Piercing στο φρύδι

ΜικρόΚοάλα

Νεοφερμένος

Η ΜικρόΚοάλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες.Δεν μας λες σε τι χρησιμεύει όμως;Γιατί να επιβαρύνεις το σώμα σου με σκουπίδια;Το ίδιο ισχύει και με τα τατουάζ.

Είναι θέμα αισθητικής.Πολύ απλά είναι σώμα σου και το κάνεις ό,τι θες.Υποκειμενικο ξαναλέω.Για κάποιους είναι στυλ, έκφραση.
Γουστάρουν να τα έχουν πάνω τους.Άλλωστε όταν και αν τα βαρεθείς η παρουσιαστεί κάποια επιπλοκή, αφαιρούνται.
Και τα τατουάζ μπορεί να είναι σημαντικά για κάποια άτομα.Πολλές φορές συμβολίζουν κάτι.Σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου.
Πιστεύω πως ο αλληλοσεβασμός είναι πολύ σημαντικός.Δέχομαι πως σε κάποιους δεν αρέσει και δε το κατακρίνω,δέξου πως σε κάποιους άλλους αρέσει διότι έχουν διαφορετικη αισθητική από τη δική σου και είναι και αυτό δεκτό.:)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Είναι θέμα αισθητικής.Πολύ απλά είναι σώμα σου και το κάνεις ό,τι θες.Υποκειμενικο ξαναλέω.Για κάποιους είναι στυλ, έκφραση.
Γουστάρουν να τα έχουν πάνω τους.Άλλωστε όταν και αν τα βαρεθείς η παρουσιαστεί κάποια επιπλοκή, αφαιρούνται.
Και τα τατουάζ μπορεί να είναι σημαντικά για κάποια άτομα.Πολλές φορές συμβολίζουν κάτι.Σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου.
Πιστεύω πως ο αλληλοσεβασμός είναι πολύ σημαντικός.Δέχομαι πως σε κάποιους δεν αρέσει και δε το κατακρίνω,δέξου πως σε κάποιους άλλους αρέσει διότι έχουν διαφορετικη αισθητική από τη δική σου και είναι και αυτό δεκτό.:)


•Αρχικά δεν είμαι υποχρέωμενος να πω οκ σε κάθε μπαρούφα ενός 20χρονου.Για ποια αισθητική μιλάμε;Που κάνουν piercing μέχρι και στην γλώσσα;
•Αν κάποιον τον αγαπάς υπάρχουν πολλοί τρόποι να το δείξεις όχι να ζωγραφίζεις το σώμα σου.
•Και όχι δεν είναι αισθητική το piercing,ένα σοβαρό άτομο θα αηδιαζε βλέποντας κάποιον να έχει πάνω από 1-2 piercings.
•Γιατί πρέπει να παρουσιαστεί επιπλοκή για να τα αφαιρέσω;Δεν μπορεί κάποιος να σκεφτεί (πρέπει να έχει μυαλό βέβαια) πριν το κάνει;

Και για να είμαστε σοβαροί οι περισσότεροι κάνουν piercing από μόδα.Σεβομαι την άποψη σου όμως έχει πολλά λάθη.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες.Δεν μας λες σε τι χρησιμεύει όμως;Γιατί να επιβαρύνεις το σώμα σου με σκουπίδια;Το ίδιο ισχύει και με τα τατουάζ.
Σώμα μας είναι ο,τι θέλουμε του κάνουμε. Το σώμα, είναι σαν ένας καμβάς. Περιποιείσαι το μαλλί (κούρεμα, βάψιμο), αφήνεις/βάφεις νυχια, μέικ απ, γένια/μουστάκι, tattoos, piercings, επιλογή συγκεκριμένου σκελετού γυαλιών, ένδυση κτλ. Είναι μια μορφή έκφρασης, ώστε να "διακοσμείς" το σώμα σου όπως εσύ ορίζεις κι όπως εσύ νιώθεις πιο όμορφα και άνετα με το αυτό.

Δεν χρειάζεται να το επικροτεις ούτε να το καταλαβαίνεις, παρά μόνο να το σεβαστείς. That's the reality of it tho.
 

