Lower: Cambridge (FCE) ή Michigan (ECCE)

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εγώ θα δώσω του χρόνου τον Μάη το Michigan. Πιστεύω, επειδή έχω μια φίλη που είναι να δώσει και Michigan και Cambridge μου έχει πει (όπως και η καθηγήτρια μας), πως και τα δύο είναι το ίδιο περίπου... δηλαδή στο ένα έχεις πολύ λιγότερο χρόνο, αλλά σχετικά ευκολότερες ασκήσεις, αλλά στο άλλο έχεις πιο δύσκολες ασκήσεις, αλλά πιο πολύ χρόνο. Οπότε, τα θετικά του ενός, είναι τα αρνητικά του άλλου (περίπου :P). Βέβαια δεν είμαι ειδικός, οπότε ρώτα την καθηγήτρια σου, αλλά το Michigan θεωρείται λίγο ευκολότερο... ούτως η άλλος έχει αναγνωριστεί μόνο από την Ελλάδα νομίζω... ενώ το Cambridge όχι... τα σχόλια δικά μας... η απόφαση δική σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1a

Νεοφερμένος

Η alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,κάνω μάθημα σε ενήλικα με περιορισμένη γνώση αγγλικών.Τι είναι πιο εύκολο να δώσει?Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς περιλαμβάνει η κάθε εξέταση για τον μαθητή? ευχαριστωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,κάνω μάθημα σε ενήλικα με περιορισμένη γνώση αγγλικών.Τι είναι πιο εύκολο να δώσει?Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς περιλαμβάνει η κάθε εξέταση για τον μαθητή? ευχαριστωωωω
Καταρχάς να σας πω, ο,τι αφού είστε καθηγήτρια ίσως θα έπρεπε να κάνετε από μόνη σας μια έρευνα όσο αφορά τα πιθανά πτυχία που μπορεί να δώσει ο μαθητής σας..

Αρχικά, αν βλέπετε πως ο μαθητής σας δεν μαθαίνει πολύ γρήγορα, και χρειάζεται σχετικά άμεσα ένα πτυχίο, τότε μπορείτε να ασχοληθείτε με το PTE General level 3 (lower) ή το NOCN τα οποία είναι πολύ ευκολότερα σε σχέση με το Michigan και το Cambridge. Η δομή τους είναι πολύ απλή και βατή, ειδικά αφού λέτε για περιορισμένες γνώσεις.. Το PTE έχει πολλές κειμενικές ασκήσεις και 2 εκθέσεις αλλά ο χρόνος δεν περιορίζεται. Είναι συνήθως βατά θέματα. Α, και το ακουστικό είναι κάπως δύσκολο. Υπάρχει η ορθογραφία που πρέπει ο μαθητής να γράψει ο,τι ακούει σωστά ορθογραφημένα. Επίσης πρέπει να ακούσει μια συζήτηση και να συμπληρώσει κάτι κενά με τις κατάλληλες λέξεις που ακούσει. Δεν θυμάμαι κάτι άλλο...

Ωστόσο, εάν ο μαθητής σας δεν βιάζεται και δεν το χρειάζεται άμεσα, μπορείτε να του προτείνετε να κάνετε περισσότερο μάθημα, ή περισσότερο καιρό και με αρκετή προσπάθεια και από τον ίδιο, μπορείτε να πάτε για Michigan ECCE.. Είναι δυσκολότερο από τα 2 προηγούμενα και πιο απαιτητικό. Όλες οι ασκήσεις σε αυτό, είναι τύπου πολλαπλής επιλογής. Δηλ μουτζουρώνει το κύκλο που είναι η σωστή απάντηση. Ξεκινάει με ακουστικά, μετά με GVR (γραμματική, λέξεις, κείμενα), στα οποία υπάρχει μια πρόταση με κενό και πρέπει να κυκλώσει μία από τις πιθανές απαντήσεις, και στα κείμενα αφού διαβάσει το text, πρέπει να κυκλώσει πάλι τη σωστή απάντηση.. Η έκθεση είναι μία και κρατάει 30 λεπτά. Είναι λίγο απαιτητική.. μπορεί να διαλέξει essay ή letter. Εγώ είχα επιλέξει essay...

