Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Πάντως η αλήθεια είναι αν θέλετε την γνώμη μου ότι με το προφυλακτικό δέν μπορείς να νιώσεις την μαγεία του έρωτα...η αίσθηση είναι τελείως διαφορετική ό,τι κ αν λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με πολλούς που είπαν ότι με την έκτρωση σκοτώνεις μια ψυχούλα..έναν αθώο ''μικρό'' άνθρωπο, που από κάποιο λάθος,(αν και δεν θα ήθελα να το αποκαλώ έτσι)ένα ζευγάρι θα το φέρει στη ζωή..
Με την έκτρωση είμαι και υπερ και κατά..
Υπερ είμαι σε περιπτώσεις, σημαντικές. Όπως αν έχει υπάρξει κάποια διάγνωση, και το έμβρυο αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα,ή υπάρχει κίνδυνος για την ζωή της μητέρας..
Κατά είμαι γιατί πολλά ζευγάρια το έχουν σαν την πλέον εύκολη λύση... ότι δήθεν αν μείνει η κοπέλα έγκυος, δεν έγινε και τίποτα, μπορούμε να κάνουμε έκτρωση... Δεν είναι έτσι! Και πραγματικά σε τέτοιες περιπτώσεις απορώ για τον τρόπο που σκέφτονται κάποιοι..αλλά είναι και η προσωπική άποψη του καθενός.. Δεν είναι εύκολη μια έκτρωση.Ειδικά για μια γυναίκα..να ''σκοτώνει'' το άλλο της μισό, ένα πλασματάκι που μεγαλώνει μέσα της... Οι δικαιολογίες τύπου: ξεχάσαμε το προφυλακτικό, ή δεν θέλαμε και κάτι τέτοια της θεωρώ πλέον άχρηστες αφού ζούμε σε μια εποχή που δεν θα μπορούσαμε να έχουμε μεγαλύτερη ενημέρωση γύρω από τέτοια ζητήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί τα προφυλακτικά σκοτώνουν τον έρωτα;:what:

γιατι την ωρα που νιωθεις ολο το παθος και τον ποθο πρεπει να σταματησεις για να φορεσεις το προφυλακτικο... περαν του οτι κοβει απο την αισθηση κατα τη διαρκεια του σεξ... ειναι αλλιως να εχεις αμεση επαφη με τον αλλο και αλλο να εχεις ενα λατεξ μεταξυ σας (το οποιο ειναι και ενοχλητικο πολλες φορες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Συμφωνώ με την krou...Πάνω κάτω κ εγώ αυτό είπα...Είναι τελείως διαφορετικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
γιατι την ωρα που νιωθεις ολο το παθος και τον ποθο πρεπει να σταματησεις για να φορεσεις το προφυλακτικο... περαν του οτι κοβει απο την αισθηση κατα τη διαρκεια του σεξ... ειναι αλλιως να εχεις αμεση επαφη με τον αλλο και αλλο να εχεις ενα λατεξ μεταξυ σας (το οποιο ειναι και ενοχλητικο πολλες φορες)

OK
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Οσους τους ενοχλεί λοιπόν το προφυλακτικό ας φροντίσουν να παντρευτούν να έχουν μια μονογαμική σχέση εμπιστοσύνης να μπορούν να κάνουν και παιδιά και να μην χρησιμοποιούν προφυλακτικό
Εκτός κι αν η "ευχαρίστηση" της στιγμής αξίζει να τρέχεις μια ζωή στα νοσοκομεία είτε με Aids είτε με σύφιλη είτε με βλενόροια είτε με κονδυλώματα και ένα σωρό άλλες ασθένειες
Μόνο ένας ανεύθυνος θα πρότεινε ερωτική επαφή χωρίς προφυλακτικό
Και είναι σχεδόν βέβαιο πως με την ίδια ανευθυνότητα θα αντιμετώπιζε μετά και την περίπτωση μιας εγκυμοσύνης
Δεν παίζουμε ούτε με την υγεία του άλλου , ούτε με τη ψυχολογία του άλλου
Οταν δύο άνθρωποι κάνουν έρωτα δεν κάνει ο καθένας μόνος του
Υπάρχει ο άνθρωπος που είναι δίπλα του και που γίνοντε ένα σώμα
Ενα σώμα σημαίνει μια καρδιά , ένα μυαλό , μια ψυχή
Αν δεν υπάρχει πρώτα από όλα αυτή η ένωση η καρδιακή πως θα υπάρχει η συμπαράσταση σε όποιοδήποτε μετέπειτα πρόβλημα ;
Επίσης στην ηλικία σας συγνώμμη κι όλας , αλλά πριν τα 18 δεν νομίζω ότι γνωρίζει κανείς τι σημαίνει "ΕΡΩΤΑΣ ΑΓΑΠΗ και ΘΥΣΙΑ"
Αν τα αγοράκια τώρα των 15 χρόνων και ων 16 θέλουν να κάνουν τους μάγκες στους φίλους τους ότι κάνανε και ράνανε , αυτό δεν νομίζω ότι αξίζει να το υποστεί κάποια κοπέλα για να λύσει τις δικές της απορίες έτσι ανεύθυνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι η krou προτεινε μη χρηση προφυλακτικου..καθε αλλο..τονισε την χρησιμοτητα του στο θεμα στων ΣΜΝ ..απλα ειπε οτι μειωνει την ευχαριστηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τα προφυλακτικα σκοτωνουν τον ερωτα και ο,τι κ να μου πειτε γι'αυτα δεν μου αλλαζει τη γνωμη..

