Laptop σε μαθητές Α' Γυμνασίου

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικιο!:no1: Κανονικα δεν επρεπε να μας δωσουν καθολου βιβλια, για να εξοικονομήει η Ελλαδιτσα χιλιαδες τονους χαρτιου, αφου το λαπτοπ θα μας το δωσουν για τα μαθηματα! (υποτιθεται παντα)


Κανονικα δεν επρεπε να σας δωσουν λαπτοπ γιατι θα σας ηταν αχρειαστο.Αν ειχε καποιες εφαρμογες καλε οκ να σας δωσουν αλλα δεν εχουν βγαλει καλες εφαρμογες.Και πιστεψε με ειναι πολυ πιο ωραιο να διαβαζεις απο το βιβλιο παρα απο το λαπτοπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asura97

Νεοφερμένος

Ο Asura97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Κανονικα, αφου αποφασισαν να μας δωσουν λαπτοπ, θα επρεπε να μας δωσουν ενα με μαθητικες εφαρμογες για να μαθαινουμε πιο ευκολα, να ειναι πολυ μεγαλυτερο για να μην κουραζεται το ματι (απο οθονη 10" στο πρωτο πενταλεπτο θα μας ποναει το κεφαλι μας!), και πανω απ'ολα να φτιαξουν ενα "μαθητικο" λειτουργικο συστημα, γιατι προοριζεται για μαθητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Κανονικα, αφου αποφασισαν να μας δωσουν λαπτοπ, θα επρεπε να μας δωσουν ενα με μαθητικες εφαρμογες για να μαθαινουμε πιο ευκολα, να ειναι πολυ μεγαλυτερο για να μην κουραζεται το ματι (απο οθονη 10" στο πρωτο πενταλεπτο θα μας ποναει το κεφαλι μας!), και πανω απ'ολα να φτιαξουν ενα "μαθητικο" λειτουργικο συστημα, γιατι προοριζεται για μαθητες!


Εχουν φτιαξει εφαρμογες αλλα ειναι μαπες.Οσο για το λειτουργικο συστημα δεν εχουμε σε καμια περιπτωση την δυνατοτητα σαν χωρα να φτιαξουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Κανονικα δεν επρεπε να σας δωσουν λαπτοπ γιατι θα σας ηταν αχρειαστο.Αν ειχε καποιες εφαρμογες καλε οκ να σας δωσουν αλλα δεν εχουν βγαλει καλες εφαρμογες.Και πιστεψε με ειναι πολυ πιο ωραιο να διαβαζεις απο το βιβλιο παρα απο το λαπτοπ
Συμφωνώ.Στις μεγαλύτερες τάξεις ο υπολογιστής θα ήταν ένα πολύ πιο χρήσιμο εργαλείο ιδαίτερα στις θετικές επιστήμες για προσομοιώσεις κτλ.Τα μικρά τι να το κάνουν;Ειδικά ενώ δεν ξέρουν καλά από υπολογιστές και το μόνο που θα ξέρουν απο ότι φαντάζομαι είναι πως να παίζουν CS και dota παρά να αναπτύσουν εφαρμογές και να βλέπουν τα αποτελέσματα εικονικών "πειραμάτων" με τον υπολογιστή(π.χ στη Χημεία).
Επίσης τα βιβλία θα είναι σε ηλεκτρονική μορφή δηλ όταν θα αποκτήσουν όλοι υπολογιστές με το καλό θα διαβάζεται πιθανόν στον υπολογιστή,που με την μικρή οθόνη των 10 ιντσών είναι πολύ κουραστικό.
Επίσης σχετικά με το "μαθητικό" λειτουργικό που προαναφέρθηκε,πιστεύω πως το Linux θα ήταν το πίο κατάλληλο μιας και υπάρχουν πληθώρα εκπαιδευτικών πολύ καλών εφαρμογών για Linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Συμφωνώ.Στις μεγαλύτερες τάξεις ο υπολογιστής θα ήταν ένα πολύ πιο χρήσιμο εργαλείο ιδαίτερα στις θετικές επιστήμες για προσομοιώσεις κτλ.Τα μικρά τι να το κάνουν;Ειδικά ενώ δεν ξέρουν καλά από υπολογιστές και το μόνο που θα ξέρουν απο ότι φαντάζομαι είναι πως να παίζουν CS και dota παρά να αναπτύσουν εφαρμογές και να βλέπουν τα αποτελέσματα εικονικών "πειραμάτων" με τον υπολογιστή(π.χ στη Χημεία).
Επίσης τα βιβλία θα είναι σε ηλεκτρονική μορφή δηλ όταν θα αποκτήσουν όλοι υπολογιστές με το καλό θα διαβάζεται πιθανόν στον υπολογιστή,που με την μικρή οθόνη των 10 ιντσών είναι πολύ κουραστικό.

