Mέγιστη διάρκεια φοίτησης

johnyy

Νεοφερμένος

Ο johnyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
θα μπορούσες ίσως να τεκμηριώσεις την άποψή σου; :hmm:
απ την ηλικια σου βλεπω πως εχεις τελειωσει τις σπουδες σου. οποτε μπορεις να μιλας εκ του ασφαλους και να λες οτι θες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
απ την ηλικια σου βλεπω πως εχεις τελειωσει τις σπουδες σου. οποτε μπορεις να μιλας εκ του ασφαλους και να λες οτι θες..

Έτσι είναι! Έχω πάρει πτυχίο, μιλάω εκ του ασφαλούς και λέω ότι θέλω! :devil:
Από την ηλικία σου βλέπω ότι ακόμα δεν έχεις ξεκινήσει τις σπουδές σου, άρα είναι λίγο περίεργο να έχεις ολοκληρωμένη άποψη πάνω στο θέμα..

Στα 4 χρόνια είναι αδύνατον να τελειώσει το Τμήμα μου. Πρέπει να είσαι φοιτητής φαινόμενο ή διαφορετικά να διαβάζεις 80 ώρες ημερησίως (δηλ., να μην ζεις καθόλου).

Είχα μία συμφοιτήτρια που είχε μπει με κατατακτήριες στη σχολή και ήταν άνω των 25 ετών. Σχεδόν όλα τα χρόνια δούλευε σε δουλειά σχετική με το αντικείμενο της πρώτης σχολής της και απ' όσο θυμάμαι είχε και κάποια προβληματάκια υγείας που δε την άφηναν πάντα να δίνει το 100% των δυνατοτήτων της. Σε μία τέτοια περίπτωση αξίζει να δώσουν περιθώριο όσο θες για να τελειώσεις τη σχολή. Στη συγκεκριμένη κοπέλα δε χρειάστηκε, πήρε πτυχίο ακριβώς στα 5 χρόνια (Πολυτεχνείο).
Μήπως η κοπέλα αυτή δεν αντιμετώπησε τα ίδια χάλια του Παν/μίου που αντιμετωπίζεις κι εσύ; Δε χρειάστηκε αυτή να κατέβει σε διπλές εξεταστικές; Δεν ήρθε αυτή αντιμέτωπη με αδιάφορους και ιδιότροπους καθηγητές;

Τέλος πάντων, άποψή μου είναι πως είμαστε βολεμένοι με την κατάσταση στην 3βάθμια εκπαίδευση. Μας συμφέρει να είναι χάλια η κατάσταση και να λέμε ότι γι αυτό αργούμε να πάρουμε πτυχίο, από το να διορθωθούν κάποια πράγματα και να είμαστε υποχρεωμένοι να τελειώνουμε στην ώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι αιώνιοι φοιτητές κοστίζουν στο κράτος και ως προς τη σίτηση, αλλά και ως προς τα έξοδα των εξετάσεων. Οι εξετάσεις στις οποίες συμμετέχουν οι φοιτητές κοστίζουν, ανάλογα με τον αριθμό των φοιτητών. Δεν είναι δυνατόν οποιοσδήποτε να έρχεται να δίνει ελπίζοντας να περάσει από τύχη και μόνο, χωρίς να έχει διαβάσει, και να αποτελεί κόστος για το πανεπιστήμιο και το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι αιώνιοι φοιτητές κοστίζουν στο κράτος και ως προς τη σίτηση, αλλά και ως προς τα έξοδα των εξετάσεων. Οι εξετάσεις στις οποίες συμμετέχουν οι φοιτητές κοστίζουν, ανάλογα με τον αριθμό των φοιτητών. Δεν είναι δυνατόν οποιοσδήποτε να έρχεται να δίνει ελπίζοντας να περάσει από τύχη και μόνο, χωρίς να έχει διαβάσει, και να αποτελεί κόστος για το πανεπιστήμιο και το κράτος.

Μπροστά σε άλλες σπατάλες του δημοσίου, τα χρήματα που ξοδεύονται λόγω αιωνίων φοιτητών είναι ένα μηδενικό.
Ας μη κολάμε εκεί.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
3000 τον χρονο κοστιζει καθε φοιτητης ,εαν μπορεσω να βρω την πηγη που το χα διαβασει θα την ποσταρω ,καθολου αμελητεο ποσο.
οταν μπηκα εγω το οριο ειχε καθιερωθει στα 2ν+1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
3000 τον χρονο κοστιζει καθε φοιτητης ,εαν μπορεσω να βρω την πηγη που το χα διαβασει θα την ποσταρω ,καθολου αμελητεο ποσο.
οταν μπηκα εγω το οριο ειχε καθιερωθει στα 2ν+1.

θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πως προκύπτει το ποσό αυτό.

