Laptop για το Πανεπιστήμιο

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Θα πάρω και'γω λαπτοπ πριν αρχισω τη σχολή και ενδιαφερομαι για Dell. Mπορώ να διαθέσω μέχρι και 600 ευρω. Ποιο μοντέλο προτεινετε; ( να σημειωθει οτι το θελω και για παιχνιδια)

Το Inspiron 3543 (i7-5500U/4GB/500GB/GeForce 840M/W8 ) κάνει 580€, αυτό πήρα κι εγώ. Μακάρι να το έβρισκα χωρίς λειτουργικό να κατέβαινε η τιμή, αλλά δεν. Αρχικά δεν είχα σκοπό να δώσω πάνω από 500€ αλλά είδα ότι για ένα εκατοστάρικο παραπάνω ήταν πολύ καλύτερο, οπότε το πήρα. Mε i5 και αυτόνομη κάρτα γραφικών σχεδόν όλα είναι από πεντακοσάρικο και πάνω και χωρίς λειτουργικό (όχι ότι μας νοιάζει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αγόρασα αυτό το laptop πέρσι. Το είχα πετύχει σε προσφορά, από 700 -> 600 ευρώ. Βλέπω ότι η τιμή του έχει παραμείνει σε σταθερά επίπεδα.

Μερικές παρατηρήσεις:

