Mηχανογραφικά από το Μάρτιο φέτος

Πότε επιθυμείς να καταθέσεις μηχανογραφικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 87)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι φταίει το σύστημα ότι δεν ξέρουν τι θέλουν. Όταν λέω σύστημα δεν εννοώ το σύστημα εισαγωγής και το πότε θα κατατεθούν τα μηχανογραφικά αλλά λείπει η ενημέρωση που πρεπει να παρέχεται από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Ακόμα και αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν τι θέλουν στην πραγματικότητα δεν γνωρίζουν. Επηρεάζονται από παράγοντες όπως τηλεόραση, γονείς συγγενείς, κοινωνία που δίνουν μια διαστρεβλωμένη εικόνα για το επάγγελμα. Το ΣΕΠ είναι ανούσιο μάθημα γιατί και ο καθηγητής που διδάσκει δεν είναι σε θέση να γνωρίζει όλα τα επαγγέλματα. Το ΣΕΠ πρέπει να πραγματοποιείται με διαλέξεις επαγγελματιών που έχουν μπει στην αγορά εργασίας και επισκέψεις σε χώρους εργασίας.

Κάποιος πρέπει να πει στους υποψηφίους ότι:
η πληροφορική δεν είναι οι Η/Υ, excel, word, ppt
Ότι η αστυνομία δεν CSI.
H ιατρική δεν είναι greys anatomy
Oi HMMY δεν είναι hacker
Ο στρατός δεν είναι Call of duty

Η κατάθεση το μηχανογραφικών των Μάρτη είναι αρνητική για τους υποψήφιους για του λόγος που ανέφερα εδώ. Όποιος το καταλαβαίνει το καταλαβαίνει όποιος δεν το καταλαβαίνει θα το καταλάβει του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Η κατάθεση το μηχανογραφικών των Μάρτη είναι αρνητική για τους υποψήφιους για του λόγος που ανέφερα εδώ. Όποιος το καταλαβαίνει το καταλαβαίνει όποιος δεν το καταλαβαίνει θα το καταλάβει του χρόνου.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα. Δόξα τω Θεώ, κάποιοι εδώ μέσα γράφουν με επιχειρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Απ'ότι φαίνεται παίδες είναι δύσκολο να αλλάξει η απόφαση, οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να.. just go with the flow.. :P Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση... από το διάβασμα και την προσήλωση!! Και ό,τι βγει. Αργά η γρήγορα θα τροποποιήσουν πάλι το σύστημα βλέποντας ότι θα αποδειχθει αναποτελεσματικο.. ειμαι σχεδον σιγουρη :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα. Δόξα τω Θεώ, κάποιοι εδώ μέσα γράφουν με επιχειρήματα...
Δεν προλαβαίνω είναι πολλά :(.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καλά τι το κουράζετε δεν καταλαβαίνω.
Μερικοί θέλουν Μάρτιο για δικούς τους λόγους, άλλοι δεν θέλουν για δικούς τους λόγους, και δικαίωμα και των δύο είναι.
Δε σας δίνετε το δικαίωμα σε μερικούς να "χαρακτηρίζετε" αυτοόν που έχει μια διαφορετική άποψη. Μη πέφτετε όλοι να τον φάτε. Χαλαρώστε μερικοί.

Και στη τελική η αποφάση αυτή είναι, γιατί συνεχίζετε μερικοί και μας έχετε πάρει τα αυτιά, με το πόσο καλό είναι να κάνεις μηχαγραφικό το Μάρτιο, δεν το καταλαβαίνω. Κουραστικοί γίνεστε. Οκ, το καταλάβαμε και μπράβο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κάποιος πρέπει να πει στους υποψηφίους ότι:
η πληροφορική δεν είναι οι Η/Υ, excel, word, ppt
Ότι η αστυνομία δεν CSI.
H ιατρική δεν είναι greys anatomy
Oi HMMY δεν είναι hacker
Ο στρατός δεν είναι Call of duty

+++

Γενικά πάντως συμφωνώ με τον Civilara.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Να σημειωσω οτι δεν εχει βγει τιποτα επισημο ακομα. Ρωταμε καθε βδομαδα την υποδιευθυντρια και μας λεει ολο το ιδιο. Ποιος ξερει' μπορει να ειναι μια ακομα φημη οπως εκεινη για τις απουσιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
@ ^prinCess^
για αυτό το λόγο είναι το forum και το εκάστοτε forum, για ανταλλαγή απόψεων. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις αλλά η κάθε πλευρά υπερασπίζεται/προσπαθεί να υπερασπιστεί τη θέση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάποιος πρέπει να πει στους υποψηφίους ότι:
η πληροφορική δεν είναι οι Η/Υ, excel, word, ppt
Ότι η αστυνομία δεν CSI.
H ιατρική δεν είναι greys anatomy
Oi HMMY δεν είναι hacker
Ο στρατός δεν είναι Call of duty