ΜικρόΚοάλα

Νεοφερμένος

Η ΜικρόΚοάλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
•Αρχικά δεν είμαι υποχρέωμενος να πω οκ σε κάθε μπαρούφα ενός 20χρονου.Για ποια αισθητική μιλάμε;Που κάνουν piercing μέχρι και στην γλώσσα;
•Αν κάποιον τον αγαπάς υπάρχουν πολλοί τρόποι να το δείξεις όχι να ζωγραφίζεις το σώμα σου.
•Και όχι δεν είναι αισθητική το piercing,ένα σοβαρό άτομο θα αηδιαζε βλέποντας κάποιον να έχει πάνω από 1-2 piercings.
•Γιατί πρέπει να παρουσιαστεί επιπλοκή για να τα αφαιρέσω;Δεν μπορεί κάποιος να σκεφτεί (πρέπει να έχει μυαλό βέβαια) πριν το κάνει;

Και για να είμαστε σοβαροί οι περισσότεροι κάνουν piercing από μόδα.

Όλα αυτά που είπα, προφανώς είναι υποκειμενικά απλώς προσπάθησα να μην αδικήσω καμία πλευρά και να τα παραθέσω όσο πιο σφαιρικά,αλλά και ευγενικά μπορώ.
Δεν έχει να κάνει με την ηλικία αυτή η άποψη.
Η γνώμη μου είναι πως στην εμφάνιση του ο καθένας κάνει ό,τι θελει και το βλέπει αλλιώς.Περα απο τα σκουλαρίκια και τα τατουάζ,το ιδιο πιστεύω και για τα μαλλιά πχ και το ντύσιμο.
Ντύνεται ο κάθε ένας όπως τον εκφράζει αυτόν.Δε θα αρέσει ποτέ σε ολους.Και όπως και να είσαι πάντα κάποιος θα σε σχολιάσει.Αν δε πιαστεί από κάτι εναλλακτικό,θα πιαστεί από τα κιλά το ύψος η δε ξέρω εγώ τι αλλο.
Το κάθε σκουλαρίκι είναι κόσμημα στο σώμα, εξαρτάται πως το βλέπει κανείς.Ουτε εμένα μου αρέσουν σε όλα τα σημεία,αλλά γτ να το κατακρίνω;

Όσο για την επιπλοκή,δε θα παρουσιαστεί παρά μόνο αν κάνει βλακεία το άτομο.Μονο τότε.Αν πας σε επαγγελματία και ακολουθήσεις τις οδηγίες του θα εισαι μια χαρά.Μυαλο τα περισσότερα άτομα έχουμε που θέλουμε να κάνουμε ένα σκουλαρίκι,γι'αυτό και ρωτάμε για να ενημερωθούμε πρώτα και έπειτα κάνουμε το σκουλαρίκι που θέλουμε.Και αφού το κάνουμε το προσέχουμε και όλα μια χαρούλα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κοίτα, προσωπική εμπειρία από piercing δεν έχω, αλλά είχα έναν μαθητή 2.5 χρόνια που ασχολιόταν πολύ με αυτό (και γλώσσα και μύτη και φρύδι και αυτιά) και δεν είχε ποτέ του θέμα, αλλά τα περιποιούνταν πάρα πολύ (και στο πλύσιμο και στην απολύμανση/καθαρισμό των σκουλαρικιών και όλα). Οπότε, φαντάζομαι, το σημαντικότερο απ' όλα είναι αυτό (με επιφύλαξη μεταφέρω εμπειρία τρίτου). Ως μαγαζί, ανέφερε συχνά το "Black Dahlia", αλλά δεν ξέρω αν τα έκανε όλα εκεί (χωρίς διάθεση διαφήμισης, προφανώς).

