Laptop Vs Desktop

Laptop ή Desktop?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 196)
  • Laptop

    Ψήφοι: 95 48.5%
  • Desktop

    Ψήφοι: 70 35.7%
  • Kαι τα δύο

    Ψήφοι: 31 15.8%

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Ξοδεύεις μια περιουσία να τα αγοράσεις και να σου βγάζουν και ζημιές;

Δεν πάει έτσι dude.Δίνεις 1 περιουσία ΕΠΕΙΔΗ δεν σου βγάζουν ζημιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εγώ έχω εδώ και 2 χρόνια ένα HP Pavilion dv6 Notebook, 17αρα οθόνη, 4 gb ram κλπ. Καλό είναι μωρέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina Zazety

Νεοφερμένος

Η Nina Zazety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μην ανησυχείς, το φθινόπωρο θα βγουν τα Windows 8...

Εάν αγόραζα λάπτοπ θα διάλεγα την Envy:

Αλλά έχω αποφασίσει να φτιάξω έναν επιτραπέζιο ακριβώς στα μέτρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πρώτες εντυπώσεις από το Sony Vaio:
Είναι πολύ γρήγορο και η εμφάνιση σκίζει, ειδικά το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο είναι γαμάτο. Επίσης, μετά από σχετικά απαιτητική χρήση δεν ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες. Τέλος, ο ήχος είναι καλούτσικος, τα γραφικά τέλεια και έχει διάφορα χρήσιμα προγραμματάκια για εικόνα, ήχο, βίντεο, αλλά είναι γενικά bloatware. Πχ έχει δοκιμαστική έκδοση για το Mcafee, το οποίο διέγραψα κατευθείαν, καθώς επίσης διάφορα άλλα προγράμματα όπως το Acrobat Reader, Java, Flash Player, τα οποία όμως δεν ήταν στην τελευταία έκδοση και χρειάζονταν ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα αν κάποιος θέλει λαπτοπ που να συγκρίνεται στις επιδόσεις με δεσκτοπ, να πάρει toshiba quosmio. Έχουν βγάλει 15" μοντέλο, που κάνει γύρω στα 800 ευρώ, και φυσικά είναι αρκετά φορητό λόγω το μεγέθους (το κανονικό κόσμιο είναι 18") αλλά παίζει και τα μοντέρνα παιχνιδάκια μια χαρά (intel i7, Nvidia GTM 540, 8GB ram).
Αλλά για παιχνιδάκια πάντα δεσκτοπ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε είναι πολύ fail να πάρεις laptop για παιχνίδια. όσο καλά χαρακτηριστικά και να χει τι να ευχαριστηθείς σε μια 15άρα/17άρα οθόνη. Κι ούτε αναβάθμιση παίρνουν ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Συμφωνώ για το θέμα της μπαταρίας, ήδη αρχίζει να μειώνεται αισθητά ο χρόνος αντοχής του:/:

Εμένα το sony στους 9 μήνες τα είχε παίξει...
Χρησιμοποιούσατε το sony battery care; Σύμφωνα με τη sony, έτσι αυξάνεται ο χρόνος ζωής της μπαταρίας. Εγώ τώρα που δεν θα χρειάζεται να μετακινώ το λάπτοπ αλλά το έχω μόνιμα στο δωμάτιό μου, έχω ρυθμίσει την μπαταρία να φορτώνει μέχρι το 50%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χρησιμοποιούσατε το sony battery care; Σύμφωνα με τη sony, έτσι αυξάνεται ο χρόνος ζωής της μπαταρίας. Εγώ τώρα που δεν θα χρειάζεται να μετακινώ το λάπτοπ αλλά το έχω μόνιμα στο δωμάτιό μου, έχω ρυθμίσει την μπαταρία να φορτώνει μέχρι το 50%.

