Kτηνιατρική - ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη σχολή; Γιατί τη δηλώνουν λίγοι;

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
γεια σας παιδια!θα ηθελα να ρωτησω αν εγω που σπουδαζω στο τμημα Επιστημης Ζωικης Παραγωγης του Γεωπονικου Πανεπιστημιου Αθηνων εχω μετα τη δυνατοτητα να σπουδασω κτηνιατρικη (περα απο τις κατατακτηριες)
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Γεια σου "ξάδελφε" (Γεωπόνος ΕΦΠ)... ναι, έχεις τη δυνατότητα να σπουδάσεις κτηνιατρική:
α) προπτυχιακά (για Ελλάδα) μέσω πανελληνίων ή κατακτηρίων
β) μεταπτυχιακά (Ελλάδα & υπόλοιπος κόσμος) ο νόμος σού προσφέρει τη δυνατότητα να σπουδάσεις ό,τι θέλεις. Από μαγειρική (της μόδας) μέχρι αστροναύτης. Άρα ΚΑΙ κτηνιατρική!

Προσοχή όμως: σε μεταπτυχιακό επίπεδο ΔΕΝ θα θεωρηθείς ουδέποτε ως Κτηνίατρος εργασιακά στην Ελλάδα (πρέπει για αυτό να ολοκληρώσεις ΜΟΝΟ το προπτυχιακό πρόγραμμα) και φυσικά ΔΕΝ θα σπουδάσεις όοοοοοολη την επιστήμη της Κτηνιατρικής, αλλά μόνο ένα κομμάτι της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimos5550

Νεοφερμένος

Ο Dimos5550 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ααα πολυ ωραια ειναι η φυτικη παραγωγη!αυτη μαζι με τα τροφιμα και τη ζωικη θεωρω οτι ειναι οι καλυτερες,μονο αυτες ειχα δηλωσει απο τις γεωπονικες.Να σε ρωτησω θα μπορω ομως να ασχοληθω με το κομματι της κτηνιατρικης που θα εχω σπουδασει με μεταπτυχιακο π.χ παθολογια-χειρουργικη-μαιευτικη μυρηκαστικων? η΄ απλα το σπουδαζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ααα πολυ ωραια ειναι η φυτικη παραγωγη!αυτη μαζι με τα τροφιμα και τη ζωικη θεωρω οτι ειναι οι καλυτερες,μονο αυτες ειχα δηλωσει απο τις γεωπονικες.Να σε ρωτησω θα μπορω ομως να ασχοληθω με το κομματι της κτηνιατρικης που θα εχω σπουδασει με μεταπτυχιακο π.χ παθολογια-χειρουργικη-μαιευτικη μυρηκαστικων? η΄ απλα το σπουδαζεις?

α) με αυτές τις δηλώσεις στο μηχανογραφικό απέφυγες τις... κακοτοπιές!

β) Θεωρητικά γίνεται, αλλά ειδικά για τα αντικείμενα κτηνιατρικής που αναφέρεις δυσκολάκι στην Ελληνική πραγματικότητα. Για Δημόσιο (σχεδόν) το ξεχνάς/αποκλείεις. Για ιδιωτικό τομέα ίσως υπάρχουν περιπτώσεις, ωστόσο φρονώ είναι λιγοστές. Αν κάτι δικό σου... ίσως υπάρχει κάτι. Δεν το έχω ψάξει.

Πάντως, αντικείμενο κάτι με εκτροφή ζώων ή τροφίμων στο χώρο κτηνιατρικής με πτυχίο ΕΖΠ&Υ ερευνητικά και εργασιακά το βλέπω πιο πιθανό, γιατί στα άλλα σου λείπουν οι "κλινικές στα ζώα" (αν τα λέω καλά και σωστά... δεν έχω εντριφύσει στα ζώα)...

