Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά πείτε καμιά πρόταση. Το budget είναι 500-600€, όσοι έχουν ή ξέρουν από αυτά (δεν έχω ιδέα). Νταξει να κάνει τα βασικά και εκτός από αυτό θα κατεβάσω FL studio που θέλει 8gb ram σίγουρα και καλύτερα να μην είναι 256 η ssd αλλά λίγο παραπάνω. Για gaming δεν με πολυνεδιαφερει, λογικά στο chrome και στο FL θα είμαι το 99% της μέρας 🙂.

Επίσηςς
Ποιος άλλος πρώτο έτος; 😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,606 μηνύματα.
Παιδιά πείτε καμιά πρόταση. Το budget είναι 500-600€, όσοι έχουν ή ξέρουν από αυτά (δεν έχω ιδέα). Νταξει να κάνει τα βασικά και εκτός από αυτό θα κατεβάσω FL studio που θέλει 8gb ram σίγουρα και καλύτερα να μην είναι 256 η ssd αλλά λίγο παραπάνω. Για gaming δεν με πολυνεδιαφερει, λογικά στο chrome και στο FL θα είμαι το 99% της μέρας 🙂.

Επίσηςς
Ποιος άλλος πρώτο έτος; 😂
αμα θες εργαλειο ακριβο HP στα λευτα αυτα που λες θα πας τωρα cosmodata να παρεις αυτο.
δευτερο χερι αλλα πολυ δυνατο.

1660047274347.png



αμα δεν δουλευεις σχεδιατικα cad μπορεις να πας και σε οθονη 14'' που ειναι κατω απο 500.

μακαρι να ειχα τα φραγκα να σε προλαβω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
αμα θες εργαλειο ακριβο HP στα λευτα αυτα που λες θα πας τωρα cosmodata να παρεις αυτο.
δευτερο χερι αλλα πολυ δυνατο.

View attachment 106332


αμα δεν δουλευεις σχεδιατικα cad μπορεις να πας και σε οθονη 14'' που ειναι κατω απο 500.
Ωραίο αλλά φοβάμαι λίγο που είναι δεύτερο χέρι γιατί θέλω να το έχω αρκετά χρόνια. Έχω βρει και άλλο ένα hp, σου στέλνω λινκ.
Btw μου έχουν πει να μην πάρω Radeon graphics γιατί είναι πολύ χάλια. Αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο από τη στιγμή που δεν το θέλω για gaming αλλά για music production and stuff.

 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,606 μηνύματα.
Ωραίο αλλά φοβάμαι λίγο που είναι δεύτερο χέρι γιατί θέλω να το έχω αρκετά χρόνια. Έχω βρει και άλλο ένα hp, σου στέλνω λινκ.
Btw μου έχουν πει να μην πάρω Radeon graphics γιατί είναι πολύ χάλια. Αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο από τη στιγμή που δεν το θέλω για gaming αλλά για music production and stuff.

ε τι να πω εσυ ξερεις . εγω το εχω απο το 2018 μια χαρα ειναι , δισκο αλλαξα ομως σε ssd.
ε αυτο καλο ειναι που δειχνεις για να κανεις ινστα.
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,606 μηνύματα.
Περίμενε τι εννοείς για να κάνω ινστα? Με μπερδεύεις 😂😅
ε τι να σου πω σε τρολαρω.
τωρα εσυ καλλιτεχνης πραμα να τρεχεις photo shop και corel σε καβουρντιστηρια , γινεται?
θες δυνατους επεξεργαστες και πολυ πολυ ram..min 16 gb.

Τωρα θα πεις και τι θα γινει ολη η σχολη θα παρει σουπερ μηχανηματα? ε οχι που θα βρουν τα φραγκα..
θα υποβιβασουν οι δασκαλοι σε λαιτ βερσιονς.
αλλα εσυ γιατι να μην το εχεις?

Κοιτα στα λευτα αυτα τα δευτερο χερι λαπτοπς δεν ξεχωριζουν απο τα καινουργια σε κατασταση , μονο τα κουτια δεν εχεις.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,502 μηνύματα.
Μόνο εγώ βρίσκω τα hp υπερβολικά overrated; (από προσωπική εμπειρία μιλώ)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,606 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,502 μηνύματα.

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μόνο εγώ βρίσκω τα hp υπερβολικά overrated; (από προσωπική εμπειρία μιλώ)
Εγώ δεν ξέρω από μάρκες.. καλό να είναι και ότι είναι

Εκτός από Lenovo
#lenovosucks
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ε τι να σου πω σε τρολαρω.
τωρα εσυ καλλιτεχνης πραμα να τρεχεις photo shop και corel σε καβουρντιστηρια , γινεται?
θες δυνατους επεξεργαστες και πολυ πολυ ram..min 16 gb.

Τωρα θα πεις και τι θα γινει ολη η σχολη θα παρει σουπερ μηχανηματα? ε οχι που θα βρουν τα φραγκα..
θα υποβιβασουν οι δασκαλοι σε λαιτ βερσιονς.
αλλα εσυ γιατι να μην το εχεις?

