Laptop για το Πανεπιστήμιο

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πράγματι, μπορείς είτε μέσω του Wine (το οποίο συνεχώς βελτιώνεται), είτε με κάποιο virtual machine. Αλλά π.χ. προσπαθούσα πριν μερικούς μήνες να τρέξω έναν γενικώς βαρύ προσομοιωτή διεργασιών μέσω virtual machine και δεν τράβαγε.

Για όσους δεν γνωρίζουν, εξηγώ ότι μπορείς με ένα πρόγραμμα όπως το VirtualBox να δημιουργήσεις εικονικούς υπολογιστές μέσα στον φυσικό σου υπολογιστή. Έτσι, μπορείς πχ να είσαι στα Windows 7 και σε ένα παραθυράκι να βλέπεις την "οθόνη" ενός εικονικού υπολογιστή με π.χ. Windows 98, ή Linux ή ό,τι θες. Ωστόσο ο εικονικός υπολογιστής θα έχει πολύ λιγότερους διαθέσιμους πόρους και μικρότερη υπολογιστική ισχύ από τον φυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγω τελικα περασα Μηχανικος Η/Υ και Πληροφορικης! Τι μου προτεινετε? Σκεφτομαι τον Macbook Pro με επεξεργαστη Intel Core i5 στα 2.5GHz, σκληρο 500GB και καρτα γραφικων Intel HD Graphics 4000! Το μεγεθος της οθονης δεν με απασχολει ιδιαιτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε αν είσαι λεφτάς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εγω τελικα περασα Μηχανικος Η/Υ και Πληροφορικης! Τι μου προτεινετε? Σκεφτομαι τον Macbook Pro με επεξεργαστη Intel Core i5 στα 2.5GHz, σκληρο 500GB και καρτα γραφικων Intel HD Graphics 4000! Το μεγεθος της οθονης δεν με απασχολει ιδιαιτερα!

Ωραίος , καλός ο macbook ..

αλλά ξέχνα τα PC Games...:D:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Λεφτας δεν ειμαι αλλα εχω κανει οικονομια για να παρω εναν τετοιο υπολογιστη! Θελω να ξερω αν θα κρατησει σε βαθος χρονου (ενταξει δεν εννοω και πανω απο 10 χρονια) και γιατι να ξεχασω τα pc games? Δεν μπορω να πω οτι παιζω και οτι θα τον παρω για gaming αλλα τι δλδ θα ειναι ανικανος για ενα game?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Λεφτας δεν ειμαι αλλα εχω κανει οικονομια για να παρω εναν τετοιο υπολογιστη! Θελω να ξερω αν θα κρατησει σε βαθος χρονου (ενταξει δεν εννοω και πανω απο 10 χρονια) και γιατι να ξεχασω τα pc games? Δεν μπορω να πω οτι παιζω και οτι θα τον παρω για gaming αλλα τι δλδ θα ειναι ανικανος για ενα game?

Όλοι οι υπολογιστές που βγάζει η Apple παίζουν ένα μικρό μέρος μόνο των PC games που βγαίνουν.
Είναι θέμα συμβατότητας.
Δεν λέω ότι δεν παίζει κανένα pc game αλλά κάποια λίγα.

Πρέπει να κοιτάς σε κάθε παιχνίδι εάν έχει συμβατότητα με την apple.

Kατά τα άλλα ο macbook είναι εξαιρετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω ότι τα λεφτά του δεν τα αξίζει. Στη σχολή δε θα σου χρειαστεί τπτ φοβερό οπότε δε χρειάζεται να πάρεις καινούργιο μηχάνημα. Εγώ προτείνω αφού δεις και μάθεις κάποια πράγματα θα μπορείς τότε να πάρεις ένα μηχάνημα για development σκοπούς με πολύ λιγότερα χρήματα(με 500 ευρώ νομίζω είσαι καλυμμένος για κουτί). Αυτό θα κάνω και γω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Gateth νομιζα οτι εννοουσες οτι θα κολλαει και τετοια! Ναι για την συμβατοτητα το γνωριζω ηδη! Fast στη σχολη δεν ξερω τι θα μου χρειαστει και δεν εφησυχαζομαι γιατι ειναι και σχολη πληροφορικης, αλλα θα μου αρεσε να γνωρισω το λειτουργικο της apple και θα με ενδιεφερε αργοτερα να ασχοληθω και με app developing για Μac και iOS! Εσυ τι περασες αληθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Gateth νομιζα οτι εννοουσες οτι θα κολλαει και τετοια! Ναι για την συμβατοτητα το γνωριζω ηδη! ThodorisFast στη σχολη δεν ξερω τι θα μου χρειαστει και δεν εφησυχαζομαι γιατι ειναι και σχολη πληροφορικης, αλλα θα μου αρεσε να γνωρισω το λειτουργικο της apple και θα με ενδιεφερε αργοτερα να ασχοληθω και με app developing για Μac και iOS! Εσυ τι περασες αληθεια?