Και το "εργασιακό" πρόβλημα έγκειτε, ότι έχει πτυχίο Γεωπονικής και ουχί Κτηνιατρικής... Αν σε μεταπτυχιακό επίπεδο δεν σταματήσεις στο MSc κτηνιατρικής και προχωρήσεις σε PhD, αλλάζουν λίγο προς το καλύτερο τα δεδομένα (συν χώρος "έρευνας-unis").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonite

Νεοφερμένος

Ο dragonite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εδωσα πανελληνιες και εχω 17872 μορια στο 3ο πεδιο και σκεφτομαι την κτηνιατρικη,ωστοσο δεν γνωριζω πολλα πραγματα για την σχολη δηλαδη εαν ειναι δυσκολη και οταν τελιωσω αν θα βρω ευκολα δουλεια μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Η κτηνιατρική είναι σαν την ιατρική αλλά ασχολείσαι με τα ζώα. Και όταν λέω ζώα δεν εννοώ μόνο γάτες και σκύλους αλλά και αγελάδες, γουρούνια, κατσίκιες κτλ κτλ κτλ

Αν σου αρέσει πραγματικά να ασχολείσαι με τα ζώα, να δηλώσεις τη σχολή. Αν δε τα συμπαθείς ιδιαίτερα άστο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonite

Νεοφερμένος

Ο dragonite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οχι συμπαθω τα ζωα και μπορω να πω πως θα προτιμουσα την κτηνιατρικη απο την ιατρικη απλα θελω να ξερω αν ειναι δυσκολω να βγαλω τη σχολη και αν δεν θα βρω ευκολα δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
οχι συμπαθω τα ζωα και μπορω να πω πως θα προτιμουσα την κτηνιατρικη απο την ιατρικη απλα θελω να ξερω αν ειναι δυσκολω να βγαλω τη σχολη και αν δεν θα βρω ευκολα δουλεια
γκουχου γκουχου...greeklish....γκουχου γκουχου !!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
οχι συμπαθω τα ζωα και μπορω να πω πως θα προτιμουσα την κτηνιατρικη απο την ιατρικη απλα θελω να ξερω αν ειναι δυσκολω να βγαλω τη σχολη και αν δεν θα βρω ευκολα δουλεια

