Laptop για το Πανεπιστήμιο

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,706 μηνύματα.
Θέλω να πάρω ένα λάπτοπ δυνατό να αντέξει... Το συγκεκριμένο έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, και ήθελα απλά από κάποιον που ξέρει να μου πει αν είναι καλό γενικά
Θα αντέξει και αυτό που είδες αλλά και αυτό https://www.public.gr/product/compu...wb301t-i3-1005g14gb256-ssduhd/prod10683639pp/

Εξάλλου δεν θα χρησιμοποιείς κανένα βαρύ πρόγραμμα. Word, powerpoint ίσως excel και μετά διαδίκτυο
 

topmar

Νεοφερμένος

Ο topmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους, έχω παιδί που εισάγεται στο πανεπιστήμιο (Ιατρική) και θα ήθελα μια τεκμηρίωση για την επιλογή υπολογιστή, όσον αφορά το δίλημμα Laptop ή Desktop.

Ποιο από τα δύο χρειάζεται περισσότερο ένας φοιτητής λοιπόν; Να σημειωθεί εκ των προτέρων ότι δεν παίζει παιχνίδια καθόλου και ούτε πρόκειται (κόρη).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η πλειονότητα των φοιτητών, χρησιμοποεί laptop. Ο βασικός λόγος είναι η φορητότητα και το μικρό μέγεθος. Το laptop μια χαρά καλύπτει τις ανάγκες ενός ατομου, είτε φοιτητή είτε μη, ειδικά στην περίπτωση που δεν τον απασχολούν τα παιχνίδια, αν και τα λαπτοπ μπορούν να στηρίξουν βαριά παιχνίδια.

Θεωρώ εξαιρετικά σπάνιο να αγοράσει κάποιος σταθερό υπολογιστή, ως φοιτητής ειδικά. Μπορεί να θέλει να πάρει το λαπτοπ στο σπίτι κάποιου φίλου, στο πανεπιστήμιο, στο κρεβάτι, γενικά να το μετακινεί από ένα σημείο στο άλλο, πραγμα που με τον σταθερό υπολογιστή δεν ενδείκνυται.
 

Intruder1

Νεοφερμένος

Ο Intruder1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Θα αντέξει και αυτό που είδες αλλά και αυτό https://www.public.gr/product/compu...wb301t-i3-1005g14gb256-ssduhd/prod10683639pp/

Εξάλλου δεν θα χρησιμοποιείς κανένα βαρύ πρόγραμμα. Word, powerpoint ίσως excel και μετά διαδίκτυο
Προτείνεις laptop με 4GB RAM εν έτη 2020, ενώ με τα ίδια χρήματα μπορείς να βρεις κάτι με 8GB;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,706 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους, έχω παιδί που εισάγεται στο πανεπιστήμιο (Ιατρική) και θα ήθελα μια τεκμηρίωση για την επιλογή υπολογιστή, όσον αφορά το δίλημμα Laptop ή Desktop.

Ποιο από τα δύο χρειάζεται περισσότερο ένας φοιτητής λοιπόν; Να σημειωθεί εκ των προτέρων ότι δεν παίζει παιχνίδια καθόλου και ούτε πρόκειται (κόρη).
Laptop και φθηνό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προτείνεις laptop με 4GB RAM εν έτη 2020, ενώ με τα ίδια χρήματα μπορείς να βρεις κάτι με 8GB;
Ξεκάθαρα ναι . Με τα ίδια χρήματα πας σε μικρότερο δίσκο ή χειρότερο επεξεργαστή και να έχεις 8αρα μνήμη ;
Αν θες το laptop για να έχεις Ansys, AutoCAD, Solidworks, matlab πας στα 1000 ευρώ ή σε σταθερό.
Αν θες το laptop για Word, excel, powerpoint και σερφαρισμα πας στα 400 ευρώ.

Εξαρτάται από τη χρήση που το θες. Αν τώρα η χρήση είναι της 2ης κατηγορίας και η απόκτηση laptop ανήκει στην πρώτη τότε τα λόγια είναι περιττά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gadgetakias

Νεοφερμένος

Ο Gadgetakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,892 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ακικο δεν είναι δυνατό να προτείνεις μηχάνημα 3 φορες παραπάνω.
Επίσης αμαν με την apple μανία σου βαρεθήκαμε
 

Intruder1

Νεοφερμένος

Ο Intruder1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω περάσει ημμυ και σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop που να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της σχολής. Έψαξα λίγο και βρήκα αυτόν https://www.kotsovolos.gr/computing...ElZ8Zlp79hPMyxgfBqJ6J7g_aIXNXlWxoCZCkQAvD_BwE
Έχετε κάτι να μου προτείνετε; :hmm:
Ρίξε μια ματιά και εδώ.


Στην ίδια τιμή αλλά με τον καινούριο οκταπύρηνο Ryzen 7.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά και εδώ.


Στην ίδια τιμή αλλά με τον καινούριο οκταπύρηνο Ryzen 7.
+1 για το παιδι που ρωταει πολυ δυνατο στην τιμη που παιζει
 

Gadgetakias

Νεοφερμένος

Ο Gadgetakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά και εδώ.


