Kατατακτήριες ή Mεταπτυχιακό;

andag2

Νεοφερμένος

Ο andag2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι.. Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το ενδιαφέρον μου για την πληροφορική και τους υπολογιστές σαν χόμπυ και να συνεχίσω μεταπτυχιακά με κάτι σχετικό με την κοινωνιολογία στην οποία έχω κάνει το προπτυχιακό μου.. Προς το παρών κάνω ένα εξάμηνο μεταπτυχιακό σεμινάριο στο κεκ του ΕΚΠΑ με θέμα εργασιακή ψυχολογία το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον και σαν αντικείμενο αλλά και σαν προσέγγιση στον τρόπο μάθησης (εξ'αποστάσεως μέσω internet). Έχω βρεί μέχρι τώρα και 2 σχετικά μεταπτυχιακά σε πάντειο και οπα στα οποία θα κάνω αίτηση. Πάνω σε αυτά όποιαδήποτε συμβουλή- πρόταση ευπρόσδεκτη!! :) Ένα άλλο θέμα που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας είναι το πρόγραμμα leonardo da vinci. Έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα πολλά.. Απο οτι έχω καταλάβει απευθύνεται σε πτυχιούχους και σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις πρακτική στο εξωτερικό.. Δεν ξέρω περισσότερα καθώς τώρα το ψ'αχνω και εγώ αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή, ειδικά στις δύσκολες (για δουλειά) μέρες μας.. Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος ας μας ενημερώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το παιδί δεν αναφέρει πουθενά ακαδημαϊκή καριέρα, για μεταπτυχιακό συζητά, το οποίο απέχει και από τα ακαδημαϊκά και από την έρευνα..

Από την στιγμή που ένας μεταπτυχιακός τίτλος, δεν κατοχυρώνει επιπλέον εργασιακά δικαιώματα επί του κλάδου σπουδών του μεταπτυχιακού προγράμματος, για ποιον λόγο να κάνει το μεταπτυχιακό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ίσως για μία ελαφριά αλλαγή πορείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andag2

Νεοφερμένος

Ο andag2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σωστή η Ρεβέκκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andag2

Νεοφερμένος

Ο andag2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ξέρει κανείς για το πρόγραμμα leonardo da vιnci;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Γεια σας. Οπου να ναι τελειώνω τη σχολή μου και σκέφτομαι τι θα κάνω μετά. Εχω παρατηρήσει κάποια μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν αρκετά αλλά υπάρχει και μια σχολή που με ενδιαφέρει για κατατακτήριες . Η αλήθεια είναι οτι πέραν του ενδιαφεροντός μου υπάρχει κι ενα άλλο πρόβλημα. Εχω συγγενείς σε 2 πολείς. Η μια προσφέρει τα μεταπτυχιακά, η άλλη τις κατατακτήριες. Κι οι μεν γκρινιάζουν οτι καλύτερα να κάνω το μεταπτυχιακό και να συνεχισω να είμαι μαζί τους, οι δε οτι οι κατατακτήριες μου δίνουν τη δυνατότητα να ψάχνω δουλειά σε 2 γνωστικά αντικείμενα (όμως η 2η σχολή δε δίνει μόρια στην ασπαιτε η οποια επισης με ενδιαφέρει) κι οτι αυτούς δεν τους βλέπω καθόλου, δεν τους αγαπάω κλπ. Εχω λοιπόν κι αυτή την ψυχολογική πίεση και νιώθω οτι γίνομαι ελατήριο να τα συμβιβάσω και τα 2 κατα τη διάρκεια του προπτυχιακού αλλά εχω φτάσει σ ένα σημείο που είναι είτε το ένα είτε το άλλο. Για να είμαι ειλικρινής εγω προτιμώ το μεταπτυχιακό απο άποψη ενδιαφέροντος. Στους καιρούς όμως που ζούμε μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω για δεύτερο πτυχίο, να μην έχω και τη γκρίνια των συγγενών οτι τους απορρίπτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι τα σόγια είναι σημαντικότερα από την προσωπική εξέλιξη του ατόμου.

Προφανώς κάνεις αυτό που έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες εισαγωγής και σε εξασφαλίζει επαγγελματικά. Και όποτε έχεις χρόνο, πας επίσκεψη στους "ριγμένους" συγγενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι τα σόγια είναι σημαντικότερα από την προσωπική εξέλιξη του ατόμου.