Ο ιατρικός κλάδος , όπως και όλοι οι άλλοι περνάει κρίση. Για να ξηγιόμαστε ιατρικό κλάδο εννοώ τις εξής ειδικότητες: Γιατρός , Οδοντίατρος , Κτηνίατρος , Φαρμακοποιός. Όλοι έχουν ρίξει τις τιμές τους για να επιβιώσουν, άλλοι περισσότερο , άλλοι λιγότερο. Η πελατεία και τα λεφτά που είχαν αυτές οι ειδικότητες τις προηγούμενες δεκαετίες είναι άπιαστο όνειρο πλέον και γιατί υπάρχει η κρίση στην μέση αλλά και γιατί υπάρχει κορεσμός σ'αυτά τα επαγγέλματα, ειδικά στους Γιατρούς τους οποίους πλέον τους εξάγουμε.
Τώρα συγκεκριμένα για τους Κτηνίατρους , όπως και όλοι οι άλλοι έχουν μειώσει τιμές , κάνουν συνεργασίες για να επιβιώσουν στην αγορά , απλώς δεν είναι τοσο αισθητή η κρίση γιατί οι κτηνίατροι έχουν πολλές εναλλακτικές πέρα απο το ιατρείο (ζώα συντροφιάς , παραγωγικά ζώα , φαρμακευτικές , έλεγχος τροφίμων , σφαγεία κτλ) κι'έτσι σου δίνει αυτό το επάγγελμα την ευελιξία να επιλέξεις και να εξειδικευτείς (γιατί πλέον η εξειδίκευση είναι απαραίτητη) στον κλάδο με την καλύτερη αποκατάσταση , ανάλογα με τις συνθήκες που επικρατούν στην αγορά. Ας πούμε στις μέρες μας πολύ της "μόδας" είναι τα παραγωγικά ζώα + επίσης πολλοί στρέφονται στα άλογα είτε αγωνιστικά είτε συντροφιάς.
Το άν είναι δύσκολο ή όχι να βγάλεις την σχολή εξαρτάται απο σένα. Είναι μια δύσκολη σχολή με πολλά εργαστήρια και παρακολουθήσεις και δύσκολες εξετάσεις αλλά αν διαβάζεις και ασχολείσαι βγαίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Απο αυτές τις σχολές του τρίτου πεδίου επιλέξτε φαρμακευτική.Μακράν η καλύτερη επιλογή,ειδικά αν έχεις έτοιμο φαρμακείο.Καθαρίζουν 3-4χιλ το μήνα,χαλαρή δουλειά και δεν έχουν πάνω απο το κεφάλι τους κανένα.Η κτηνιατρική ωραία σχολή και αυτή αλλά επαγγελματικά σε χειρότερη κατάσταση.Ασε που θέλει γερό στομάχι κυριολεκτικά και μεταφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Σκέφτομαι κι εγώ να δηλώσω Κτηνιατρική... Μια απορία. Μπορείς να εξειδικευτείς ακόμη παραπάνω;
πχ. στη χειρουργική ζώων συντροφιάς.
Επίσης διάβασα πως μπορείς να εργαστείς και σε νοσοκομεία ζώων που υπάρχουν στη Γερμανία, τη Σουηδία και γενικά έξω. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
εδωσα πανελληνιες και εχω 17872 μορια στο 3ο πεδιο και σκεφτομαι την κτηνιατρικη,ωστοσο δεν γνωριζω πολλα πραγματα για την σχολη δηλαδη εαν ειναι δυσκολη και οταν τελιωσω αν θα βρω ευκολα δουλεια μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες
Συγχαρητήρια dragonite!! Εμένα ήταν πρώτη μου επιλογή η κτηνιατρική,αλλά δεν τα πήγα καθόλου καλά και δυστηχώς δεν την πιανω (πόσο πια να πέσουν οι βασεις):(
Τεσπα, ειναι πολύ καλή επιλογή πιστεύω,ειδικά αν καταφερεις να περασεις Θεσσαλονικη :) Ειναι ενδιαφέρουσα και με πολλές προοπτικες καθως όπως διαβασες παραπάνω έχει πολλές διαφορετικές "κατευθύνσεις". Απο ότι έχω ακούσει βέβαια είναι από τα πιο δύσκολα τμήματα Πανεπιστημιου.
Το "κακό" αυτου του τμηματος είναι οτι πρέπει να το αντέχεις.Να συνηδητοποιησεις οτι στην Κτηνιατρικη δεν ασχολείσαι μόνο με μικρά χνουδωτα σκυλακια και γατάκια,αλλά και με ζωα όπως πρόβατα,κατσίκια,αγελάδες,κουνέλια,κότες κλπ... επίσης δεν σημαινει πάντα πως θα τους κανεις μια ένεση,θα τς δινεις ένα φάρμακο και θα τελειωνεις.., θελουν χειρουργια,γεννες,ευθανασιες... Συχνά παιδια που περναν Κτηνιατρικη επειδη αγαπουν τ ζωα,τα παρατανε στον 3ο χρόνο γτ δεν μπορουν ν τ βλεπουν να πεθαινουν και να υποφερουν.
Αν πιστεύεις οτι δεν έχεις πρόβλημα με αυτό,τότε η Κτηνιατρικη ειναι μια καλή επιλογή!! Αποφάσησε οτι ειναι καλύτερο για εσενα,και καλή φοιτητική ζωη!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι η κτηνιατρική θέλει παραπάνω γερό στομάχι από την ιατρική... συν του ότι εκεί μαθαίνεις τους νόμους που διέπουν πολλούς οργανισμούς, που παρόλες τις γενικές ομοιότητες έχουν σημαντικές διαφορές, κυρίως ανατομικές. ωστώσο για αυτούς που ρωτάνε για το αν μπορούν να ασχοληθούν με ζώα συντροφιάς αποκλειστικά κλπ, δν είμαι σίγουρη ότι παίρνεις κάποια ειδικότητα. Απλά πολλοί κτηνίατροι παρατηρώ ότι στα κτηνιατρεία που φτιάχνουν βάζουν ταμπέλα πχ. "ιατρείο μικρών ζώων" για να μην τρέχουν με αγελάδες κλπ :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Και μια ακόμα ερώτηση... Η σχολή βγαίνει σε 5 (άντε 6) χρόνια;
Είδα τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου και μου έκανε εντύπωση πως σε ένα μάθημα κάνετε ιστολογία, εμβρυολογία, χημεία-βιοχημεία και βιολογία... WTF?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Και μια ακόμα ερώτηση... Η σχολή βγαίνει σε 5 (άντε 6) χρόνια;
Είδα τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου και μου έκανε εντύπωση πως σε ένα μάθημα κάνετε ιστολογία, εμβρυολογία, χημεία-βιοχημεία και βιολογία... WTF?
αν σκεφτώ ότι αυτά τα κάνουμε και στην ιατρική...... ναι είναι από τα βασικά εισαγωγικά μαθήματα.... xD
κοίτα μία φίλη μου που πήγε κτηνιατρική μόλις έφτασε στο 5ο έτος τα παράτησε :/ δεν άντεχε άλλο λέει, γιατί αλλιώς τα περίμενε να είναι και αλλιώς τα βρήκε... δεν της άρεσε και δεν περνούσε τα μαθήματα. αν αντέχεις και σου αρέσει λογικά την βγάζεις τσίμα τσίμα :) επίσης για να καταλάβεις μια άλλη φίλη μου που πέρασε φέτος, με το που τέλειωσε το εξάμηνο τα παράτησε. ενώ ήταν το όνειρό της!! και σε αυτό φταίει κυρίως η ιστολογία :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
αν σκεφτώ ότι αυτά τα κάνουμε και στην ιατρική...... ναι είναι από τα βασικά εισαγωγικά μαθήματα.... xD
κοίτα μία φίλη μου που πήγε κτηνιατρική μόλις έφτασε στο 5ο έτος τα παράτησε :/ δεν άντεχε άλλο λέει, γιατί αλλιώς τα περίμενε να είναι και αλλιώς τα βρήκε... δεν της άρεσε και δεν περνούσε τα μαθήματα. αν αντέχεις και σου αρέσει λογικά την βγάζεις τσίμα τσίμα :) επίσης για να καταλάβεις μια άλλη φίλη μου που πέρασε φέτος, με το που τέλειωσε το εξάμηνο τα παράτησε. ενώ ήταν το όνειρό της!! και σε αυτό φταίει κυρίως η ιστολογία :/

