Laptop για το Πανεπιστήμιο

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Με 300 περίπου ευρώ τι λάπτοπ μου προτείνετε να αγοράσω; Απο που;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι μαρκα προτείνετε μεταξυ HP, le novo και dell;
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Με 300 περίπου ευρώ τι λάπτοπ μου προτείνετε να αγοράσω; Απο που;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι μαρκα προτείνετε μεταξυ HP, le novo και dell;

Γενικά η Dell και κυρίως η Lenovo έχουν οικονομικά και value-for-money laptop ,όσο μάλλον για τις περιορισμένες φοιτητικές ανάγκες (εκτός αν θες να λιώνεις και κάνα game)

ΜΑΚΡΙΑ από HP. Δεν αξίζουν γενικά σαν laptop , είναι πανάκριβα σε σχέση με όσα προσφέρουν. Απλά η εταιρεία έχει βγάλει ένα όνομα , και έχει μια καλή ομάδα marketing. Δεν αξίζει HP αν θες την γνώμη μου.

Στην θέση σου θα κατευθυνόμουν προς Lenovo.Έχουν πολλά αξιόλογα laptop ακόμα και κάτω των 300 ευρώ. Μπορείς να ψάξεις και στο e-shop η στο Skroutz για να δεις.Εμένα ένας γνωστός μου πήρε το Lenovo Ideapad S145 και είναι αρκετά ικανοποιημένος όσον αφορά φοιτητικές εργασίες κτλ.Για παιχνίδια βέβαια , ξέχνα το.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Δεν ενδιαφέρομαι για παιχνιδια. Της Dell μου φαίνονται ακριβουτσικα. Κι εγω στο σκρουτζ ψαχνω γενικά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Macbook Pro έχω από το 2017. Λειτουργεί άψογα μέχρι και σήμερα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι διαρκεί περίπου 5.5-6 ώρες όταν κάνω απλό internet browsing.
Τώρα που κάνουμε διαλέξεις μέσω MS Teams & Skype, η μπαταρία μου κρατάει για περίπου 2,5 διαλέξεις (δλδ ένα 5ωρο).
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά σε amazon.
Eιναι φθηνοτερα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Macbook Pro έχω από το 2017. Λειτουργεί άψογα μέχρι και σήμερα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι διαρκεί περίπου 5.5-6 ώρες όταν κάνω απλό internet browsing.
Τώρα που κάνουμε διαλέξεις μέσω MS Teams & Skype, η μπαταρία μου κρατάει για περίπου 2,5 διαλέξεις (δλδ ένα 5ωρο).
Δεν με βολευουν τα Μac.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά που είπαν πως τα Lenovo είναι πολύ καλα, θα σου πρότεινα να διαλέξεις κάποιο της σειράς (αν είναι σειρά δεν είμαι σίγουρος) IdeaPad. Βέβαια, και τα Dell για απλή χρήση είναι καλά, αν μπορείς να διαθέσεις λίγο περισσότερα χρήματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Eιναι φθηνοτερα;
Είναι πιο αξιόπιστο και προστατεύει τον πελάτη περισσότερο από σκρουτζ.

Για παράδειγμα από σκρουτζ αρκετά μαγαζιά λένε ότι έχουν το προϊόν σε απόθεμα, δεν το έχουν και σου ακυρώνουν τη παραγγελία χωρίς καμία επίπτωση από το skroutz.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Είναι πιο αξιόπιστο και προστατεύει τον πελάτη περισσότερο από σκρουτζ.

Για παράδειγμα από σκρουτζ αρκετά μαγαζιά λένε ότι έχουν το προϊόν σε απόθεμα, δεν το έχουν και σου ακυρώνουν τη παραγγελία χωρίς καμία επίπτωση από το skroutz.
Παντα επικοινωνω με τον ιδιοκτητη ή τον υπαλληλο του εν λογω καταστηματος που προσφέρει το σκρουτζ. Και παντα με αντικαταβολή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Παντα επικοινωνω με τον ιδιοκτητη ή τον υπαλληλο του εν λογω καταστηματος που προσφέρει το σκρουτζ. Και παντα με αντικαταβολή.
Το κούριερ δεν θα δεχθεί να ανοίξεις το προϊόν αν δεν πληρώσεις πρώτα. Άρα η αντικαταβολή δεν λέει κάτι.

To MacBook μου το πήρα μεταχειρισμένο (like new) από amazon. Απλώς είχε ανοιγμένη συσκευασία. Επειδή ήταν Χριστούγεννα για κάποιο λόγο καθυστέρησε η παραγγελία και επιστράφηκε πίσω στο μαγαζί. Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού χωρίς καν να παραπονεθώ ζήτησε συγνώμη μέσω mail και πλήρωσε prenium μεταφορική για να έρθει από Αγγλία σε 5 μέρες. 15 μέρες το είχα ενώ η πρόβλεψη ήταν 10 μέρες. Η τιμή που το πήρα ήταν σκότωμα. 1600 ευρώ με μεταφορικά ενώ Ελλάδα αυτή τη στιγμή 1,5 χρόνο μετά κανει 1700.

Το MacBook όντως δεν ειχε ενεργοποιηθεί απλώς είχε ανοιχτό κουτί και κύκλοι φόρτισης της μπαταριας ήταν στη εργοστασιακή αρχική κατάσταση.

