Laptop για το Πανεπιστήμιο

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Άποψή μου είναι να μην κάνουμε συμβιβασμούς σε χαρακτηριστικά και να παίρνουμε το καλύτερο, σύμφωνα πάντα με τα οικονομικά μας. Όσο πιο καλό πάρουμε, τόσο περισσότερο θα μας καλύπτει σε δυνατότητες σε βάθος χρόνου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Άποψή μου είναι να μην κάνουμε συμβιβασμούς σε χαρακτηριστικά και να παίρνουμε το καλύτερο, σύμφωνα πάντα με τα οικονομικά μας. Όσο πιο καλό πάρουμε, τόσο περισσότερο θα μας καλύπτει σε δυνατότητες σε βάθος χρόνου! ;)
Αυτο δεν ισχυει παντοτε αναλογα με την χρηση για την οποια θελεις το λαπτοπ,εαν το θελεις μονο για σερφαρισμα για ταινιες και για εργασιες ειναι αμαρτια να δωσεις πανω απο 450
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aν κάποιος έχουν λεφτά οι γονείς του και κάνει ελεύθερη επιλογή λέω mac αλλιώς acer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Παντως παιδες μακρια απο Lenovo.
Εδω για να στειλω ενα μηνυμα ή να δω ενα βιντεακι στο υοθτθβε κανω λιτανεια:worship:
Φαντασου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παντως παιδες μακρια απο Lenovo.
Εδω για να στειλω ενα μηνυμα ή να δω ενα βιντεακι στο υοθτθβε κανω λιτανεια:worship:
Φαντασου...

Εγώ πάντως Lenovo έχω και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη, και μάλιστα θα τα σύστηνα γιατί είναι αρκετά φτηνά γι' αυτά που παρέχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Κι εγω Lenovo εχω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχουν οι σχολές πληροφορικές σε εργασίες (και δη ομαδικές) και επίσης δεν ξέρω αν θα σπουδάσεις σε άλλη πόλη. Κι εγώ με desktop ξεκίνησα τη σχολή, μέχρι που βαρέθηκα τα πάνω-κάτω. Πήρα laptop και ησύχασα. Πας στη σχολή να δείξεις κάτι. Πρέπει να παραδώσεις εργασία που δεν την έχεις τελειώσει, την τελειώνεις στη σχολή. Πας σε ένα προγραμματιστικό σεμινάριο και δοκιμάζεις ό,τι βλέπεις στο laptop σου. Πρέπει να κάνεις εργασία με άλλα παιδιά, πάτε σε μια... καφετέρια με το laptop και έχεις όλα τα προγράμματα έτοιμα, στημένα.

fockos, λες "πάρε κάτι καλό", προτείνεις Apple, αλλιώς... Acer???? Δεν είχα ποτέ αλλά από όσα έχω Acer άλλων παιδιών έχω δει δεν μου έχουν αφήσει και την καλύτερη εντύπωση από πλευράς κατασκευής.

Περί Apple, ξαναλέω ότι ναι, είναι αυτό το ωραίο "πακέτο" με το κλειδί στο χέρι. Αλλά πχ το ότι δεν "παίρνει ιούς" οφείλεται στο ότι οι ιοί που κυκλοφορούν είναι κυρίως για Windows, στο ότι τα προγράμματα γενικώς τα εγκαθιστάς μέσω του σχετικού Software Center (άρα είναι ελεγμένα) και στο ότι το MacOS X είναι βασισμένο σε Unix. Guess what... το Linux προσφέρει τα ίδια πράγματα, είναι ελεύθερο (όχι απλώς δωρεάν), και τρέχει σε οποιονδήποτε υπολογιστή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Παρακαλώ η συζήτηση να περιοριστεί στο θέμα συζήτησης του νήματος ο οποίος καθορίζεται από τον τίτλο που είχε επιλέξει ο θεματοθέτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Κι εγώ έχω Lenovo έχω και είναι μεγάλη απάτη.
Επειδή το λάπτοπ θα σας χρειαστεί κυρίως για παιχνίδια προτιμήστε κάποιο με πολύ καλό επεξεργαστή και κάρτα γραφικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παντως παιδες μακρια απο Lenovo.
Εδω για να στειλω ενα μηνυμα ή να δω ενα βιντεακι στο υοθτθβε κανω λιτανεια:worship:
Φαντασου...