Όλα αυτά τα μαθήματα είναι "ενωμένα" σε ένα, απ'ότι κατάλαβα από τον οδηγό σπουδών... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Απο αυτές τις σχολές του τρίτου πεδίου επιλέξτε φαρμακευτική.Μακράν η καλύτερη επιλογή,ειδικά αν έχεις έτοιμο φαρμακείο.Καθαρίζουν 3-4χιλ το μήνα,χαλαρή δουλειά και δεν έχουν πάνω απο το κεφάλι τους κανένα.Η κτηνιατρική ωραία σχολή και αυτή αλλά επαγγελματικά σε χειρότερη κατάσταση.Ασε που θέλει γερό στομάχι κυριολεκτικά και μεταφορικά.
Ισχύει ότι οι φαρμακοποιοί έχουν πολύ χρήμα αλλά η δουλειά τους είναι απίστευτα βαρετή και ρουτινιάρικη...

Σκέφτομαι κι εγώ να δηλώσω Κτηνιατρική... Μια απορία. Μπορείς να εξειδικευτείς ακόμη παραπάνω;
πχ. στη χειρουργική ζώων συντροφιάς.
Επίσης διάβασα πως μπορείς να εργαστείς και σε νοσοκομεία ζώων που υπάρχουν στη Γερμανία, τη Σουηδία και γενικά έξω. Ισχύει;
Υπάρχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα χειρουργικής ζώων συντροφιάς στο ΑΠΘ. Για την σχολή της Καρδίτσας δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο. Φυσικά μπορείς να δουλέψεις και στο εξωτερικό..

η αλήθεια είναι ότι η κτηνιατρική θέλει παραπάνω γερό στομάχι από την ιατρική... συν του ότι εκεί μαθαίνεις τους νόμους που διέπουν πολλούς οργανισμούς, που παρόλες τις γενικές ομοιότητες έχουν σημαντικές διαφορές, κυρίως ανατομικές. ωστώσο για αυτούς που ρωτάνε για το αν μπορούν να ασχοληθούν με ζώα συντροφιάς αποκλειστικά κλπ, δν είμαι σίγουρη ότι παίρνεις κάποια ειδικότητα. Απλά πολλοί κτηνίατροι παρατηρώ ότι στα κτηνιατρεία που φτιάχνουν βάζουν ταμπέλα πχ. "ιατρείο μικρών ζώων" για να μην τρέχουν με αγελάδες κλπ :Ρ
Ειδικότητες με μισθό σαν αυτές που κάνουν στην ιατρική υπάρχουν στο εξωτερικό, αλλά ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος για να γίνεις δεκτός. Εδώ για παραπάνω εξειδίκευση μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ή να σε εκπαιδεύσει κάποιος έμπειρος κτηνίατρος που είναι εξειδικευμένος πάνω σε ένα τομέα.

Και μια ακόμα ερώτηση... Η σχολή βγαίνει σε 5 (άντε 6) χρόνια;
Είδα τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου και μου έκανε εντύπωση πως σε ένα μάθημα κάνετε ιστολογία, εμβρυολογία, χημεία-βιοχημεία και βιολογία... WTF?