Εαν ειχαν το καταλληλο υλικο τοτε θα ηταν μια σωστη κινηση για την εκπαιδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Κανονικα, αφου αποφασισαν να μας δωσουν λαπτοπ, θα επρεπε να μας δωσουν ενα με μαθητικες εφαρμογες για να μαθαινουμε πιο ευκολα, να ειναι πολυ μεγαλυτερο για να μην κουραζεται το ματι (απο οθονη 10" στο πρωτο πενταλεπτο θα μας ποναει το κεφαλι μας!), και πανω απ'ολα να φτιαξουν ενα "μαθητικο" λειτουργικο συστημα, γιατι προοριζεται για μαθητες!


Δεν θα σας δώσουν ρε μικρέ λάπτοπ. Θα σας δώσουν κουπόνι να πάτε να αγοράσετε...:iagree: Καθόλου ειδήσεις δεν βλέπεις? Τι βλέπεις εσύ? Ποκεμον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asura97

Νεοφερμένος

Ο Asura97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Σε πληροφορω οτι βλεπω συνεχεια τον τελευταίο μηνα ειδησεις! Απλως εχω βαρεθει να το λεω κουπονι! Και στην τελικη, το κουπονι ειναι για το λαπτοπ! Οποτε ειναι σαν να μας δινουν το λαπτοπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Και επίσης δεν μπορούμε να βάλουμε λεφτά από τη τσέπη μας. Το ξεκαθαρίζω από τώρα. Αν ήταν έτσι, θα έπαιρνα macbook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

recpect

Νεοφερμένος

Η recpect αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ενταξει δεν λεω καλα κανουνε και παρεχουν φορητουσ υπολογιστες σε μαθητες γυμνασιου και τυχερα τα παιδια που απο αυτη την ταξη θα τον εχουν αλλα καλο θα ηταν να σκεφτουν λιγο και την τροτοβαθμια εκπαιδευση και να παρεχουν ασ πουμε και σε πρωτοετεις φοιτητεσ πανε/μιων υπολογιστες που αναμφισβητα ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο και οποιοσ δεν ανηκει στουσ πρωτευσαντες αναγκαζεται να πληρωσει απο την τσεπη του.......(και ισωσ να χρειαζεται και πολυ περισσοτερο απο οτι σε μαθητες Α γυμνασιου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Σε πληροφορω οτι βλεπω συνεχεια τον τελευταίο μηνα ειδησεις! Απλως εχω βαρεθει να το λεω κουπονι! Και στην τελικη, το κουπονι ειναι για το λαπτοπ! Οποτε ειναι σαν να μας δινουν το λαπτοπ!




Nαι, ε? Ε λοιπόν όχι. Δεν σας δίνουν το λάπτοπ. Μπορεί ο καθένας να πάει και να επιλέξει ένα λάπτοπ από οποιοδήποτε μαγαζί αρκεί να περιορίζεται στην τιμή που αναγράφεται στο κουπόνι. Αυτό φίλε ααααν το αντιλαμβάνεσαι δεν σημαίνει σας δίνουν το λάπτοπ. Δεν διαλέγουν αυτοί τι μνήμη, τι σκληρό, τι επεξεργαστή κτλ. θα έχει το λάπτοπ που θα πάρετε. Οπότε οι ιδέες περί μαθητικού λειτουργικού συστήματος, πέρα του ότι είναι ακραίες είναι και αδύνατες. Άμα θες περισσότερη επεξήγηση ρώτα κάνα καθηγητή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Nαι, ε? Ε λοιπόν όχι. Δεν σας δίνουν το λάπτοπ. Μπορεί ο καθένας να πάει και να επιλέξει ένα λάπτοπ από οποιοδήποτε μαγαζί αρκεί να περιορίζεται στην τιμή που αναγράφεται στο κουπόνι. Αυτό φίλε ααααν το αντιλαμβάνεσαι δεν σημαίνει σας δίνουν το λάπτοπ. Δεν διαλέγουν αυτοί τι μνήμη, τι σκληρό, τι επεξεργαστή κτλ. θα έχει το λάπτοπ που θα πάρετε. Οπότε οι ιδέες περί μαθητικού λειτουργικού συστήματος, πέρα του ότι είναι ακραίες είναι και αδύνατες. Άμα θες περισσότερη επεξήγηση ρώτα κάνα καθηγητή σου.


