Laptop για το Πανεπιστήμιο

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ..
Οπότε ένα τάμπλετ με windows για να τρέχει τις εφαρμογές κάνει την δουλειά του για αρχή.
Αργότερα λες να χρειαστεί λαπτοπ ?
Ενταξει μπορεις να εχεις και το ταμπλετ αρχικα,αλλα οπως ανεφερε και παραπανω ο LibRib γιατι δεν παιρνεις ενα gaming laptop;Και θα το μεταφερεις μαζι σου και θα παιζεις ευχαριστα.Τα ιδια περιπου λεφτα θα δωσεις και για ενα desktop ετσι δεν ειναι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενταξει μπορεις να εχεις και το ταμπλετ αρχικα,αλλα οπως ανεφερε και παραπανω ο LibRib γιατι δεν παιρνεις ενα gaming laptop;Και θα το μεταφερεις μαζι σου και θα παιζεις ευχαριστα.Τα ιδια περιπου λεφτα θα δωσεις και για ενα desktop ετσι δεν ειναι;:hmm:

Νομίζω ο σταθερός συμφέρει πιο πολύ. Τα λάπτοπ για παιχνίδια είναι σχετικά ακριβά. Αυτό ξέρω τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Γιατί το λάπτοπ θα χάνει κατά πολύ στις επιδόσεις...

Τέλος πάντων, για να μην σας παιδεύω :) , αυτό που χρειάζομαι είναι να με ενημερώσει κάποιος από αντίστοιχη σχολή αν θα χρειαστεί αργότερα το λάπτοπ , αν ναι τότε θα πάρω ένα καλό λάπτοπ , αλλιώς ένα desktop και ένα ταμπλετ για την σχολή.

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα gaming λαπτοπ είναι κάτι θηρία 15 κιλά με 17άρες οθόνες άσε που για να σηκώνει και 5 games ένα λαπτοπ πρέπει να τα σκάσεις χοντρά. Πρέπει να το θες πολύ άσχημα για να αξίζει.

Θες ένα pc όποιο κι αν είναι αυτό για δουλειά φρόντισε να έχεις μια άνετη οθόνη 22" τουλάχιστον κι αν γίνεται και δεύτερη, κι έναν άνετο χώρο κι αν τα χεις αυτά μπορείς να πάρεις κι ένα λαπτοπ να το συνδέεις αντί για το desktop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Τα gaming λαπτοπ είναι κάτι θηρία 15 κιλά με 17άρες οθόνες άσε που για να σηκώνει και 5 games ένα λαπτοπ πρέπει να τα σκάσεις χοντρά. Πρέπει να το θες πολύ άσχημα για να αξίζει.

Θες ένα pc όποιο κι αν είναι αυτό για δουλειά φρόντισε να έχεις μια άνετη οθόνη 22" τουλάχιστον κι αν γίνεται και δεύτερη, κι έναν άνετο χώρο κι αν τα χεις αυτά μπορείς να πάρεις κι ένα λαπτοπ να το συνδέεις αντί για το desktop.

Θα συμφωνήσω..

Με βλέπω με ένα λαπτοπ στις 15 ίντσες με καλά χαρακτηριστικά (όχι και Gaming :p) που από ότι είδα ζυγιζουν κάπου στα 2-2,2 κιλά και ένα μόνιτορ κάπου στις 24 ίντσες για να το συνδέω και να κάνω την δουλειά μου.

Όσον αφορά τα παιχνίδια δεν είμαι και τόσο φανατικός, τα παιχνίδια που παίζω τα σηκώνει και το λαπτοπ και για ότι άλλο υπάρχει και το Playstation :whistle:

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παιδια η μηχανολογων-μηχανικων που ασχολειται με προγραμματα προσομοιωσεις (τα οποια ειναι νομιζω βαρια) τι προδιαγραφες λαπτοπ να χρειαζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Παιδια η μηχανολογων-μηχανικων που ασχολειται με προγραμματα προσομοιωσεις (τα οποια ειναι νομιζω βαρια) τι προδιαγραφες λαπτοπ να χρειαζεται?