Κοιτα στα λευτα αυτα τα δευτερο χερι λαπτοπς δεν ξεχωριζουν απο τα καινουργια σε κατασταση , μονο τα κουτια δεν εχεις.
😂😂 Ευχαριστώ αλλά μη φαντάζεσαι υπερπαραγωγές. Μόλις το έψαξα λίγο και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα λέει και 8 GB ram είναι αρκετά.

Τεσπά

Θα ψάξω και δεύτερο χέρι, αυτά που μου έστειλες. Τελικά για η κάρτα γραφικών αν δεν πάει το λάπτοπ για γκειμινγκ δεν μας πολυενδιαφερει έτσι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,606 μηνύματα.
Υπερεκτιμημένα, σόρρυ
ναι μπορει να ισχυε και αυτο
τα πιο γερα λαπτοπ ειναι τα del
τα πιο ομορφα λαπτοπ ειναι τα HP
τα HP ειχαν τρομερο προβλημα με την υπερθερμανση και τα φτηνανε , τωρα εδω και χρονια το διωρθωσαν
ειχαν προβλημα με την ποιοτητα των μηχανικων δισκων ,,τωρα παει συτο γιατι εχουμε δισκους τυπου στικακι ..ssd...χωρις μηχανικα μερη.
απο χρηματα εναι λιγο πιο ακριβα απο τα del αλλα οχι πολυ ..100€
εγω τα εμπιστευομαι πλεον

με το κουπονι που μου εδωσε η κεραμεως και αλλα 100€ πhρα ενα Hp στην μανα μου ,,μια χαρα το παει κανει εκει τα δικα της ,,τρεχει και office ολα καλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ δεν ξέρω από μάρκες.. καλό να είναι και ότι είναι

Εκτός από Lenovo
#lenovosucks
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


😂😂 Ευχαριστώ αλλά μη φαντάζεσαι υπερπαραγωγές. Μόλις το έψαξα λίγο και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα λέει και 8 GB ram είναι αρκετά.

Τεσπά

Θα ψάξω και δεύτερο χέρι, αυτά που μου έστειλες. Τελικά για η κάρτα γραφικών αν δεν πάει το λάπτοπ για γκειμινγκ δεν μας πολυενδιαφερει έτσι;
σωστα...

κοιτα ομως τι λεει o media markt
Ισχυρό και αξιόπιστο, το HP 15s-eq2012nv αποτελεί μία εξαιρετική λύση για τον χρήστη που αποζητά ένα laptop, ικανό να του σταθεί επάξια καθ' όλη τη διάρκεια της καθημερινότητάς του.

αυτο σημαινει βασικα... σοσιαλ και office.

ναι ενταξει δεν θα κανεις τωρα υπερπαραγωγες αλλα δεν ξερεις μετα.
ε εμας στην ορχη με κατι σχεδιαστικα ηλεκτρονικης οκ ηταν ..οταν μας εβαλα auto cad εκει μου βγηκαν τα ματια και τα νευρα
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ναι μπορει να ισχυε και αυτο
τα πιο γερα λαπτοπ ειναι τα del
τα πιο ομορφα λαπτοπ ειναι τα HP
τα HP ειχαν τρομερο προβλημα με την υπερθερμανση και τα φτηνανε , τωρα εδω και χρονια το διωρθωσαν
ειχαν προβλημα με την ποιοτητα των μηχανικων δισκων ,,τωρα παει συτο γιατι εχουμε δισκους τυπου στικακι ..ssd...χωρις μηχανικα μερη.
απο χρηματα εναι λιγο πιο ακριβα απο τα del αλλα οχι πολυ ..100€
εγω τα εμπιστευομαι πλεον

με το κουπονι που μου εδωσε η κεραμεως και αλλα 100€ πhρα ενα Hp στην μανα μου ,,μια χαρα το παει κανει εκει τα δικα της ,,τρεχει και office ολα καλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


σωστα...

κοιτα ομως τι λεει o media markt
Ισχυρό και αξιόπιστο, το HP 15s-eq2012nv αποτελεί μία εξαιρετική λύση για τον χρήστη που αποζητά ένα laptop, ικανό να του σταθεί επάξια καθ' όλη τη διάρκεια της καθημερινότητάς του.

αυτο σημαινει βασικα... σοσιαλ και office.

