Nηστεία και Μετάληψη

notebook___ΑΡΚΑς

Νεοφερμένος

Ο ο βιολιστης της στεγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
1) Δεν νηστεύω, δεν έχω νηστεύει ποτέ μου. Ποτέ, από όταν γεννήθηκα, δεν υπήρχαν στο σπίτι μου κανόνες που να καθόριζαν τι θα τρώμε ανάλογα με το ημερολόγιο. Δεν βλέπω απολύτως κανένα λόγο για να νηστεύω οποιαδήποτε μέρα. Βέβαια, μου αρέσουν πολύ κάποιοι νηστήσιμοι μεζέδες, αλλά δεν χρειάζομαι ειδική ημέρα για να τους φάω. Για π.χ. σήμερα έφαγα παστίτσιο, μπορεί τη μεγάλη Παρασκευή να φάω πίτσα και την Κυριακή του Πάσχα καλαμαράκια τηγανητά. Θεωρώ τη θρησκευτική νηστεία σαν ξεπερασμένο κατάλοιπο άλλων εποχών και τίποτε παραπάνω. Πάντως, δικαίωμα του καθενός είναι να νηστεύει ή όχι και δεν με αφορά.
2) Επίσης, κάτι άλλο σχετικό: Δεν έχω κοινωνήσει ποτέ μου και ούτε πρόκειται. Εδώ δεν το βλέπω θρησκευτικά, ούτε όπως λέει κάποιος φίλος μου "κρασάκι είναι, τι πειράζει". Θεωρώ ότι το ποτήρι και το κουταλάκι της κοινωνίας, αποτελούν πολύ επικίνδυνους φορείς μικροβίων και σίγουρο τρόπο μετάδοσης μολυσματικών ασθενειών. Για μένα, ειδικά γονείς που πηγαίνουν μωρά να κοινωνήσουν, είναι ηλίθιοι, λαμάκες και εγκληματίες συγχρόνως. Και εδώ που πρόκειται για σοβαρό θέμα δημόσιας υγείας, θα έπρεπε κάποιος να επέμβει και να απαγορεύσει αυτό το φονικό κουτάλι. Και μην μου πει κάποιος ότι γίνεται θαύμα και αδρανοποιούνται οι επικίνδυνοι μικροοργανισμοί, γιατί θα του χαμογελάσω ειρωνικά.

δεν περιμεναα να υπαρχουν τετοιες αποψεις!!!
φιλαρακι σεβομαι την αποψη σου αλλα νομιζω οτι υπερβαλεις λιγακι!!! δεν χρειαζετε να το χαρακτηριζεις "φονικο κουταλι"!!
αυτα ειναι ηθη,εθιμα και παραδοσεις της χωρας μας.....και καποιοι τυποι μας οδηγουν στο να τα ξεχναμε αυτααα....δλδ το θεωρω λιγο απαραδεκτο!!!
οκα μπορει να μην φταις εσυ...εσυ ετσι γεννηθηκες και μεγαλωσες με αυτους τους κανονες..!
μεγια σου και χαρα σου....αλλα ευχομαι ποτε να μην σου τυχει αλλα καποτε που θα παθεις κατι σοβαρο προβλημα υγειας ή καποιο προσωπο που αγαπας ειμαι σιγουρος πως θα προσευχηθεις και ισως να σου γινει και μαθημαα!!!
εμενα μου εγινεεε γι'αυτο στο λεω....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νηστευω τη Μ.Εβδομαδα, κ κοινωναω απο μωρο παιδι κ ποτε δεν επαθα τιποτα ουτε εγω ουτε κανενας αλλος απο την οικογενεια μου κ ουτε εχω ακουσει να επαθε κανενας κατι απο την Θεια Κοινωνια,αν ηταν να μεταδιδονται αυτα ολα που λες DIAS δεν θαχε μεινει παπας ζωντανος γιατι αυτοι ως γνωστον πινουν οσο μεινει στο Αγιο Δισκοποτηρο.
Προφανώς, δεν έχει γίνει κάποια επιστημονική μελέτη για το θέμα. Το ότι δεν έχει πάθει κάποιος κάτι ως τώρα δεν σημαίνει κάτι, όπως επίσης κάποιος που παθαίνει κάτι δεν το αποδίδει στο κουταλάκι του παπά. Την εποχή της Η1Ν1 ο υπουργός υγείας πήγε να ασχοληθεί με το θέμα και δεν τον άφησαν. Όσο για τους παπάδες, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω έντονα ότι πράγματι πίνουν τα μικρόβια που μένουν στο ποτήρι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Προσωπικη μου αποψη ειναι πως νηστεια κανει οποιος θελει και δεν ειναι υποχρεωτικο.
Η νηστεια για μενα ειναι απλη αποτοξινωση απο κρεας.Τα υπολοιπα που λενε οι θρησκειες
και διαφορα πως θα γινεις καλυτερος ανθρωπος αν νηστεψεις ειναι για να ειχαμε να λεγαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να νηστέψει κάποιος αν δε συμμετέχει στην Θεία Λειτουργία όλη την Μεγάλη βδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
πολλοί δέν νηστεύουν γιατί δέν είναι χριστιανοί και θρήσκοι, αλλα οι περισότεροι γιατί απλά δέν μπορούν!
απαιτεί μεγάλη προσπάθεια στον κακομαθημένο κόσμο μας, να μήν φάς κρέας η να μήν κάνεις σέξ για 1 βδομάδα, για 40 απαιτεί μετάλιο!

