Laptop για το Πανεπιστήμιο

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Kατάλαβα :)


Γενικά η αληθεια είναι ότι δε γνωρίζω τι θα χρειαστώ για τη σχολή ακριβώς (ε νομίζω κανα 2 προγραμματάκια), αλλά εκτός αυτού το θέλω για να βλέπω καμιά ταινία, και απο κει και πέρα να σκοτώνω ώρα με κάνενα sims (:redface:), photoshop, premiere pro κλπ. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι θα ήμουν ευγνώμων γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!


Κοίταξε φέτος θα χρειαστεί να δουλέψεις με AutoCAD κυρίως και με άλλα 1-2 προγραμματάκια τα οποία δεν είναι ωστόσο το ίδιο απαιτητικά.Επίσης θα υπάρξουν και κάποια <<σεμινάρια>> για τα οποία θα χρειαστείς ένα λάπτοπ.Σε αυτά δηλαδή μπορεί να σου δείχνουν πώς λειτουργεί ένα πρόγραμμα.Ε καλύτερα να έχεις ένα λαπτοπ και να κανεις επιτοπου ότι σου δειχνουν,παρά να κρατάς μόνο σημειώσεις σε ένα τετράδιο.Επίσης είναι βολικό καθώς θα μπορείτε και να μαζεύεστε και να κάνετε εργασίες σε κανένα σπίτι.
Οπότε και ένα λάπτοπ των 400 είναι υπεραρκετό.Μόνο αν το pc προορίζεται για games θα πρέπει να δώσεις πολλά.Τώρα για ένα photoshop,autocad Κλπ ε κλάιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosclp

Νεοφερμένος

Ο tasosclp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
https://www.e-shop.gr/toshiba-satell...0-4gb-500gb-radeon-r5-windows-81-p-PER.904979
Τι γνώμη έχετε γι' αυτό; Δε με απασχολεί το gaming αν και δε θα με χάλαγε να σήκωνε κανένα που και που.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Κοίταξε φέτος θα χρειαστεί να δουλέψεις με AutoCAD κυρίως και με άλλα 1-2 προγραμματάκια τα οποία δεν είναι ωστόσο το ίδιο απαιτητικά.Επίσης θα υπάρξουν και κάποια <<σεμινάρια>> για τα οποία θα χρειαστείς ένα λάπτοπ.Σε αυτά δηλαδή μπορεί να σου δείχνουν πώς λειτουργεί ένα πρόγραμμα.Ε καλύτερα να έχεις ένα λαπτοπ και να κανεις επιτοπου ότι σου δειχνουν,παρά να κρατάς μόνο σημειώσεις σε ένα τετράδιο.Επίσης είναι βολικό καθώς θα μπορείτε και να μαζεύεστε και να κάνετε εργασίες σε κανένα σπίτι.
Οπότε και ένα λάπτοπ των 400 είναι υπεραρκετό.Μόνο αν το pc προορίζεται για games θα πρέπει να δώσεις πολλά.Τώρα για ένα photoshop,autocad Κλπ ε κλάιν.

Ο επεξεργαστής από μόνος του δεν λέει και πολλά. Παράδειγμα:
Φίλος μου αγόρασε αυτό το μοντέλο HP, ενώ εγώ αγόρασα αυτό της Dell. Ο επεξεργαστής είναι ακριβώς ο ίδιος, και τα δύο μοντέλα έχουν το ίδιο μέγεθος RAM, αλλά διαφέρουν στην κάρτα γραφικών. Αυτός έχει ενσωματωμένη της Intel, εγώ έχω αποσπώμενη της Nvidia. Ως αποτέλεσμα, το Assassin's Creed 3 κολλάει στο δικό του, ενώ το δικό μου παίζει AC4 χωρίς πρόβλημα.

Γενικά, το i7 είναι καλύτερο από το i5, που είναι καλύτερο από το i3. Υπάρχουν ορισμένα μοντέλα i3 που είναι καλύτερα από i5, αλλά είναι η εξαίρεση. Αν το θες για gaming, βρες καλή κάρτα γραφικών με i7/i5. Αν το θες για facebook/internet, θες αρκετή RAM (4GB ή και 8GB αν αφήνεις άπειρες καρτέλες ανοικτές) και επεξεργαστή i3/i5.
Επίσης, τσέκαρε και τη συχνότητα του επεξεργαστή. Από την έρευνα που είχα κάνει, απειροελάχιστα μοντέλα ανεβαίνουν πάνω από τα 2-2,5 GHz, οπότε, προτίμησε κάτι όσο πιο κοντά στα 2GHz. Για να καταλάβεις, η συχνότητα δείχνει πόσες ενέργειες μπορεί να κάνει ο επεξεργαστής σε 1 δευτερόλεπτο. Αν του αναθέσεις περισσότερες από όσες αντέχει, ο επεξεργαστής θα "μπουκώσει" και θα παρατηρήσεις το γνωστό "lag" (καθυστέρηση ανταπόκρισης).