ναι ενταξει δεν θα κανεις τωρα υπερπαραγωγες αλλα δεν ξερεις μετα.
ε εμας στην ορχη με κατι σχεδιαστικα ηλεκτρονικης οκ ηταν ..οταν μας εβαλα auto cad εκει μου βγηκαν τα ματια και τα νευρα
Τι είναι auto cad?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,606 μηνύματα.
Τι είναι auto cad?
ειναι αυτο που σχεδιαζουν οι αρχιτεκτονες και πολιτικοι μηχανικοι τα σπιτια.
και μετα επανω εκει ακολουθουν οι υπολοιποι....μηχανολογοι , ηλεκτρολογοι, αρχιτεκτονες εσωτερικου χωρου , επιπλοποιοι,κουζιναδες, διακοσμητες, αριτεκτονες κηπων και οτι αλλο που δεν ξερω.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Τι χαρακτηριστικά χρειάζεται να έχει ένα laptop για μηχανολόγους;
(Προς το παρόν, έχω ακούσει για 16GB RAM και 512GB SSD)
Συγκεκριμένο budget δεν έχω ακόμη.
Θα ήθελα να μπορώ να παίξω και κάποια παιχνίδια, αλλά όχι υπερβολικά απαιτητικά.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Τι χαρακτηριστικά χρειάζεται να έχει ένα laptop για μηχανολόγους;
(Προς το παρόν, έχω ακούσει για 16GB RAM και 512GB SSD)
Συγκεκριμένο budget δεν έχω ακόμη.
Θα ήθελα να μπορώ να παίξω και κάποια παιχνίδια, αλλά όχι υπερβολικά απαιτητικά.
Τα βασικά που πρέπει να κοιτάξεις κυριως είναι να έχει τουλάχιστον 15" οθόνη για να μη σου βγουν τα μάτια στο σχέδιο, 16gb ραμ (διαφορετικά δες αν μπορείς να παίξεις με 8αρα αρχικά και να την αλλάξεις σε 2 8αρες στο μέλλον ή σε 16αρα) και 512gb ssd.
Με ένα budget της τάξεως των 800€-1000€ (περίμενε μέχρι Δεκέμβριο-Ιανουάριο που θα σας τα καταθέσει η eurobank, να δεις τι παίζει και στη σχολή γενικά) μπορείς να αγοράσεις κάτι πολύ τίμιο που θα κρατήσει άνετα για 4-5 χρόνια χωρίς θέμα.
Επίσης απ' όσο γνωρίζω δεν θα ασχοληθείς πολύ με 3d, κυρίως με 2d σχέδιο και προγράμματα όπως autocad και matlab οπότε ενδεικτικά, (να ξέρεις περίπου και τι να κοιτάξεις) σου προτείνω κάτι τέτοιο: https://www.public.gr/product/compu...b512gb-ssdnvidia-geforce-gtx-1650-4gb/1619455.

Δεν χρειάζεται να προτρέξεις πάντως, σου συνιστώ αν έχεις ήδη έναν οικιακό υπολογιστή να δεις τις ανάγκες της σχολής πρώτα όταν μπεις και να ενεργήσεις κατάλληλα.
Καλή τύχη σε ό,τι διαλέξεις.

**Μακριά από μακ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Τι χαρακτηριστικά χρειάζεται να έχει ένα laptop για μηχανολόγους;
(Προς το παρόν, έχω ακούσει για 16GB RAM και 512GB SSD)
Συγκεκριμένο budget δεν έχω ακόμη.
Θα ήθελα να μπορώ να παίξω και κάποια παιχνίδια, αλλά όχι υπερβολικά απαιτητικά.
Υπάρχουν laptop σε προσφορές κοντά στα 1000€ με 16gb ram 512gb ssd και rtx 3050 που είναι αρκετά καλή κάρτα γραφικών και για παιχνίδια και για προγράμματα που χρησιμοποιείτε εσείς στους μηχανικούς . Πιο φθηνη επιλογή είναι στα 700-800€ όπου έχει 8gb ram 512gb ssd και gtx 1650 επίσης αρκετά καλή κάρτα γραφικών που θα σου παίζει και παιχνίδια και θα βγάζει και τα προγράμματα .
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Αν βρω κάτι, καλύτερα λέτε να το πάρω όταν έχει Black Friday;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Αν βρω κάτι, καλύτερα λέτε να το πάρω όταν έχει Black Friday;
Αν έχεις σταμπαρει κάποιο καλό λάπτοπ από τώρα καλύτερα όχι γιατί θα φροντίσουν να του ανεβάσουν την τιμή από πριν και να το παρουσιάσουν ως έκπτωση. Διαφορετικά αν δεν σκέφτεσαι κάτι συγκεκριμένο σε κάποια μοντέλα φαντάζομαι πως θα υπάρξει μια έκπτωση 15-20% οπότε αξίζει να περιμένεις, εξάλλου δεν χάνεις κάτι.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 988 μηνύματα.
Και γω περασα φετος στο τμημα των μηχανολογων μηχανικων και ψαχνω γενικα για κανα λαπτοπακι κοντα στο 1000αρικο. Αν εχετε καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο σας στειλτε εδω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,606 μηνύματα.
Και γω περασα φετος στο τμημα των μηχανολογων μηχανικων και ψαχνω γενικα για κανα λαπτοπακι κοντα στο 1000αρικο. Αν εχετε καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο σας στειλτε εδω.
στα λευτα που διαθετεις ψαξε εκει στο skoutz να εχει τα παρακατω
οθονη 15.6
επεξεργαστη Intel core I5
μνημη ram 16gb
δισκο ssd 256 gb
και να σ'αρεσει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top