Εσείς, βρε, που ριχτήκατε στο παιδί να το φάτε, τι σας πειράζει που θέλει να βάλει ένα σκουλαρίκι; Δηλαδή, πρέπει όλα στη ζωή να μας «χρησιμεύουν» κάπου; Δεν έχει συναισθήματα ο κόσμος; Δε θέλει να νιώθει ωραία με τον εαυτό του; Και εξωτερικά και εσωτερικά. Δηλαδή, αυτός που γυμνάζεται σε ένα γυμναστήριο και φουσκώνει μπράτσα και στήθος, τι τα «χρειάζεται» στη ζωή του; Όταν κάθετε κανείς και διαλέγει ρούχα, γιατί το κάνει; Ας πάρουμε όλοι μας 15 ίδιες μπλούζες, 15 ίδια παντελόνια να τελειώνουμε, αφού τα χρώματα και όλα αυτά δε μας χρειάζονται. Γιατί ακούμε τη μουσική που θέλουμε και όχι όλοι μας την ίδια; Αφού δε μας «χρειάζεται» κάπου η μουσική που ακούμε. Σε τελική ανάλυση, πόσο μακριά είναι όλα αυτά από το να πούμε ότι τι συναίσθημα μάς είναι άχρηστο; Ο συγχωρεμένος ο Καμύ τα λέει ωραία στον Ξένο του για όλα αυτά. Βασικά, δεν τα λέει, τα αφήνει να φανούν...
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας!
Η αλήθεια είναι ούτε εμένα μου αρέσουν πολύ τα σκουλαρίκια.Να φανταστείτε είχα τρύπες στα αυτιά μου και εδώ και δύο χρόνια δεν φορούσα σκουλαρίκια για να κλείσουν...Μου τις είχαν κάνει οι γονείς μου στην έκτη δημοτικού.:redface:
Αυτό που θέλω να ρωτήσω πιο πολύ για τα άτομα που σκέφτονται να κάνουν τρύπες (ή τρύπα) στα φρύδια ή κάπου αλλού άμα μετά από ένα χρονικό διάστημα κλείνουν.Έχω ακούσει από γνωστές μου ότι σε κάποια σημεία δεν κλείνουν πότε (π.χ. στα χείλια).Το ρωτάω γιατί άμα ήμουν στην θέση αυτού που κάνει την τρύπα θα ήθελα να ήξερα!Τώρα από εκεί και πέρα άμα δεν υπάρχει θέμα μόλυνσης,άμα μπορείτε να το βγάλετε και άμα κλείνει η τρύπα θα έλεγα σε όποιον θέλει να το κάνει.Όσο για κάποιο μαγαζί στην Αθήνα ή άμα ισχύει κάτι από αυτά που ρώτησε το άτομο που άνοιξε το θέμα δεν ξέρω για να βοηθήσω!:bleh:
 

ΜικρόΚοάλα

Νεοφερμένος

Η ΜικρόΚοάλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας!
Η αλήθεια είναι ούτε εμένα μου αρέσουν πολύ τα σκουλαρίκια.Να φανταστείτε είχα τρύπες στα αυτιά μου και εδώ και δύο χρόνια δεν φορούσα σκουλαρίκια για να κλείσουν...Μου τις είχαν κάνει οι γονείς μου στην έκτη δημοτικού.:redface:
Αυτό που θέλω να ρωτήσω πιο πολύ για τα άτομα που σκέφτονται να κάνουν τρύπες (ή τρύπα) στα φρύδια ή κάπου αλλού άμα μετά από ένα χρονικό διάστημα κλείνουν.Έχω ακούσει από γνωστές μου ότι σε κάποια σημεία δεν κλείνουν πότε (π.χ. στα χείλια).Το ρωτάω γιατί άμα ήμουν στην θέση αυτού που κάνει την τρύπα θα ήθελα να ήξερα!Τώρα από εκεί και πέρα άμα δεν υπάρχει θέμα μόλυνσης,άμα μπορείτε να το βγάλετε και άμα κλείνει η τρύπα θα έλεγα σε όποιον θέλει να το κάνει.Όσο για κάποιο μαγαζί στην Αθήνα ή άμα ισχύει κάτι από αυτά που ρώτησε το άτομο που άνοιξε το θέμα δεν ξέρω για να βοηθήσω!:bleh:


Χευυυ..Να έτσι γίνεται η σωστή συζήτηση,όμορφα και ωραία!!
Λοιπόν...αν πας σε επαγγελματία και ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατά γράμμα δεν πρόκειται να μολυνθεί.Τωρα αν από κάπου αλλού ερεθιστεί λίγο,υπαρχουν λύσεις.Τα πιρσινγκ ναι αφαιρούνται όλα,κάποια και από το ίδιο το άτομο πχ χείλη που έχω μπορώ να το αφαιρέσω και μόνη οπότε θέλω,ενώ αφαλό στον ειδικο καθώς δε γνωρίζω τον τρόπο.Τελος κλείνουν ναι και σε κάποια σημεία δεν αφήνει σημάδια(ή βαθουλώματα),σε αλλα ίσως αφήσει ένα μικρό η ίσως πιο μεγάλο,εξαρτάται από κάποιους
παράγοντες όπως το μέγεθος του κοσμήματος,το σημείο που το κάνεις κλπ.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γεια σας σκέφτομαι να κάνω piercing στο φρύδι γτ ξέρω ότι θα μ πηγαίνει κ το θέλω. Έχω όμως τους εξής ενδοιασμούς
1)υπάρχει περίπτωση να μ πέσει το φρύδι όπως διαβάζω στο ιντερνετ
2)παίζει ν μ πετύχουν νεύρο (όπως επίσης διάβασα στο ιντερνετ)
Τα παραπάνω τα ρωταω λαμβάνοντας υπόψην ότι θέλω ν πάω κάπου καλά κ επαγγελματικά κ όχι σ ένα τυχαίο μαγαζί (αν ξέρει κάποιος ν μ προτείνει Αθήνα). Ας απαντήσει κάποιος που να είναι 100% σιγουρος για την απάντηση του κ παρακαλω μην προσπαθήσετε να με μεταπείσετε ????


Το 1 ισχύει και το 2 επίσης αν πας σε μαγαζί που δεν είναι ιδιαιτερα "καλό". Επίσης πονάει αρκετά. Το σκεφτόμουν και εγώ piercing στο φρύδι αλλά για την ώρα έμεινα σε πιο safe επιλογές. Δεν ξέρω θα δείξει στο μέλλον αν θα το ξανασκεφτω. Προσωπικά θα σου πρότεινα κρίκο μύτη και σκουλαρίκι αυτί για piercing για να είσαι πιο σίγουρος
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οδηγός επιβίωσης για την προσωπική αισθητική 101: JUST DO IT AND DONT GIVE A FUCKING DAMN.
 

ΜικρόΚοάλα

Νεοφερμένος

Η ΜικρόΚοάλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τα είπες όλα!!

Ετοιμαζόμουν να κάνω πολύ μεγαλύτερο ποστ βασικά, αλλά δεν έχει κανένα νόημα γιατί δεν χρειάζεται να πείσω ούτε τον Φώτη ότι δεν υπάρχει η έννοια της χρησιμότητας σε κάτι που μας αρέσει, ούτε κανέναν άλλον για οτιδήποτε, και έγραψα απλά αυτό. Ε μα πια έχω βαρεθεί τα "δεν είναι ωραίο", "πώς είσαι έτσι", "τι προσπαθείς να περάσεις", και κυρίως το κορυφαίο "τι θα πει ο κόσμος". Να τα έχετε καλά με τον εαυτό σας, και αν αυτό συνεπάγεται τατουάζ μανίκι ή 15 σκουλαρίκια, ή μαλλί ξυρισμένο από την μία και βαμμένο σε 5 χρώματα από την άλλη, so be it*.

*εξαιρώ παθολογικές καταστάσεις του στυλ ο ένας να είναι 135 κιλά ή 40 κιλά ή κάτι αντίστοιχο που εμπλέκεται λόγος υγείας.
 

ΜικρόΚοάλα

Νεοφερμένος

Η ΜικρόΚοάλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ετοιμαζόμουν να κάνω πολύ μεγαλύτερο ποστ βασικά, αλλά δεν έχει κανένα νόημα γιατί δεν χρειάζεται να πείσω ούτε τον Φώτη ότι δεν υπάρχει η έννοια της χρησιμότητας σε κάτι που μας αρέσει, ούτε κανέναν άλλον για οτιδήποτε, και έγραψα απλά αυτό. Ε μα πια έχω βαρεθεί τα "δεν είναι ωραίο", "πώς είσαι έτσι", "τι προσπαθείς να περάσεις", και κυρίως το κορυφαίο "τι θα πει ο κόσμος". Να τα έχετε καλά με τον εαυτό σας, και αν αυτό συνεπάγεται τατουάζ μανίκι ή 15 σκουλαρίκια, ή μαλλί ξυρισμένο από την μία και βαμμένο σε 5 χρώματα από την άλλη, so be it*.

