Michigan ECCE - ECPE: Αναβολή των εξετάσεων του Δεκεμβρίου 2020 εν όψει Covid-19

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.

ECCE-ECPE Δεκεμβρίου 2020: Επιστολή από το Michigan Language Assessment προς τους εμπλεκόμενους με τις εξετάσεις στην Ελλάδα​


Λόγω του αυξανόμενου αριθμού κρουσμάτων του ιού COVID-19 και σύμφωνα με τις υφιστάμενες κυβερνητικές διατάξεις περί καραντίνας, απαγορεύσεων κυκλοφορίας και ταξιδιωτικών περιορισμών, το Michigan Language Assessment έλαβε τη δύσκολη απόφαση να αναβάλει τη διεξαγωγή των εξετάσεων ECCE και ECPE που είχε προγραμματιστεί για τις 12-13 Δεκεμβρίου 2020 στην Ελλάδα.

Οι εξετάσεις ECCE και ECPE αποτελούν διακεκριμένες πιστοποιήσεις Αγγλικής που έχουν δημιουργήσει και συνεχίζουν να δημιουργούν εκπαιδευτικές και επαγγελματικές ευκαιρίες για εκατοντάδες χιλιάδες πολιτών στην Ελλάδα. Το Michigan Language Assessment, σε συνεννόηση με την Ελληνοαμερικανική Ένωση, έλαβε την απόφαση να μεταθέσει τη διεξαγωγή των εξεταστικών περιόδων Δεκεμβρίου προκειμένου να διασφαλίσει ότι η υγεία και η ασφάλεια των μαθητών, οικογενειών και καθηγητών τους, του προσωπικού εξεταστικών κέντρων καθώς και της ευρύτερης Ελληνικής κοινωνίας δεν τίθενται σε κίνδυνο κατά τη διάρκεια της πανδημίας σε εξέλιξη. Έχει ύψιστη σημασία να επαναπρογραμματιστούν οι εξετάσεις μόνο όταν μπορούν να διεξαχθούν με ασφάλεια.

Οι αναβληθείσες εξετάσεις ECCE και ECPE Δεκεμβρίου 2020 επρόκειτο να είναι οι τελευταίες που θα διεξάγονταν με την υπάρχουσα μορφή. Οι ανανεωμένες εξετάσεις ECCE και ECPE θα διεξαχθούν τον Μάιο 2021, όπως έχει προγραμματιστεί. Τα νέα τεστ βασίστηκαν στις απόψεις των άμεσα εμπλεκομένων στις εξετάσεις, στις αλλαγές σε υποψήφιους καθώς και στις εξελίξεις στον χώρο της γλωσσικής αξιολόγησης. Παρ’ όλα αυτά, σε σχέση με τις υπάρχουσες εξετάσεις, δεν υφίστανται αλλαγές ούτε στα επίπεδα δυσκολίας ούτε στα κριτήριά τους.

Το Michigan Language Assessment αναγνωρίζει ότι οι υποψήφιοι που έχουν εγγραφεί στις εξεταστικές περιόδους Δεκεμβρίου 2020 έχουν προετοιμαστεί για τη μορφή των υφιστάμενων εξετάσεων και πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν στη συγκεκριμένη μορφή. Γι’ αυτόν τον λόγο, εξασφαλίζουμε ότι οι εξετάσεις θα διεξαχθούν τον Ιανουάριο 2021, εφόσον δυνατόν, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους υποψήφιους να αποδείξουν τις δεξιότητές τους στην Αγγλική με εξετάσεις με τη μορφή των οποίων είναι ήδη εξοικειωμένοι.

Όπως πάντα, η ΕΑΕ παραμένει το πρώτο σημείο επαφής σας για οποιαδήποτε ερωτήματα έχετε σχετικά με τις ερχόμενες εξεταστικές περιόδους ECCE και ECPE. Η ΕΑΕ θα σας ενημερώσει για τις νέες ημερομηνίες διεξαγωγής των εξετάσεων το 2021 εν ευθέτω χρόνω.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεχιζόμενη υποστήριξή σας προς τις εξετάσεις Michigan. Παρακαλούμε να μείνετε ασφαλείς και να είστε καλά σε αυτούς τους πρωτοφανείς καιρούς.