Νομίζω ότι τα υποτιμάμε πολύ τα παιδιά αν πιστεύουμε ότι σκέφτονται έτσι...Λίγη πίστη δεν βλάπτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το 80% έτσι το σκέφτεται...Γιατί;Γιατί ειδικά με την πληροφορική το σχολείο δεν δίνει κανένα απολύτως ερέθισμα εκτός από το να κάτσεις στο νετ και στο fb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα υποτιμάμε πολύ τα παιδιά αν πιστεύουμε ότι σκέφτονται έτσι...Λίγη πίστη δεν βλάπτει...
Δεν νομίζω να υποτιμώ τα παιδιά με αυτό, αλλά το εκπαιδευτικό σύστημα με το μηδαμινό επαγγελματικό προσανατολισμό που παρέχει...

Ακόμα και τώρα έχω απορίες για κάποια επαγγέλματα. Δεν μπορώ να καταλάβω αν μου αρέσουν γιατί δεν υπάρχει τρόπος να μάθω τι κάνουν.

π.χ.
- στρατό έμαθα τι σημαίνει όταν έκανα τη θητεία μου. Προηγουμένως είχα μια εντελώς διαφορετική άποψη.
- Όταν ακούω δημοσιογράφος μου έρχονται στο μυαλό τα καραγκιοζάκια που βγαίνουν στην τηλεόραση... δεν γνωρίζω την καθημερινότητα ενός κανονικού δημοσιογράφου.
- αρκετοί θέλουν να ασχοληθούν με την έρευνα χωρίς να γνωρίζουν τι δυσκολίες αντιμετωπίζει ένας ερευνητής

Απλώς από τη στιγμή που δεν υπάρχει καθόλου ενημέρωση τα παιδιά δεν μπορεί να γνωρίζουν τι επάγγελμα να διαλέξουν εκτός αν έχον κάποιο συγγενικό τους πρόσωπο που να το ασκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υποτιμώ τα παιδιά με αυτό, αλλά το εκπαιδευτικό σύστημα με το μηδαμινό επαγγελματικό προσανατολισμό που παρέχει...

Ακόμα και τώρα έχω απορίες για κάποια επαγγέλματα

π.χ.
- στρατό έμαθα τι σημαίνει όταν έκανα τη θητεία μου. Προηγουμένως είχα μια εντελώς διαφορετική άποψη.
- Όταν ακούω δημοσιογράφος μου έρχονται στο μυαλό τα καραγκιοζάκια που βγαίνουν στην τηλεόραση... δεν γνωρίζω την καθημερινότητα ενός κανονικού δημοσιογράφου.

Απλώς από τη στιγμή που δεν υπάρχει καθόλου ενημέρωση τα παιδιά δεν μπορεί να γνωρίζουν τι επάγγελμα να διαλέξουν εκτός αν έχον κάποιο συγγενικό τους πρόσωπο που να το ασκεί.

Όλα καλά, αλλά αυτό τί σχέση έχει με το ότι θα καταθέσουμε μηχανογραφικό το Μάρτιο; Εκτός κι αν όλα αυτά δεν ισχύουν και τον Ιούνιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υποτιμώ τα παιδιά με αυτό, αλλά το εκπαιδευτικό σύστημα με το μηδαμινό επαγγελματικό προσανατολισμό που παρέχει...

Ακόμα και τώρα έχω απορίες για κάποια επαγγέλματα

π.χ.
- στρατό έμαθα τι σημαίνει όταν έκανα τη θητεία μου. Προηγουμένως είχα μια εντελώς διαφορετική άποψη.
- Όταν ακούω δημοσιογράφος μου έρχονται στο μυαλό τα καραγκιοζάκια που βγαίνουν στην τηλεόραση... δεν γνωρίζω την καθημερινότητα ενός κανονικού δημοσιογράφου.

Απλώς από τη στιγμή που δεν υπάρχει καθόλου ενημέρωση τα παιδιά δεν μπορεί να γνωρίζουν τι επάγγελμα να διαλέξουν εκτός αν έχον κάποιο συγγενικό τους πρόσωπο που να το ασκεί.