Μπορείς να τσεκάρεις τι υπολογιστές προτείνονται σε αυτό το σιτε https://www.insomnia.gr/topic/470491-αγορά-laptop-για-φοιτητή-πολυτεχνείου-γνώμες-και-προ/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να τσεκάρεις τι υπολογιστές προτείνονται σε αυτό το σιτε https://www.insomnia.gr/topic/470491-αγορά-laptop-για-φοιτητή-πολυτεχνείου-γνώμες-και-προ/

Δεν είναι λίγο παλιό το θέμα αυτό; 2013 η τελευταία απάντηση.

Πάντως ξέρω ότι το pcsteps έχει έναν οδηγό αγοράς λάπτοπ, που τον ενημερώνει κάθε μήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Μπορείς να τσεκάρεις τι υπολογιστές προτείνονται σε αυτό το σιτε https://www.insomnia.gr/topic/470491-αγορά-laptop-για-φοιτητή-πολυτεχνείου-γνώμες-και-προ/

Σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παιδια τι χαρακτηρικα χρειαζεται ενα καταλληλο laptop και σε τι τιμες κυμαινεται συνηθως?
Η οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδια τι χαρακτηρικα χρειαζεται ενα καταλληλο laptop και σε τι τιμες κυμαινεται συνηθως?
Η οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη
Αυτό που βάζουμε ένα «Βοήθεια» σε θέματα τύπου «Τι να κάνω με το σπασμένο μου νύχι; ΒΟΗΘΕΙΑ» με ξεπερνάει.

First things first: ΕΣΥ τι θέλεις να κάνει το λαπτοπ; Facebook και κάνα επεξεργαστή κειμένου για το τσακίρ κέφι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Τον θελω για τα βαρια προγραμματα που εχω ακουσει οτι εχει η σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τον θελω για τα βαρια προγραμματα που εχω ακουσει οτι εχει η σχολη...
Άψογα. Δες τις απαιτήσεις συστήματος των «βαριών προγραμμάτων» κι έχεις την απάντησή σου. Πρέπει να ξέρεις ήδη ποια είναι αυτά τα «προγράμματα» -- εγώ πάντως δεν μασάω φύλλα δάφνης για να βρω ποια είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αν ειναι πολυ βαρια τα προγραμματα, μη τα βαλεις στον υπολογιστη, μπορει να σπασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Matlab
Solidworks
Autocad

Να τρια προγραμματα που μπορει να χρειαστεις σαν ΜΜ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Άκουσα πως μετα την ανακοινωση των βασεων τα καταστήματα ηλεκτρονικών βγάζουν προσφορες για τους φοιτητές και για λαπτοπς.Μηπως μπορει να μου πει κανείς ποια χρονική περιοδο συναιβει αυτό πέρσι και γιατι τυπου εκπτώσεις μιλαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop για τη σχολή (για διάβασμα, εργασίες, σημειώσεις κ.ά.), αλλά είμαι εντελώς άσχετη:/: Σκέφτηκα να βασιστώ στις πληροφορίες και τη γνώμη ενός σχετικού υπαλλήλου για να με καθοδηγήσει. Υπάρχει περίπτωση να μου πουλήσει κάποιο που να συμφέρει τον ίδιο;(είμαι λιγάκι καχύποπτη:redface::P)
Ακόμα θα μπορούσατε να μου αναφέρετε κάποια tips ή κάποια απαραίτητα χαρακτηριστικά του laptop που θα πρέπει να λάβω υπόψην; Σας ευχαριστώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ένας μικρός οδηγός για την αγορά laptop:

Ο Η/Υ είναι ένα εργαλείο που οι περισσότεροι σας χρησιμοποιείται καθημερινά, καθώς έχετε την άνεση να μπείτε σε ένα online forum και να αναζητήσετε απαντήσεις στις ερωτήσεις σας. Πέρα από το βαθμό στον οποίο το χρησιμοποιείται, αποτελεί ένα ιδιαίτερα ισχυρό μηχάνημα, ικανό να λύσει προβλήματα της καθημερινότητας χιλιάδες φορές γρηγορότερα από το ότι μπορεί ο άνθρωπος.