:P Δεν πάει ακριβώς έτσι ... Είναι περίεργο το σύστημα της Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Αυτά τα μαθήματα που ανέφερες είναι ο 1ος κύκλος (Μόρια - Κύτταρα - Ιστοί). Στην εξεταστική μας τα χωρίζουν. Ο 1ος κύκλος σπάει σε 3 μαθήματα δηλαδή 3 ενότητες στις εξετάσεις. Πχ εμβρυολογία και την μισή βιοχημεία τα δώσαμε μαζί(3η ενότητα) , την άλλη μισή βιοχημεία την δώσαμε μαζί με μοριακή βιολογία + κυτταρολογία(1η ενότητα) ...

αν σκεφτώ ότι αυτά τα κάνουμε και στην ιατρική...... ναι είναι από τα βασικά εισαγωγικά μαθήματα.... xD
κοίτα μία φίλη μου που πήγε κτηνιατρική μόλις έφτασε στο 5ο έτος τα παράτησε :/ δεν άντεχε άλλο λέει, γιατί αλλιώς τα περίμενε να είναι και αλλιώς τα βρήκε... δεν της άρεσε και δεν περνούσε τα μαθήματα. αν αντέχεις και σου αρέσει λογικά την βγάζεις τσίμα τσίμα :) επίσης για να καταλάβεις μια άλλη φίλη μου που πέρασε φέτος, με το που τέλειωσε το εξάμηνο τα παράτησε. ενώ ήταν το όνειρό της!! και σε αυτό φταίει κυρίως η ιστολογία :/
Τα παράτησε λόγω Ιστολογίας?:wall:

Όλα αυτά τα μαθήματα είναι "ενωμένα" σε ένα, απ'ότι κατάλαβα από τον οδηγό σπουδών... :Ρ
Κάπως έτσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημ7

Νεοφερμένος

Η Δημ7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειναι εφικτό από τεχνολογική κατεύθυνση να μπεις Κτηνιατρική;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Τυπικα ναι ,αν παρεις Βιολογια Γενικης αλλα πολυ δυσκολο ουσιαστικα...

Η αντιστροφη μετρηση ξεκινησε!Μακαρι να ειμαστε ολοι φοιτητες εκει που θελουμε σε ενα χρονο απο τωρα!
Αγαπαμε Κτηνιατρικη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ο ιατρικός κλάδος , όπως και όλοι οι άλλοι περνάει κρίση. Για να ξηγιόμαστε ιατρικό κλάδο εννοώ τις εξής ειδικότητες: Γιατρός , Οδοντίατρος , Κτηνίατρος , Φαρμακοποιός. Όλοι έχουν ρίξει τις τιμές τους για να επιβιώσουν, άλλοι περισσότερο , άλλοι λιγότερο. Η πελατεία και τα λεφτά που είχαν αυτές οι ειδικότητες τις προηγούμενες δεκαετίες είναι άπιαστο όνειρο πλέον και γιατί υπάρχει η κρίση στην μέση αλλά και γιατί υπάρχει κορεσμός σ'αυτά τα επαγγέλματα, ειδικά στους Γιατρούς τους οποίους πλέον τους εξάγουμε.

Εγώ πάντως τις 3 τελευταίες φορές που έχω πάει στην κτηνιατρό μας για την γατούα μας εχω δώσει 38, 52 και 64 ευρώ αντίστοιχα. Δεν εχω παρατηρήσει καμία μείωση τιμών στα εμβόλια μόνο στις τροφές, παιχνίδια κτλ.

Ειναι εφικτό από τεχνολογική κατεύθυνση να μπεις Κτηνιατρική;;;

Ναι εαν πάρεις Βιολογία Γεν. αλλά έχεις μείωσει μορίων λόγο ασυμβατότητας πεδίου. Γιατί δεν πάς Θετική;

Η αντιστροφη μετρηση ξεκινησε!Μακαρι να ειμαστε ολοι φοιτητες εκει που θελουμε σε ενα χρονο απο τωρα!

Μακάρι και απο του χρόνου συνφοιτητές.

Αγαπαμε Κτηνιατρικη!!!!
:inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η αντιστροφη μετρηση ξεκινησε!Μακαρι να ειμαστε ολοι φοιτητες εκει που θελουμε σε ενα χρονο απο τωρα!
Αγαπαμε Κτηνιατρικη!!!!
Μακάρι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top