*εξαιρώ παθολογικές καταστάσεις του στυλ ο ένας να είναι 135 κιλά ή 40 κιλά ή κάτι αντίστοιχο που εμπλέκεται λόγος υγείας.
Ακριβώς.Δεν έχω να προσθέσω τπτ άλλο.
Πιστεύω δεν αξίζει να γράψουμε κάτι μεγαλύτερο.Αν διάβασες όλα τα προηγουμενα θα είδες με πόση υπομονή και σεβασμό προσπαθούσα να το εξηγήσω και εγώ αλλά και οι υπόλοιποι πως έχουν τα πράγματα.Αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν.
Δε θεωρώ το οποιοδήποτε άτομο κλειστόμυαλο αν πχ δε του /της αρέσουν τα σκουλαρίκια μου πχ(γούστα) και αν εκφραστεί κόσμια θα δεχτώ την άποψη του/της.Δλδ δείχνει ότι με σέβεται.
Αλλα θεωρώ ένα άτομο κλειστόμυαλο όταν δε σέβεται το οτιδήποτε "διαφορετικο" και το κατακρίνει τη στιγμή που ούτε καν τν βλάπτει.Στην τελική εαν σε χαλάω μη με κοιτάς.Δε μπορούμε όλοι να ντυνόμαστε το ίδιο ,να ακούμε την ίδια μουσική,να έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα κλπ.
Για όνομα,λέμε τα αυτονόητα εν έτη 2019.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
•Αρχικά δεν είμαι υποχρέωμενος να πω οκ σε κάθε μπαρούφα ενός 20χρονου.Για ποια αισθητική μιλάμε;Που κάνουν piercing μέχρι και στην γλώσσα;
•Αν κάποιον τον αγαπάς υπάρχουν πολλοί τρόποι να το δείξεις όχι να ζωγραφίζεις το σώμα σου.
•Και όχι δεν είναι αισθητική το piercing,ένα σοβαρό άτομο θα αηδιαζε βλέποντας κάποιον να έχει πάνω από 1-2 piercings.
•Γιατί πρέπει να παρουσιαστεί επιπλοκή για να τα αφαιρέσω;Δεν μπορεί κάποιος να σκεφτεί (πρέπει να έχει μυαλό βέβαια) πριν το κάνει;

Και για να είμαστε σοβαροί οι περισσότεροι κάνουν piercing από μόδα.Σεβομαι την άποψη σου όμως έχει πολλά λάθη.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σκάλωμα έχεις φάει τόση ώρα.
Ούτε εμένα μου αρέσουν τα πολλά piercings ειδικά στο πρόσωπο αλλά σε άλλους αρέσουν και είναι τόσο απλό. Όπως ήδη σου είπαν είναι θέμα προσωπικής αισθητικής. Άμα είναι μην φοράς ούτε βραχιόλι, κολιέ κτλ. Εκτός αν αυτά δεν είναι "μεταλλικά σκουπίδια" όπως ανέφερες. Τα φοράς γιατί τα βρίσκεις όμορφα και πιστεύεις ότι θα σου πηγαίνουν. Δεν υπάρχει τίποτα δυσνόητο, ακαταλαβίστικο ή παράλογο για να μην μπορείς να το καταλάβεις. Η προσωπική σου άποψη σταματάει στο ότι δεν σου αρέσουν και στο ότι δεν ταιριάζουν στην δικιά σου αισθητική και γούστο, από εκεί και πέρα παίζεις την κολοκυθιά με τους υπόλοιπους, ναι είναι, όχι δεν είναι ωραίο λες και έχει σημασία όταν μιλάμε για κάτι τόσο υποκειμενικό όσο η ομορφιά. Το τι είναι "σοβαρό" άτομο κατά την γνώμη σου βέβαια δεν ξέρω, μάλλον κάποιος που ακολουθεί πιστά την νόρμα να υποθέσω;

Ο συγχωρεμένος ο Καμύ τα λέει ωραία στον Ξένο του για όλα αυτά. Βασικά, δεν τα λέει, τα αφήνει να φανούν...