Όποιο παιδί ενδιαφέρεται πραγματικά, κάθεται και το ψάχνει...Με μια αναζήτηση στο google, βρίσκει τα sites των σχολών και βλέπει τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όλα καλά, αλλά αυτό τί σχέση έχει με το ότι θα καταθέσουμε μηχανογραφικό το Μάρτιο; Εκτός κι αν όλα αυτά δεν ισχύουν και τον Ιούνιο...

Απάντησα στο Civilara και στη Theodora
Σοβαρά? Μόνο το συστημα φταίει που δεν ξέρουν τι θέλουν? Το κεφάλι μας δε μας φταίει ποτέ? Μήπως δεν έχουν προβληματιστεί, δεν έχουν ρωτήσει, δεν έχουν ψάξει, δεν έχουν δραστηριοποιηθεί? Όποιος ψάχνει, βρίσκει.

........

ΘΑ ΦΑΩ ΒΑΝ ΣΗΜΕΡΑ!

ΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΤΑΙΕΙ;
Το ότι είμαστε ανώριμοι ποιος φταίει; Το ότι δεν ασχοληθήκαμε με τον εαυτό μας ποιος φταίει;
Άααασε, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!

By the way, δεν έχω να κερδίσω τίποτα όπως και τόσοι άλλοι που δε βλέπουμε κάτι κακό στο σύστημα. Σκοπός μας είναι να δείτε και μία άλλη όψη του όλου θέματος την οποία θεωρούμε ΘΕΤΙΚΌΤΑΤΗ!Θέλετε; Καλώς. Δε θέλετε; Πάλι καλώς.

====================

Όποιο παιδί ενδιαφέρεται πραγματικά, κάθεται και το ψάχνει...Με μια αναζήτηση στο google, βρίσκει τα sites των σχολών και βλέπει τα πάντα!
Κοιτώντας τα προγράμματα σπουδών βλέπεις τι διδάσκεται στη σχολή όχι πως ασκείται το επάγγελμα. Εδώ σε σχολές που δεν υπάρχει πρακτική δεν γνωρίζουν ούτε οι φοιτητές πως ασκείται το επαγγελμά τους.

Γενικοτερα αμα θελεις παντα μπορεις...μην ψαχνουμε προφασεις!Οποιος ενδιαφερεται για το μελλον του παντα βρισκει χρονο!Συμφωνω απολυτως!

Ναι μπορείς αλλά για 2 - 3 σχολές. Να πας στους χώρους εργασίας να ρωτήσεις επαγγελματίες κ.λπ. Με το google δεν μαθαίνεις τίποτα....
Γι αυτό πρέπει τα μηχανογραφικά να συμπληρώνονται μετά τις γνωστοποίηση των βαθμολογιών. Για να περιοριστούν οι σχολές που πρέπει να κάνει έρευνα ο υποψήφιος φοιτητής.

Λιγότερες σχολές, καλύτερη έρευνα ----> σωστή απόφαση.
Πολλές σχολές, έρευνα τύπου google-----> ρώσικη ρουλέτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μάθεις για το επάγγελμα, με τον τρόπο που το θέτεις. Ας πούμε, υπάρχουν 20 διαφορετικά είδη δημοσιογραφίας. Θα κάτσεις να βρεις επαγγελματίες από το κάθε ένα είδος για να μάθεις; Δεν γίνεται.'Η μήπως θα κάτσεις να βρεις γιατρούς από όλες τις ειδικότητες;Μπορεί αυτό που λέω να είναι ακραίο τώρα, αλλά το επάγγελμα γιατρός κρύβει άλλα 100 από πίσω του. Επίσης, όταν πας κάπου σαν επισκέπτης, βλέπεις το 10% της δουλειάς.
Κοιτάς γενικά τον οδηγό σπουδών, τις προοπτικές που σου ανοίγονται μετά το πτυχίο και έτσι αποφασίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
(....)
Γι αυτό πρέπει τα μηχανογραφικά να συμπληρώνονται μετά τις γνωστοποίηση των βαθμολογιών. Για να περιοριστούν οι σχολές που πρέπει να κάνει έρευνα ο υποψήφιος φοιτητής.