η στάση πολλών θυμίζει το: όσα δέν φτάνει η αλεπού...

Η νηστεία ή όχι είναι κάτι τελείως προσωπικό. Αν κάποιος δε θέλει να νηστέψει, εσένα τί σε νοιάζει; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δεν περιμεναα να υπαρχουν τετοιες αποψεις!!!
φιλαρακι σεβομαι την αποψη σου αλλα νομιζω οτι υπερβαλεις λιγακι!!! δεν χρειαζετε να το χαρακτηριζεις "φονικο κουταλι"!! αυτα ειναι ηθη,εθιμα και παραδοσεις της χωρας μας.....και καποιοι τυποι μας οδηγουν στο να τα ξεχναμε αυτααα....δλδ το θεωρω λιγο απαραδεκτο!!!..!
Κι εγώ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα υπάρχουν νέοι άνθρωποι που δεν θα δέχονταν την απλή αλήθεια, ότι το κουταλάκι του παπά φονικά επικίνδυνο (οι καθολικοί με το ψωμάκι τους είναι υγιεινοί). Δηλαδή, αν κάποιο ζαχαροπλαστείο κερνούσε ένα γλυκό, αλλά υποχρεωτικά όλους τους περαστικούς με το ίδιο κουτάλι, εσύ θα έτρωγες? (Όχι ε? Μα, δεν βλέπω διαφορά!).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Προφανώς, δεν έχει γίνει κάποια επιστημονική μελέτη για το θέμα. Το ότι δεν έχει πάθει κάποιος κάτι ως τώρα δεν σημαίνει κάτι, όπως επίσης κάποιος που παθαίνει κάτι δεν το αποδίδει στο κουταλάκι του παπά. Την εποχή της Η1Ν1 ο υπουργός υγείας πήγε να ασχοληθεί με το θέμα και δεν τον άφησαν. Όσο για τους παπάδες, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω έντονα ότι πράγματι πίνουν τα μικρόβια που μένουν στο ποτήρι.



Υπάρχει απόδειξη και μάλιστα καθημερινή...
Οι ιερείς που κοινωνούν παιδάκια και μεγάλους κάτω στην Αφρική και κουβαλάν τις χίλιες δυο ασθένειες, γιατί δεν κολλάνε τίποτα;
Όταν οι ιερείς πάνε στα νοσοκομεία γιατί δεν αρρωσταίνουν από τις αρρώστιες των ασθενών;
Δεν υπάρχει ιερέας που να αρνήθηκε να κοινωνήσει επειδή είναι άρρωστος ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η νηστεία ή όχι είναι κάτι τελείως προσωπικό. Αν κάποιος δε θέλει να νηστέψει, εσένα τί σε νοιάζει; :/:
δέν με νοιάζει, ο καθένας αποφασίζει. πιο πολύ μίλησα για αυτούς που λένε οτι είναι χριστιανοί αλλα δέν νηστεύουν τάχα απο άποψη..

η νηστεία δέν σε κάνει σίγουρα καλλήτερο άνθρωπο, αλλα κανείς δέν λέει αυτό.
η νηστεία είναι μια δοκιμασία. σίγουρα δέν έχει ο καθένας την αντοχή να την τηρήσει, ούτε αρκετή πίστη ωστε να πιστέυει οτι αξίζει να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ή ειναι μολυσμενη μια κοπελα που εχει περιοδο και δεν πρεπει να παει στην εκκλησια?