Μικρή παρένθεση άσχετη από το θέμα απλά επειδή το είδα τώρα που το ανέφερες και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, το σωστό είναι Καμού, το "Καμύ" είναι μια άθλια μετάφραση που έχει περάσει δυστυχώς στους Έλληνες και πραγματικά έχω κουραστεί να το βλέπω λάθος.
 

ΜικρόΚοάλα

Νεοφερμένος

Η ΜικρόΚοάλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σκάλωμα έχεις φάει τόση ώρα.
Ούτε εμένα μου αρέσουν τα πολλά piercings ειδικά στο πρόσωπο αλλά σε άλλους αρέσουν και είναι τόσο απλό. Όπως ήδη σου είπαν είναι θέμα προσωπικής αισθητικής. Άμα είναι μην φοράς ούτε βραχιόλι, κολιέ κτλ. Εκτός αν αυτά δεν είναι "μεταλλικά σκουπίδια" όπως ανέφερες. Τα φοράς γιατί τα βρίσκεις όμορφα και πιστεύεις ότι θα σου πηγαίνουν. Δεν υπάρχει τίποτα δυσνόητο, ακαταλαβίστικο ή παράλογο για να μην μπορείς να το καταλάβεις. Η προσωπική σου άποψη σταματάει στο ότι δεν σου αρέσουν και στο ότι δεν ταιριάζουν στην δικιά σου αισθητική και γούστο, από εκεί και πέρα παίζεις την κολοκυθιά με τους υπόλοιπους, ναι είναι, όχι δεν είναι ωραίο λες και έχει σημασία όταν μιλάμε για κάτι τόσο υποκειμενικό όσο η ομορφιά. Το τι είναι "σοβαρό" άτομο κατά την γνώμη σου βέβαια δεν ξέρω, μάλλον κάποιος που ακολουθεί πιστά την νόρμα να υποθέσω;




Μικρή παρένθεση άσχετη από το θέμα απλά επειδή το είδα τώρα που το ανέφερες και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, το σωστό είναι Καμού, το "Καμύ" είναι μια άθλια μετάφραση που έχει περάσει δυστυχώς στους Έλληνες και πραγματικά έχω κουραστεί να το βλέπω λάθος.

:thumbsup:
Ακριβώς.Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω την όλη έκρηξη του ατόμου... Εξάλλου το παιδί που "άνοιξε"το θέμα της συζήτησης το μόνο που ζητούσε ήταν κάποιες απαντήσεις δε θυμάμαι να ρώτησε τι πιστεύουμε αισθητικά για τα σκουλαρίκια.
Τράβηξε ο άλλος το θέμα από τα μαλλιά.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
:thumbsup:
Ακριβώς.Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω την όλη έκρηξη του ατόμου... Εξάλλου το παιδί που "άνοιξε"το θέμα της συζήτησης το μόνο που ζητούσε ήταν κάποιες απαντήσεις δε θυμάμαι να ρώτησε τι πιστεύουμε αισθητικά για τα σκουλαρίκια.
Τράβηξε ο άλλος το θέμα από τα μαλλιά.


Μια και το έφερε η κουβέντα, εσένα @Johnjohnjohn σου λύθηκαν οι απορίες, γιατί από αλλού το ξεκινήσαμε και αλλού φτάσαμε και πρέπει να σε κουράσαμε κι εσένα αφάνταστα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το λοιπόν, επειδή κι εγώ είμαι καρακότα και το ψάχνω αρκετά, για Αθήνα τσέκαρε στο luv n roll τον donk (στείλ'του στο ίνστα, απαντάει γρήγορα). Είναι εξαιρετικός στη δουλειά του και πολύ πρόθυμος να βοηθήσει, να προτείνει πράγματα, γενικά ρε παιδί μου δεν νιώθεις ότι σε ξεπετάει. :P
Και στο sake μπορείς να πας, προσωπικά έχω κάνει εκεί μόνο τατού αλλά είναι πεντακάθαρο και τα παιδιά είναι πολύ φιλικά.
Φιλική συμβουλή, μη πας σε κανένα "piercing week όλα 10 ευρώ", πολύ πιθανό να κλάψεις. :P
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μια και το έφερε η κουβέντα, εσένα @Johnjohnjohn σου λύθηκαν οι απορίες, γιατί από αλλού το ξεκινήσαμε και αλλού φτάσαμε και πρέπει να σε κουράσαμε κι εσένα αφάνταστα.