Φαντάζομαι πάντως στα χρήματα αυτά συμπεριλαμβάνεται και το κόστος των βιβλίων. Πολλά βιβλία κοστίζουν πάνω από 100 ?. Ειδικά σε ιατρικές σχολές πρέπει να είναι πανάκριβα. Αλλά αυτό το έξοδο δεν ισχύει για τους φοιτητές που ξεπερνάνε τον κανονικό χρόνο φοίτησης.
Επίσης δε γνωρίζω αν από κάποιο έτος και μετά σταματούν να δίνουν πάσο και δικαίωμα δωρεάν σίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μετα τα 4 ή 5 χρονια ,αναλογα που φυτας κανονικα σταματουν ολες οι ελαφρυνσεις που ειχες σας φοιτητης (ακομα και για να δανιστεις βιβλιο απο την βιβλιοθηκη πλεον θες χαρτι απο την γραμματεια)
και κανονικα σε βγαζουν και απο τις εστιες ,αλλα αυτο δεν γινεται παντα.
γενικα μετα το κανονικο των σπουδων σου περικοπτονται ορισμενα πραγματα,αλλα το πασο και η σιτιση ,οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
oι διαγραφές των φοιτητών στο Τμήμα μου, για όσους μπήκαν το 2002 και ακόμη σπουδάζουν, θα αρχίσουν από το 2013...

Είχα μία συμφοιτήτρια που είχε μπει με κατατακτήριες στη σχολή και ήταν άνω των 25 ετών. Σχεδόν όλα τα χρόνια δούλευε σε δουλειά σχετική με το αντικείμενο της πρώτης σχολής της και απ' όσο θυμάμαι είχε και κάποια προβληματάκια υγείας που δε την άφηναν πάντα να δίνει το 100% των δυνατοτήτων της. Σε μία τέτοια περίπτωση αξίζει να δώσουν περιθώριο όσο θες για να τελειώσεις τη σχολή. Στη συγκεκριμένη κοπέλα δε χρειάστηκε, πήρε πτυχίο ακριβώς στα 5 χρόνια (Πολυτεχνείο).
Μήπως η κοπέλα αυτή δεν αντιμετώπησε τα ίδια χάλια του Παν/μίου που αντιμετωπίζεις κι εσύ; Δε χρειάστηκε αυτή να κατέβει σε διπλές εξεταστικές; Δεν ήρθε αυτή αντιμέτωπη με αδιάφορους και ιδιότροπους καθηγητές;

Τέλος πάντων, άποψή μου είναι πως είμαστε βολεμένοι με την κατάσταση στην 3βάθμια εκπαίδευση. Μας συμφέρει να είναι χάλια η κατάσταση και να λέμε ότι γι αυτό αργούμε να πάρουμε πτυχίο, από το να διορθωθούν κάποια πράγματα και να είμαστε υποχρεωμένοι να τελειώνουμε στην ώρα μας.

'Ελα να δεις πρώτα τι μαθήματα διδάσκομαι και εξετάζομαι, πως τα εξετάζομαι, με τι βαθμό δυσκολίας τα εξετάζομαι, με τι υλικό μελέτης τα εξετάζομαι,...κτλ και μετά να εκφέρεις γενικόλογη άποψη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
'Ελα να δεις πρώτα τι μαθήματα διδάσκομαι και εξετάζομαι, πως τα εξετάζομαι, με τι βαθμό δυσκολίας τα εξετάζομαι, με τι υλικό μελέτης τα εξετάζομαι,...κτλ και μετά να εκφέρεις γενικόλογη άποψη. ;)

Κάθε σχολή έχει τις δυσκολίες της.
Δε νομίζω πχ στο μαθηματικό να έχετε τόσα εργαστήρια και εργασίες όσα έχουν σε πολυτεχνεία και ιατρικές.

:confused:

Όσο για τη "γενικόλογη" άποψη που γράφω στο τέλος του μηνύματός μου που παρέθετεις, την πιστεύω απόλυτα βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα, μιας και εδώ και 2 χρόνια έχω ξεκινήσει ένα μεταπτυχικό που ένας θεός ξέρει αν και πότε θα το τελειώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Κάθε σχολή έχει τις δυσκολίες της.
Δε νομίζω πχ στο μαθηματικό να έχετε τόσα εργαστήρια και εργασίες όσα έχουν σε πολυτεχνεία και ιατρικές.

