρόφου τους...δικαίωμα στον έρωτα έχουν όλοι...όμως ο καθένας πρέπει να φροντίζει κ να σέβεται τον άλλον...οι γυναίκες είναι πολύ παρεξηγημένα άτομα κ πιστεύω ότι κ σε αυτόν τον τομέα πρέπει να διεκδικούν κάθε φορά το καλύτερο για αυτές...ας αρνηθεί μια κοπέλα να κάνει σεξ με έναν που δεν δέχεται να χρησιμοποιήσει προφυλακτικό κ προσπαθεί να την πείσει να πάρει χάπια να δούμε για πότε θα τρέξει να αγοράσει κ να τα χρησιμοποιήσει...

Υποκλινομαι!!!:no1::no1::no1:

Μακαρι να υπηρχαν και αλλα ατομα που να ειχαν αυτη την ωριμοτητα......να σκεφτονται πρωτα και μετα να ενεργουν,αφου δηλαδη αναλογιστουν τις συνεπειες των πραξεων τους οχι μονο προς τον εαυτο τους αλλα και ως προς τους αλλους!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Άνθρωποι είμαστε όλοι...Με ίδια δικαιώματα...Κ στην αγάπη κ στον έρωτα κ στην εργασία στην ελευθερία στην υγεία στην παιδεία κ παντού...κ όσον αφορά αυτό το θέμα πάντα οι γυναίκες την πληρώνουν...κ για ποιο λόγο;για το τίποτα...για κάποιους που απλά θέλουν να το παίξουν μάγκες στους φίλους τους κ να πουλάνε μούρη...κ δεν εννοώ τις περιπτώσεις που σπάει το προφυλακτικό εννοώ τις περιπτώσεις ανδρών που δεν το χρησιμοποιούν καν κ αναγκάζουν τις γυναίκες να πάρουν χάπια κ να κάνουν κακό στον οργανισμό τους...με ποιο δικαίωμα κύριε το κάνεις αυτό...έτσι μπορεί να καταστραφεί η υγεία μιας γυναίκας...μπορεί να μείνει στείρα...κ με αυτά τα πράγματα δεν παίζουν...κανείς δεν έχει δικαίωμα να παίζει με την υγεία του άλλου...ο καθένας κ σε αυτόν τον τομέα έχει τις υποχρεώσεις του...αφροδίσια νοσήματα κυκλοφορούν εκτός των άλλων...ο έρωτας σημαίνει φροντίζω κ ικανοποιώ τις ανάγκες τις δικές μου κ του άλλου...όχι μόνο τις δικές μου...ας σκεφτούν καλύτερα μερικοί φαλοκράτες το θέμα αυτό όπως κ πολλές γυναίκες που απλά θέλουν να αισθανθούν ηδονή για ένα βράδυ κ να καταστρέψουν τη ζωή τους κ τη ζωή του συντρόφου τους...δικαίωμα στον έρωτα έχουν όλοι...όμως ο καθένας πρέπει να φροντίζει κ να σέβεται τον άλλον...οι γυναίκες είναι πολύ παρεξηγημένα άτομα κ πιστεύω ότι κ σε αυτόν τον τομέα πρέπει να διεκδικούν κάθε φορά το καλύτερο για αυτές...ας αρνηθεί μια κοπέλα να κάνει σεξ με έναν που δεν δέχεται να χρησιμοποιήσει προφυλακτικό κ προσπαθεί να την πείσει να πάρει χάπια να δούμε για πότε θα τρέξει να αγοράσει κ να τα χρησιμοποιήσει...
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::iagree:Αν και το ιδιο ειπα και εγω παρακατω..+φωνω.Το κακο ειναι πως δεν σκεφτονται ολοι με αυτο τον τροπο..δυστυχως δεν σκεφτονται με το πανω κεφαλι ,αλλα με το κατω..τεσπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::iagree:Αν και το ιδιο ειπα και εγω παρακατω..+φωνω.Το κακο ειναι πως δεν σκεφτονται ολοι με αυτο τον τροπο..δυστυχως δεν σκεφτονται με το πανω κεφαλι ,αλλα με το κατω..τεσπα..[/quote]


:no1::no1::no1::no1::no1::no1::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::iagree:Αν και το ιδιο ειπα και εγω παρακατω..+φωνω.Το κακο ειναι πως δεν σκεφτονται ολοι με αυτο τον τροπο..δυστυχως δεν σκεφτονται με το πανω κεφαλι ,αλλα με το κατω..τεσπα..