Χαχαχαχ όχι δεν μ λύθηκε η απορια γιατι το έψαξα κ άλλο στο ιντερνετ κ κυριολεκτικά οι μισοι λενε ότι παίζει να σ πέσει το φρύδι κ οι άλλοι μισοι όχι (κ αυτός είναι ο λόγος που διστάζω τοσο)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Χαχαχαχ όχι δεν μ λύθηκε η απορια γιατι το έψαξα κ άλλο στο ιντερνετ κ κυριολεκτικά οι μισοι λενε ότι παίζει να σ πέσει το φρύδι κ οι άλλοι μισοι όχι (κ αυτός είναι ο λόγος που διστάζω τοσο)


Μπορείς να βγεις «στη γύρα» και να ρωτάς σε διάφορα μαγαζιά για να παίρνεις απόψεις από εκεί ή/και, όπως προτάθηκε, να ρωτάς και κόσμο στον δρόμο που βλέπεις ότι έχει σκουλαρίκια σε τέτοια σημεία.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χαχαχαχ όχι δεν μ λύθηκε η απορια γιατι το έψαξα κ άλλο στο ιντερνετ κ κυριολεκτικά οι μισοι λενε ότι παίζει να σ πέσει το φρύδι κ οι άλλοι μισοι όχι (κ αυτός είναι ο λόγος που διστάζω τοσο)
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας και να το συζητήσεις με κάποιον piercer (τσέκαρε αυτόν που σου είπε η Ολίβια ή δες αν θα σου προτείνουν κι άλλους). Γενικά αν είναι έμπειρος και δεν βάλεις κανένα σκουλαρίκι-οβίδα, πιστεύω θα είσαι εντάξει, ποτέ δεν έχω δει άνθρωπο με τρύπα στο φρύδι να του έχει πέσει το φρύδι με ή χωρίς σκουλαρίκι. Στο ίντερνετ θα βρεις τα πάντα, ειλικρινά το να μπαίνεις να διαβάζεις τον πόνο του καθενός δεν αξίζει και δεν θα σε βγάλει πουθενά, εκτός και αν θες να δεις τατουατζίδικα προτεινόμενα/προς αποφυγή.
 

ΜικρόΚοάλα

Νεοφερμένος

Η ΜικρόΚοάλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας και να το συζητήσεις με κάποιον piercer (τσέκαρε αυτόν που σου είπε η Ολίβια ή δες αν θα σου προτείνουν κι άλλους). Γενικά αν είναι έμπειρος και δεν βάλεις κανένα σκουλαρίκι-οβίδα, πιστεύω θα είσαι εντάξει, ποτέ δεν έχω δει άνθρωπο με τρύπα στο φρύδι να του έχει πέσει το φρύδι με ή χωρίς σκουλαρίκι. Στο ίντερνετ θα βρεις τα πάντα, ειλικρινά το να μπαίνεις να διαβάζεις τον πόνο του καθενός δεν αξίζει και δεν θα σε βγάλει πουθενά, εκτός και αν θες να δεις τατουατζίδικα προτεινόμενα/προς αποφυγή.

Αυτό.Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ποτέ να λέει άτομο το οποίο είχε σκουλαρίκι στο φρύδι ότι του /της έπεσε.Αλλά από εδώ μέσα ο καθένας λέει ό,τι μα ό,τι θέλει.Και για το πιρσινγκ στον αφαλό κυριολεκτικά είχα διαβάσει τα πάντα και δίσταζα πάρα πολύ αλλά το ήθελα τόσο που το έκανα και πραγματικά κανένα θέμα,τσάμπα τα έψαχνα τόσο από εδώ.Ρώτησε καλύτερα κάποιον πίρσερ όπως σου λέει:)
Εγώ που είχα ρωτήσει μου είχε πει όχι.(έχει και ο ίδιος πάνω από ένα εκεί)
Μετά από όλα αυτά μη σου πω ψήθηκα ακόμη περισσότερο να το κάνω χαχαχ και γενικά όταν γίνει θα φροντίσω να σε ενημερώσω μέσα από τη δική μου εμπειρία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top