Και γω πληροφορική πέρασα και δε βρίσκω λόγο να πάρω pc. Έχω ρωτήσει πολλούς και όλοι μου λένε πως δε θα χρειαστεί για τα της σχολής. Είναι σίγουρα καλό να έρθεις σε επαφή με το κόσμο της απλ αλλά απλά πιστεύω πως τα λεφτά δεν τα αξίζει. Μα μα 1800 για 15αρι και καπως λιγότερα για 13αρι όχι όχι και πάλι όχι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι εχεις δικιο για τα χρηματα, ειναι πολλα το ξερω και γιαυτο δεν φερνω καμια αντιρηση! Με μια λογικη χρηση απο τον φοιτητη, ποσο πιστευετε οτι θα αντεξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Gateth νομιζα οτι εννοουσες οτι θα κολλαει και τετοια! Ναι για την συμβατοτητα το γνωριζω ηδη! ThodorisFast στη σχολη δεν ξερω τι θα μου χρειαστει και δεν εφησυχαζομαι γιατι ειναι και σχολη πληροφορικης, αλλα θα μου αρεσε να γνωρισω το λειτουργικο της apple και θα με ενδιεφερε αργοτερα να ασχοληθω και με app developing για Μac και iOS! Εσυ τι περασες αληθεια?

Εντάξει εάν θέλεις να ασχοληθείς ΣΟΒΑΡΑ με το app developping για Mac και ios τότε αξίζει,

αλλιώς μπορείς να βρεις καλύτερα λάπτοπ σε χαμηλότερες τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πραγματικα με ενδιαφερει αλλιως δεν θα σπαταλουσα τοσα χρηματα για εναν υπολογιστη! Απλα θα ηθελα καποιος ειδικος να με ενημερωσει για την ανθεκτικοτητα του! Επιμενω γιατι θα μου φυγουν περιπου 1100 ευρω γιαυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Πραγματικα με ενδιαφερει αλλιως δεν θα σπαταλουσα τοσα χρηματα για εναν υπολογιστη! Απλα θα ηθελα καποιος ειδικος να με ενημερωσει για την ανθεκτικοτητα του! Επιμενω γιατι θα μου φυγουν περιπου 1100 ευρω γιαυτο!


Από όσα ξέρω το app developping Mac και ios , πραγματοποιείται μόνο από περιβάλλοντα με το λειτουργικό της apple δηλαδη τους iMac και τα ΜacBook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ο μονος λογος για να παρεις mac, ειναι η μουρη που θα πουλας... Αν οντως θες να ασχοληθεις με σχεδιασμο εφαρμογων για ios τοτε παω πασο...
Διαφορετικα, υπαρχουν καλυτερα μηχανηματα, σε πολυ χαμηλοτερες τιμες.... Το ιδιο συμβαινει και με τα αλλα προιοντα της Apple....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλά είναι στο θέμα ανθεκτικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγω τελικα περασα Μηχανικος Η/Υ και Πληροφορικης! Τι μου προτεινετε? Σκεφτομαι τον Macbook Pro με επεξεργαστη Intel Core i5 στα 2.5GHz, σκληρο 500GB και καρτα γραφικων Intel HD Graphics 4000! Το μεγεθος της οθονης δεν με απασχολει ιδιαιτερα!

Intel HD? :P
ούτε το LoL δεν θα σηκώνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν ειμαι ατομο που πουλαω μουρη! Αλλιως θα ειχα και iPhone και iPad και iPod και iMac! Και ναι με ενδιαφερει πραγματικα! Γιαυτο κοιταζω κατι απο τα πιο οικονομικα πισι της apple!

Δεν το θελω για gaming! Το ξεκαθαρισα πιο πανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ο μονος λογος για να παρεις mac, ειναι η μουρη που θα πουλας... Αν οντως θες να ασχοληθεις με σχεδιασμο εφαρμογων για ios τοτε παω πασο...
Μην το λες, ένας imac πιάνει πολύ λιγότερο χώρο από ένα συμβατικό desktop, και έχει εκθαμβωτική οθόνη :redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σιγά το πρόβλημα με τα παιχνίδια στα Mac ρε παιδιά. Πετάς ένα dualboot, που είναι πανεύκολο σε Μακ, και είσαι έτοιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ειμαι ατομο που πουλαω μουρη! Αλλιως θα ειχα και iPhone και iPad και iPod και iMac! Και ναι με ενδιαφερει πραγματικα! Γιαυτο κοιταζω κατι απο τα πιο οικονομικα πισι της apple!

Δεν το θελω για gaming! Το ξεκαθαρισα πιο πανω!

Γιατί δε παίρνεις ένα πολύ πιο δυνατό και φθηνό μακ-μινι αφού αφού θες πολύ mac?
https://www.skroutz.gr/s/2546048/Apple-Mac-Mini-2-5GHz-i5-4GB-500GB.html
https://www.skroutz.gr/s/2546047/Apple-Mac-Mini-2-3GHz-i7-4GB-1TB.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top