Ταυτίζονται οι απόψεις μας σε αυτό το θέμα κ χαίρομαι...Είναι αλήθεια ότι οι περισσότεροι άντρες έτσι σκέφτονται...για αυτό κ εγώ είπα ότι πρέπει οι γυναίκες να κάνουν την επανάστασή τους...
-----------------------------------------
Υποκλινομαι!!!:no1::no1::no1:

Μακαρι να υπηρχαν και αλλα ατομα που να ειχαν αυτη την ωριμοτητα......να σκεφτονται πρωτα και μετα να ενεργουν,αφου δηλαδη αναλογιστουν τις συνεπειες των πραξεων τους οχι μονο προς τον εαυτο τους αλλα και ως προς τους αλλους!!!:iagree:

Ευχαριστώ πολύ που με στηρίζεις στις περισσότερες απόψεις μου...Συμφωνώ κ με όσα λες εννοείτε...:iagree::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ που με στηρίζεις στις περισσότερες απόψεις μου...Συμφωνώ κ με όσα λες εννοείτε...:iagree::no1::no1:[/quote]

Τοτε εγω σ'ευχαριστω πολυ:thanks:
Ειναι χαρα μου να συνομιλω και να ανταλλαζω αποψεις με ατομα σαν εσενα εστω και μεσω υπολογιστη.

Μην αφησεις την σημερινη πραγματικοτητα να σε αλλαξει αλλοιωνοντας σε ως ατομο και ως προσωπικοτητα !!!:iagree:Συνεχισε ετσι!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Εγώ παιδιά είμαι κατά...Με ποιο δικαίωμα θα αφαιρέσω εγώ τη ζωή κάποιου...Μόνο που το σκέφτομαι νιώθω άσχημα!Όσον αφορά πάλι τις ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες πρέπει τα παιδιά να ενημερώνονται από μικρά όσον αφορά τη σεξουαλικότητα κάτι που στα περισσότερα σχολεία απ' ότι ξέρω δε γίνεται!!!Συμφωνώ απολύτως με σένα SWEET HEART και με σένα RAFA NADAL!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Αυτο που μου κανει εντυπωση με τις εκτρωσεις ειναι το εξης.. στις εγκυες δινεται η δυνατοτητα να κανουν εκτρωση,δηλ. να αφαιρεσουν τη ζωη ενος (μελλοντικου) ανθρωπου,συχνα χωρις σοβαρο λογο (οσες ειναι φτωχες κλπ κλπ θα μπορουσαν να το δωσουν για υιοθεσια,τα παντα ειναι δικαιολογιες ωστε να μη μας χαλασει τη ζωη το μυξιαρικο,κατα τη γνωμη μου) και δε γινεται ποτε θεμα.Ενω οι πραξεις αλλων ενω δεν ειναι τοσο σοβαρες οσο η εκτρωση(αν θεωρησουμε τη δολοφονια το χειροτερο εγκλημα),λαμβανουν τεραστιες διαστασεις.Κανενα καναλι δε θα πει τπτ για τη γειτονισσα που εκανε εκτρωση,αλλα ο 60χρονος στην πατρα ποιος ξερει τι εχει να παθει σε τβ και φυλακη!Ειμαι υπερ μονο οταν προκειται για σοβαρα προβληματα υγειας..
απλα συγχαρητηρια στον RAFA NADAL!Μακαρι να σκεφτονταν ολοι ετσι,ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλυτερος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ξεκαθαρισα πιο πριν οτι ειμαι αντιθετη στις εκτρωσεις οταν αυτες γινονται για οικονομικους λογους ή τιποτα παρομοιο..θα ηθελα ομως να σας υπενθυμισω να μην ειστε τοσο απολυτοι με το θεμα του φονου (το οποιο ΔΕΝ ειναι το χειροτερο εγκλημα,οχι παντα τουλαχιστον) αρα και οπως καποιοι πιστευετε ,της εκτρωσης..φονο μπορει να διαπραξει ο καθενας απο μας...οχι οτι αυτο τον καθιστα "απλο" κακουργημα αλλα ενα ατυχημα,μια αμυντικη σταση,μια απερισκεπτη κινηση εν βρασμω ψυχης αρκει...φυσικα και ειμαι αντιθετη στην αφαιρεση ανθρωπινων ζωων,αλλα ας σκεφτουμε οτι ολοι κανουμε λαθη και ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω...και το τονιζω αυτο γιατι γενικα η λογικη "φονος/εκτρωση(?) >κακος ανθρωπος" ειναι αρκετα επιπολαιη ..


