Laptop σε μαθητές Α' Γυμνασίου

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αντε να δουμε τωρα τι παιζει και με αυτα τα περιβοητα λαπτοπς.
Παντως τα μικρουλια μες την τρελη χαρά είναι.
Εδω δεν ξέρουν τι είναι Windows μου μαθανε και τα laptops...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τιποτα δεν θα αλλάξει.Απλώς θα υπάρχουν μεσα τα βιβλία σε μορφη pdf.So what?
Και κάτι άλλο:πως θα λειτουργούν 25 λάπτοπ σε μία ταξη που υπάρχει 1 ή και κμία μπριζα;Αρα στις προδιαγραφές πρεπει να προστεθει και αντοχη μπαταρίας 6 σχεδον ωρες πράγμα αδύνατον για τα συνι8ησμένα λαπτοπ των 450 ευρώ...

Τα μαθήματα με λάπτοπ θα είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τρία. Που σημαίνει ξέρω 'γώ ιστορία+τεχνολογία+πληροφορική= 4 ώρες λάπτοπ τη βδομάδα. Δεν θα κάνουμε και αρχαία...

Αντε να δουμε τωρα τι παιζει και με αυτα τα περιβοητα λαπτοπς.
Παντως τα μικρουλια μες την τρελη χαρά είναι.
Εδω δεν ξέρουν τι είναι Windows μου μαθανε και τα laptops...:P

Σ' έχω βάλει στο μάτι from the very moment teol...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τα μαθήματα με λάπτοπ θα είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τρία. Που σημαίνει ξέρω 'γώ ιστορία+τεχνολογία+πληροφορική= 4 ώρες λάπτοπ τη βδομάδα. Δεν θα κάνουμε και αρχαία...



Σ' έχω βάλει στο μάτι from the very moment teol...:P:P

2 ειναι βρε...:P

Kαι μην με βαζεις στο ματι καλο μου παιδι.
Δεν μιλαω για σενα.Για το υπολοιπο 80% μιλαω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 188 μηνύματα.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Σας παραθέτω κάποιες πληροφορίες για το μαθητικό laptop:
https://www.plaisio.gr/productlist.aspx?page=1&category=1000000702&catalog=21
Εδώ μπορείτε να δείτε όλα τα 25 μοντέλα που μπορούν να επιλέξουν οι μαθητές. Όπως μπορείτε να βρείτε στα χαρακτηριστικά τους εκτός από windows xp home που όλα έχουν και κάποια διανομή Linux (ubuntu 9.04 netbook remix, edubuntu και xandros). Πραγματικά πολύ καλά νέα. Την Τρίτη θα πρέπει όλοι οι μαθητές να έχουν πάρει τα κουπόνια και στην συνέχεια να προμυθευτούν το netbook. VIVA LINUX {Χτες ήταν η παγκόσμια μέρα ελεύθερου λογισμικού και την Τρίτη η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη διάδοσή του στην Ελλάδα}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μόνο netbooks μπορούν να αγοράσουν;

Αυτό το laptop
https://www.plaisio.gr/product.aspx?...10DB9B9BA6AC19E37CCA95140A50A448EAD5497693825
δε μπορούν να το πάρουν, για παράδειγμα;

Καλύτερο θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tι να πεις.
Μια ζωη μισες δουλειες κάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντε να δουμε τωρα τι παιζει και με αυτα τα περιβοητα λαπτοπς.
Παντως τα μικρουλια μες την τρελη χαρά είναι.
Εδω δεν ξέρουν τι είναι Windows μου μαθανε και τα laptops...:P
Κι όμως, ξέρουμε πολλά από Windows! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ έβαλα στο μάτι 3... τα υπόλοιπα είναι ακόμα χειρότερα. Επίσης πληροφορώ τυχών συμμαθητές μουν να μην ΔΙΑΝΟΗΘΟΥΝ να πάρουν acer. Είχε πάρει ο ξαδερφός μου όταν άρχισε σπουδές και δεν το δούλεψε ποτέ, το έστελνε κάθε μήνα για service...
-----------------------------------------
Μόνο netbooks μπορούν να αγοράσουν;

Αυτό το laptop
https://www.plaisio.gr/product.aspx?...10DB9B9BA6AC19E37CCA95140A50A448EAD5497693825
δε μπορούν να το πάρουν, για παράδειγμα;

Καλύτερο θα ήταν.