  1. Έχει γραφτεί στα σχόλια στο skroutz ότι το touchpad παρουσιάζει προβλήματα. Ισχύει. Προσωπικά, δεν με πείραξε ποτέ. Το laptop το ήθελα για gaming, οπότε έχω συνδέσει κανονικό ποντίκι. Σε περιπτώσεις, όμως, που δεν είχα συνεδεμένο ποντίκι και αναγκαζόμουν να χρησιμοποιήσω το touchpad, παρατηρούσα ότι υπήρχαν στιγμές που δεν ανταποκρινόταν. Για όποιον ενδιαφέρεται να συνδέσει ποντίκι usb, δεν χρειάζεται να κοιτάξει καν το touchpad, διαφορετικά να φροντίσει να είναι αξιόπιστο.
  2. Η κάρτα γραφικών: gpu. Τα περισσότερα, αν όχι όλα τα laptop, έχουν μια integrated gpu, συνήθως της intel. Το πλεονέκτημα της είναι η χαμηλή κατανάλωση σε ενέργεια, κάτι που αυξάνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Πραγματικά, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω αν θες να δεις μια ταινία υψηλής ανάλυσης στο κρεβάτι σου, όλες οι απαιτήσεις μπορούν να καλυφθούν από την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Ωστόσο, για να παίξεις παιχνίδι (LoL, AC, CoD) χρειάζεσαι μια καλή dedicated gpu. Η ενσωματωμένες, απλά, δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις τέτοιων παιχνιδιών, δεν έχουν σχεδιασθεί με αυτόν το σκοπό.
    Κοινώς, αν κάποιος χρειάζεται το laptop για να μιλήσει στο facebook, να κατεβάσει καμιά ταινία και να γράψει μια εργασία για τη σχολή, μην χαθεί με τα M και τα GTX της NVIDIA, η ενσωματωμένη της Intel κάνει καλά της δουλειά της και δεν κοστίζει!
  3. Ψύξτης. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ. Ειδικά με dedicated gpu, δεν γίνεται να μην υπάρχει ανεμιστηράκι κάτω από τον υπολογιστή. Αλλά και χωρίς dedicated gpu, το καλοκαίρι, πάλι απαραίτητο θα είναι! :D
    Εγώ είχα αγοράσει ένα με 30 ευρώ, από ένα τοπικό κατάστημα και κάνει άψοξα τη δουλειά του. Ένας ή δύο ανεμιστήρες (μία μεγάλη ή δύο μικρότερες προπέλες δηλαδή) δεν προκαλούν αισθητή διαφορά. Αυτό που πρέπει να φροντίσει κανείς, είναι να μην παράγει πολύ θόρυβο κατά τη διάρκεια λειτουργίας του.
  4. Χωρητικότητα σκληρού. Υπάρχουν δύο επιλογές: Μεγάλη χωρητικότητα στο laptop ή αγορά σκληρού εξωτερικού. Το πρώτο είναι πιο ακριβό. Ωστόσο, η ταχύτητα που "διαβάζει" ο υπολογιστής δεδομένα απευθείας από τον σκληρό είναι μεγαλύτερη από την ταχύτητα μεταφοράς usb. Τι σημαίνει αυτό:
    α) Αγοράζω laptop με 1TB σκληρό και κατεβάζω όλες τις ταινίες εκεί. Όταν θα ανοίξω να δω μία από αυτές, τα δεδομένα θα διαβάζονται απευθείας από τον σκληρό. Η ταχύτητα ανάγνωσης είναι σαφώς μεγαλύτερη. Ωστόσο 1TB σε laptop κοστίζει περισσότερο από ότι, 500GB σε laptop και 500GB σε εξωτερικό, για παράδειγμα.
    β) Με τα ίδια λεφτά αγοράζω 500GB laptop και 1TB εξωτερικό σκληρό. Περίπου. Στο laptop αποθηκεύω πράγματα που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση (τα καινούργια επεισόδια μίας σειράς μέχρι να τα δω, παιχνίδια, έγγραφα κτλπ). Στον εξωτερικό παιρνάω παλιά και μεγάλα αρχεία, ώστε να μένει χώρος στο laptop. Η ταχύτητα μεταφοράς είναι πιο χαμηλή και, μερικές φορές. Μερικές φορές, όταν ανοίξω ταινία από τον εξωτερικό παρατηρώ ένα μικρό lag στον vlc, χωρίς να δημιουργείται ιδιαίτερο κόλλημα.
  5. Σε περίπτωση αγοράς εξωτερικούς σκληρού, χρειάζεται αντίστοιχη θήκη (οι δίσκοι έχουν έξοδο SATA και υπάρχουν ελάχιστα laptop με αντίστοιχη υποδοχή) με έξοδο usb. Υπάρχουν δύο θήκες:
    Για δίσκους 2,5'', που το μόνο που χρειάζονται είναι να συνδεθούν με usb στο laptop και τραβούν ρεύμα από εκεί.
    Για δίσκους 3,5'', που συνδέονται στο laptop με usb για την μεταφορά δεδομένων, αλλά απαιτούν ξεχωριστή πηγή ρεύματος, δηλαδή μία επιπλέον μπρίζα.
    Το μοναδικό κριτήριο εδώ πέρα είναι το τι μέγεθος είναι ο σκληρός δίσκος. 2,5'' είναι λίγο μικρότερος από την ανθρώπινη παλάμη, 3,5'' ελαφρώς μεγαλύτερος από την παλάμη (αυτό χονδρικά). Εγώ είχα 1TB σε 3,5'' από τον σταθερό, οπότε κατέφυγα στη 2η λύση για θήκης...
  6. Μνήμη RAM: Τα περισσότερα laptop έρχονται με 4GB που είναι πραγματικά αρκετά. Με firefox και 3-4 καρτέλες ανοικτές (facebook, lolskill, kongregate και youtube) το steam ανοικτό, κλήση στο skype και το LoL να παίζει, η μνήμη δεν φεύγει πάνω από το 90%. Στον παλιό τον σταθερό (μια μπαχαντέλα 10ετίας) με 2GB μπορούσα να έχω μία καρτέλα στον firefox το skype και το LoL ανοικτά. Πραγματικά, δεν μπορώ να σκεφτώ τι προγράμματα χρειάζεται να τρέχει ένας φοιτητής που να απαιτούν 8GB RAM... Εκτός αν το αγοράζεις μόνο για λες ότι τρέχεις Adobe Photoshop, 15 καρτέλες στον browser και 2 παιχνίδια ταυτόχρονα και ότι δεν σου βγάζει προβλήματα... :whistle:
  7. Επεξεργαστής... Εδώ δεν ξέρω πολλά πράγματα. Εμένα είναι i7 στα 2GHz. Και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.... Από εκεί και πέρα το χάος! :P
  8. Λειτουργικό: Windows 7, windows 8 δεν έχει διαφορά. Αν και δύσκολα θα βρεις υπολογιστή με 7άρια πλέον. Σε περίπτωση που σκοπεύεις να πετάξεις τα windows και να βάλεις linux, ψάξε για laptop χωρίς προεγκατεστημένο λειτουργικό. Γλυτώνεις τα λεφτά της άδειας, που περιλαμβάνονται στην τιμή αγοράς.
  9. Άλλα: Απαραίτητα πρέπει να έχει driver για cd, τουλάχιστον 2 θύρες usb (μην πω τουλάχιστον 3) εκ των οποίων η 1 θα είναι usb 3.0, να υποστηρίζει wifi, αν είστε gamer και θέλετε internet με καλώδιο (καλή ώρα όπως εγώ) χρειάζεται θύρα Ethernet, αν σκοπεύετe να το συνδέετε σε τηλεόραση (ποιος φοιτητής έχει τηλεόραση θα μου πείτε) καλό είναι να υποστηρίζει HDMI, υποδοχή για το βύσμα των ακουστικών/μικροφώνου, υποδοχή για να περνάει η SD του κινητού και bluetooth (πλέον έχω σταματήσει να συνδέω το κινητό με usb, όποτε χρειάζομαι να μεταφέρω κάτι και απλά τα μεταφέρω μέσω bluetooth).