Εγώ ναι! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη sony, έτσι αυξάνεται ο χρόνος ζωής της μπαταρίας.
κατι τέτοιες μαλακίες ανακοινώνουν οι εταιριες και το χειροτερο ειναι πως υπάρχει κοσμος που τις πιστευει!:eek:
αυτο ομολογω πως δεν το περιμενα....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Με απογοητεύεις τώρα.:(
Αλλά ας ελπίζω ότι η sony έχει βελτιώσει την αντοχή της μπαταρίας στα καινούρια μοντέλα.:clapup:
Πάντως εγώ έχω δει αυτό: https://www.sony-asia.com/productcontent/364394/productcategory/it-computer-accessories
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
αν κάποιος αγοράζει προϊόντα sony μόνο τρεις πιθανότητες παίζουν

ή είναι πολύ θύμα
ή είναι τραγικά ευκολόπιστος
ή του δίνουν μίζα

Από το 2002 και μετά η ποιότητα της έχει καταντήσει σαν την -lnx ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εμένα οι μπαταρίες στο dell και στο hp άντεξαν και οι δύο λιγότερο από ένα χρόνο.
Οπότε σκέφτομαι για νέο λαπιτόπι κάτι σε Vaio ή Mac και βασανίζομαι,δεν μπορώ να διαλέξω. :P

αν κάποιος αγοράζει προϊόντα sony μόνο τρεις πιθανότητες παίζουν

ή είναι πολύ θύμα
ή είναι τραγικά ευκολόπιστος
ή του δίνουν μίζα

Από το 2002 και μετά η ποιότητα της έχει καταντήσει σαν την -lnx ....

Ο μον διε. Δεν θα πάρω λαπτοπ φέτος,με όλα αυτά που ακούω :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μετά από όλα αυτά που λέμε εδώ για vaio νομίζω ότι πρέπει να το ξανασκεφτείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμένα οι μπαταρίες στο dell και στο hp άντεξαν και οι δύο λιγότερο από ένα χρόνο.
Οπότε σκέφτομαι για νέο λαπιτόπι κάτι σε Vaio ή Mac και βασανίζομαι,δεν μπορώ να διαλέξω. :P
Εν τω μεταξύ, από τότε που σε γνώρισα, σε βλέπω να αλλάζεις κάθε χρόνο laptop:hehe:

Κατά τα άλλα, ώρα να δοκιμάσεις toshiba:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Eμένα οι μπαταρίες στο dell και στο hp άντεξαν και οι δύο λιγότερο από ένα χρόνο.
Στανταρ κανεις κατι λάθος.:hmm:
Οι μπαταρίες με σωστή χρήση πρέπει στα 4 χρόνια να εχουν διάρκεια 45 με 50 λεπτά
ΥΓ: Hp : κακο αντιγραφο της sony <=> για πέταμα!
Οπότε σκέφτομαι για νέο λαπιτόπι κάτι σε Vaio ή Mac και βασανίζομαι,δεν μπορώ να διαλέξω. :P
Αν κατεληξες εκει, δεν υπάρχει επιλογη, ουσιαστικά βρισκεσαι σε μονοδρομο:P
Την Acer, την lenovo, την Fujitsu και την toshiba με ποιο σκεπτικο τις απεκλεισες ομως;:hmm:

Ο μον διε. Δεν θα πάρω λαπτοπ φέτος,με όλα αυτά που ακούω :loltooth:
πουρ κουα μον σερί;:P

καθόλου!
και η ερεύνα δεν μου γεμίζει το μάτι...

ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!

MΑΚΡΙΑ ΑΠΟ TURBOX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Βασικά και για τα μακ,μια χαρά θάψιμο πέφτει,οπότε; :P
Νταξ,όχι θάψιμο,αλλά το ότι είναι πεταμένα λεφτά και με προβληματίζει αυτό.
Αν είναι να πετάξω κάνα χιλιάρι ε να μου ζήσει και ένα χ διάστημα. Γτ είχα ανάλογα εμπειρία και με την hp. 1100 και μετά από κάνα χρόνο,άντε γεια.

