Laptop για το Πανεπιστήμιο

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν δεν σε προβληματίζουν τα χρήματα να πάρεις Macbook από τη στιγμή, που σού αρέσει κι όλας. Για τις υποχρεώσεις του Πανεπιστήμιου και όχι μόνο, μια χαρά σε καλύπτει πλήρως. Τα Macbook είτε Air είτε Pro 13.3inc είναι μια χαρά. Το μέγεθος της οθόνης και η χρήση iOs συνηθίζεται γρήγορα και εύκολα.

Αν σε προβληματίζει το χρηματικό κομμάτι, με 600-700 ευρώ μπορείς να βρεις μια καλή λύση, που να σε καλύπτει :)


Σημείωση: Θα σταθώ στο σημείο, που αναφέρεις είσαι λάτρης Apple και σού αρέσει ιδιαίτερα το Macbook, και θα πω να το πάρεις. Ένας ακόμα λόγος περισσότερος και σημαντικός, είναι το γεγονός πως σού αρέσει!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Όποιος ξέρει απο apple , ποιο ipad προτείνετε;

Να μπορεί να λειτουργεί και ως λάπτοπ με τα εξαρτήματα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όποιος ξέρει απο apple , ποιο ipad προτείνετε;

Να μπορεί να λειτουργεί και ως λάπτοπ με τα εξαρτήματα.
To iPad Air θα ήταν καλή επιλογή και οικονομική συγκριτικά με το Pro. Ανάμεσα σε αυτά τα δύο θα κοιτούσα, περισσότερο στο Air, καθώς όπως αναφέραμε και παλιότερα το Pro με τα εξαρτήματα και τα σχετικά ξεπερνά την τιμή MacBook Air, επομένως, δεν συμφέρει να το πάρεις ως βασική συσκευή, ειδικά αν σε ενδιαφέρει και η χρήση τύπου laptop. Επίσης, η χωρητικότητα είναι ένα θέμα, που θα χρειαστεί να λάβεις υπόψη. Το Pro μπορεί να σταθεί ως laptop. Εννοείται είναι καλύτερο από το Air σε απόδοση. Για τη δική σου χρήση, ωστόσο, δεν θα έλεγα ότι το χρειάζεσαι το Pro. Προγράμματα «περίεργα» δεν θα κατεβάσεις, για να χρειάζεσαι το Pro. Για το πανεπιστήμιο, να βλέπεις YT, στα social media, Netflix και τα σχετικά είναι μια χαρά το Air.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Το iPad δεν είναι MacBook killer. Ειναι συμπληρωματικό. Μπορεί να προστεθεί σε αυτό ποντίκι και πληκτρολόγιο, να κάνεις παρουσιάσεις, word, excel και να παίξεις παιχνίδια, να τροποποιήσεις φωτογραφίες και να κάνεις video.

Το καλύτερο είναι το iPad Pro αλλά είναι ακριβό και overkill. Εγώ αν έπαιρνα κάποιο τώρα θα έπαιρνα το φθηνότερο που υπάρχει δηλαδή αυτό https://www.skroutz.gr/s/20042898/Apple-iPad-2019-10-2-WiFi-32GB-Space-Gray.html.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Όποιος ξέρει απο apple , ποιο ipad προτείνετε;

Να μπορεί να λειτουργεί και ως λάπτοπ με τα εξαρτήματα.
γιατι ντε και καλα apple χρησιμοποιείς καποιο πρόγραμμα που χρειάζεται ios?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γιατι ντε και καλα apple χρησιμοποιείς καποιο πρόγραμμα που χρειάζεται ios?
εννοω οτι μπορείς να βρεις πιο value for money πράγματα που να κανουν εξίσου καλα την δουλρια τους
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Απλα εχω ξεμείνει απο λάπτοπ και ήθελα να αγοράσω μονο τάμπλετ πιστεύοντας οτι μπορω να το αντικαταστήσω εξ ολοκλήρου.

Παρολαυτα ετσι οπως το βλέπω θα πάρω τάμπλετ καθαρα για τη σχολή κι απο εκει και περα ενα καλο λάπτοπ .

Καλα καλο εννοω να μην ειναι μαπα( σαν αυτο που πηρα οταν πήγα φοιτήτρια😅) , δε χρειάζομαι βαρια προγράμματα εγώ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιούν μόνο tablet/ipad και το έχουν αντικαταστήσει πλήρως. Είναι εφικτό σίγουρα, απλώς για τα 1300+ που θα έβγαινε το ipad Pro, καλύτερα να πάρεις MacBook. Και με το ipad Air μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου στο σύνολο των απαιτήσεων, που έχεις. Πολλά πράγματα, αν όχι όλα τα κάνω και από το ipad και από το iphone. Είναι θέμα συνήθειας κι όλας. Αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε 1 εργασία που κάνω στο macbook και δεν την κάνω από τις άλλες 2 συσκευές. Καμία όμως, απλώς δεν με βολεύει να τα κάνω όλα από εκεί, επειδή δεν συνήθισα κι όλας.