Και κάτι βασικό:
ΜΗΝ αγοράσετε κάτι ακριβό, χωρίς να το χρειάζεστε πραγματικά. Πιθανόν να δείτε γνωστούς ή φίλους να συζητάνε για laptops αυτήν την περίοδο και να λένε ότι αγόρασαν 2ΤΒ σκληρό ή 8GB RAM, να συγκρίνουν ποιος έχει περισσότερες θύρες usb (lol) και δεν ξέρω 'γω τι άλλο. Κάποιος που αγόρασε υπολογιστή με μεγάλες δυνατότητες RAM, επειδή τις χρειάζεται, δεν έχει την ανάγκη να το περηφανευτεί σε κανέναν. Φιγούρα για τα 8GB θα κάνει αυτός που δεν θα τα αξιοποιήσει ποτέ. Αφήστε τους άλλους να δώσουν 1 ή 2 κατοστάρικα παραπάνω, για πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσουν ποτέ. Εσείς κρατήστε τα να αγοράσετε ένα καινούργιο κινητό, έπιπλα για το νέο σας σπίτι ή κρατήστε τα να μπορείτε να βγείτε μία μέρα παραπάνω ή να πάρετε ταξί μετά από μεθύσι.... Οτιδήποτε, απλώς μην τα δώσετε για να κάνετε φιγούρα!


Καλές αγορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αυτή η εμμονή με το δίσκο είναι ακατανόητη από την άποψη ότι με τα ίδια λεφτά παίρνεις και εξωτερικό που μπορείς και να μεταφέρεις εύκολα. Έτσι και αλλιώς όλα έχουν πλέον 500+ που για αρκετά για καθημερινή χρήση. Τις αρχαίες φωτογραφίες πχ μπορείς να τις βάλεις στον εξωτερικό, δε θα τις βλέπεις κάθε μέρα έτσι κι αλλιώς.
να συγκρίνουν ποιος έχει περισσότερες θύρες usb (lol)
Χαζό όταν μιλάμε για πάνω από 4, αλλά μέχρι εκεί καλό είναι να υπάρχουν αν σκεφτείς ότι ένα ποντίκι να βάλεις, ένα δίσκο και ένα usb πιάνεις ήδη 4. Συνήθως και με 3 γίνεται η δουλειά, και παραπάνω να χρειαστεί κανείς, τα hubs είναι πάμφθηνα, άρα δε μπορεί αυτό να είναι κριτήριο για την αγορά υπολογιστή.
Το θέμα είναι αν αξίζει να επενδύσεις τόσα σε λαπτοπ (όντως πολύ δυνατό) τα οποία γενικά είναι πιο ευαίσθητα. Δηλαδή το συγκεκριμένο πέρα από κάποιον που ταξιδεύει συνέχεια και χρειάζεται για τη δουλειά του τέτοιες επιδόσεις δε νομίζω ότι απευθύνεται σε κάποιον άλλον μιας και στήνεις desktop ακόμη δυνατότερο (πχ για gaming) που θα σου κρατήσει και πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ε κανενα resident evil, call of duty, τετοια παιχνιδια.
Αυτό που σου είπε η LiViNGtheLiFE σε καλύπτει, τότε (ίσως όχι για το τελευταίο RE). Φοβόμουν μη μου πεις τίποτα παιχνίδια κατηγορίας Witcher 2/3. :P Με την GT 840М θα παίζεις σε καταλληλες ρυθμίσεις και πιο απαιτητικά παιχνίδια, κατηγορίας Skyrim/Dishonored.