Όσον αφορά το Cambridge δεν το έχω δώσει και δεν ξέρω τη δομή του. Ξέρω όμως ότι είναι λίγο δυσκολότερο από το Michigan. Π.χ. δεν έχει να κυκλώσεις, αλλά να γράψεις τη σωστή απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1a

Νεοφερμένος

Η alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ευχαριστώ το βιβλίο που ψάχνω ειναι για lower Cambridge .Ποιο βιβλιο πιστεύεται έχει πιο ολοκληρωμένη ύλη δηλ γραμματική listening έκθεση speaking?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,190 μηνύματα.
Ναι αν και νομιζω οτι το unlimited της Cambridge ειναι καλυτερο.

επισης το Cambridge ειναι καλυτερο απο το Michigan
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1a

Νεοφερμένος

Η alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
το unlimited ποιο ειναι δεν το βρίσκω.help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,190 μηνύματα.
Συγνώμη δεν το πρόσεξα δεν κυκλοφορεί Ελλάδα πάρε το complete first της Cambridge αυτο που έκανα εγώ είναι παρά πολύ καλό και τα 'χει όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1a

Νεοφερμένος

Η alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Koιτανεπιδη ειναι ενήλικας με κάποιες λιγοστές βάσεις ψάχνω ένα βιβλιο για ενήλικες όχ τόσο παιδικο.Αυτο θα μου πρότεινες γιατί έχει διάφορα για τα παιδιά. Έχει για ενήλικες που θέλουν lower και υφαντά σε ένα βιβλιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,190 μηνύματα.
Ok βρήκα το κατάλληλο βιβλίο Cambridge academic English upper intermiate το public το έχει 43 ευρώ μόνο το students book βέβαια ότι άλλο θελεται ρωτήστε με .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1a

Νεοφερμένος

Η alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Όταν λένε μονοstudent's book εχει μέσα listening speAking έκθεση και μονο με αυτό μπορεί να δώσει lower χωριά άλλο βιβλιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,190 μηνύματα.
Νομίζω ναι αν και μπορείτε να ρωτήσετε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά το Cambridge είναι δύσκολο και η γυναίκα λέει πως ο μαθητής της έχει περιορισμένες γνώσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,190 μηνύματα.
Δεν εχει να λεει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Ευχαριστώ το βιβλίο που ψάχνω ειναι για lower Cambridge .Ποιο βιβλιο πιστεύεται έχει πιο ολοκληρωμένη ύλη δηλ γραμματική listening έκθεση speaking?

Τα Cambridge είναι τα καλυτερα πτυχία αλλά και τα δυσκολότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1a

Νεοφερμένος

Η alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για Μίσιγκαν τι προτεινετεως βιβλίο που να τα έχει όλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,190 μηνύματα.
Cambridge το καλύτερο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τα Cambridge είναι τα καλυτερα πτυχία αλλά και τα δυσκολότερα...
Cambridge το καλύτερο .

Καλύτερα από ποια άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1a

Νεοφερμένος

Η alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
βρε παιδιά για βιβλίο τιποτα?Δεν συζητάμε ποιο είναι καλύτερο και τα 2 έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,190 μηνύματα.
Γενικά ο τρόπος σκέψεις στο Cambridge είναι καλύτερος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
βρε παιδιά για βιβλίο τιποτα?Δεν συζητάμε ποιο είναι καλύτερο και τα 2 έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτηματα

Βασικά το thread έχει ως αρχικό στόχο την σύγκριση των δύο. Άρα συζητάμε και αυτό.:)
Τώρα για το βιβλίο δεν έχω ιδέα, δεν θυμάμαι και πολλά από το lower. Αλλά πιστεύω ότι εσύ ως καθηγήτρια αν το ψάξεις θα καταλάβεις καλύτερα. Μην πέρνεις τοις μετρητοίς ό,τι σου λέει ο καθένας εδώ γιατί πολλοί βασίζονται μόνο στην προσωπική εμπειρία και δεν είναι καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top