Καλή επιλογή να πάρεις ένα καλό φορητό υπολογιστή και ένα tablet/ipad. με 1200-1300 ευρώ κάνεις την δουλειά σου τέλεια.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Απλα εχω ξεμείνει απο λάπτοπ και ήθελα να αγοράσω μονο τάμπλετ πιστεύοντας οτι μπορω να το αντικαταστήσω εξ ολοκλήρου.

Παρολαυτα ετσι οπως το βλέπω θα πάρω τάμπλετ καθαρα για τη σχολή κι απο εκει και περα ενα καλο λάπτοπ .

Καλα καλο εννοω να μην ειναι μαπα( σαν αυτο που πηρα οταν πήγα φοιτήτρια😅) , δε χρειάζομαι βαρια προγράμματα εγώ.
τα macbook δεν αξίζουν τα λεφτα που ζητάνε με τα λεφτά
Κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιούν μόνο tablet/ipad και το έχουν αντικαταστήσει πλήρως. Είναι εφικτό σίγουρα, απλώς για τα 1300+ που θα έβγαινε το ipad Pro, καλύτερα να πάρεις MacBook. Και με το ipad Air μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου στο σύνολο των απαιτήσεων, που έχεις. Πολλά πράγματα, αν όχι όλα τα κάνω και από το ipad και από το iphone. Είναι θέμα συνήθειας κι όλας. Αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε 1 εργασία που κάνω στο macbook και δεν την κάνω από τις άλλες 2 συσκευές. Καμία όμως, απλώς δεν με βολεύει να τα κάνω όλα από εκεί, επειδή δεν συνήθισα κι όλας.

Καλή επιλογή να πάρεις ένα καλό φορητό υπολογιστή και ένα tablet/ipad. με 1200-1300 ευρώ κάνεις την δουλειά σου τέλεια.
το θεμα ειναι οτι δεν αξιζουν τοσα λεφτα βαση των χαρακτηριστικών τους.. και είναι κολλημένοι με τους επεξεργαστές της Intel που εχει μείνει αιωνες πισω απο την amd
με λιγοτερα λεφτά μπορεις να βρεις καλύτερα πράγματα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις πιο οικονομικούς υπολογιστές, που να σε καλύπτουν πλήρως σίγουρα. Από εκεί και πέρα, δεν αγοράζουμε μόνο βάσει του αν κάτι αξίζει τα χρήματά του στο 100%, μπαίνουν πολλοί παράγοντες στο παιχνίδι της αγοράς.

Προσωπικά, μόνο apple χρησιμοποιώ χρόνια τώρα προϊόντα όλων των ειδών. Δεν μπαίνω στο τρυπάκι αν αξίζει ή όχι ή αν θα μπορούσα να βρω φθηνότερα με τα ίδια στοιχεία κλπ. Είναι και γούστα, προτιμήσεις αυτες :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
τα macbook δεν αξίζουν τα λεφτα που ζητάνε με τα λεφτά

το θεμα ειναι οτι δεν αξιζουν τοσα λεφτα βαση των χαρακτηριστικών τους.. και είναι κολλημένοι με τους επεξεργαστές της Intel που εχει μείνει αιωνες πισω απο την amd
με λιγοτερα λεφτά μπορεις να βρεις καλύτερα πράγματα
Ότι πληρώνεις παίρνεις

Η διαφορά τιμής δεν είναι τόσο μεγάλη αν παίρνεις από αμάζον ή skroutz. iStorm έχουν αρκετό καπέλο. Βέβαια πρέπει να συγκρίνουμε όμοια πράγματα δηλαδή laptop με το βάρος, την ποιότητα και το μέγεθος των MacBook.
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι κάτοχος dell και ψάχνω να αγοράσω ένα laptop dell για το πανεπιστήμιο.Ωστοσο, επειδή δεν γνωρίζω τα λειτουργικά και ποιο είναι το καλύτερο σας παραθέτω το εξής link σε περίπτωση που μπορέσετε να με βοηθήσετε :

Διαθετω μέχρι 450-500ευρω .
Τι θα λέγατε για αυτά τα δυο
https://www.public.gr/product/compu...1156-fhd4gb1tb-hddwebcamlinux/prod10784581pp/ και
https://www.public.gr/product/compu...gb64gb-emmcwebcamwin10-home-s/prod10916236pp/ ;
ευχαριστω εκ των προτέρων! ❤️
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι κάτοχος dell και ψάχνω να αγοράσω ένα laptop dell για το πανεπιστήμιο.Ωστοσο, επειδή δεν γνωρίζω τα λειτουργικά και ποιο είναι το καλύτερο σας παραθέτω το εξής link σε περίπτωση που μπορέσετε να με βοηθήσετε :