Παράλληλα πήρα από εδώ (skroutz) οθόνη για το MacBook. Το πρώτο μαγαζί είπαν οτι δεν την έχουν και το δεύτερο έκανε 1 μήνα να μου τη δώσει ενώ έγραφε 5 μέρες. Τα μαγαζιά υπάρχουν ακίμα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τα Dell είναι η samsung των υπολογιστών. Καλή ποιότητα, καλό value for money, πληρώνεις το brand name. Η lenovo είναι σαν τη xiaomi. Προσφέρει υψηλότερα χαρακτηριστικά στα ίδια λεφτά, είναι κινεζιά και, συνήθως, οι ονομαστικές αξίες των χαρακτηριστικών δεν μεταφράζονται ποιοτικά. Η HP είναι απλά κακή, μην μπεις στον πειρασμό να την προτιμήσεις.

Για τα λεφτά που διαθέτεις, προτείνω lenovo. Δεν είναι τόσο ποιοτική, αλλά το brand cost της dell θα σου κοστίσει μεγάλο ποσοστό του budget. Για laptop κάτω από 500 ευρώ, θα έλεγα lenovo>dell. Για πάνω από 500, dell>lenovo, ασυζητητί.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για laptop κάτω από 500 ευρώ, θα έλεγα lenovo>dell. Για πάνω από 500, dell>lenovo, ασυζητητί.
Αυτές οι δύο προτάσεις θεωρώ ότι συνοψίζουν όλο το κεφάλαιο Κίνα-Δύση. Η Κίνα ΔΕΝ ενδιαφέρεται για κάτι high end. Και να ενδιαφέρεται, προς το παρόν δε μπορεί να το υποστηρίξει.

Συμφωνώ κι εγώ δηλαδή με το ίδιο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Αν με τα ίδια χαρακτηριστικά είχαν ίδια τιμη Lenovo, HP και Dell, τοτε η Lenovo θα ηταν τελευταία στις επιλογές μου.
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καλημέρα , γνωρίζει κάποιος οικονομικό υπολογιστή μέχρι 500-600 ευρώ περίπου ; Κυρίως τον θέλω για το πανεπιστήμιο εργασίες κτλπ και για σερφάρισμα ταινίες , μουσική ..(όχι για gaming) . Δεν έχω ιδέα από χαρακτηριστικά υπολογιστών
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλημέρα , γνωρίζει κάποιος οικονομικό υπολογιστή μέχρι 500-600 ευρώ περίπου ; Κυρίως τον θέλω για το πανεπιστήμιο εργασίες κτλπ και για σερφάρισμα ταινίες , μουσική ..(όχι για gaming) . Δεν έχω ιδέα από χαρακτηριστικά υπολογιστών

Αν δεν θέλεις για gaming βρίσκεις και φτηνότερο.Θα σου πρότεινα αυτό https://www.plaisio.gr/pc-periferei...laptop-a6-9225-4-gb-256-gb-radeon-r4-_3425126

Επίσης σε καμία περίπτωση μην πάρεις Turbo-X.Δεν είναι καλή μάρκα.
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν δεν θέλεις για gaming βρίσκεις και φτηνότερο.Θα σου πρότεινα αυτό https://www.plaisio.gr/pc-periferei...laptop-a6-9225-4-gb-256-gb-radeon-r4-_3425126

Επίσης σε καμία περίπτωση μην πάρεις Turbo-X.Δεν είναι καλή μάρκα.
Ευχαριστώ! Γενικά σε τι μάρκες να προσανατολιστώ με τα χρήματα που διαθέτω κι για τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω ώστε να καλύπτουν αυτά που ανέφερα;
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Καλημέρα , γνωρίζει κάποιος οικονομικό υπολογιστή μέχρι 500-600 ευρώ περίπου ; Κυρίως τον θέλω για το πανεπιστήμιο εργασίες κτλπ και για σερφάρισμα ταινίες , μουσική ..(όχι για gaming) . Δεν έχω ιδέα από χαρακτηριστικά υπολογιστών
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα παλιά Laptop HP σχετικά μέτριο ήταν, το είχα αγοράσει από Multirama σε προσφορά, πήρα και έναν εκτυπωτή της ίδιας εταιρίας από e-shop ψιλομέτριο έως χάλια μηχάνημα μάλλον. Μετά αγόρασα All in One LENOVO ικανοποιητικός θα έλεγα, όχι πολύ ''γρήγορος'' αλλά οκ, 450€ τον είχα πάρει. Νομίζω τώρα θα επέλεγα APPLE ή DELL σε καμία περίπτωση HP ή LENOVO.
Θα με ενδιέφερε κ ένας scanner/εκτυπωτής νομίζω CANON ή SAMSUNG είναι καλύτεροι από HP αλλά δεν ξέρω κιόλας.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλά Αpple είναι μια πολύ ακριβή μάρκα και σίγουρα δεν βρίσκει στα 600€

Αν είναι να πάρει Apple παίρνει gaming laptop καλύτερα.

Από Lenovo δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία. Μου δημιουργούσε θέμα με το activate των Windows και δεν μου είχαν δώσει κωδικό για να τα ενεργοποιήσω.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την Lenovo
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top