Δεν έχει εκγατεστημένο Parental Control και δεν έχει "δώρο" USB. Που να είχε...

Tι να πεις.
Μια ζωη μισες δουλειες κάνουν...

Ζούμε στην Ελλάδα.

Κι όμως, ξέρουμε πολλά από Windows! :D

Ακόμα χειρότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Tι Parental Control, οι τρόποι παράκαμψής του αναφέρθηκαν προηγουμένως:P. Κι αν αυτοί δεν επιτύχουν, γίνεται και φορμά.

Αφού θέλουν άρον-άρον υπολογιστή της πλάκας, γιατί δεν παίρνουν τους μικρούς υπολογιστές αυτού του Έλληνα της διασποράς που δε θυμάμαι πώς τον λέγανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θα βάλω τον αδερφό μου να το σπάσει. Σε υπολογιστή ΜΟΥ δεν θα υπάρχει Parental Control (κι ας μην ξέρω πώς να το βγάλω...:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowlightning

Νεοφερμένος

Ο shadowlightning αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μερικά παιδιά της Α' Γυμνασίου δεν ξέρουν ακόμα πως τα λάπτοπ που θα πάρουν δεν θα υποστηρίζουν πολλά προγράμματα κι άλλες λειτουργίες π.χ παιχνίδια.Πάντως είναι πολύ κωλόφαρδα,για μία τάξη ρε γ@μ*τ0 :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ρε γαμώτο τι κάθομαι και αναλύω τόσες σελίδες; Τα λάπτοπ τα έλεγξε το υπουργείο παιδίας. ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ! Το τι άχρηστα θα είναι τα Parental Control είναι άλλο πράγμα. Σιγά μην μας κλάσουν κιόλας. Εκτός από "παιχνίδια" που ούτως ή άλλος δεν με ενδιαφέρει να βάλω, τι άλλες λειτουργίες νομίζεις πως θα μας κόψουν;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerin0ula

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να το χορηγήσουν στα παιδιά της 1ης λυκείου
(όχι επειδή είμαι κι εγώ σ'αυτά :P)
Γενικότερα στο Λύκειο και όχι στο γυμνάσιο!
αλλά θα μου πείτε πώς θα εξικιωθεί το 12χρονο με την τεχνολογία
και το σύστημα...ά ρε Ελλάδα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
απο οτι εμαθα , θα δωθει ο κωδικος στους γονεις για να απενεργοποιησουν το parental control και αν θελουν αυτοι θα το απενεργοποιησουν...

που σημαινει οτι εξαρτωνται ολα απο το αν σας εμπιστευονται οι γονεις σας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,967 μηνύματα.
Αυτό με τα laptop έχει καταντήσει γελοίο. Το δημόσιο έχει κάνει συμβάσεις με 3-4 μεγάλα καταστήματα πληροφορικής, οι οποίες είναι έτοιμες να κλέψουν τα λεφτά του δημοσίου. Όλα αυτά τα netbook που προτείνουν τα καταστήματα στην πλειοψηφία τους πριν από αυτό το μέτρο στοίχιζαν πολύ παρακάτω από 450 euro.

Για παράδειγμα δείτε αυτό το netbook που προορίζεται για του μαθητές
link και δείτε το ίδιο pc από ένα κατάστημα που δεν έχει κάνει τη σύμβαση link. Αν ψάξετε θα δείτε netbook με καπέλο μέχρι 150 euro. Το τραγικό είναι ότι όλη τη χρόνια μας έκαναν να πιστεύουμε ότι δεν υπάρχει μία και μόλις άρχισε η προεκλογική περίοδος αρχίζουν να πετάναι τα χρήματα του ελληνικού λαού. Το πιο εξωφρενικό από όλα είναι ότι το laptop το δικαιούνται και μαθητές ιδιωτικών σχολείων (λογικό αν σκεφτείς κανένας πόσοι πολιτικοί και άλλα δημόσια πρόσωπα παρεύρίζονται στις γιορτές τους)

Βέβαια αυτό το μέτρο εξυπηρετεί πάρα πολύ αυτά τα καταστήματα. Netbook τα οποία έμεναν απούλητα, γιατί είναι αδύνατο να δουλέψεις σε αυτά όχι μόνο απαιτητικές εφαρμογές αλλά και επεξεργασία απλών κειμένων εξαιτίας της μικροσκοπικής οθόνης 10,1' που διαθέτουν, τώρα θα φύγουν. Απόρω αν κανένας από σας καταφέρει ποτέ να διαβάσει τα βιβλία του από αυτά τα netbook.

