Kατατακτήριες με βαθμό πτυχίου

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Όπως και να έχει, είναι πολύ πιο δίκαιες οι εξετάσεις. Όλοι ξεκινούν από την ίδια βάση, και διαγωνίζονται ισότιμα.

+φωνω...εκει θα δειξει τι ψαρια πιανει ο καθενας!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
λογικα θα εξαρταται απο το τει και το αει που θες....δεν θελουν ολα τα αει εξετασεις...
εσυ βεβαια ειχες καλο μεσο ορο ....και πολλα συγχαρητηρια για αυτο και την νεα σου εισαγωγη....
το θεμα ειναι τι γινεται για αυτους που εχουν μικρο μεσο ορο:cold::'(

Αυτό είναι ένα θέμα που με απασχολεί και μένα σε περίπτωση που δώσω κατακτήριες επειδή πλέον έχω συμβιβαστεί με τον χαμηλό μέσο όρο στο πτυχίο (εφόσον είναι μια πραγματικότητα και δεν οφείλεται αποκλειστικά στην δική μου ευθύνη - η δική μου ευθύνη λόγω φυσιολογικής ηλικιακής ανωριμότητας είναι ελάχιστη γιατί όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη). Όμως θα "κυνηγήσω" Τμήματα με γραπτές κατατακτήριες και τέτοια Τμήματα είναι πολλά...

Εξάλλου είναι σε όλους γνωστό, ότι κάποια Τμήματα έχουν χαμηλό μέσο όρο και κάποια υψηλό μέσο όρο πτυχίου. Ο βαθμός 7 σε ένα Παιδαγωγικό Τμήμα ή σε ένα ΤΕΙ έχει διαφορετική βαρύτητα από τον βαθμό 7 σε Πολυτεχνιακό Τμήμα ή Φυσικομαθηματικό Τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι πολύ άδικο για παιδιά που τελείωσαν δύσκολες σχολές να συναγωνίζονται παιδιά που πήραν πιο εύκολα τους βαθμούς.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι παιδιά με πολύ καλό πτυχίο δεν μπορούν να πιάσουν τη βάση στις κατατακτήριες με εξετάσεις..Στη σχολή μου πέρσι, δεν πέρασε κανείς, γιατί κανείς δεν έπιασε το 5....ΕΛΕΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα θέμα που με απασχολεί και μένα σε περίπτωση που δώσω κατακτήριες επειδή πλέον έχω συμβιβαστεί με τον χαμηλό μέσο όρο στο πτυχίο (εφόσον είναι μια πραγματικότητα και δεν οφείλεται αποκλειστικά στην δική μου ευθύνη - η δική μου ευθύνη λόγω φυσιολογικής ηλικιακής ανωριμότητας είναι ελάχιστη γιατί όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη). Όμως θα "κυνηγήσω" Τμήματα με γραπτές κατατακτήριες και τέτοια Τμήματα είναι πολλά...

Εξάλλου είναι σε όλους γνωστό, ότι κάποια Τμήματα έχουν χαμηλό μέσο όρο και κάποια υψηλό μέσο όρο πτυχίου. Ο βαθμός 7 σε ένα Παιδαγωγικό Τμήμα ή σε ένα ΤΕΙ έχει διαφορετική βαρύτητα από τον βαθμό 7 σε Πολυτεχνιακό Τμήμα ή Φυσικομαθηματικό Τμήμα...
Υπάρχουν και τμήματα που δεν δινουν κατατακτήριες....???
Δεν το ήξερα....!!!

Νίκο, κατατακτήριες για ποια σχολή....???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
είπα ότι υπάρχουν πολλά Τμήματα με γραπτές κατακτήριες και όχι με κατατακτήριες με βάση τον βαθμό πτυχίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όλα αυτά που περιγράφετε προέρχοναι από μία εποχή που όταν αποκτούσες πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (σχεδόν) αμέσως έβρισκες δουλειά, η οποία σού παρείχε τα απαραίτητα για να ζήσεις εσύ και η οικογένειά σου.

Και φυσικά, ελάχιστοι ενδιαφέρονταν για κατατακτήριες και μάστερ και διδακτορικά κλπ κλπ... και άρα δεν είχε και πολλή σημασία να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή για "δίκαιες" κατατακτήριες...