Αυτό που ειπώθηκε για Photoshop πάντως δεν ισχύει. Σε Intel HD 4600 τρέχει μια χαρά. Μπορεί κάποιες πιο πολύπλοκες δαδικασίες να γίνονται γρηγορότερα με την dedicated, αλλά για συνήθεις διαδικασίες δεν είναι απαραίτητη.

Σε κάθε περίπτωση, όπως σου είπαν ήδη, η βάση με ανεμιστήρα σου είναι απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Παιδιά, περνάω σε τμήμα πληροφορικής. ( :D ) Τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ένα desktop που να δουλεύει.

και μια αναπαυτική καρέκλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Για μια αναπαυτικη μεν αλλά ακριβή καρέκλα που να κρατήσει πάνω απο 5 χρόνια προτείνω την https://www.ikea.gr/epipla-grafeiou/...-karekles/peristrefomeni-karekla-53399/78542/ .Τώρα ανάλογα γιατί θέλετε να χρησιμοποιείται τον υπολογιστή (Gaming/youtubing/casual χρηση) καλό είναι να προτιμήσετε μια custom έκδοση που πιθανότατα να σας έρθει ποιο φθηνή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λολ αν είναι να φύγει 200άρι παίρνεις και bucket :P

δε χρειάζονται υπερβολές νομίζω το νόημα ήταν σαφές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
χαχαχα! Σας μερσώ, με καλύψατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
vassilis498 εχω αυτη τη καρέκλα 5 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα απολύτως.Οποιοι θέλουν απαιτητικότατο laptop προτείνω ενα σαν και αυτό που πήρα εγω MSI gx70 900 ευρώ πλέον αν και έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο μοντέλο.Τώρα ενα laptop 500 ευρώ ίσως και λίγο πιο κάτω να καλύψη τις ανάγκες ενός φοιτητή με 4 GB ram και εναν εξωτερικό σκληρό με 500GB εαν έχετε ταινίες και μουσική και είστε κομπλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για αυτό το λαπτοπ;: https://www.skroutz.gr/s/6163990/HP...utocomplete&keyphrase=hp+15-r212nv+-+i5-5200u

Αξίζει;
Μπορείς να βρεις στην ίδια πάνω κάτω τιμή και με καλύτερη κάρτα γραφικών. Υπόψη για τις nvidia, ο μεσαίος αριθμός έχει μεγαλύτερη σημασία για την απόδοση και μερικά μοντέλα της GT 7χχM σειράς είναι καλύτερα από την GT 8χχM για τον ίδιο μεσαίο αριθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Για τα lenovo τι γνώμη έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Λοιπόν. Επειδή σκοπεύω να λιώσω σε πασιέντζα και φιδάκι, θα χρειαστώ μια αρκετά καλή κάρτα γραφικών και ένα δυνατό επεξεργαστή. Έχω και λέω:
αν
ντε
τγουα
κατγ
σανκ
έχετε και λέτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Για τα lenovo τι γνώμη έχεις;

Δεν είχα ποτέ, αλλά όσοι γνωστοί μου είχαν γενικά ήταν ικανοποιημένοι.Προσωπικά θα διάλεγα Dell/Asus.

Λοιπόν. Επειδή σκοπεύω να λιώσω σε πασιέντζα και φιδάκι, θα χρειαστώ μια αρκετά καλή κάρτα γραφικών και ένα δυνατό επεξεργαστή. Έχω και λέω:
αν
ντε
τγουα
κατγ
σανκ
έχετε και λέτε..

Το Dell με τον i3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για τα lenovo τι γνώμη έχεις;

3 χρόνια σχεδόν έχω το δικό μου, δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα. Η ποιότητα κατασκευής είναι σχετικά μέτρια αλλά είναι λογικό για τις τιμές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Για μία νορμάλ χρήση τα 2GB μνήμη είναι καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top