Και τι ρόλο παίζει η μάρκα σε αυτό ακριβώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να δω τι αλλο θα ακουσω περι apple εσεις που την κραζεται ολοι.... Εχετε ποτε ασχοληθει με OS X? Εχετε δει ποτε mac να τρωει κολληματα? Ολα και ολα. Ναι, προφανως να δεχτω οτι ολες οι συσκευες της ειναι υπερτιμημενες (εκτος απο το ipad κατα τη γνωμη μου το οποιο ειναι σε λογικη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο), αλλα οχι και να λεμε οτι ειναι κοροιδια....Εχω υπολογιστη με windows 7 και μετα απο ενα χρονο λειτουργιας του χρειαζεται τον χ4 χρονο για να ανοιξει και να δουλευει κανονικα (ναι προφανως φταινε τα αρκετα προγραμματα που του εχω) αλλα και παλι, απο πλευρας apple κολληματα δεν θα υπαρχουν ακομα και στα πεντε χρονια. Είναι το καθε ενα καλο στον τομεα τους. Τα μακ οπως και να το κανουμε ειναι πιο "κλασατα" ενω τα windows ειναι για τις μαζες... χωνεψτε το. οσον αφορα τη μερια του iphone, σιγουρα ειναι υπερτιμημενο, αλλα τοσο smooth εμπειρια δεν θα την βρεις ποτε (μην μου πειτε οτι τα καινουρια android ειναι το ιδιο smooth γιατι 1) ανοιξε 15 εφαρμογες μαζι σε ενα σ4 και τις ιδιες σε ενα iphone και δες ποιο θα σερνεται και 2) οι πλεον ναυαρχιδες κοστιζουν οσο ενα iphone :) ). Και ολα αυτα οχι επειδη ειμαι fanboy, στην πραγματικοτητα δεν εχω ουτε μια συσκευη apple, αλλα επειδη γνωριζω και τις δυο πλευρες.
Η κόντρα μεταξύ OSX και win είναι ατοπη, γιατί για να είναι δίκαια αυτός που την κάνει πρέπει να είναι πολύ προσεχτικος όσο αφορά τις συνθήκες, και πιο συγκεκριμένα με το hardware. Υπάρχουν δυο κατεύθυνσεις που πρέπει να νοιαστει, την απόλυτη συμβατότητα μεταξύ του κάθε υλικου, αλλά και προφανώς και την κατάταξη του hardware σε κλίμακα benchmark.

Είναι μεγάλη αλήθεια ότι παίζοντας κανείς με συναρμολογήσεις υπολογιστής θα έρθει αντιμετωπος με διάφορα ανεξήγητα φαινόμενα αλλά και με μπλε οθόνες. Επίσης πολλες συνθέσεις εκεί εξω είναι μέτριες, ευτυχώς όμως και οι τιμές τους είναι σε ανάλογα επίπεδα (συνήθως).

Αυτό που κάνει η Apple δεν είναι καθόλου πρότυπο, έξυπνο ή σπουδαίο. Είναι η πιο απλή τακτική για να έχεις πιθανότητες να μην εκτιθεσαι στους πελάτες σου. Αυτό που κάνει είναι να παιρνει αντικειμενικά καλό hardware, παίρνει ένα αντικειμενικά ενα καλό πυρήνα λειτουργικου (Unix) και απλά τα συνθέτει και θέτει κάποια κλειδώματα για παν ενδεχόμενο (αν είναι τόσο περιφανή η Apple για το OSX γιατί φοβάται το cut & paste απο δίσκο σε δίσκο; ).