Προφανώς κάνεις αυτό που έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες εισαγωγής και σε εξασφαλίζει επαγγελματικά. Και όποτε έχεις χρόνο, πας επίσκεψη στους "ριγμένους" συγγενείς.
Εμ με επηρεαζουν και οι 2 το ιδιο. Απο τη μια ακουω οτι καλυτερο το μεταπτυχιακο κι απο την αλλη καλυτερες οι κατατακτηριες. Πχ το μεταπτυχιακο που μ ενδιαφερει περισσοτερο εξασφαλιζει μορια για ασπαιτε ομως δεν αλλαζει την επαγγελματικη κατηγορια μου ενω η φαρμακευτικη αφ ενος ειναι ενα 2ο επαγγελμα αρα περισσοτερες πιθανοτητες ευρεσης εργασιας + οτι στο νησι απ οπου καταγομαι δεν υπαρχει φαρμακειο και αναγκαζονται οι ανθρωποι στη χωρα (ομως σ αυτη την περιπτωση δε θα ειμαι με κανεναν απο τους 2) και μπορω να κανω μετα μεταπτυχιακο για να παρω μορια ασπαιτε μονο που φοβαμαι οτι θα με πιασουν τα 30 κι ακομα θα σπουδαζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ταυτόχρονα δεν παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ειναι σε διαφορετικες πολεις, σ αυτη οπου πιθανον να δωσω τις κατατακτηριες δεν υπαρχει μεταπτυχιακο να μ ενδιαφερει. Μπλεξιματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χρονικά προηγούνται τα μεταπτυχιακά. Συνήθως Σεπτέμβρη. Διάρκεια 1-2 έτη. Κατατακτήριες μετά, το Δεκέμβρη. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα των κατατακτηρίων έχει βγει το μισό μεταπτυχιακό. Κατά την εγγραφή κάνεις αναστολή σπουδών και ουσιαστικά ξεκινάς Φαρμακευτική με μικρή καθυστέρηση.
Στρώσου από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Πηγα να παρω συστατικες επιστολες απο τους καθηγητες. Αφου με απογοητευσαν οτι "δεν ειναι καλα" (προφανως επειδη δεν ειναι του τμηματος) τις πηρα. Ομως ηταν ιδιαιτερως απογοητευτικη η ολη διαδικασια και για να ειμαι ειλικρινης ηλπιζα οτι θα μπορουσα να ηρεμησω μεχρι την ορκωμοσια.. δυστυχως ομως πρεπει να διαβασω ενα ολοκληρο βιβλιο και να το μαθω καλα μεχρι το τελος Ιουλιου για να ειμαι ετοιμη για τη συνεντευξη εχοντας παραλληλα και τους "ψυλλους στ αυτια" μηπως τζαμπα παιδευομαι. Μαλλον θα προσανατολιστω στις κατατακτηριες. Δε μπορω καλα καλα δεν τελειωσα τη σχολη να γινομαι μπαλακι στην "παλη" μεταξυ αει και τει και να με αντιμετωπιζουν ορισμενοι λες και διεπραξα.. εσχατη προδοσια που εχω ενα αντικειμενο που με ενδιαφερει ιδιαιτερα ηδη απο το 2ο ετος το οποιο δεν το προσφερει η σχολη μου σε μεταπτυχιακο και απευθυνομαι αλλου για να το ακολουθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τη δουλειά σου. Μη σε ρίχνουν παροδικές αναποδιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Τη δουλειά σου. Μη σε ρίχνουν παροδικές αναποδιές.
Μου ειπε μια γνωστη μου την Κυριακη να παω αμεσα (σημερα ή καλυτερα χτες) να τις ζητησω. Ταξιδευα ολη νυχτα, δεν εκλεισα ματι και πηγα το πρωι ν ακουω την αλλη να λεει οτι αυτα ειναι "κακης ποιοτητας και ακριβα","ξεπουλημα της νοσηλευτικης" κλπ επειδη το μεταπτυχιακο ειναι συμπραξη ιατρικης και τει Αθηνας. Θα παω αλλα επειδη εχω την αισθηση οτι αυτο ειναι ενα δειγμα μονο του μελλοντικου επαγγελματικου μου βιου σ αυτο το επαγγελμα μαλλον ειναι καλυτερες οι κατατακτηριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προτιμάς την ευθεία ή την ανηφορική κλίση; Δεν αναφέρομαι σε δυσκολία.

Πάντως πάλεψε τα και τα δύο. Πιο πολλές πιθανότητες το μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Θα δειξει. Προς το παρον εχω την επηρεια της ωραιας εκεινης συζητησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Courage, madame.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Τον τελευταιο ειδικα μηνα εχουν πεσει πολλα μαζεμενα. Τελος παντων.. αυριο θα ειναι μια καινουργια μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Καλησπέρα! τελειώνω κοινωνική λειτουργός και θα ήθελα έπειτα να ασχοληθώ με τη ψυχολογία. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, τι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω, ένα μεταπτυχιακό στην ψυχολογία ή να μπω με κατατακτήριες στη ίδια τη σχολή..?
Επίσης αν έχετε εμπειρία περί αυτών των δύο θα ήθελα να τη μοιραστείτε μαζί μου περί της διαδικασίας και του κόστους.
Αν γνωρίζεται τι πρέπει να κάνω για να μπω σε κάποιο μεταπτυχιακό στη ψυχολογία στο πάντειο και πόσο κοστίζει? :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σε ενδιαφέρει να γίνεις ψυχολόγος τότε θα πρέπει να επιλέξεις κατατακτήριες ή ξανά πανελλαδικές αφού για να αποκτήσεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου, πρέπει να έχεις το βασικό σου πτυχίο στην Ψυχολογία. Αν σε ενδιαφέρει απλά και μόνο να ισχυροποιήσεις το πτυχίο της Κοινωνικής Λειτουργού τότε μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top