Εν τω μεταξύ, από τότε που σε γνώρισα, σε βλέπω να αλλάζεις κάθε χρόνο laptop:hehe:
Κατά τα άλλα, ώρα να δοκιμάσεις toshiba:redface:
Λολ,νταξ,όχι και έτσι. :hehe:
Στανταρ κανεις κατι λάθος.:hmm:
Οι μπαταρίες με σωστή χρήση πρέπει στα 4 χρόνια να εχουν διάρκεια 45 με 50 λεπτά
ΥΓ: Hp : κακο αντιγραφο της sony <=> για πέταμα!
είναι λίγα. ο,ο
Καλά εμένα είναι λιγότερα,αλλά και πάλι. :worry:

Αν κατεληξες εκει, δεν υπάρχει επιλογη, ουσιαστικά βρισκεσαι σε μονοδρομο:P
Την Acer, την lenovo, την Fujitsu και την toshiba με ποιο σκεπτικο τις απεκλεισες ομως;:hmm:
Α νε,και τοσιμπα μ'άρεσαν μερικά
Τώρα τα άλλα,δεν μου έκατσαν στο μάτι. :P

πουρ κουα μον σερί;:P
Παρ σε κε,όσα μου άρεσαν,τα έχετε χώσει δέκα μέτρα κάτω από το χώμα. :P

Βασικά,θέλω έναν υπολογιστή,που να αντέχει 1002 προγράμματα που θα του χώνω,τα φορμάτ που θα ξεχνάω να του κάνω,να είναι γρήγορος και να μην κολλάει [οι προηγούμενοι ήταν διπύρηνοι 2,40 Ghz,αν μετράει αυτό :P] και πάνω από όλα,να μην αναγκαστώ να κουβαλάω 4 κιλά στον ώμο καθημερινά,ε; :P Α και φυσιολογικά ηχεία.
Να ξυπνήσω; :P

anw,εν κατακλείδι,να στρέψω αλλού το βλέμμα;
Σε καταστήματα που πήγα,μόνο sony και hp μου μονοπωλούσαν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το δικό μου το mac, 4 χρόνια το έχω "βιάσει" (έχει φάει και δύο καφέδες και μία πορτοκαλάδα) και τώρα μου ζεσταίνεται..! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δηλαδή.... ποια θεωρείτε καλή μάρκα στα laptop??? εγώ παιδιά έχω hp pavillion dv7 (η πιο turbo σειρά των hp, μετά το hp envy) και είμαι τρισχαρούμενη.... τον οκτώβρη θα κλείσει 4 χρόνια... :D
το μόνο πρόβλημα που μου έχει εμφανίσει μέχρι τώρα είναι. . . ο φορτιστής του... κόπηκε το καλώδιο. και για αυτό φταίω εγώ!!! xD (και εντάξει δεν ξεκινάει πολύ γρήγορα όταν τον ανοίξω αλλά τον έχω γεμίσει με startup programs)

και για να σας πω την αλήθεια είναι το ίδιο δυνατός με τον καινούριο υπολογιστή του μπαμπά μου... (που τον πήρε 3 χρονια μετα και έχει και windows 7)

αλλά ενας από τους λόγους που το κρατάω το λαπτοπάκι μου ακόμα κ δεν θέλω καινούριο είναι ότι η hp στα entertainment pc προσφέρει μοναδικές δυνατότητες ήχου και εικόνας. ό,τι ταινία, μουσική κλπ βάλω στο λαπτοπάκι μου ακούγεται τέλεια... και νομίζω ότι όταν ακούω το ίδιο τραγούδι πχ στο ράδιο ή σε άλλο λάπτοπ, δεν ακούγεται το ίδιο ωραίο. και μου τό χουνε πει πάρα πολλοί φίλοι μου αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top