Σήμερα, ο βαθμός πτυχίου στις κατατακτήριες, συνήθως, βολεύει τις γραμματείες για να τελειώνουν γρήγορα με αυτή τη διαδικασία και μέλη ΔΕΠ να διορθώνουν (ξανά) γραπτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
είπα ότι υπάρχουν πολλά Τμήματα με γραπτές κατακτήριες και όχι με κατατακτήριες με βάση τον βαθμό πτυχίου...
Nαι, δεν το ήξερα ότι υπάρχουν και τμήματα που δεν δίνεις εξετάσεις απλά με τον βαθμό πτυχίου σου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

benjema

Νεοφερμένος

Ο benjema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχει κανείς λίστα με τμήματα και σχολές (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) που θα δεχθούν για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 με βαθμό πτυχίου;

Το θεωρώ μεγάλη αδικία να παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου, λόγω του ότι συνήθως το πρώτο πτυχίο είναι άσχετο με το δεύτερο. Από την άλλη βέβαια αν ο κάθε πικραμένος πάει να δώσει κατατακτήριες για πλάκα, ποιος θα διορθώσει τα γραπτά... Για παράδειγμα στην Ιατρική αν θέλουν να τους παίρνουν χωρίς εξετάσεις, ας δώσουν προτεραιότητα στους νοσηλευτές, βιολόγους κτλ... Μου έρχεται ο άλλος από Εξωτερικό με 10 και μπορεί να σπουδάσει όπου θέλει, κρίμα...! Όσον αφορά το βαθμό δυσκολίας κάθε τμήματος και σχολής, υπάρχουν τεράστιες διαφορές, Στο παιδαγωγικό το 8 το βγάζει οποιοσδήποτε και πολλές φορές και το 8.5. Στη φιλολογία το 8 το πιάνουν οι πρώτοι. Στις θετικές επιστήμες τα πράγματα είναι περίπου το ίδιο (δε ξέρω τι παίζει στη γεωλογία), όπως επίσης και στα πολυτεχνεία. Όπως και να 'χει θα κάνω αίτηση σε κάποιο τμήμα, μιας και έχω πτυχίο με υψηλό βαθμό, και ό,τι γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Έχει κανείς λίστα με τμήματα και σχολές (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) που θα δεχθούν για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 με βαθμό πτυχίου;