PC μπορεί να συνθέσει ο οποιοσδήποτε, έτσι λοιπόν στην αγορά κυκλοφορούν μηχανήματα με απλά ανεπαρκές hardware και η Microsoft επιλέγει να δινει αναρχική ελευθερία όχι μόνο στους κατασκευές αλλά και στους προγραμματιστές. Εκ των πραγμάτων λοιπόν η Apple θα κέρδιζε την μάχη στα μάτια των καταναλωτών. Η ουσία είναι οτι το Win laptop μου βάζει κάτω το δευτερο Macbook Pro μου. Το boot παίρνει 20δευτ (η μάγια του UEFI), δεν έχει κολλήσει ποτε, ποσό μάλλον να χρειαστεί να γίνει restart.

Η Microsoft δίνει την δυνατότητα ακόμη και σε ένα αδύναμο μηχάνημα, το οποίο σε πολλές περιπτώσεις-χρήσης είναι αρκετό. Ας το κάνει και η Apple αυτό :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δε μου λετε τα Toshiba και τα Asus ειναι καλα λαπτοπ ή χαλανε ευκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Δε μου λετε τα Toshiba και τα Asus ειναι καλα λαπτοπ ή χαλανε ευκολα?

Τα Τοσιμπα ειναι σκυλια.Το δικό μου χτυπάει και 10 ώρες την ημέρα ανοιχτό και κατεβαζει τορρεντς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δε μου λετε τα Toshiba και τα Asus ειναι καλα λαπτοπ ή χαλανε ευκολα?

Πέρα από τα dell που δίνουν μεγάλες εγγυήσεις και τα apple που έχουν σχετικά καλό σχεδιασμό και ποιότητα κατασκευής, όλα τα υπόλοιπα κατά την άποψή μου από άποψη κατασκευής και "ευαισθησίας" είναι ίδια με ελάχιστες διαφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν το χω ψάξει και πάρα πολύ αλλά για μένα οι 3 πιο σοβαρές μάρκες για laptop είναι lenovo, dell, toshiba. Όλες οι άλλες απλά βγάζουν fancy γκατζετάκια για να παίζεις.

Apple θα παιρνα μόνο στην ιδεατή περίπτωση που θα μου περίσσευε ένα 2χίλιαρο και δε θα ξερα τι να το κάνω ...δηλαδή ποτέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Νομιζω πως κατεληξα σε αυτο: https://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOSHIBA-Satellite-L850-1V3,99452,397551,592995.html?langId=-18 . Τι λετε καλο ειναι?
Α και τι ειναι το τουρμπο που διαβαζω συχνα στον επεξεργαστη?

Τόσα πολλά για έναν Toshiba ;;; Πάρε με την ίδια τιμή ένα Sony Vaio ή έναν καλό Dell καλύτερα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Νομιζω πως κατεληξα σε αυτο: https://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOSHIBA-Satellite-L850-1V3,99452,397551,592995.html?langId=-18 . Τι λετε καλο ειναι?

Α και τι ειναι το τουρμπο που διαβαζω συχνα στον επεξεργαστη?
Nice option.
Turbo είναι όταν ο επεξεργαστης μπαίνει σε κατάσταση overclocked.Ζοριζεται πιο πολυ,υπερσυγχρονιζεται κανονικά απο αυτό που ειναι κατασκευασμένος να αποδώσει,και έχεις καλύτερες αποδόσεις.Βεβαια τον ταλαιπωρεις πιο πολυ έτσι και σε βάθος χρόνου μπορεί να έχεις προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Φιλε werip πως μπαινει σε κατασταση overclocked?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Δεν το χω ψάξει και πάρα πολύ αλλά για μένα οι 3 πιο σοβαρές μάρκες για laptop είναι lenovo, dell, toshiba. Όλες οι άλλες απλά βγάζουν fancy γκατζετάκια για να παίζεις.

Δηλαδή η Sony ή η Acer ακόμα βγάζουν fancy γκατζετάκια για να παίζεις !!! Πλάκα κάνεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top