δεν παει σε καποιο μελος προσωπικα,μιλαω γενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ξεκαθαρισα πιο πριν οτι ειμαι αντιθετη στις εκτρωσεις οταν αυτες γινονται για οικονομικους λογους ή τιποτα παρομοιο..θα ηθελα ομως να σας υπενθυμισω να μην ειστε τοσο απολυτοι με το θεμα του φονου (το οποιο ΔΕΝ ειναι το χειροτερο εγκλημα,οχι παντα τουλαχιστον) αρα και οπως καποιοι πιστευετε ,της εκτρωσης..φονο μπορει να διαπραξει ο καθενας απο μας...οχι οτι αυτο τον καθιστα "απλο" κακουργημα αλλα ενα ατυχημα,μια αμυντικη σταση,μια απερισκεπτη κινηση εν βρασμω ψυχης αρκει...φυσικα και ειμαι αντιθετη στην αφαιρεση ανθρωπινων ζωων,αλλα ας σκεφτουμε οτι ολοι κανουμε λαθη και ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω...και το τονιζω αυτο γιατι γενικα η λογικη "φονος/εκτρωση(?) >κακος ανθρωπος" ειναι αρκετα επιπολαιη ..


δεν παει σε καποιο μελος προσωπικα,μιλαω γενικα.
:no1::no1::no1::no1:Επισης δεν λαμβανουμε υποψην και αλλου ειδους "εγκληματα" που γινονται καθημερινα μπροστα στα ματια μας αλλα μενουμε σιωπιλοι δεχοντας τα..Αυτο δεν ειναι 1 ειδος εγκληματος, η αδιαφορια?Κλα οχι το ιδιο σοβαρο με την εκτρωση αλλα ειναι και πολλες φορες μπορει να παρει και ασχημες διαστασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
ξεκαθαρισα πιο πριν οτι ειμαι αντιθετη στις εκτρωσεις οταν αυτες γινονται για οικονομικους λογους ή τιποτα παρομοιο..θα ηθελα ομως να σας υπενθυμισω να μην ειστε τοσο απολυτοι με το θεμα του φονου (το οποιο ΔΕΝ ειναι το χειροτερο εγκλημα,οχι παντα τουλαχιστον) αρα και οπως καποιοι πιστευετε ,της εκτρωσης..φονο μπορει να διαπραξει ο καθενας απο μας...οχι οτι αυτο τον καθιστα "απλο" κακουργημα αλλα ενα ατυχημα,μια αμυντικη σταση,μια απερισκεπτη κινηση εν βρασμω ψυχης αρκει...φυσικα και ειμαι αντιθετη στην αφαιρεση ανθρωπινων ζωων,αλλα ας σκεφτουμε οτι ολοι κανουμε λαθη και ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω...και το τονιζω αυτο γιατι γενικα η λογικη "φονος/εκτρωση(?) >κακος ανθρωπος" ειναι αρκετα επιπολαιη ..


δεν παει σε καποιο μελος προσωπικα,μιλαω γενικα.