Το θεωρώ μεγάλη αδικία να παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου, λόγω του ότι συνήθως το πρώτο πτυχίο είναι άσχετο με το δεύτερο. Από την άλλη βέβαια αν ο κάθε πικραμένος πάει να δώσει κατατακτήριες για πλάκα, ποιος θα διορθώσει τα γραπτά... Για παράδειγμα στην Ιατρική αν θέλουν να τους παίρνουν χωρίς εξετάσεις, ας δώσουν προτεραιότητα στους νοσηλευτές, βιολόγους κτλ... Μου έρχεται ο άλλος από Εξωτερικό με 10 και μπορεί να σπουδάσει όπου θέλει, κρίμα...! Όσον αφορά το βαθμό δυσκολίας κάθε τμήματος και σχολής, υπάρχουν τεράστιες διαφορές, Στο παιδαγωγικό το 8 το βγάζει οποιοσδήποτε και πολλές φορές και το 8.5. Στη φιλολογία το 8 το πιάνουν οι πρώτοι. Στις θετικές επιστήμες τα πράγματα είναι περίπου το ίδιο (δε ξέρω τι παίζει στη γεωλογία), όπως επίσης και στα πολυτεχνεία. Όπως και να 'χει θα κάνω αίτηση σε κάποιο τμήμα, μιας και έχω πτυχίο με υψηλό βαθμό, και ό,τι γίνει.
:D είναι μεγάλη αδικία αλλά οι άλλοι κάνουν καταλήψεις για χαζομάρες και όχι για αυτό το σοβαρό θέμα. Επιπλέν από φέτος οι κατατακτήριοι δε δικαιούνται βιβλία :eek: . Το 99% που εισάγονται ατρική με βαθμό πτυχίου είναι άσχετοι με την ιατρική για αυτό οι σχολές που διοργανώνουν δεν ενημερώνουν μεσω internet για αυτούς που πέτυχαν. Επίσης οι βαθμολογίες και οι σχολές δεν δημοσιευονται πλέον. (βασικα κάποτε δημοσιέυτηκαν σε μια επαρχιακή ιατρική και φάνηκε η μαυρίλα του όλου συστήματος).
οπότε ποια θα σπουδάζουν ιατρικοί ως δευτερο πτυχίο μόνο όσοι εχουν λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η αξιαγάπητη μας υπουργός αποφάσισε οι κατατασσόμενοι προπτυχιακοί φοιτητές σε κάθε τμήμα πανεπιστημίου και τει να μη δικαιούνται φοιτητικό πάσο, δωρεάν συγγράμματα και στέγαση στις φοιτητικές εστίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Έχει κανείς λίστα με τμήματα και σχολές (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) που θα δεχθούν για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 με βαθμό πτυχίου;
Επικοινωνία με τις γραμματείες των σχολών που σε ενδιαφέρουν.
Το θεωρώ μεγάλη αδικία να παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου, λόγω του ότι συνήθως το πρώτο πτυχίο είναι άσχετο με το δεύτερο. Από την άλλη βέβαια αν ο κάθε πικραμένος πάει να δώσει κατατακτήριες για πλάκα, ποιος θα διορθώσει τα γραπτά... Για παράδειγμα στην Ιατρική αν θέλουν να τους παίρνουν χωρίς εξετάσεις, ας δώσουν προτεραιότητα στους νοσηλευτές, βιολόγους κτλ... Μου έρχεται ο άλλος από Εξωτερικό με 10 και μπορεί να σπουδάσει όπου θέλει, κρίμα...!
Το πρόβλημα σου ποιο ακριβώς είναι; Δικό του θέμα αν θέλει ο Φιλόλογος να πάει Μαθηματικό κι ας μη το βγάλει ποτέ.
Στη φιλολογία το 8 το πιάνουν οι πρώτοι. Στις θετικές επιστήμες τα πράγματα είναι περίπου το ίδιο, όπως επίσης και στα πολυτεχνεία.
Εκτίθεσαι.
Η αξιαγάπητη μας υπουργός αποφάσισε οι κατατασσόμενοι προπτυχιακοί φοιτητές σε κάθε τμήμα πανεπιστημίου και τει να μη δικαιούνται φοιτητικό πάσο, δωρεάν συγγράμματα και στέγαση στις φοιτητικές εστίες.
Που το παράλογο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Που το παράλογο;
τo παράλογο είναι κάνουν οικονομία εις βάρος των φοιτητών. Οι καθητάδες παίρνουν τα λεφτάκια τους και τα κονδύλια τους και κόβουν τα βιβλία στο φοιτητή που έρχεται να σπουδάσει. Ένας φοιτητικός σύλλογος δεν αντέδρασε για αυτό (Αφού τα κόμματα είναι και αυτά μεσα στο παιχνίδι)


Επικοινωνία με τις γραμματείες των σχολών που σε ενδιαφέρουν.

Το πρόβλημα σου ποιο ακριβώς είναι; Δικό του θέμα αν θέλει ο Φιλόλογος να πάει Μαθηματικό κι ας μη το βγάλει ποτέ.
΄΄
Εκτίθεσαι.
η απόλυτη αλήθεια είναι ότι στις θεωρητικές σχολές μπαινουν πιο εύκολα βαθμοί.
Προσωπικά θεωρω λάθος να πάει ιατρική ένας από θεωρητική σχολή από ότι ένας που έβγαλε βιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Που το παράλογο;

Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά το συγκεκριμένο, αλλά εγώ δεν το βλέπω παράλογο..Δεν μπορεί να σε "πληρώνει" να κάνεις όσα πτυχία γουστάρεις. Σου πληρώνει (όσο το κάνει ακόμα) το πρώτο πτυχίο. Αν έχεις χόμπι τις σπουδές, είναι πρόβλημά σου. Αν έκανες κακή επιλογή πρώτου πτυχίου, πάλι είναι πρόβλημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν μπορεί να σε "πληρώνει" να κάνεις όσα πτυχία γουστάρεις. Σου πληρώνει (όσο το κάνει ακόμα) το πρώτο πτυχίο. Αν έχεις χόμπι τις σπουδές, είναι πρόβλημά σου. Αν έκανες κακή επιλογή πρώτου πτυχίου, πάλι είναι πρόβλημά σου.
Συμφωνάμε.

η απόλυτη αλήθεια είναι ότι στις θεωρητικές σχολές μπαινουν πιο εύκολα βαθμοί.
Έλα να πεις αυτά στις σοβαρές Θεωρητικές σχολές. Μετά κόψε αντιδράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Είστε παράλογοι!!!!