Αν ο άνθρωπος που έχει κάποιος/α δίπλα του τον απασχολεί πως θα νιώσει πιο πολύ ευχαρίστηση και για αυτό θυσιάζει την υγεία και τη δική του και του συντρόφου του τότε λυπάμαι ...... αλλά αυτό δεν το λες "αγάπη"
Μάλλον αφέλεια το λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν ξερω τι ακριβως εννοουσε ,το ξεκαθαριζω..αλλα φανταζομαι εννοουσε τον ερωτα απο την αποψη του σεξ και οχι το συναισθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Και να επαναλάβω πως 15 χρονών και 16 χρονών και 17 χρονών κορίτσια το τελευταίο που θα έπρεπε να κάνουν είναι να πέσουν "θύματα" στην περιέργεια ενός αγοριού που θέλει μετά να κάνει το μάγκα στη παρέα του ότι έγινε "άντρας"
Διότι σας το λέω εγώ που δεν είμαι 15 αλλά 25
Θα κοιτάξετε πίσω μια μέρα και θα πείτε "πως θα ήθελα να μην είχα κάνει εκείνο , το άλλο το παράλλο"
Μην επιρρεάζεστε από τον Χ φίλο/φίλη που μπορεί να πει και 10 κουβέντες του αέρα και που μπορεί και να μην ισχύουν
Σε αυτή την ηλικία χτίστε ΦΙΛΙΕΣ με Φ κεφαλαίο , Φιλίες που θα κρατήσουν για πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
λιγο ασχετο αυτο που ειπες αλλα τεσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
δεν ξερω τι ακριβως εννοουσε ,το ξεκαθαριζω..αλλα φανταζομαι εννοουσε τον ερωτα απο την αποψη του σεξ και οχι το συναισθημα..

Ερωτας από την άποψη του σεξ δηλαδή σκέτο σεξ και εκτόνωση χωρίς ίχνος αγάπης και σεβασμού προς τον συνάνθρωπό μας ?
Μια πράξη που ενώ γίνετε από δύο , στην ουσία είναι πράξη εγωϊστική και μοναχική ?
Δεν νομίζω ότι αξίζει το κόπο κάποιος να ασχοληθεί με τέτοιου είδους επαφές
Το βρίσκω πιο όμορφο να έχει σεβασμό προς τον ίδιο του τον εαυτό πρώτα απ'όλα ώστε να ξέρει τι ζητάει σε μια ανθρώπινη σχέση , τι μπορεί να δώσει , μέχρι που μπορεί να φτάσει , και αν είναι έτοιμος/η να αναλάβει ΟΛΕΣ τις συνέπειες που μπορεί να έρθουν
-----------------------------------------
λιγο ασχετο αυτο που ειπες αλλα τεσπα.