Ένα τέτοιο μηχάνημα βρίσκει εφαρμογές, όχι μόνο στον χώρο του πανεπιστημίου, αλλά και έξω από αυτόν. Υπολογιστικά φύλλα για εταιρείες που θέλουν να οργανώσουν τα έσοδα-έξοδα τους, σχεδιαστικά προγράμματα για μηχανικούς, μαθηματικές πλατφόρμες για να εξετάζουν τις υποθέσεις τους οι χημικοφυσικομαθηματικοί, databases για γιατρούς και δικηγόρους, ώστε να έχουν ένα εύκολο ευρετήριο για τις εξελίξεις που λαμβάνουν χώρα στα φάρμακα και τους νόμους κτλπ. Αλλά και πριν το πανεπιστήμιο, απλές εφαρμογές σε Java, που βοηθούν την αναπαράσταση και καλύτερη κατανόηση φαινομένων Φυσικής, το Geogebra, που δίνει διαγραμματικές αναπαραστάσεις των λύσεων στα Μαθηματικά, είτε είναι ένας γεωμετρικός τόπος Μιγαδικού ή n-οστή παράγωγος μια πολύπλοκης συνάρτησης.

Η κλασσική ιστορία κάθε χρόνο είναι:
1. Μάιος-Πανελλήνιες
2. Ιούνιους-Ενδοσχολικές και ξάπλα
3. Ιούλιος-Αποτελέσματα Πανελλήνιων και Εκτιμήσεις Βάσεων
4. Αύγουστος-Αναζήτηση laptop, Ανακοίνωση Βάσεων και Εύρεση σπιτιού.

Και, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα κατανοητά, το μόνο που εξακολουθεί να μοιάζει ξένο είναι η αδικαιολόγητη πεποίθηση ότι, περνώντας στο πανεπίστημιο, ο νυν-φοιτητής προσκολλάται στον προσωπικό του υπολογιστή με τέτοιο τρόπο, ώστε αυτός να γίνεται αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς του, έτσι ώστε να πρέπει να αγοράσει τον καλύτερο και ακριβότερο υπολογιστή που υπάρχει στην αγορά.

Καταρχήν, να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι τουλάχιστον μια 15ετία πίσω από το αντίστοιχο αμερικάνικο. Σε υποδομές, διδακτική ύλη, προσωπικό, νοοτροπία, στα πάντα. Η μέση ηλικία των καθηγητών ξεπερνάει τα 55, σε κάποιες σχολές ίσως και τα 60. Και ενώ υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να κάνουν τη ζωή του φοιτητή ποιο εύκολη, αυτά αφενός ΔΕΝ διδάσκονται και η παράδοση εργασιών με τη χρήση τους ΑΠΟΤΡΕΠΕΤΑΙ από τους καθηγητές.

Πχ, τελειώνοντας το 2ο έτος στους Πολιτικούς Μηχανικούς, υπάρχουν μαθήματα που θα γίνονταν πολύ ποιο εύκολα, άμα χρησιμοποιούνταν ο Η/Υ:
Φυσική (Matlab): Ο καθηγητής απλώς μας ανέφερε ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα μπορούσε να μας βοηθήσει και αρκέστηκε στο να μας πει πώς μπορούμε να το προμηθευτούμε δωρέαν. Δεν το διδαχτήκαμε ποτέ.
Μαθηματικά1-3: Υπάρχουν χιλιάδες μαθηματικά προγράμματα, για επίλυση διαφορικών και εύρεση γεωμετρικών τόπων. Ποτέ δεν αναφέρθηκε κανένα από τους καθηγητές.
Στατιστική (SPSS): Ο ένας από τους δύο καθηγητές έχει εντάξει το εργαλείο στο μάθημά του, ο άλλος είναι άνω των 70 και αρέσκεται σε παλαιές μεθόδους διδασκαλίας.
Στατική: Στατικά προγράμματα που χρησιμοποιούνται από τους Μηχανικούς στο επάγγελμα, διδάσκονται ΜΟΝΟ σε μάθημα επιλογής του Κατασκευαστικού Τομέα.
Σχέδιο (AutoCad): Διδάσκεται σε μάθημα εξαιρετικά αφοσιωμένο στο πρόγραμμα, αλλά σε μαθήματα όπως οι Τεχνικές Σχεδιάσεων ή Οικοδομική 1 δεν χρησιμοποιείται.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι, στο ελληνικό πανεπιστήμιο ΔΕΝ γίνεται τόσο διαδεδομένη χρήση προγραμμάτων Η/Υ. Υπάρχουν προγράμματα που έχουν υψηλές απαιτήσεις συστήματος, αλλά αυτά είναι ελάχιστα και αναφέρονται σε πολύ εξειδικευμένες διεργασίες, όπως πχ το σχεδιαστικό AutoCad.