... γίνεται επολογή φοιτητών 2ου πτυχίου σύμφωνα με διάταξη της Ε.Ε. αφού το Πανεπιστήμιο είναι δημόσιο πρέπει όλοι οι φοιτητές να λαμβάνουν τα ίδια προνόμια. Οι κατακτήριοι μπήκαν με διαλογή δε κλέψανε την θέση (και πολλές φορες μπηκανε πιο δύσκολα από αυτύς που δινανε πανελλήνιες)...

Πως θα λυθεί το πρόβλημα; (το οικονομικό στα πανεπστήμια);

Μα βέβαια να καταργηθούν όλα τα άχρηστα μεταπτυχιακά που έχουν γεμίσει τις ιατρικές σχολές. Εχει καταντήσει π.χ. το τμήμα που σπουδάζω να δίνει μεταπτυχιακά σε βιολόγους και χημικούς να δίνει ένα σωρο΄κονδύλια χωρίς λόγο και ουσία. Οι καθηγητές σε αυτά τα μαθήματα είναι βολεμένοι δε προσφέρουν εντελώς τίποτα στην ιατρική κοινότητα (αφού σε πολλούς τομείς η έρευνα είναι ανύπαρκτη). Αν κοβόντουσαν μερικά μεταπτυχιακά (άσχετα με την ιατρική) το πανεπιστήμιο αυτόματα θα ανέβαζε το budget του.
Συμφωνάμε.


Έλα να πεις αυτά στις σοβαρές Θεωρητικές σχολές. Μετά κόψε αντιδράσεις.
Ας πάμε για παράδειγμα την νομική. Η σχολή θεωρητικά μπορεί να βγει σε 3,5 χρόνια (μέσο όρο έχει παραπάνω). Δεν έχει εργαστήρια , όχι κατα βάση υποχρεωτικές παρουσίες. Είναι η τοπ δύσκολη θεωρητική σχολή αλλά δε πιστεύω ότι είναι πιο δύσκολη από πολυτεχνειακες σχολές. (την νομική κάποτε θα την βγάλεις)

Ας συγκρίνουμε αντίστοιχα το τμήμα φιλολογίας και το μαθηματικό. Προσωπικά θεωρώ πιο δύσκολο το μαθηματικό. Κακά τα ψέματα αν είσαι καλός στα φιλολογικα από το λύκειο δε θα αντιμετωπίσεις προβλημα στο πανεπιστήμιο όμως τα μαθηματικα του πανεπιστημίου είναι εντελώς διαφορερικά από του πανεπιστημίου (Στην ουσία στο λύκειο δε μαθαίνουμε μαθηματικά τυποποιημένα πράγματα μαθαίνουμε και τα βαφτίζουμε μαθηματικά).

Όπως και να το κάνουμε δε θεωρώ δικαιο να ανταγωνίζονται με βάση και μονο βαθμό πτυχίου προηγουμενης σχολής για να μπεις για 2ο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