Δεν είναι άσχετο διότι το ένα φέρνει το άλλο
Μια επιπόλαιη σχέση φέρνει μια επιπόλαιη επαφή :iagree:
και μια επιπόλαιη επαφή μπορεί να φτάσει μέχρι την έκτρωση
Και σίγουρα υπάρχει επιρροή από τους γύρω μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οσους τους ενοχλεί λοιπόν το προφυλακτικό ας φροντίσουν να παντρευτούν να έχουν μια μονογαμική σχέση εμπιστοσύνης να μπορούν να κάνουν και παιδιά και να μην χρησιμοποιούν προφυλακτικό
Εκτός κι αν η "ευχαρίστηση" της στιγμής αξίζει να τρέχεις μια ζωή στα νοσοκομεία είτε με Aids είτε με σύφιλη είτε με βλενόροια είτε με κονδυλώματα και ένα σωρό άλλες ασθένειες
Μόνο ένας ανεύθυνος θα πρότεινε ερωτική επαφή χωρίς προφυλακτικό
Και είναι σχεδόν βέβαιο πως με την ίδια ανευθυνότητα θα αντιμετώπιζε μετά και την περίπτωση μιας εγκυμοσύνης
Δεν παίζουμε ούτε με την υγεία του άλλου , ούτε με τη ψυχολογία του άλλου
Οταν δύο άνθρωποι κάνουν έρωτα δεν κάνει ο καθένας μόνος του
Υπάρχει ο άνθρωπος που είναι δίπλα του και που γίνοντε ένα σώμα
Ενα σώμα σημαίνει μια καρδιά , ένα μυαλό , μια ψυχή
Αν δεν υπάρχει πρώτα από όλα αυτή η ένωση η καρδιακή πως θα υπάρχει η συμπαράσταση σε όποιοδήποτε μετέπειτα πρόβλημα ;
Επίσης στην ηλικία σας συγνώμμη κι όλας , αλλά πριν τα 18 δεν νομίζω ότι γνωρίζει κανείς τι σημαίνει "ΕΡΩΤΑΣ ΑΓΑΠΗ και ΘΥΣΙΑ"
Αν τα αγοράκια τώρα των 15 χρόνων και ων 16 θέλουν να κάνουν τους μάγκες στους φίλους τους ότι κάνανε και ράνανε , αυτό δεν νομίζω ότι αξίζει να το υποστεί κάποια κοπέλα για να λύσει τις δικές της απορίες έτσι ανεύθυνα

Για μια ακομη φορα διαβασε τα ποστ μου... ειπα οτι οταν δεν προκειται για σταθερη σχεση το προφυλακτικο ειναι απαραιτητο. Και πιστεψε με ξερω ακριβως τι σημαινει ερωτας και αγαπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Ερωτας από την άποψη του σεξ δηλαδή σκέτο σεξ και εκτόνωση χωρίς ίχνος αγάπης και σεβασμού προς τον συνάνθρωπό μας ?
Μια πράξη που ενώ γίνετε από δύο , στην ουσία είναι πράξη εγωϊστική και μοναχική ?
Δεν νομίζω ότι αξίζει το κόπο κάποιος να ασχοληθεί με τέτοιου είδους επαφές
Το βρίσκω πιο όμορφο να έχει σεβασμό προς τον ίδιο του τον εαυτό πρώτα απ'όλα ώστε να ξέρει τι ζητάει σε μια ανθρώπινη σχέση , τι μπορεί να δώσει , μέχρι που μπορεί να φτάσει , και αν είναι έτοιμος/η να αναλάβει ΟΛΕΣ τις συνέπειες που μπορεί να έρθουν
-----------------------------------------


δεν ειπα αυτο ! προς Θεου..ειπα οτι η κρου μαλλον ελεγε οτι το προφυλακτικο καταστρεφει το σεξ και οχι το συναισθημα.

σε καμια περιπτωση δεν μπερδεψα την εφημερη απολαυση με την αγαπη.το νοημα του δευτερου ειναι μακραν μεγαλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν ο άνθρωπος που έχει κάποιος/α δίπλα του τον απασχολεί πως θα νιώσει πιο πολύ ευχαρίστηση και για αυτό θυσιάζει την υγεία και τη δική του και του συντρόφου του τότε λυπάμαι ...... αλλά αυτό δεν το λες "αγάπη"
Μάλλον αφέλεια το λες


Οχι αναφερομουν σε σεξ μεταξυ δυο ανθρωπων που αγαπιουνται βαθια και θελουν ο ενας τον αλλον χωρις να παρεμβαλεται τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Και πιστεψε με ξερω ακριβως τι σημαινει ερωτας και αγαπη...