Για τα προγράμματα της σχολής και λίγο ίντερνετ/ταινίες, ένας υπολογιστής των 300 ευρώ σε βγάζει χαλαρά. Αν θες και photoshop, ίσως να χρειαστεί να δώσεις 100-150 ευρώ παραπάνω. Εσύ, τη budget σκοπεύεις να διαθέσεις?

Aαααα κατάλαβα, ευχαριστώ και για τις πληροφορίες, πολύ χρήσιμες! Μπορώ να διαθέσω έως και 500, 550+ ευρώ. Μάλιστα το συγκεκριμένο λάπτοπ απο ΗΡ ήταν απο τα πρώτα που είχα υπ'οψην γιατί τα χαρακτηρηστικά του στην πλειοψηφεία τους μου έκαναν (καλή) εντύπωση

Πως βλέπετε αυτά τα 2?
https://www.e-germanos.gr/e-germanos...eg?productListId=67331&selectedCategoryId=475
https://www.e-germanos.gr/e-germanos...eg?productListId=66535&selectedCategoryId=475
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Aαααα κατάλαβα, ευχαριστώ και για τις πληροφορίες, πολύ χρήσιμες! Μπορώ να διαθέσω έως και 500, 550+ ευρώ. Μάλιστα το συγκεκριμένο λάπτοπ απο ΗΡ ήταν απο τα πρώτα που είχα υπ'οψην γιατί τα χαρακτηρηστικά του στην πλειοψηφεία τους μου έκαναν (καλή) εντύπωση

Πως βλέπετε αυτά τα 2?
https://www.e-germanos.gr/e-germanos...eg?productListId=67331&selectedCategoryId=475
https://www.e-germanos.gr/e-germanos...eg?productListId=66535&selectedCategoryId=475

Αναντίρρητα την πρώτη επιλογή(Notebook HP 250)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Aαααα κατάλαβα, ευχαριστώ και για τις πληροφορίες, πολύ χρήσιμες! Μπορώ να διαθέσω έως και 500, 550+ ευρώ. Μάλιστα το συγκεκριμένο λάπτοπ απο ΗΡ ήταν απο τα πρώτα που είχα υπ'οψην γιατί τα χαρακτηρηστικά του στην πλειοψηφεία τους μου έκαναν (καλή) εντύπωση

Πως βλέπετε αυτά τα 2?
https://www.e-germanos.gr/e-germanos...eg?productListId=67331&selectedCategoryId=475
https://www.e-germanos.gr/e-germanos...eg?productListId=66535&selectedCategoryId=475
Το πρώτο σίγουρα, πολύ overpriced το δεύτερο για τα χαρακτηριστικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τι λέτε για αυτό; Έχει τα χαρακτηριστικά που μας ζήτησαν στη σχολή και ακόμα περισσότερα. Θα ασχοληθούμε με προγράμματα όπως Photoshop, autocad,κτλ οπότε θα χρειαστώ κάτι καλό που θα μου κρατήσει αρκετά χρόνια και δεν θα χαλάσει (το προηγούμενο dell που είχα κράτησε 5+ χρόνια). Δεν θα το χρησιμοποιώ μόνο για τη σχολή, αλλά και για ταινίες, μουσική, μπορεί κανένα παιχνίδι, κτλ. Πιστεύετε ότι αξίζει τα λεφτά του ή είναι υπερβολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Τι λέτε για αυτό; Έχει τα χαρακτηριστικά που μας ζήτησαν στη σχολή και ακόμα περισσότερα. Θα ασχοληθούμε με προγράμματα όπως Photoshop, autocad,κτλ οπότε θα χρειαστώ κάτι καλό που θα μου κρατήσει αρκετά χρόνια και δεν θα χαλάσει (το προηγούμενο dell που είχα κράτησε 5+ χρόνια). Δεν θα το χρησιμοποιώ μόνο για τη σχολή, αλλά και για ταινίες, μουσική, μπορεί κανένα παιχνίδι, κτλ. Πιστεύετε ότι αξίζει τα λεφτά του ή είναι υπερβολή;

ωχ ωχ ωχ πολυ τσιμπιμενη τιμη..πιστευω οτι μπορεις να βρεις εξισου καλα λαπτοπ σε χαμηλοτερες τιμες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
ωχ ωχ ωχ πολυ τσιμπιμενη τιμη..πιστευω οτι μπορεις να βρεις εξισου καλα λαπτοπ σε χαμηλοτερες τιμες!!