Αλλά τι εννοούμε όταν λέμε υψηλές απαιτήσεις συστήματος? Τι εννοούμε όταν λέμε "βαριά προγράμματα"? 3 είναι οι κύριοι παράγοντες που καθιστούν ένα πρόγραμμα βαρύ:
1. Υψηλές απαιτήσεις στον επεξεργαστή (CPU): Προγράμματα τα οποία εκτελούν πολλές και πολύπλοκες διαδικασίες. Ας πούμε, η Αριθμομηχανή είναι ένα απλό μαθηματικό εργαλείο, καθώς οι μαθηματικές πράξεις που εκτελεί ανάγονται (προγραμματικά) εύκολα σε Πρόσθεση (την μόνη μαθηματική πράξη που ξέρει να κάνει ο υπολογιστής, πολλαπλασιασμός, διαίρεση, αφαίρεση, τριγωνομετρικές ιδιότητες κτλπ ανάγονται όλα σε πρόσθεση). Αντίθετα, το Geogebra είναι ένα σύνθετο μαθηματικό εργαλείο, καθώς επεξεργάζεται συναρτήσεις και τις παραγώγους αυτών, κάτι πολύ πιο δύσκολο να αναχθεί προγραμματιστικά σε διαδικασία υλοποιήσιμη από τον υπολογιστή, απαιτούνται δηλαδή περισσότερες εντολές, περισσότερη ισχύ στον επεξεργαστή.
2. Υψηλές απαιτήσεις στην Κάρτα Γραφικών (GPU): Οι εικόνες, τα βίντεο, ό,τι βλέπουμε στην οθόνη του υπολογιστή, όλα είναι αποτέλεσμα της κάρτα γραφικών. Πιο σύνθετα γραφικά (υψηλότερη ακρίβεια, πιο δυσδιάκριτα pixels) είναι αποτέλεσμα καλύτερης κάρτας γραφικών. Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν γραφικά με χαμηλές απαιτήσεις (Ζωγραφική) και προγράμματα που κάνουν γραφικά με υψηλές απαιτήσεις (Photoshop). Για τους μηχανικούς, το AutoCad, αν και έχει ένα απλό σχεδιαστικό περιβάλλον, έχει υψηλές απαιτήσεις στην κάρτα γραφικών.
3. Υψηλές απαιτήσεις στη μνήμη RAM: Εκεί όπου αποθηκεύονται οι πληροφορίες που χρειάζονται κάθε στιγμή για να εκτελεστούν σωστά τα προγράμματα. Πχ, για την Αριθμομηχανή, στην RAM αποθηκεύονται οι αριθμοί που θα χρησιμοποιηθούν για ένα αποτέλεσμα, όσο εμείς γράφουμε τον τύπο στην οθόνη. Προγράμματα που χρειάζονται πολλές πληροφορίες αποθηκευμένες στην RAM θεωρούνται βαριά και, αν δεν επαρκεί ο χώρος στη RAM, τότε αποθηκεύονται στον σκληρό δίσκο, η ταχύτητα τυχαίας ανάγνωσης του οποίου είναι χιλιάδες φορές πιο αργή.