Και εγώ αυτό πίστευα στα 18 μου και στα 17 μου και στα 20 μου
Αλλά τελικά τι σημαίνει αγάπη ίσως το καταλαβαίνουμε μετά από χρόνια
Οταν δούμε ποιός έμεινε δίπλα μας και ποιός έφυγε
Από την άλλη δεν αντιλέγω , και μακάρι και να αγαπάς και να σ'αγαπούν
Αλλά δυστυχώς με βρίσκει απόλυτα διαφωνούντα η λογική ότι η έκτρωση δεν είναι τίποτα τρομερό
-----------------------------------------
Οχι αναφερομουν σε σεξ μεταξυ δυο ανθρωπων που αγαπιουνται βαθια και θελουν ο ενας τον αλλον χωρις να παρεμβαλεται τιποτα.

Κι αν τύχει να παρεμβληθεί από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη ?


Απαπαπά ούτε τσατ να κάναμε τόσο γρήγορα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ερωτας από την άποψη του σεξ δηλαδή σκέτο σεξ και εκτόνωση χωρίς ίχνος αγάπης και σεβασμού προς τον συνάνθρωπό μας ?
Μια πράξη που ενώ γίνετε από δύο , στην ουσία είναι πράξη εγωϊστική και μοναχική ?
Δεν νομίζω ότι αξίζει το κόπο κάποιος να ασχοληθεί με τέτοιου είδους επαφές
Το βρίσκω πιο όμορφο να έχει σεβασμό προς τον ίδιο του τον εαυτό πρώτα απ'όλα ώστε να ξέρει τι ζητάει σε μια ανθρώπινη σχέση , τι μπορεί να δώσει , μέχρι που μπορεί να φτάσει , και αν είναι έτοιμος/η να αναλάβει ΟΛΕΣ τις συνέπειες που μπορεί να έρθουν
-----------------------------------------


Δεν είναι άσχετο διότι το ένα φέρνει το άλλο
Μια επιπόλαιη σχέση φέρνει μια επιπόλαιη επαφή :iagree:
και μια επιπόλαιη επαφή μπορεί να φτάσει μέχρι την έκτρωση
Και σίγουρα υπάρχει επιρροή από τους γύρω μας
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και εγώ αυτό πίστευα στα 18 μου και στα 17 μου και στα 20 μου
Αλλά τελικά τι σημαίνει αγάπη ίσως το καταλαβαίνουμε μετά από χρόνια
Οταν δούμε ποιός έμεινε δίπλα μας και ποιός έφυγε
Από την άλλη δεν αντιλέγω , και μακάρι και να αγαπάς και να σ'αγαπούν
Αλλά δυστυχώς με βρίσκει απόλυτα διαφωνούντα η λογική ότι η έκτρωση δεν είναι τίποτα τρομερό
-----------------------------------------


Κι αν τύχει να παρεμβληθεί από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη ?


Απαπαπά ούτε τσατ να κάναμε τόσο γρήγορα :p


Κοιτα, εγω ξεκαθαρισα και πιο πριν οτι αν μου συνεβαινε ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη δε θα μπορουσα να κανω εκτρωση, αλλα πιστευω οτι δε θα πρεπει να υπαρχει κοινωνικη κατακραυγη στις γυναικες που τους συμβαινει γιατι βρισκονται σε μεγαλη ψυχικη δοκιμασια. Γι'αυτο και ψηφισα ναι, οχι γιατι θα το εκανα εγω. Επισης δεν ειπα ποτε οτι η εκτρωση δεν ειναι τιποτα τρομερο...

Γι'αυτο το λογο υπαρχουν αλλες μεθοδοι αντισυλληψης που δεν χαλανε την στιγμη τοσο πολυ. Επισης γι'αυτο ελεγα πριν οτι δεν αξιζει να το πληρωνει ενα ζευγαρι για ολη του τη ζωη απο ενα "λαθος" το οποιο ηταν ο μεγαλος τους ποθος να συνεβρεθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εγω ειμαι κατα των εκτρωσεων..
Αν καποια δεν θελει να μεινει εγκυος υπαρχουν τα μεσα ωστε να μην μεινει.Αρκει να λαβει την σωστη ενημερωση
Αν καποια κοπελα βιαστει μπορει να παρει "το χαπι της επομενης ημερας"