benjema

Νεοφερμένος

Ο benjema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα αν κάποιος θέλει να σπουδάσει κάτι άσχετο με το πρώτο πτυχιο, αλλά είναι κρίμα να περνάνε με τις κατατακτήριες όλα τα παιδαγωγικά, 9.50 και πάνω. Βασικά εγώ δεν εννοούσα ότι είναι πιο εύκολο να πάρει κάποιος βαθμό σε θεωρητικές. Απλά είπα ότι μιας και ο βαθμός πτυχίου εξαρτάται από τη δυσκολία ανά τμήμα και σχολή, δεν είναι δίκαιο να είναι το μοναδικό κριτήριο, φυσικά από την άλλη δεν είναι δυνατόν να ταξινομήσουμε κάθε πτυχίο αποδίδοντας ένα βαθμό δυσκολίας, οπότε το να δίδεται προτεραιότητα σε συναφή αντικείμενα είναι μία λύση. Πάντως ακόμα και το ίδιο τμήμα σε διαφορετικό πανεπιστήμιο έχει τεράστια διαφορά, και έχω αρκετά παραδείγματα στο μυαλό μου. Μιλάω για διαφορές 1.5-2 μονάδων οπότε ότι λύση και αν βρεθεί, πάντα θα υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων που θα αδικούνται. Όσον αφορά τις καταλήψεις, συμφωνώ απόλυτα, κάνουν κατάληψη ακόμα και επειδή οι τυρόπιτες είναι στρόγγυλες (και δε ξέρουν από που να αρχίσουν να την τρώνε), ενώ δε κάνουν για σοβαρά θέματα όπως οι κατατακτήριες γιατί απλά δε τους αφορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θεωρητικά πιο δίκαιος τρόπος από τις κατατακτήριες εξετάσεις δεν υπάρχει, αλλά δυστυχώς υπάρχει κι εκεί ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΑ στη διόρθωση των γραπτών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ας πάμε για παράδειγμα την νομική. Η σχολή θεωρητικά μπορεί να βγει σε 3,5 χρόνια (μέσο όρο έχει παραπάνω). Δεν έχει εργαστήρια , όχι κατα βάση υποχρεωτικές παρουσίες. Είναι η τοπ δύσκολη θεωρητική σχολή αλλά δε πιστεύω ότι είναι πιο δύσκολη από πολυτεχνειακες σχολές. (την νομική κάποτε θα την βγάλεις)
Ευθυμήσαμε. Κι όμως δεν είναι η τοπ δύσκολη. Όμως για να βγει στα 3.5 έτη θέλει λιώσιμο/ κάψιμο που οι θετικοί ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα. Τι, πως και γιατί δεν είναι της παρούσης.
Ας συγκρίνουμε αντίστοιχα το τμήμα φιλολογίας και το μαθηματικό. Προσωπικά θεωρώ πιο δύσκολο το μαθηματικό. Κακά τα ψέματα αν είσαι καλός στα φιλολογικα από το λύκειο δε θα αντιμετωπίσεις προβλημα στο πανεπιστήμιο
Είναι όντως δύσκολο το Μαθηματικό. Όσο για τη Φιλολογία νομίζεις. Οι Φιλόλογοι έχουν διαφορετική άποψη.

Πάντως ακόμα και το ίδιο τμήμα σε διαφορετικό πανεπιστήμιο έχει τεράστια διαφορά, και έχω αρκετά παραδείγματα στο μυαλό μου. Μιλάω για διαφορές 1.5-2 μονάδων οπότε ότι λύση και αν βρεθεί, πάντα θα υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων που θα αδικούνται.
Ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η αδιαφάνεια στις εξετάσεις είναι μεγάλο θέμα. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα υπάρχει σε σχολές περιζήτητες, σε σχολές μικρότερες δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα και μάλιστα είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα.

Εμάς υπάρχουν χρονιές που δεν έχουμε πάρει κανέναν γιατί κανένας δεν έπιασε βάση με τόσο δύσκολα θέματα (σημείωση: τα θέματα δεν ήταν δύσκολα στην ουσία απλά οι άλλοι ήταν μπακάληδες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

benjema

Νεοφερμένος

Ο benjema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
{Ευθυμήσαμε. Κι όμως δεν είναι η τοπ δύσκολη. Όμως για να βγει στα 3.5 έτη θέλει λιώσιμο/ κάψιμο που οι θετικοί ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα. Τι, πως και γιατί δεν είναι της παρούσης.}

Ότι πιο αστείο έχω διαβάσει, δε ξέρω τι γίνεται στη νομική, ξέρω πολύ καλά τι γίνετε στις θετικές επιστήμες, υπάρχουν πάρα πολλοί που καίγονται, ειδικά στο μαθηματικό και στην πληροφορική όπου χωρίς κάψιμο δε κάνεις τίποτα, και όταν λέμε για κάψιμο μπορεί και 15 ώρες σε μία μέρα, και όλα αυτά μπροστά από ένα pc! Ό,τι χειρότερο δηλαδή! Πολλοί επιστήμονες των θετικών επιστημών έχουν τρελαθεί ακριβώς γι αυτόν το λόγο, από το τρελό κάψιμο που φάγανε πάνω σε ένα ή περισσότερα θέματα. Αν για ένα πράγμα είμαι σίγουρος είναι ότι στις θεωρητικές δε χρειάζεται κάψιμο σε σχέση με θετικές επιστήμες. Εκτός αν ορίζεις με άλλη έννοια το κάψιμο. Στις θεωρητικές μπορεί να διαβάζουν απίστευτα, αλλά δεν καίνε τίποτα, γιατί απλά παπαγαλίζουν κατά κανόνα, ενώ στις θετικές όλα είναι αλυσίδα, αν σπάσει δε προχωράς, θέλει κάψιμο και αγάπη για το αντικείμενο πάνω απ' όλα! :-D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top