To ξέρω,αλλά τέλος πάντων για να μην πολυλογώ, θα μου το πάρουν άλλοι,αυτοί μου το πρότειναν. Να μην επιμείνω για άλλο και να τους αφήσω να μου το πάρουν ή μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο σε καλύτερη τιμή; :P Κάποιος που να ασχολείται πολύ με αυτά; Γιατί αν όντως αξίζει, το παίρνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Τι λέτε για αυτό; Έχει τα χαρακτηριστικά που μας ζήτησαν στη σχολή και ακόμα περισσότερα. Θα ασχοληθούμε με προγράμματα όπως Photoshop, autocad,κτλ οπότε θα χρειαστώ κάτι καλό που θα μου κρατήσει αρκετά χρόνια και δεν θα χαλάσει (το προηγούμενο dell που είχα κράτησε 5+ χρόνια). Δεν θα το χρησιμοποιώ μόνο για τη σχολή, αλλά και για ταινίες, μουσική, μπορεί κανένα παιχνίδι, κτλ. Πιστεύετε ότι αξίζει τα λεφτά του ή είναι υπερβολή;

Υπερβολή.Τζάμπα λεφτά για αυτά που θέλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Είχα βρει και ένα σε πολύ πιο φυσιολογική τιμή,αυτό. Καλό δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Είχα βρει και ένα σε πολύ πιο φυσιολογική τιμή,αυτό. Καλό δεν είναι;

θελεις αποκλειστικα dell; γιατι δεν κοιταζεις και αλλες μαρκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
θελεις αποκλειστικα dell; γιατι δεν κοιταζεις και αλλες μαρκες;

dell θέλω,τα εμπιστεύομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
dell θέλω,τα εμπιστεύομαι :P

αν σου ειχε βγει καλο το προηγουμενο λαπτοπ,καλα κανειςς!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι είχα πάρει επιδότηση 500 ευρώ και πήρα έναν τοσιμπα.Τον έχω ακόμα αλλά δεν δουλεύει το ηχείο,το touchpad,έχει πρόβλημα το βύσμα υποδοχής,του έχω αλλάξει δίσκο,έχει σπασμένα πλήκτρα το πληκτρολόγιο και γενικά σε 6 χρόνια με έχει ταλαιπωρήσει.Είναι να μην σου τύχει η μάρκα δεν παίζει ρόλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όσο να ναι κάποια λάπτοπ ειναι πιο προβληματικά απο αλλα... Για το πανεπιστήμιο δεν νομίζω οτι απαιτείται κατι ιδιαίτερο... Η dell παραμένει απο τις καλύτερες επιλογές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η πρόταση μου είναι τα laptop της MSI (βέβαια το συγκεκριμένο που έχω είναι λίγο ακριβό) αλλά τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Laptop για καθημερινη χρηση (χωρις gaming) μεχρι 500 ευρω καμια ιδεα; Εχω καταληξει σε καποια, αλλα αμα εχει κανεις καμια καλη ιδεα ας προτεινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Laptop για καθημερινη χρηση (χωρις gaming) μεχρι 500 ευρω καμια ιδεα; Εχω καταληξει σε καποια, αλλα αμα εχει κανεις καμια καλη ιδεα ας προτεινει
Πάρε chromebook πχ Acer C710 με 200€ και πέρνα του linux distro η dell inspiron με το ubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ότι δώσεις θα πάρεις, αν θες να έχεις 15 καρτέλες ταυτόχρονα ανοιχτές στον chrome και να ανοίγεις κάποια προγράμματα με ευκολία επένδυσε όλο το 500αρικο.
Γενικά για τη χρήση το θες? Αν το θες να το πηγαινοφέρνεις στο πανεπιστήμιο θα πας σίγουρα σε 15'', ίσως και μικρότερο. Αν το θες μόνο για το σπίτι και για ταινίες καλό θα ήταν να πας σε 17''. Λειτουργικό μπορείς να περάσεις μόνος σου? Θες να έχει windows από την αρχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Για τα lenovo τι γνώμη έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top