Χαλαρωσε λιγο.Για την ακριβεια δεν μπορουν οτι λαπτοπ θελουν με την επιδοτηση αλλα τους περιοριζει το υπουργειο σε καποια συγκεκριμενα μοντελα επειδη θα εχουν μεσα εγκατεστημενο εκπαιδευτικο υλικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ενταξει δεν λεω καλα κανουνε και παρεχουν φορητουσ υπολογιστες σε μαθητες γυμνασιου και τυχερα τα παιδια που απο αυτη την ταξη θα τον εχουν αλλα καλο θα ηταν να σκεφτουν λιγο και την τροτοβαθμια εκπαιδευση και να παρεχουν ασ πουμε και σε πρωτοετεις φοιτητεσ πανε/μιων υπολογιστες που αναμφισβητα ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο και οποιοσ δεν ανηκει στουσ πρωτευσαντες αναγκαζεται να πληρωσει απο την τσεπη του.......(και ισωσ να χρειαζεται και πολυ περισσοτερο απο οτι σε μαθητες Α γυμνασιου)

Τη σκέφτονται κι τη τριτοβάθμια εκπαίδευση. Στις καλές (όχι καλύτερες, καλές) σχολές οι πρώτοι *τόσοι* θα πάρουν επιδότηση νομίζω 500? και τα υπόλοιπα απ' τη τσέπη τους. Το λέω γιατί θα πάρει κι ο αδερφός μου, που βγήκε με τα μόρια 14ος στη σχολή που θα πάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Τη σκέφτονται κι τη τριτοβάθμια εκπαίδευση. Στις καλές (όχι καλύτερες, καλές) σχολές οι πρώτοι *τόσοι* θα πάρουν επιδότηση νομίζω 500? και τα υπόλοιπα απ' τη τσέπη τους. Το λέω γιατί θα πάρει κι ο αδερφός μου, που βγήκε με τα μόρια 14ος στη σχολή που θα πάει...


Σχεδον σε ολες τι σχολες(αν οχι σε ολες) γινεται αυτο.Και κανονικα θα επρεπε να δινουν σε ολους γιατι πανεπηστημιο χωρις Η/Υ δεν βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

recpect

Νεοφερμένος

Η recpect αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σχεδον σε ολες τι σχολες(αν οχι σε ολες) γινεται αυτο.Και κανονικα θα επρεπε να δινουν σε ολους γιατι πανεπηστημιο χωρις Η/Υ δεν βγαινει
Αυτο ακριβως θελω να πω....καθε σχολη θα επρεπε να παρεχει ενα η/υ στους πρωτοετεις φοιτητεσ γιατι οποιος δεν εχει αναγκαζεται να αγορασει.....το ποσοστο που περνει Η/Υ απο καθε σχολη δεν ειναι μεγαλο...δν νομιζω να ξεπερναει το 25% οποτε καταλαβαινεις πως οι υπολοιποι που δεν ανηκουν σε αυτους πληρωνουν απο τν τσεπη τους και δν ειναι καθολου ευκολο για ενα φοιτητη να αγορασει μονοσ του.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι το όραμα "Ψηφιακή Τάξη" δεν πρόκειτε να πραγματοποιηθεί τουλάχιστον άμεσα. Αυτό γιατί οι πρώτα οι καθηγητές θα πρέπει να ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές. Το πρόγραμμα λέει ότι τουλάχιστον 3 μαθήματα θα πρέπει να γίνονται με την βοήθεια των υπολογιστών. Για να γίνει αυτό οι καθηγητές θα έπρεπε να παρακολουθούσαν σεμινάρια όλο το καλοκαίρι και νομίζω πως κάτι τέτοιο δεν έγινε. Ακόμα δεν μπορώ να φανταστώ καγηγητές 60 χρονών να δουλεύουν υπολογιστή. Το βλέπω να λένε: «Πως δουλεύει αυτός ο διάβολος»;;;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. π.χ. Η καθηγήτρια γαλλικών μου στο ιδιαίτερο που είναι και σε γυμνάσιο, έδωσε εξετάσεις και πήρε άδεια να διδάσκει μάθημα με την βοήθεια υπολογιστών. Ξέρω κι άλλους καθηγητές που έδωσαν για αυτή την άδεια (περιττό να πω ότι οι μισοί απέτυχαν...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia1997

Νεοφερμένος

Η vasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
θα παρουμε λαπτοπ 100%!!!!χαχαχαχαχαχαχααχαχχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Σε πολύ μεγάλο αριθμό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εγω απο οσο ξερω ο 1ος μαθητης σε ολη την 1η γυμνασιου επαιρνε ενα λαπτοπ. Εγω που στην πρωτη ειχα τον μεγαλυτερο μεσο ορο ακομα περιμενω που τωρα ειμαι στην 3η γυμνασιου. Εχω ρωτησει αρκετες φορες και ακομα περιμενω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
εγω απο οσο ξερω ο 1ος μαθητης σε ολη την 1η γυμνασιου επαιρνε ενα λαπτοπ. Εγω που στην πρωτη ειχα τον μεγαλυτερο μεσο ορο ακομα περιμενω που τωρα ειμαι στην 3η γυμνασιου. Εχω ρωτησει αρκετες φορες και ακομα περιμενω
κι εγω μια απο τα ιδια. ακομα περιμενω και φως δν βλεπω. παντως η κοπελα στο σχολειο μας π ειχε βγει πρωτη στν πρωτη γυμνασιου πριν απο εμας, το λαπτοπ το πηρε τν φετινο μαιο οταν ηταν 3η γυμνασιου. αρα και εμεις παιζει να το παρουμε αυτον μαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top