λολ τι ειναι αυτο?? ποιος τα λεει αυτα? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ή ειναι μολυσμενη μια κοπελα που εχει περιοδο και δεν πρεπει να παει στην εκκλησια?



λολ τι ειναι αυτο?? ποιος τα λεει αυτα? :P:P

οποιος και αν το λεει,θα πρπ να εχει προβλημα παντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ή ειναι μολυσμενη μια κοπελα που εχει περιοδο και δεν πρεπει να παει στην εκκλησια?



λολ τι ειναι αυτο?? ποιος τα λεει αυτα? :P:P

πρέπει να δεις αυτό το επικό thread :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υπάρχει απόδειξη και μάλιστα καθημερινή...
Οι ιερείς που κοινωνούν παιδάκια και μεγάλους κάτω στην Αφρική και κουβαλάν τις χίλιες δυο ασθένειες, γιατί δεν κολλάνε τίποτα;.
Αλήθεια, σκέφτηκες μήπως κάποιες από τις επιδημίες στην Αφρική, μπορεί να οφείλονται ακριβώς (και) στο φονικό κουταλάκι του παπά?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
πρέπει να δεις αυτό το επικό thread :D
19: Όποιος αγγίζει γυναίκα με περίοδο, είναι ακάθαρτος μέχρι το απόγευμα.
20: Όπου κάθετε μια γυναίκα με περίοδο, γίνεται ακάθαρτο.
21-23: Όποιος ακουμπήσει κρεβάτι γυναίκας με περίοδο ή κάτσει όπου έκατσε, πρέπει να πλύνει τα ρούχα του και το σώμα του. Θα ξεβρωμίσει μετά το απόγευμα.
24: Αν κάποιος κάνει σεξ με γυναίκα που έχει περίοδο, αυτός θα είναι ακάθαρτος για επτά ημέρες.



:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ειχα ρωτησει παπα και μου ειπε αυτα οτι δεν ισχυουν...εκεινα τα χρονια δεν υπηρχαν σερβιετες κοριτσια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αυτα με την περίοδο είναι προϊόντα του μεσαίωνα και των φανατικών θρησκόληπτων. πουθενά στην καινή διαθήκη δέν γίνεται κάν αναφορά σε κάτι τέτοιο.
σήμερα τα λένε και τα πιστεύουν κάτι γιαγιάδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
οπως και πολλες γριες γειτονησσες εδω που μενω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Κάποτε όλοι θα βρεθούμε σε μια δύσκολη στιγμή. Αυτή την δύσκολη στιγμή την αντιμετωπίζουν πιο εύκολα άτομα που Πιστεύουν (ανεξάρτητα αν αυτή η πίστη προέρχεται από αληθινή ή ψεύτικη πηγή).

Ακριβώς. Θα αντιμετωπίσουν πιο εύκολα τη δύσκολη στιγμή αυτοί που πραγματικά Πιστεύουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν.
Και ειδικά αν πιστεύουν ότι μπορούν να το καταφέρουν χωρίς κάποιο "θαύμα".

Δεν είναι επίκαιρη, είναι για την επόμενη μεγάλη χριστιανική γιορτή, αλλά είναι πολύ ωραία ταινία, αξίζει να τη δείτε
https://www.youtube.com/watch?v=UzHAXYg3KPY&t=2m26s

Δεν έχει νόημα να νηστέψει κάποιος αν δε συμμετέχει στην Θεία Λειτουργία όλη την Μεγάλη βδομάδα.

https://tsakos.blogspot.com
:P Mάθετε στο blog τον νικητή της eurovision TΩΡΑ:clapup:
:P Κατεβάστε από το blog τις ψαλμωδίες της Μεγάλης Εβδομάδας TΩΡΑ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στην φίλη Pure_Seduction, αν και ήδη απάντησα θα γράψω κάποια πράγματα παραπάνω για να σε κατατοπίσω στο ότι ο Χριστός όντως μίλησε για την νηστεία.

Αυτές είναι οι περικοπές απο την Καινή Διαθήκη (η αλλιώς απο το ευαγγέλιο).