Αν παρολα αυτα η κοπελα μεινει εγκυος θα πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες της.Αν δεν θελει να το κανει ας γεννησει το μωρο και ας το δωσει για υιοθεσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Να σου πω, αν από την εξέταση χρωμοσωμάτων βρεθεί ότι το παιδί θα γεννηθεί μογκολάκι, ή ότι δεν θα είναι αρτιμελής, ή ότι κάτι τρέχει, δεν πρέπει να κάνει έκτρωση; Θα το αφήσει μια "ζωή" να βασανίζεται;

Δηλαδή με την ίδια λογική θα πρέπει όλοι οι γονείς που έχουν παιδιά με σύνδρομο Down ή διανοητικά καθυστερημένα κτλ να τα σκοτώνουν για να μη βασανίζονται, ε; Ή μήπως να τα ρίξουν στον Καιάδα; Εγώ γνωρίζω περίπτωση διανοητικά καθυστερημένου ατόμου σχετικά μεγάλης ηλικίας το οποίο πράγματι βασανίζεται. Και οι γονείς του βασανίζονται πολύ περισσότερο βεβαίως, γιατί αν πούμε ότι το να μεγαλώσεις ένα παιδί είναι μια φορά δύσκολο, το να μεγαλώσεις ένα διανοητικά καθυστερημένο παιδί είναι 100 φορές πιο δύσκολο. Αλλά δε νομίζω ότι θα τον σκότωναν για να πάψουν να βασανίζονται.. Και είμαι σίγουρος πως αν γύριζε ο χρόνος πίσω δεν θα επέλεγαν την έκτρωση..

Λοιπόν εγώ είμαι κατά για όλες τις περιπτώσεις. Ακόμα και για την περίπτωση βιασμού. Το παιδί δεν φταίει για τις όποιες πράξεις του πατέρα του. Άλλη η προσωπικότητα του πατέρα και άλλη του παιδιού. Όπως είπε σωστά κάποιος άλλος χρήστης, η μόνη σχέση που θα έχει το παιδί αυτό με τον πατέρα του θα είναι η βιολογική (dna).. Ο χαρακτήρας του παιδιού θα διαμορφωθεί από το περιβάλλον του και είναι στο χέρι της μητέρας κυριώς και του ευρύτερου οικογενειακού περιβάλλοντος της μητέρας να γίνει το παιδί αυτό ένας καλός άνθρωπος. Βεβαίως καταλαβαίνω ότι μπορεί το παιδί αυτό να της θυμίζει τον βιαστή, αλλά νομίζω ότι καλύτερο από το φόνο ενός παιδιού θα ήταν η ψυχολογική υποστήριξη της μητέρας και από ειδικούς και από το οικογενειακό περιβάλλον της μητέρας. Στο κάτω κάτω, τι φταίει το παιδί;

Βεβαίως δεν πρέπει να λιθοβολούμε όσους νέους και νέες από άγνοια ίσως ή από πίεση του στενού οικογενειακού τους περιβάλλοντος αποφάσισαν να προβούν σε αυτή την πράξη..

Προκειται για φονο απ'οποια πλευρα και αν το δειτε.Δεν υπαρχουν ''προυποθεσεις'' σε τετοια ζητηματα.

Απλως μερικοι δεν ειναι ετοιμοι να αναλαβουν τις ευθυνες τους και προφασιζομενοι πως ειναι για το καλο του παιδιου καθησυχαζουν τον εαυτο τους-ενω στην πραγματικοτητα υπαρχουν λυσεις.

Κανενας δεν εχει το δικαιωμα να αφαιρει τη ζωη καποιου αλλου(ποσο μαλλον ενος αθωου πλασματος οπως ειναι αυτο).....παρα μονο Εκεινος που του τη δινει!!!Ο ΘΕΟΣ ξερει τι κανει.
Μας χαριζει μια νεα ζωη και το μονο που σκεφτομαστε ειναι ο εαυτουλης μας.....ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

Το παιδι χρειαζεται απεραντη αγαπη:heart: και οσο αφορα τα χρηματα για τις βιοτικες του αναγκες(που αναφερθηκαν πριν) ο Θεος δε θα το εγκαταλειψει να ειστε σιγουροι.

Αυτα ειχα να πω.......ειναι η αποψη μου:iagree:

+1000 από 'μένα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top