Συμφωνώ με την μάνατζέρ μου...Εντάξει...Τις απόψεις μου τις έχω πει...Απλά είναι κ η έκτρωση ένα λεπτό ζήτημα στο οποίο πρέπε να λάβουμε υπ όψιν πολλούς παράγοντες...Για μένα απλά όλα αρχίζουν από την υπευθυνότητα δύο ανθρώπων...Κ φαντάζομαι ότι δύο υπεύθυνοι άνθρωποι αν έχουν κάνει κάτι λάθος στο θέμα της σεξουαλικής επαφής θα μπορέσουν να χειριστούν υπεύθυνα την κατάσταση μιας πιθανής εγκυμοσύνης...Ο καθένας από εμάς την υπευθυνότητα την αντιλαμβάνετε αλλιώς βέβαια...όπως κ να'χει όμως ο καθένας μας πρέπει να σκεφτεί πολύ σοβαρά το αν μια έκτρωση σε μια πιθανή εγκυμοσύνη είναι απαραίτητη κ πότε κ όλοι οι κριτές που κρίνουμε αν κάτι είναι σωστό να λάβουμε υπόψη μας κ τους λόγους κ τις προυποθέσεις κατω από τις οποίες πάρθηκε μια τέτοια απόφαση...Σύμφωνα με τους σοφιστές της αρχαίας Αθήνας δεν υπάρχει αντικειμενική άποψη άρα αντικειμενική αλήθεια κ ηθική παρ όλα αυτά όμως μπορεί ο καθένας μας να δει τί είναι καλό πράγμα που κ αυτό διαφέρει κ να πράξει ανάλογα για τον ευατό του...Εκτός από αυτό υπάρχουν τόσα άλλα προβλήματα στην καθημερινή ζωή μας όπως λέει κ η φίλη μου η razorbladedream...Ας μην τα αγνοούμε κ αυτά...Αυτά...Τελικά έκανα την καλύτερη επιλογή για μάνατζερ:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ψήφισα υπέρ υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Καταρχάς, το έχω σκεφτεί πολλές φορές το θέμα. Τα παιδιά μέχρι τους 3 μήνες δεν είναι νοήμονα όντα, αλλά αναπτύσονται ακόμη, οπότε δεν θεωρείται φόνος. Βέβαια από την άλλη σκεφτόμουν ότι στερούμε την ζωή ενός παιδιού...αλλά είναι καλύτερο αυτό από το να ζήσει μια ζωή μέσα στην αβεβαιότητα, μέσα στην φτώχια και στη μιζέρια. Τι μπορεί να δώσει ένα κορίτσι 14 χρονών σε ένα παιδί. Εκτός από την ζωή του παιδιού θα καταστρέψει και την δικιά της. Οπότε πιστεύω ότι κάτω από τέτοιες συνθήκες πρέπει να γίνεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
ειμαι υπερ... καλητερα να γινει ετσι παρα να φερουν ενα παιδι στον κοσμο και να μεγαλωσει με αδιαφορους γονεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Πολύ ωραία ακούγονται αυτά αλλά σε κανένα από αυτά τα μέτρα αντισύλληψης δεν υπάρχει 100% προστασία.Αυτό σημαίνει ότι στις 100 γυναίκες,η 1 μπορεί να μείνει έγκυος.Και αν τόση ώρα μιλάμε για αυτή την 1;
Και προφυλακτικο να χρησιμοποιησει,παλι υπαρχει ενα ποσοστο πιθανοτητων να σπασει..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι σώμα ψυχή και πνεύμα.
Χωρίς αυτά τα τρία δεν είναι άνθρωπος.
Όταν γίνεται η έκτρωση, το σώμα του είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο,
ψυχή ίσως έχει, αλλα πνεύμα δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα.
Νομίζω οτι τότε είναι η καλύτερη στιγμή για να τερματιστεί μια ζωή που πρόκειται να υποφέρει αν οι γονείς του δεν μπορούν να το στηρίξουν. Με αγάπη μόνο δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί. Στον κόσμο που ζούμε χρειάζονται χρήματα, σωστές οικογενειακές συνθήκες και κοινωνική πρόνοια.

Η υιοθεσία είναι μεγάλο ρίσκο για την ψυχολογική ακεραιότητα του παιδιού αργότερα. Δεν ξέρεις αν θα βρεθεί άνθρωπος να το υιοθετήσει και σε τι περιβάλλον μετά θα μεγαλώσει.

Για να αντιστρέψω το ερώτημα που είδα σε ένα απο τα παραπάνω θρεντς.
Τι θα προτιμούσατε, να αναγκάζεστε να μην πηγαίνετε σχολείο και να δουλεύετε απο τα 14 για να τα βγάλετε πέρα οικογενειακά ή να σας έχουν υιοθετήσει άτομα αμφιβόλου ήθους και να σας εκμεταλλεύονται, ή να μην είχατε γεννηθεί;

Αυτό που δεν μπορώ να δεχθώ είναι εκτρώσεις που θα γίνονται αν το παιδί διαπιστωθεί "μογγολάκι" ή με οποιοδήποτε πρόβλημα αν υπάρχει η δυνατότητα απο τους γονείς για σωστή στήριξη.
(Η αλήθεια είναι βέβαια πως η Ελλάδα δεν είναι και ο πλεον κατάλληλος τόπος να μεγαλώσει ένα παιδί με ειδικές ανάγκες.)

Και για τις περιπτώσεις των βιασμών, δεν διαφέρει η έκτρωση σε σχέση με τις άλλες περιπτώσεις. Απο τη στιγμή που κάνεις την έκτρωση, σκοτώνεις το έμβρυο, για όποιον λόγο και να το κάνεις.
Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να βάζεις την λογική σου να δουλέψει, σκεφτόμενος πάνω απο όλα το μέλλον και την ευτυχία του παιδιού και να αφήσεις τα συναισθήματα στην άκρη.

Η μόνη 100% προστασία απο μια ανεπιθύμητη εγγυμοσύνη (και διάφορα άλλα ανεπιθύμητα πράγματα) είναι η αποχή απο το σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σωστό σε βρίσκω...

Η μόνη 100% προστασία απο μια ανεπιθύμητη εγγυμοσύνη (και διάφορα άλλα ανεπιθύμητα πράγματα) είναι η αποχή απο το σεξ.

Καλά αυτό απλά δεν υπάρχει στον χάρτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top