Στην ίδια τιμή αλλά με τον καινούριο οκταπύρηνο Ryzen 7.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα
Δεν γνωρίζω καθόλου από λάπτοπ οπότε μου είναι δύσκολο να επιλέξω ανάμεσα σε τόσες επιλογές. Προσωπικά δεν χρειάζομαι κάτι περίπλοκο με πολλές δυνατότητες, απλώς φέτος θα είναι απαραίτητο για την σχολή (εργασίες, μαθήματα κτλ.)
Έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό, που δεν θα χαλάσει όμως τον πρώτο χρόνο για δύο τρία απλά πραγματάκια;
Ούτε με παιχνίδια θα το φορτώσω, ούτε σε σχετική σχολή θα είμαι, για να χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο.
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα
Δεν γνωρίζω καθόλου από λάπτοπ οπότε μου είναι δύσκολο να επιλέξω ανάμεσα σε τόσες επιλογές. Προσωπικά δεν χρειάζομαι κάτι περίπλοκο με πολλές δυνατότητες, απλώς φέτος θα είναι απαραίτητο για την σχολή (εργασίες, μαθήματα κτλ.)
Έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό, που δεν θα χαλάσει όμως τον πρώτο χρόνο για δύο τρία απλά πραγματάκια;
Ούτε με παιχνίδια θα το φορτώσω, ούτε σε σχετική σχολή θα είμαι, για να χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο.
Πάρε hp! Έχει βολέψει άπειρα τον αδελφό μου. Νομίζω οι τιμές κυμαίνονται από 600 έως 1500€. Εξαρταται από το τι ψάχνεις.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα
Δεν γνωρίζω καθόλου από λάπτοπ οπότε μου είναι δύσκολο να επιλέξω ανάμεσα σε τόσες επιλογές. Προσωπικά δεν χρειάζομαι κάτι περίπλοκο με πολλές δυνατότητες, απλώς φέτος θα είναι απαραίτητο για την σχολή (εργασίες, μαθήματα κτλ.)
Έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό, που δεν θα χαλάσει όμως τον πρώτο χρόνο για δύο τρία απλά πραγματάκια;
Ούτε με παιχνίδια θα το φορτώσω, ούτε σε σχετική σχολή θα είμαι, για να χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο.
Καλημέρα Χριστίνα, για τη χρήση που περιγράφεις αν πας πίσω στις σελίδες του θεματος θα δεις έχουν προταθεί τις προηγούμενες εβδομάδες αξιόλογα λαπτοπ με τιμές, που δεν ξεπερνούν τα 600-700€. Σίγουρα να αγοράσεις λαπτοπ με τιμή ~500€+. Lenovo ή Dell προτείνω να κοιτάξεις (έχουν προταθεί συγκεκριμένα μοντέλα στις προηγούμενες σελίδες)
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπερα, εχω βρει σε προσφορα αυτο
για απλη χρηση, χωρις βαρια παιχνιδια και προγραμματα, αξιζει? Θελω να εχει κυριως καλη μπαταρια
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εξαιρετικό laptop και ότι πρέπει για πανεπιστήμιο ειναι το
Dell Latitude E5450 :)
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Έχω ένα πολυμηχάνημα canon ωστόσο δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το θέλω για προσωπική χρήση δεν είναι ότι βγάζω πάρα πολλές φωτοτυπίες. Σε γενικές γραμμές θέλω ένα οικονομικό πολυμηχάνημα που να έχει αυτόματη λειτουργία διπλής όψης και οικονομικά μελάνια. Δεν θέλω μόνο εκτυπωτή γιατί χρησιμοποιώ και το σκάνερ αρκετά. Τι προτείνετε??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
γνωμες για αυτο?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Έχω ένα πολυμηχάνημα canon ωστόσο δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το θέλω για προσωπική χρήση δεν είναι ότι βγάζω πάρα πολλές φωτοτυπίες. Σε γενικές γραμμές θέλω ένα οικονομικό πολυμηχάνημα που να έχει αυτόματη λειτουργία διπλής όψης και οικονομικά μελάνια. Δεν θέλω μόνο εκτυπωτή γιατί χρησιμοποιώ και το σκάνερ αρκετά. Τι προτείνετε??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Κρατα αυτο που εχεις για σκανερ μονο και παρε εναν εκτυπωτη laser ασπρομαυρο, ωστε να μπορεις να εκτυπωνεις οσες σελιδες θες, οικονομικα. Τωρα αν θες ομως αυτοματη λειτουργια διπλης οψης, λογικα θα πρεπει να παρεις ακριβο μηχανημα, μιας και οι οικονομικοι laser υποστηριζουν διπλη οψη αλλα χειροκινητα.
Επισης μην παρεις οτι βρεις φθηνοτερο, γιατι παιζουν παγιδες. Δωσε μεγαλη σημασια στην τιμη των τονερ, γιατι εκει σε τρωνε λαχανο σε κατι μαρκες πχ lexmark..

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάρε hp! Έχει βολέψει άπειρα τον αδελφό μου. Νομίζω οι τιμές κυμαίνονται από 600 έως 1500€. Εξαρταται από το τι ψάχνεις.

Μακρια απο HP, ειναι ζημιαρικα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρίξε μια ματιά και εδώ.


Στην ίδια τιμή αλλά με τον καινούριο οκταπύρηνο Ryzen 7.

Πολυ καλη επιλογη, γενικα τα lenovo ειναι τιμια λαπτοπακια.

Παντως οτιδηποτε και να παρετε, απ τη στιγμη που το θελετε για εργασιες στη σχολη, προτιμηστε ΜΑΤ οθονη! Τα ματια σας θα σας ευγνωμονουν! :book:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top