Διαθετω μέχρι 450-500ευρω .
Τι θα λέγατε για αυτά τα δυο
https://www.public.gr/product/compu...1156-fhd4gb1tb-hddwebcamlinux/prod10784581pp/ και
https://www.public.gr/product/compu...gb64gb-emmcwebcamwin10-home-s/prod10916236pp/ ;
ευχαριστω εκ των προτέρων! ❤
Γεια σου :)

Κανένα από τα 2 που παραθέτεις μην πάρεις, δεν αξίζουν. Από αυτά που είδα δεν μού γέμισε το μάτι κάποιο. Έχεις σκεφτεί για άλλες μάρκες (ASUS, ACER, LENOVO)?

Το ζήτημα δεν είναι να κοιτάμε μόνο την τιμή, καθώς μια οικονομική αγορά με όρους τιμής, αρκετές φορές αποδεικνύεται ακριβή επιλογή στο τέλος, καθώς τα προβλήματα δεν αργούν να εμφανιστούν.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Οτι ειπε ο παραπανω.ΚΑΝΕΝΑ πεταμενα λεφτα
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
10 χρόνια και πραγματικά δεν είχε πάθει τίποτα. Πρόσεχα και εγώ αλλά αν δεν ήταν και καλό από μόνο του δεν πρόκειται να κρατούσε τόσα χρόνια.

Μέσα σε αυτά τα 10 χρόνια δεν σου δημιουργήθηκε η επιθυμία να αγοράσεις άλλο Laptop ;

Εγώ το έχω 5 χρόνια το Laptop Lenovo G50 70 και αν δεν είχα το Playstation 4 θα είχα αγοράσει άλλο καθώς αρχικά το χρησιμοποιούσα και για παιχνίδια.

Τώρα μάλλον θα αλλάξω πληκτρολόγιο γιατί κάποια πλήκτρα δεν ανταποκρίνονται άμεσα και με έχει εκνευρίσει.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Αφου κατασταλάξα οτι τάμπλετ θα πάρω καθαρα για τις ανάγκες τις Σχολής, τωρα ψάχνω ενα καλο λάπτοπ.

Δεν χρειάζομαι βαρια προγράμματα το ξεκαθαρίζω αυτό .

Καλο λάπτοπ εννοω αξιόπιστο .Εχω ακούσει πολυ καλα λόγια για lenovo και dell.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Μέσα σε αυτά τα 10 χρόνια δεν σου δημιουργήθηκε η επιθυμία να αγοράσεις άλλο Laptop ;

Εγώ το έχω 5 χρόνια το Laptop Lenovo G50 70 και αν δεν είχα το Playstation 4 θα είχα αγοράσει άλλο καθώς αρχικά το χρησιμοποιούσα και για παιχνίδι.

Τώρα μάλλον θα αλλάξω πληκτρολόγιο γιατί κάποια πλήκτρα δεν ανταποκρίνονται άμεσα και με έχει εκνευρίσει.

Όχι. Από τη στιγμή που κάλυπτε τις ανάγκες μου δεν είχα λόγο να αγοράσω άλλο λάπτοπ. Δεν είναι ότι τον χρησιμοποιούσα για παιχνίδια ή οτιδήποτε άλλο που θα χρειαζόταν κάτι πιο νέο και καλύτερο για να τα υποστηρίξει. Από τη στιγμή που έκανε τη δουλειά που ήθελα χωρίς πρόβλημα γιατί να τον αλλάξω?? Είναι αλήθεια ότι είχα κοιτάξει περίπου ενάμησι χρόνο πριν αγοράσω καινούργιο γιατί είχε αρχίσει να μου κολλάει αρκετά ωστόσο του έκανα ένα φορματ και το άφησα για λίγο.ώσπου είπα κάποια στιγμή ότι καιρός του είναι να αλλάξει. έχω να σου πω ότι τον άνοιξα μετά από 1.5 χρόνο που είχε να δουλέψει και δουλεύει μια χαρά. Ναι μεν κολλάει αλλά αν θες να μπεις λίγο στο ίντερνετ να ψάξεις ή να κάνεις πολύ απλά πράγματα λειτουργεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αφου κατασταλάξα οτι τάμπλετ θα πάρω καθαρα για τις ανάγκες τις Σχολής, τωρα ψάχνω ενα καλο λάπτοπ.

Δεν χρειάζομαι βαρια προγράμματα το ξεκαθαρίζω αυτό .

Καλο λάπτοπ εννοω αξιόπιστο .Εχω ακούσει πολυ καλα λόγια για lenovo και dell.

έχω dell εδώ και 1.5 χρόνο (για την ακρίβεια 2 κλείνει τον δεκέμβρη) και είναι μια χαρά.για lenovo δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά γενικά έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top