Πάντως είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθούν τα laptops για μάθημα μέσα στην τάξη λόγω έλλειψη υποδομών. Δεν είναι δυνατόν να φορτίζονται 30 laptops σε κάθε τάξη με τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις που έχουν τα περίσσότερα δημόσια σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
πάντως ο αδερφός μου που πάει 1η γυμνασίου του είπανε στο σχολείο ότι σε 1-2 μέρες πρέπει να πάει ο κηδεμόνας του στο σχολείο για να παραλάβει το κουπόνι....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ρε εγώ το τελευταίο που περίμενα ήταν να με ζηλεύουνε. Μέχρι τώρα ήξεραν όλοι πως ήμουν ο κομπιουτεράκιας της τάξης και το έκλειναν όταν μίλαγα για πληροφορική. Και φέτος έχω βαρεθεί να με βρίζουν (!) παιδιά "και καλά" πιο ώριμα από μένα, πιο μεγάλα, να ζηλεύουν μια μαλακία που θα μας δώσουν. Ε, λοιπόν, όποιος θέλει έρχεται και μου λέει να πάρει το λάπτοπ δίνοντας μου 300 ευρώ. Μια χαρά λάπτοπ θα βρω να πάρω με αυτά τα χρήματα, μεταχειρισμένο μεν, με διπλάσιες δυνατότητες δε. Μανία πια. Παρ' όλο που το να μιλάω καλά για τον αδερφό μου που πάει 3η γυμνασίου δεν είναι κάτι που συνηθίζω αλλά παραδέχομαι πως ήταν ο μόνος που ξέρω μεγαλύτερος από 'μένα που δεν πέταξε ποτέ υπονοούμενο για τη "κωλοφαρδία μου" όπως λένε οι περισσότεροι. Δηλαδή χωρίς το λάπτοπ κάτι θα σας λείψει; Ούτως ή άλλος είναι ΥΠΕΡΤΑΤΕΣ παπαριές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα 450 της ανούσιας επιδότησης στην Α' Γυμνασίου μπορούσαν να καλύψουν τις επιδοτήσεις του 100% των πρωτοετών φοιτητών του έτους 2009-2010 και όχι μόνο του 25% όπως μέχρι τώρα, στο γνωστό πρόγραμμα. Κι όταν για να γραφτείς σε ένα οποιοδήποτε πανεπιστήμιο το πεδίο "Διεύθυνση Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου" είναι πλέον υποχρεωτικό, δε μπορεί να υπάρχει ούτε ένας φοιτητής, σε καμία σχολή της χώρας, χωρίς υπολογιστή. Μόνο αυτό, δεν χρειάζεται να επεκταθώ και στο γιατί ακριβώς ένας φοιτητής υποχρεούται να διαθέτει υπολογιστή, αποδεικνύει ότι υπάρχουν λεφτά (ελληνικά ή ευρωπαικά), αλλά δίνονται όπου να'ναι...Δεν ξέρω που ακριβώς δυσκολεύεστε να καταλάβετε την ανουσιότητα αυτού του προγράμματος σε αντιπαραβολή με το πρόγραμμα για τους πρωτοετείς...Που κολλάει η "ζήλεια"; Πρέπει να καταλάβετε ότι αυτά που λέω εγώ τα λένε άνθρωποι 20 και 25 χρονών, δεν τα λένε παιδάκια, δεν είναι δυνατόν να αντιδράτε με αυτό τον αστείο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραχωρηθούν τα χρήματα στους φοιτητές. Μου φαίνεται πολύ πιο λογικό. Αλλά είναι μια περίπτωση πολύ συνιθισμένη. Όλοι λένε πως δεν τα χρειάζονται αλλά άμα τους τα δώσουν σιγά που δεν θα τα δεχτούν (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Όπως είπα πριν, δεν έχω πρόβλημα να δωθούν τα χρήματα. Όμως για άλλο μιλάς εσύ που δεν θες να μας τα δώσουν, και γι' άλλο μιλάνε άλλοι. π.χ. να βγαίνει δευτέρας γυμνασίου παιδί να λέει:
κανονικά έπρεπε να δώσουν και σε εμάς δλδ έλεος δν είναι δίκαιο...!:(:mad:πφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top