Laptop για το Πανεπιστήμιο

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
+ΗΜΜΥτονο, πως και θες λαπτοπ με μεγάλη οθόνη; Ούτε είναι αρκετά μικρό ώστε να το κουβαλάς άνετα ούτε θα είναι το ίδιο άνετος με τον επιτραπέζιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
15άρα δε τη λες μεγάλη οθόνη, τώρα 17 οκ θέλει σίγουρα ειδική τσάντα. Αλλά σε ξεπληρώνει σε ευκρίνεια. Φυσικά βεβαια αν παίζει αμάξι δε σε νοιάζει τίποτα απ' όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Και γω ενα Dell θα παρω intel i7, 6GB 1 Terabyte ,15.6 inches θαναι αλλα φανταζομαι και τη γλύκα μεγαλης οθόνης! Ειδικα για ταινιες, κανα παιχνιδι που η ποιοτητα του αξιζει καλη οθονη κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το 17αρι ειναι αβολο να το μετακινεις, εδω και το 15αρι δεν ειναι ιδανικο γιατι δεν εχει μεγαλη αυτονομια. Το ιδανικο για να το πηγαινεις παντου ειναι ενα γυρω στις 13-14'' αλλα οι επιλογες σε αυτη την κατηγορια ειναι ελαχιστες. Αν θες μεγαλη οθονη παιρνεις και μια οθονη εξτρα για οταν εισαι σπιτι, κι οχι 17 αλλα 21-22
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γω ενα Dell θα παρω intel i7, 6GB 1 Terabyte ,15.6 inches θαναι αλλα φανταζομαι και τη γλύκα μεγαλης οθόνης! Ειδικα για ταινιες, κανα παιχνιδι που η ποιοτητα του αξιζει καλη οθονη κλπ
Για τι άλλες χρήσεις τον χρειάζεσαι εκτός από internet και ταινίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
το πιο ιδανικο για μετακινηση ειναι γυρω στα 11-13 inches .Εχει μεγεθος (και βαρος) βιβλιου ,οποτε βολευει. Τα περισσοτερα εχουν πλεον και εξοδους hdmi οποτε στο σπιτι το συνδεεις με την tv και εισαι κομπλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Για τι άλλες χρήσεις τον χρειάζεσαι εκτός από internet και ταινίες;

παιχνιδια κυριως, και καποια προγραμματα που θελω να μαθω να χειριζομαι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
καμια καλη προταση για λαπτοπ;;

τιμη γυρω στα 400-550
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Mην παρεις hp σε καμμια περιπτωση. Εχουν προβλημα σε καποια εξαρτηματα και ειναι φτιαγμενα ωστε να χαλανε μετα απο καποιο διαστημα. Αμα θες λεπτομερειες να σου πω, αλλα η ουσια ειναι αυτη. Δε θα σου κρατησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pol_94

Νεοφερμένος

Ο pol_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
dell απιστευτη μαρκα τωρα specs αναλογα με τα λεφτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω κάτι σε convertible και έχω καταλήξει σε δύο επιλογές:

https://www.skroutz.gr/s/3794240/Lenovo-ThinkPad-Twist-x230u-i5-3337U-4GB-500GB-24GB-SSD.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/4986807/Lenovo-IdeaPad-Yoga-2-i5-4200U-8GB-500GB-16GB-SSHD.html

Καμία βοήθεια? Μια βασική χρήση για την οποία το θέλω είναι να κρατάω σημειώσεις μέσα στο αμφιθέατρο, γιατί λόγω δυσγραφίας δεν θα καταλαβαίνω ούτε εγώ οτιδήποτε χειρόγραφο. Η 12.5" οθόνη είναι αρκετά μεγάλη για αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Mην παρεις hp σε καμμια περιπτωση. Εχουν προβλημα σε καποια εξαρτηματα και ειναι φτιαγμενα ωστε να χαλανε μετα απο καποιο διαστημα. Αμα θες λεπτομερειες να σου πω, αλλα η ουσια ειναι αυτη. Δε θα σου κρατησει.

Μα τι λες ! Είναι από τις καλύτερες μάρκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω κάτι σε convertible και έχω καταλήξει σε δύο επιλογές:

https://www.skroutz.gr/s/3794240/Lenovo-ThinkPad-Twist-x230u-i5-3337U-4GB-500GB-24GB-SSD.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/4986807/Lenovo-IdeaPad-Yoga-2-i5-4200U-8GB-500GB-16GB-SSHD.html

Καμία βοήθεια? Μια βασική χρήση για την οποία το θέλω είναι να κρατάω σημειώσεις μέσα στο αμφιθέατρο, γιατί λόγω δυσγραφίας δεν θα καταλαβαίνω ούτε εγώ οτιδήποτε χειρόγραφο. Η 12.5" οθόνη είναι αρκετά μεγάλη για αυτό?