Έχοντας αυτά υπόψιν, πάμε στο πρώτο βασικό μας ερώτημα:

1. Για τι ακριβώς χρήση προορίζεται το laptop που θα αγοράσεις?
Για να μπαίνεις facebook? Να μιλάς skype ή viber? Να γράφεις εργασίες στο word ή το excel? Να τρέχεις υπολογιστικά προγράμματα, όπως SPSS? Να τρέχεις σχεδιαστικά προγράμματα της Autodesk? Να παίζεις παιχνίδια, όπως LoL?
Είναι ο πρώτος παράγοντας που καθορίζει το πόσο δυνατό θα πρέπει να είναι ένα laptop.
Πχ, για τον μέσο φοιτητή που αρκείται σε fb, youtube και ταινίες, το δικό μου laptop είναι αχρείαστα δυνατό. Με επεξεργαστή i7 στα 2GHz και κάρτα γραφικών Nvidia 840M έχει παραπάνω από όσα χρειάζεται να δεις μια ταινία υψηλής ανάλυσης. Για εμένα είναι οριακά πάνω του μετρίου, καθώς έχω την τάση να το ζορίζω (skype, LoL και youtube να τρέχουν ταυτόχρονα). Ανταποκρίνεται καλά και value for money είναι πολύ καλό, πέρα του ότι δεν ήμουν διατεθειμμένος να δώσω περισσότερα λεφτά για laptop, οπότε είμαι κομπλε. Αλλά, καθαρά σε απαιτήσεις, μπορεί και ανταποκρίνεται οριακά... Για έναν φανατικό gamer, που θέλει να streamάρει LoL στα 1080p, δεν επαρκεί...

2. Πόσο συχνά σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς?
Άλλο να θέλεις να το ανοίξεις μια φορά τον μήνα να κάνεις μια εργασία και άλλο να κάνεις σχέδια κάθε μέρα. Προφανώς, κάτι που το χρησιμοποιείς συχνά θέλεις να λειτουργεί άψογα, ενώ κάτι που χρησιμοποιείται πιο παροδικά μπορεί να είναι λίγο... πιο αργά στην ανταπόκρισή του.

3. Τι budget σκοπεύεις να διαθέσεις?
Μην περιμένεις να βρεις καλό laptop με κάτω από 200-300 ευρώ. Άμα σκοπεύεις να δώσεις ένα ποσό της τάξης των 100-150 ευρώ, μιλάμε για laptop που θα τρέχει οριακά τα βασικά προγράμματα, θα το έχεις δηλαδή για να γράφεις εργασίες στο word και τίποτα άλλο. Και εκεί μπορεί να κολλάει.
Γενικά, το budget για ένα laptop χαμηλών απαιτήσεων (λίγη καθημερινή χρήση, ελαφριά πρόγραμματα και αραιά και πού ίσως κάτι πιο βαρύ) κυμαίνεται στα 250-400 ευρώ.
Για μέτριο laptop, κοιτάς μεταξύ 400-700 ευρώ. Εδώ μιλάμε για laptop να μπορείς να παίξεις παιχνίδια σε καλά γραφικά, να τρέξεις απαιτητικά πρόγραμματα για τη σχολή (που σας καίει και τους περισσότερους) και να μην εκνευρίζεσαι από τα κολλήματα κάθε φορά.
Για δυνατό laptop, κάτι που κλίνει περισσότερο προς proffessional gaming, μιλάμε για πάνω από 700 ευρώ. Προσωπικά, δεν θα διέθετα τέτοια ποσά για laptop. Για σταθερό υπολογιστή θα έδινα και 1,5 χιλιάρικο, αν ήταν κάτι που χρειαζόμουν.

Πριν πάμε παρακάτω, ρίξτε μια ματιά σε αυτό. Είναι μια περσινή δημοσίευση που έκανα στο θέμα, όπου αξιολογώ αναλυτικότερα το laptop μου και εξηγώ κάποιες έννοιες του υπολογιστή πιο διεξοδικά.

Τι προτείνω εγώ:
Κάντε μια ακριβή αξιολόγηση του εαυτού σας. Αν είστε ένας τυπικός χρήστης του fb και ο υπολογιστής είναι αποθηκευτικός χώρος για ταινίες και φωτογραφιές που βγάλατε με το κινητό, μη φύγετε πάνω από τα 400 ευρώ. Αν ο υπολογιστής είναι ένα σημαντικό κομμάτι της καθημερινότητάς σας, κοιτάξτε κάτι στο εύρος 600-700 ευρώ. Πιο πάνω μην πάτε, δεν αξίζει, σε καμία περίπτωση. Αν είστε βέβαιοι ότι χρειάζεστε κάτι πιο ακριβό, πάρτε έναν σταθερό.