Τα εργαστήρια δεν κάνουν την δυσκολία. Όταν έχεις να διαβάσεις μαθήματα εξειδικευμένα με ανύπαρκτη βιβλιογραφία προσαρμοσμένη σε εισαγωγικό επίπεδο για να μπεις στο κλιμα και ασχολείσαι με πολύ υψηλού επιπέδου θεωρίες π.χ. θεωρία Fredholm για γραμμικές ολοκληρωτικές εξισώσεις, ορθογώνια πολυώνυμα ή θεωρία κατανομών (γενικευμένων συναρτήσεων) ή γεωμετρική θεωρία ελέγχου,...κτλ νομίζω ότι τα βλέπεις όλα! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
θα γινουν τεραστιες φασαριες αν τελικα αλλαξει το οριο...να το θυμαστε και με το δικιο τους θα γινουν φασαριες για τον απλο λογο οτι η σχολη μου,πχ δεν ειναι δυνατον να την τελειωσεις σε 7μισι χρονια...ο μεσος ορος ειναι τα 8μισι χρονια και υπαρχουν μαθηματα που ο καθηγητης τα θελει να τα γραφεις λεξη προς λεξη..ναι,για πανεπηστημιο μιλαμε,οπου στην υλη των 300 σελιδων ο καθηγητης θελει να καταλαβει οτι το καταλαβες το αντικειμενο αλλα αυτος σε κοβει επειδη δεν εγραψες (οξειδωση της υλης" αλλα "αποσυνθεση της υλης" .....

ειναι απλα α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εχει ακουσει κανεις για το νεο νομο που λεει οτι ενας φοιητητης θα διαγραφεται μετα απο ν+ν/2 χρονια αν δεν εχει ολοκληρωσει τις σπουδες του???(οπου ν τα χρονια που χρειαζεται καθε σχολη).

πραγματικα απαραδεκτο

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το συγκεκριμένο νόμο που επικαλείσαι για να είσαι περισσότερο ενημερωμένος για το ακριβώς ισχύει και να μην αγωνιάς με λανθασμένες πληροφορίες.
Είναι ο νόμος 3549 του 2007 και γράφει για τα ανώτατα όρια φοίτησης, μπορείς να τον βρεις παντού στο δίκτυο. Και ναι είναι σε ισχύ για την δεδομένη στιγμή. Αύριο, κανείς δεν ξέρει.

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι πρέπει να ισχύσει. Τα πανεπιστήμια είναι ξέφραγκα αμπέλια. Δεν λέω να γίνουμε όπως άλλες χώρες που υπάρχει κίνδυνος να σε διώξουν κατά την διάρκεια της σχολής, ακόμα κι αν περνάς τα μαθήματα, ειδικά σε σχολές που έχουν υψηλή ζήτηση (π.χ. Ιατρική στο Βέλγιο). Αλλά και αυτό το χάλι που υπάρχει στα δικά μας πανεπιστήμια πρέπει να διορθωθεί κάπως. Πιστεύω πως ν+ν/2 χρόνια είναι αρκετά για να τελειώσει κάποιος την σχολή του, ακόμη κι αν έχει μερικούς στριμμένους καθηγητές. Και στο κάτω κάτω, πόσοι είναι οι πραγματικά στριμμένοι καθηγητές που κόβουν κόσμο μόνο και μόνο για να τον κόψουν;
Και αν θυμάμαι καλά υπάρχει πρόβλεψη από τον νομοθέτη για όσους χρειάζεται να διακόψουν τις σπουδές τους για κάποιο χρονικό διάστημα, αν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Θα πρότεινα και για σένα να ρίξεις μια ματιά στο νόμο, όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά για ακριβή πληροφόρηση. Τον παραθέτουν παντού στο δίκτυο. Δεν είναι τόσο γενικευμένο το ανώτατο όριο φοίτησης και ούτε είναι αυτό που αναφέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kosm1fent

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τελικά ισχύει το όριο; 2ν ή 1,5ν; Γιατί άρχισα να αγχώνομαι... :P

EDIT:
Άρθρο 14
Ανώτατη διάρκεια φοίτησης −
Τριμελείς εξεταστικές επιτροπές
1. α) Από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος από την έναρ−
ξη ισχύος του παρόντος νόμου, η ανώτατη διάρκεια
φοίτησης στις προπτυχιακές σπουδές δεν μπορεί να
υπερβαίνει τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων που απαιτού−
νται για τη λήψη του πτυχίου, σύμφωνα με το ενδεικτικό
πρόγραμμα σπουδών του τμήματος, προσαυξανόμενο
κατά 100%.

OK, αλλά ποίο έτος άρχισε να ισχύει ο νόμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
γενικα μετα το κανονικο των σπουδων σου περικοπτονται ορισμενα πραγματα,αλλα το πασο και η σιτιση ,οχι.