16. Και όταν νηστεύητε, μη γίνεσθε ως οι υποκριταί σκυθρωποί· διότι αφανίζουσι τα πρόσωπα αυτών, διά να φανώσιν εις τους ανθρώπους ότι νηστεύουσιν· αληθώς σας λέγω, ότι έχουσιν ήδη τον μισθόν αυτών.(κατα Ματθαίον 6:16).
Kαι όταν νηστεύετε, μη γίνεστε σαν τους υποκριτές, που αλλοιώνουν την όψη του προσώπου τους για να φανούν στους ανθρώπους ότι νηστεύουν.
Σας βεβαιώνω πως έχουν κιόλας πάρει ολόκληρη την αμοιβή τους.


15. Και είπε προς αυτούς ο Ιησούς· Μήπως δύνανται οι υιοί του νυμφώνος να πενθώσιν, ενόσω είναι μετ' αυτών ο νυμφίος; θέλουσιν όμως ελθεί ημέραι, όταν αφαιρεθή απ' αυτών ο νυμφίος, και τότε θέλουσι νηστεύσει. (κατα Ματθαίον 9:15).
Kι ο Iησούς τους είπε: Mήπως είναι δυνατόν οι προσκαλεσμένοι σε γάμο να πενθούνε όσο είναι μαζί τους ο γαμπρός; Θα έρθουν όμως μέρες, που θα αποχωριστεί απ' αυτούς ο γαμπρός, και τότε θα νηστέψουν. (ότι δηλαδή μετά τον θάνατο Του θα νηστέψουν.)

(Η νηστεία του Χριστού)
2. και νηστεύσας ημέρας τεσσαράκοντα και νύκτας τεσσαράκοντα, ύστερον επείνασε. (κατα Ματθαίον 4:2)

Πάντως Pure, επειδή βλέπω να έχεις ένα ενδιαφέρον, καλό είναι να ρωτήσεις έναν Πνευματικό γιατί γίνεται η νηστεία. Και ότι αμφιβολία αν έχεις ρώτα και θα σου απαντήσουν, δεν θα προσβληθούν αν αμφισβητήσεις κάτι :).


Όσο για εκείνους που λένε πως οι παπάδες δεν καταναλώνουν όλη την Θεία Κοινωνία(απο το κουταλάκι) τότε αυτοί δεν ξέρουν γιατί μιλούν και καλύτερο για αυτούς θα είναι να σιωπούν. Προσωπική μου μαρτυρία είναι πως όταν τελειώνει η Θεία Λειτουργία ο παπάς καταναλώνει όλη την Θεία Κοινωνία. Αυτά, και αν αμφιβάλλει κανείς, πρόταση μου είναι να πάει μόνος του να δει και να βγάλει τα συμπεράσματα του.
(Ιερέας στην Σπιναλόγκα - https://psifides.pblogs.gr/2011/02/o-iereas-ths-spinalogka.html)

Δεν είναι κακό να έχετε αντίθετη γνώμη, ίσως είναι καλύτερο απο τον να μην έχετε καθόλου γνώμη αλλά μην είστε απόλυτοι με τα πιστεύω σας και κυρίως μην χλευάζετε αυτούς που πιστεύουν.

Υ.Γ: Το πίστευε και μη ερεύνα δεν είναι Ορθόδοξο και πολύ κακώς το χρησιμοποιούν ως Ορθόδοξο ρητό.
Ο Χριστός είπε :
39. Ερευνάτε τας γραφάς, διότι σεις νομίζετε ότι εν αυταίς έχετε ζωήν αιώνιον· και εκείναι είναι αι μαρτυρούσαι περί εμού·
40. πλην δεν θέλετε να έλθητε προς εμέ, διά να έχητε ζωήν.
Δλδ.
"Ερευνάτε τις γραφές, επειδή θεωρείτε ότι έτσι θα βρείτε ζωή, και (πράγματι), αυτές είναι που μαρτυρούν για Εμένα. Αλλά δεν θέλετε να έρθετε προς Εμένα, για να έχετε ζωή". ( όποιος θέλει να διαβάσει παραπάνω με το γιατί το πίστευε και μή ερεύνα είναι λάθος ας κοιτάξει εδώ : https://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αυτα με την περίοδο είναι προϊόντα του μεσαίωνα και των φανατικών θρησκόληπτων. πουθενά στην καινή διαθήκη δέν γίνεται κάν αναφορά σε κάτι τέτοιο.
σήμερα τα λένε και τα πιστεύουν κάτι γιαγιάδες..
μπααα μη το λες..τα πιστευει και η μανα μου αυτα:P

και γω κραταω νηστεια τωρα τη μεγαλη βδομαδα αλλα το πρωι εφγα πισία με τυριιι...δεν αντεξα:redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top