Λιγότερες σχολές, καλύτερη έρευνα ----> σωστή απόφαση.
Πολλές σχολές, έρευνα τύπου google-----> ρώσικη ρουλέτα
To oποίο μεταφράζεται;
Ανάλογα με τα μόρια επιλέγουμε σχολή, κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To oποίο μεταφράζεται;
Ανάλογα με τα μόρια επιλέγουμε σχολή, κάνω λάθος;

Λάθος κάνεις.... το μηχανογραφικό το συμπληρώνεις κατά σειρά προτίμησης ανεξάρτητα από την ημερομηνία συμπλήρωσης. Αλλά ξέροντας τα μόρια σου μπορείς να ψάξεις πιο αναλυτικά ένα υποσύνολο των σχολών της επιθυμίας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει ολόκληρο το θέμα αλλά θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου.

Δεν είναι σωστό όσοι δεν είμαστε μαθητές να (κατα)κρίνουμε εκ του ασφαλούς την αγωνία των μαθητών για το θέμα του μηχανογραφικού, λες και δεν ξέρουμε πως είναι το εκπαιδευτικό σύστημα ή λες και όλοι εμείς δεν αμφιταλαντευόμασταν μέχρι τελευταία στιγμή ποια σχολή θα δηλώσουμε.

Είναι πολύ νωρίς μέχρι το Μάρτιο να αποφασίσει με 100% σιγουριά ένας μαθητής ποια σχολή θέλει. Εγώ θυμάμαι ως μαθητής ξεκίνησα να ψάχνω για σχολές αφού τέλειωσα τις πανελλήνιες. Μου άρεσαν κάποια μαθήματα αλλά κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς δεν έψαχνα καθόλου τι σχολές υπάρχουν.
Μου χρειάστηκε χρόνος για να αποφασίσω, αφού πρώτα άκουσα τις απόψεις και τις συμβουλές των γονιών μου και τελικά δεν μετάνιωσα για την επιλογή μου.
Αν ένακα μηχανογραφικό το Μάρτιο, πιθανότητα ή θα δήλωνα κάποια άλλη σχολή για την οποία μετά ίσως θα μετάνιωνα, ή για να καταλήξω στη σχολή που τελικά δήλωσα θα έχανα πολύ χρόνο από το διάβασμα.
Μακάρι να μην ήταν έτσι το εκπαιδευτικό σύστημα αλλά έτσι είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα υποτιμάμε πολύ τα παιδιά αν πιστεύουμε ότι σκέφτονται έτσι...Λίγη πίστη δεν βλάπτει...
Ο fockos πιστευω απλως προσπαθει να δωσει μια ρεαλιστικη εικονα της πραγματικοτητας....γιατι λιγο πολυ ετσι ισχυει, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Συνηθως το μελλοντικο σου επαγγελμα δεν αποβαινει παντα αυτο που ονειρευοσουν...:whistle:

Το 80% έτσι το σκέφτεται...Γιατί;Γιατί ειδικά με την πληροφορική το σχολείο δεν δίνει κανένα απολύτως ερέθισμα εκτός από το να κάτσεις στο νετ και στο fb.
Εμεις ουτε Fb!! Το εχουν αποκλεισει λογω "αναρμοστου περιεχομενου" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Λάθος κάνεις.... το μηχανογραφικό το συμπληρώνεις κατά σειρά προτίμησης ανεξάρτητα από την ημερομηνία συμπλήρωσης. Αλλά ξέροντας τα μόρια σου μπορείς να ψάξεις πιο αναλυτικά ένα υποσύνολο των σχολών της επιθυμίας σου.

Και αν αυτα τα μορια που εχεις πιασει δεν σου δινουν το περιθωριο να ψαξεις για σχολες που θες γιατι ισως να ειναι λιγοτερα απο'οτι ενδεχομενως να περιμενες?...καλυτερα δεν ειναι να ξεκινησεις απο τωρα να μπαινεις σε ενα ρυθμο συμπληρωνοντας σχολες που σου αρεσουν (εστω και υψηλοβαθμες) και ετσι να επικεντρωθεις σε ενα στοχο και να πεις οτι ό,τι και να γινει εγω θα διαβασω για να φτασω αυτο που εχω δηλωσει ως πρωτη επιλογη....θα κανω τα παντα για τον στοχο μου.Ετσι θα γινεις και περισσοτερο ωριμος στις αποφασεις σου και στις επιλογες σου.Με λιγα λογια δεν θα περιμενεις να δεις βαθμολογιες για να αποφασισεις την σχολη γιατι ο χρονος που σου δινεται τον ιουνιο ειναι λιγος για να παρεις αποφασεις που αφορουν το μελλον σου και την υπολοιπη ζωη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top