τα παντα περικοπτονται μετα το 6ο ετος. και το πασο και η σιτηση. τουλαχιστον αυτο συμβαινει στο εκπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
μια ερωτηση
σε ενα χαρτι απο τει που μου δωσανε καπου λεει η ελαχιστη διαρκεια φοιτησης ειναι 8 εξαμηνα
Αυτο τι ακριβως σημαινει;
Αυτη τη στιγμη δεν βρισκομαι στο τει και ισως παω σε 2 χρονια και ξεκινησω να το βγαλω δεν ξερω ακομη!
Δηλαδη γενικα οποτε παω αν δεν προλαβω να βγαλω τη σχολη μεσα σε 8 εξαμηνα σταματαω αυτοματα; Δηλαδη απο τον Σεπτεμβρη που γραφτηκα τρεχει το εξαμηνο μου ασχετα αν δεν παρακολουθω και παω σε 2-3 χρονια να ξεκινησω;
Αν παω σε 2 χρονια θα ειμαι θεωρητικα 3ο ετος και θα χρωσταω τα παντα απο 1ο 2ο χρονο τα οποια πρεπει να βγουν μεσα σε 4 ετη;
Μηπως εννοει οτι μπορω μεσα σε 8 εξαμηνα να ξεκινησω τη σχολη ασχετα με ποτε τη βγαλω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό που σου λέει είναι ότι δεν μπορείς να την τελειώσεις σε λιγότερο από 8 εξάμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
αα μαλιστα ευχαριστω! δηλαδη δεν μπορω να βγαλω τη σχολη σε λιγοτερα απο 4 χρονια!
Σε ολα τα τμηματα Τει/Αει ετσι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω πως ναι αλλά δεν το λέω με σιγουριά....Μπορεί να έχεις συμπληρώσει αριθμό μαθημάτων, αλλά δεν μπορείς να κάνεις αίτηση πτυχίου πριν να συμπληρωθούν τα 4 χρόνια, αυτό ισχύει σίγουρα στη δική μου σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
μια ερωτηση
σε ενα χαρτι απο τει που μου δωσανε καπου λεει η ελαχιστη διαρκεια φοιτησης ειναι 8 εξαμηνα
Αυτο τι ακριβως σημαινει;
Αυτη τη στιγμη δεν βρισκομαι στο τει και ισως παω σε 2 χρονια και ξεκινησω να το βγαλω δεν ξερω ακομη!
Δηλαδη γενικα οποτε παω αν δεν προλαβω να βγαλω τη σχολη μεσα σε 8 εξαμηνα σταματαω αυτοματα; Δηλαδη απο τον Σεπτεμβρη που γραφτηκα τρεχει το εξαμηνο μου ασχετα αν δεν παρακολουθω και παω σε 2-3 χρονια να ξεκινησω;
Αν παω σε 2 χρονια θα ειμαι θεωρητικα 3ο ετος και θα χρωσταω τα παντα απο 1ο 2ο χρονο τα οποια πρεπει να βγουν μεσα σε 4 ετη;
Μηπως εννοει οτι μπορω μεσα σε 8 εξαμηνα να ξεκινησω τη σχολη ασχετα με ποτε τη βγαλω;

Αυτό που σου λέει είναι ότι δεν μπορείς να την τελειώσεις σε λιγότερο από 8 εξάμηνα.

Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο. ΕΛΑΧΙΣΤΗ διάρκεια φοίτησης 8 εξάμηνα. Δεν μπορείς δηλαδή να την τελειώσεις σε λιγότερο χρόνο, όπως είπε κι η Revekka. Δεν αναφέρει την μέγιστη διάρκεια. Καλό είναι να ρωτήσεις στην γραμματεία του ΤΕΙ σου για να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση, ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Σε ολα τα τμηματα Τει/Αει ετσι ειναι;

Νομίζω πως αυτό ισχύει για όλες τις σχολές 4ετούς φοίτησης αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
μια ερωτηση
σε ενα χαρτι απο τει που μου δωσανε καπου λεει η ελαχιστη διαρκεια φοιτησης ειναι 8 εξαμηνα
Αυτο τι ακριβως σημαινει;
Αυτη τη στιγμη δεν βρισκομαι στο τει και ισως παω σε 2 χρονια και ξεκινησω να το βγαλω δεν ξερω ακομη!
Δηλαδη γενικα οποτε παω αν δεν προλαβω να βγαλω τη σχολη μεσα σε 8 εξαμηνα σταματαω αυτοματα; Δηλαδη απο τον Σεπτεμβρη που γραφτηκα τρεχει το εξαμηνο μου ασχετα αν δεν παρακολουθω και παω σε 2-3 χρονια να ξεκινησω;
Αν παω σε 2 χρονια θα ειμαι θεωρητικα 3ο ετος και θα χρωσταω τα παντα απο 1ο 2ο χρονο τα οποια πρεπει να βγουν μεσα σε 4 ετη;
Μηπως εννοει οτι μπορω μεσα σε 8 εξαμηνα να ξεκινησω τη σχολη ασχετα με ποτε τη βγαλω;
για να μην τρεχουν τα εξαμηνα κανε μια δακοπη σπουδων και οταν πας στην σχολη σε 2-3 χρονια θα πας πρωτο ετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top