Και μια υποσημείωση: Αν δεν ξέρετε εσείς τι θέλετε, ο υπάλληλος στα Public δεν θα μπορέσει να σας βοηθήσει. Μπορεί να σας φαντάζει περίεργο, αλλά οι περισσότεροι εργαζόμενοι σε αλυσίδες πωλήσεων δεν είναι computer geeks. Είναι απόφοιτοι Φιλοσοφικής, Παιδαγωγικού, Πολυτεχνείου και πάσας άσχετης με την Πληροφορική σχολής, που απλά θέλουν μια δουλειά για να τα φέρουν βόλτα. Δεν ξέρουν τι προγράμματα θέλει η σχολή σας, δεν τους νοιάζει τι διαφορά έχει ο i7 από τον i5 επεξεργαστή ή τι ακριβώς είναι η Nvidia ή η RADEON. Η δουλειά τους είναι να πουλήσουν το αποθεματικό του καταστήματος. Οπότε, για αυτούς, ο Pentium επεξεργαστής με την ενσωματική κάρτα γραφικών της Intel είναι ό,τι πρέπει για να σχεδιάσετε εσείς με το AutoCad... #not!
Άμα θέλετε laptop, ενημερωθείτε. Αν δεν ξέρετε, ναι θα σας πουλήσουν παπάδες. Όχι γιατί είναι κακοί άνθρωποι. Αλλά γιατί, σαν εσάς, θα πάνε άλλοι 100, 200, 1.000 να αγοράσουν, χωρίς να ξέρουν τι θέλουν. Όση όρεξη και να έχει ο υπάλληλος, από ένα σημείο και μετά θα σταματήσει να τον νοιάζει τι του λέει ο καθένας, θα σας πλασσάρει το laptop που έχει σε μεγαλύτερο απόθεμα και θα πάει να κάνει το διάλλειμμά του. Άνθρωπος είναι και αυτός και δεν σας έχει καμία υποχρέωση να είναι από πάνω σας, μέχρι να ανακαλύψετε τι είναι αυτό που χρειάζεται να σας πουλήσει.
Αν δεν ξέρετε από laptop, βρείτει κάποιον γνωστό-φίλο-οικογένεια που να ξέρει και ζητήστε κάποιες πληροφορίες παραπάνω.

Καλές αγορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop για τη σχολή (για διάβασμα, εργασίες, σημειώσεις κ.ά.), αλλά είμαι εντελώς άσχετη:/: Σκέφτηκα να βασιστώ στις πληροφορίες και τη γνώμη ενός σχετικού υπαλλήλου για να με καθοδηγήσει. Υπάρχει περίπτωση να μου πουλήσει κάποιο που να συμφέρει τον ίδιο;(είμαι λιγάκι καχύποπτη:redface::P)
Ακόμα θα μπορούσατε να μου αναφέρετε κάποια tips ή κάποια απαραίτητα χαρακτηριστικά του laptop που θα πρέπει να λάβω υπόψην; Σας ευχαριστώ:D


Αν δεν θα χρησιμοποιείτε βαριά προγράμματα στη σχολη και το θες μονο για τιποτα pdf,αρχεία word και τετοια,τοτε μην ανησυχείς. Τα περισσότερα λαπτοπ πιστευω οτι την κανουν αυτη τη δουλεια άσχετα απο τα χαρακτηριστικά τους, δεν θα χρειαστεις κατι πολυ εξειδικευμενο.

Dume,στους αρχιτέκτονες παντως,αν δεν εχεις λαπτοπ με εξειδικευμένα προγράμματα, AutoCad,3ds, Rhino,την σουίτα της Adobe κτλ, και ισως έναν ακομα σταθερό υπολογιστη σπίτι γιατι το λαπτοπ τα φτύνει ώρες ωρες,δεν βγάζεις τη σχολη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top