Μετά τιμής,

Sharon Harvey
CEO, Michigan Language Assessment

:: Πηγή ::.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Φάση έχει να αναβληθούν και οι εξετάσεις Δεκέμβρη του NOCN αν και εγώ πάω για τις Computer Based που για την ώρα είναι προγραμματισμένες για 20 Φλεβάρη.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Παιδιά μια διόρθωση: οι εξετάσεις δε θα μεταφερθούν για Μαιο όπως έλεγε ο τίτλος, απλά αναβλήθηκαν για τώρα. Ίσως πάνε Ιανουάριο. :)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παιδιά μια διόρθωση: οι εξετάσεις δε θα μεταφερθούν για Μαιο όπως έλεγε ο τίτλος, απλά αναβλήθηκαν για τώρα. Ίσως πάνε Ιανουάριο. :)

Καλό αυτό για όσους θέλουν να συμμετέχουν.Ξέρεις τι είναι να είσαι full προετοιμασμένος για Δεκέμβρη και να σου λένε Μαϊο ; Αντε να κάνεις συντήρηση γνώσεων.....

Και στο NOCN κάτι αντίστοιχο θα γίνει μάλλον.Εγώ θα είμαι στις Computer Based βέβαια.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεδομένου των αλλαγών στη δομή της εξέτασης, είναι φύσει αδύνατον για Μάιο. Πάντως, επιφυλακτική είμαι και για τον Ιανουάριο, αν συνεχιστεί η αύξηση των κρουσμάτων. Εν πάση περιπτώσει, θα δούμε. Δύσκολοι καιροί για προβλέψεις.
Good luck to all candidates! :)
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εμείς οι computer based στην χειρότερη εξεταζόμαστε από σπίτι. 😝
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Άρα θα καθυστερήσουν πάρα πολύ και οι εξετάσεις του Μαϊου. Προβλέπω Ιούλιο με Σεπτέμβρη :P
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έτσι φαίνεται... είμαι πολύ περίεργη να δω τι θα γίνει που τον Μάιο οι υποψήφιοι, θα εξεταστούν με τη νέα δομή...επιεικώς, αλλαλούμ :P
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο αντίγραφο;;
Δεν έχω τίποτα και το χρειάζομαι σε διάφορες αιτησεις
επικοινωνησε με την hellenic american union και θα σου δωσουν κάτι. Εμενα μου ειχαν δωσει. Μην ανησυχείς. Θα σου δωσουν βεβαιωση οτι το εχεις παρει και θα σε καλυπτει σε διαγωνισμους κλπ
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
επικοινωνησε με την hellenic american union και θα σου δωσουν κάτι. Εμενα μου ειχαν δωσει. Μην ανησυχείς. Θα σου δωσουν βεβαιωση οτι το εχεις παρει και θα σε καλυπτει σε διαγωνισμους κλπ
Ναι έχουμε επικοινωνήσει και Ζητάνε 15€ για την βεβαίωση αυτή τα οποία δν πρόκειται να δώσουμε γιατί τους δώσαμε ήδη 230€ για συμμετοχή στις εξετάσεις. Και σήμερα που επικοινώνησα με το φροντιστήριο μου είπαν ότι είναι κλειστοι με κρατικη εντολή λόγω κόβιντ και δεν θα τα πάρουμε πριν τους ανοιξουν..καλό καλοκαίρι δηλαδή.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι έχουμε επικοινωνήσει και Ζητάνε 15€ για την βεβαίωση αυτή τα οποία δν πρόκειται να δώσουμε γιατί τους δώσαμε ήδη 230€ για συμμετοχή στις εξετάσεις. Και σήμερα που επικοινώνησα με το φροντιστήριο μου είπαν ότι είναι κλειστοι με κρατικη εντολή λόγω κόβιντ και δεν θα τα πάρουμε πριν τους ανοιξουν..καλό καλοκαίρι δηλαδή.
καλωσηρθες στο χοτελ Ελλαντα... δεν μου κανει εντυπωση. ενταξει και ανοιχτα να ηταν , δωσε εκει τα 15 ευρω εσυ να κανεις τη δουλεια σου μωρε.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι έχουμε επικοινωνήσει και Ζητάνε 15€ για την βεβαίωση αυτή τα οποία δν πρόκειται να δώσουμε
Αν δεν πληρώσεις δεν θα πάρεις βεβαίωση. Δεν πειράζει, ας μην κάνεις τα χαρτιά σου ακόμα, θα ξαναγίνουν διαγωνισμοί στο μέλλον.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Top