Καλες επιλογες αλλα αφου ανεβαζεις τοσο την τιμη γιατι δεν χτυπας ενα μακακι; https://www.skroutz.gr/s/4046609/Apple-MacBook-Pro-13-2-4GHz-i5-4GB-128GB-Retina-Display.html Παναλαφρο, πανλεπτο και κατασκευη αλλης κλασης. Για τη χρηση που το θες τα χαρακτηριστικα και οι φιλικες εφαρμογες του λογισμικου θα σε υπερκαλυψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Καλες επιλογες αλλα αφου ανεβαζεις τοσο την τιμη γιατι δεν χτυπας ενα μακακι; https://www.skroutz.gr/s/4046609/Apple-MacBook-Pro-13-2-4GHz-i5-4GB-128GB-Retina-Display.html Παναλαφρο, πανλεπτο και κατασκευη αλλης κλασης. Για τη χρηση που το θες τα χαρακτηριστικα και οι φιλικες εφαρμογες του λογισμικου θα σε υπερκαλυψουν.

Αντιθέτως αφού ανεβάζει την τιμή ,καλύτερα είναι να πάρει ένα Dell.

Εγώ ψάχνω κάτι σε convertible και έχω καταλήξει σε δύο επιλογές:

https://www.skroutz.gr/s/3794240/Lenovo-ThinkPad-Twist-x230u-i5-3337U-4GB-500GB-24GB-SSD.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/4986807/Lenovo-IdeaPad-Yoga-2-i5-4200U-8GB-500GB-16GB-SSHD.html

Καμία βοήθεια? Μια βασική χρήση για την οποία το θέλω είναι να κρατάω σημειώσεις μέσα στο αμφιθέατρο, γιατί λόγω δυσγραφίας δεν θα καταλαβαίνω ούτε εγώ οτιδήποτε χειρόγραφο. Η 12.5" οθόνη είναι αρκετά μεγάλη για αυτό?

Αφού το θες για να κρατάς σημειώσεις,ίσως είναι καλή η επιλογή αγοράς ενός tablet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για σχεδιαστικά προγράμματα, μιας και περνάω αρχιτεκτονική, τι θα ήταν καλό να προτιμήσω; Διάβασα λίγες σελίδες πιο πίσω ότι τα mac κάνουν καλή δουλειά για τέτοιου είδους προγράμματα,αλλά αξίζει να δώσω λεφτά σε αυτα, ή μπορώ να βρω κάτι πιο οικονομικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Θελω ως φοιτητης ενα laptop με αυτονομια,να κανει τη δουλεια του,σχετικα δυνατο κατα προτιμηση να μπορω να παιξω και κανα παιχνιδι!! Θα μπορουσα να χαλασω μεχρι και 600 το πολυ πιστευω!! Θελω ενα καλο γενικα διοτι χρειαζομαι ενα Laptop οχι μονο για εκει που θα σπουδασω,καλο! οσο γινεται..θα προτιμουσα toshiba αλλα οποια αλλη προταση δεκτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Για σχεδιαστικά προγράμματα, μιας και περνάω αρχιτεκτονική, τι θα ήταν καλό να προτιμήσω; Διάβασα λίγες σελίδες πιο πίσω ότι τα mac κάνουν καλή δουλειά για τέτοιου είδους προγράμματα,αλλά αξίζει να δώσω λεφτά σε αυτα, ή μπορώ να βρω κάτι πιο οικονομικό;

Τα προγράμματα που απαιτούν mac, αναφέρονται κυρίως σε επιχειρήσεις (πχ επαγγελματίας μηχανικός-αρχιτέκτονας). Για το πανεπιστήμιο, ένας υπολογιστής 500-600 ευρώ (ίσως και λιγότερο άμα ψαχτείς) θα κάνει τη δουλειά που θες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αντιθέτως αφού ανεβάζει την τιμή ,καλύτερα είναι να πάρει ένα Dell.



Αφού το θες για να κρατάς σημειώσεις,ίσως είναι καλή η επιλογή αγοράς ενός tablet.

Συμφωνώ με το παιδί...
Και εγώ λάπτοπ θα έχω αλλά σκέφτομαι σοβαρά για αγορά ενός τάμπλετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν θες να κρατάς σημειώσεις δε βλέπω γιατί να πάρεις laptop ούτε πρακτικό το βρισκω κι άσε που αν σπουδάζεις και σε τίποτα θετικοτεχνολογικό και θα πρέπει να γράφεις τύπους τι θα κάνεις θα τα περνάς σε latex εκείνη την ώρα; Αυτό που έχω δει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι tablet με γραφίδα αλλά οι περισσότεροι απλά κρατούν χειρόγραφες.

Macbook το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να χριαστεί κάποιος για τη σχολή του. Κανένας καθηγητής και για κανένα μάθημα δε θα βαζε ποτέ τον άλλο να χρησιμοποιήσει πρόγραμμα που παίζει μόνο σε macbook. Οκ ωραία τα μπιχλιμπίδια δε λέω αλλά δεν είναι απαραίτητα να μαστε και λίγο ρεαλιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Στις Θετικοτεχνολογικές επιστήμες...εφοδιαστείτε με πολύ χαρτί και μάθετε να γράφετε. Δια της εξασκήσεως, η μάθηση. Αν δεν λιώσεις τον τένοντα από το γράψιμο δεν μαθαίνεις. Γι' αυτό αγοράστε πολύχρωμα στυλό και χαρτιά. Το Pc όπως σωστά λέει ο Βασίλης είναι για ειδικές περιπτώσεις. Ακόμη και στο Pc να δοκιμάσετε να γράψετε σημειώσεις μετά από κάποια στιγμή λόγω εξειδικευμένης γραφής και γραμματοσειράς, θα κουραστείτε. Συν ότι θα πονέσουν τα μάτια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top