Harvard

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,428 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου, και με 10 να έπαιρνα πτυχίο, δε θα πήγαινα Χάρβαρντ αν ήταν να έρθω να δουλέψω στην Ελλάδα.
Αν θες να δουλέψεις στο εξωτερικό, ενα τέτοιο πτυχίο θα ήταν ο,τι καλύτερο. Αλλα αν θέλετε να δουλέψετε και να ζήσετε εδώ, δεν αξίζει πραγματικά... Και χάσιμο χρόνου και χρήματος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου, και με 10 να έπαιρνα πτυχίο, δε θα πήγαινα Χάρβαρντ αν ήταν να έρθω να δουλέψω στην Ελλάδα.
Αν θες να δουλέψεις στο εξωτερικό, ενα τέτοιο πτυχίο θα ήταν ο,τι καλύτερο. Αλλα αν θέλετε να δουλέψετε και να ζήσετε εδώ, δεν αξίζει πραγματικά... Και χάσιμο χρόνου και χρήματος :)

Ελα ρε,θα εχανες ΧΑΡΒΑΡΝΤΤΤΤ?Το λες και γεμιζει το στομα σου.:):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Βασικά ξέρεις τι θες να σπουδασεις @Βάλια?Έστω προς τα που προσανατολίζεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Eιναι πραγματικα λυπηρο να βλεπεις νεαρα ατομα να τρεφουν αυταπατες και να υποκυπτουν τοσο ευκολα στην εκπαιδευτικη μαζοποιηση που επιβαλλεται απο τους γκει Αμερικανους.Συνελθετε σας παρακαλω,και επανελθετε γρηγορα στην ωμη,σκληρη και δυσκολη πραγματικοτητα που βιωνετε.Διοτι ,μολις βιωσετε την πρωτη απογοητευση,θα φταιει το συστημα και οχι ο ονειροπολος εαυτος σας.Φιλικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,428 μηνύματα.
Ελα ρε,θα εχανες ΧΑΡΒΑΡΝΤΤΤΤ?Το λες και γεμιζει το στομα σου.:):):):):):)

Δε μ' λέει κάτι αυτό. Εχω συγγενείς που πήγαν και μου είπαν οτι είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο, αλλά πέρα απο αυτό, είναι "μαγαζί". Εμπόριο, πως να το πως αλλιώς. Αν δε τα σκάσεις χοντρά δύσκολο να μπεις. Και τις υποτροφίες, δεν τις δίνουν έτσι. Κι εκεί υπάρχει το Κονέ! :)
Προσωπικά φιλόλογος θέλω να γίνω, σε σχολείο θέλω να δουλέψω. Είτε κάνω μεταπτυχιακό στο Χάρβαρντ, είτε στο ΑΠΘ, τα ίδια μόρια θα πάρω στον ΑΣΕΠ (ή σε ο,τι αντίστοιχο θα υπάρχει τότε) :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δε μ' λέει κάτι αυτό. Εχω συγγενείς που πήγαν και μου είπαν οτι είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο αλλά πέρα απο αυτό, είναι "μαγαζί". Εμπόριο, πως να το πως αλλιώς. Αν δε τα σκάσεις χοντρά δύσκολο να μπεις. Και τις υποτροφίες, δεν τις δίνουν έτσι. Κι εκεί υπάρχει το Κονέ! :)
Προσωπικά φιλόλογος θέλω να γίνω, σε σχολείο θέλω να δουλέψω. Είτε κάνω μεταπτυχιακό στο Χάρβαρντ, είτε στο ΑΠΘ, τα ίδια μόρια θα πάρω στον ΑΣΕΠ (ή σε ο,τι αντίστοιχο θα υπάρχει τότε) :P :P

Σαφως και ο λογος μου ειναι διακριτικα ειρωνικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
@chaos, Αμα θες να γινεις φιλολογος στην Ελλαδα προφανως δε πας Χαρβαρντ, κοινως. Το τελευταιο ενδεικνυται για αλλου ειδους βλεψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,428 μηνύματα.
@chaos, Αμα θες να γινεις φιλολογος στην Ελλαδα προφανως δε πας Χαρβαρντ, κοινως. Το τελευταιο ενδεικνυται για αλλου ειδους βλεψεις.

Εσύ νομική σπουδάζεις. Αν θες πχ να γίνεις δικηγόρος και να ανοίξεις ενα γραφείο, πιστεύεις οτι αξίζει να δώσεις του κόσμου τα λεφτά για να κάνεις μια τέτοια δουλειά;
Αν θες ντε και καλά ενα μεταπτυχιακό του εξωτερικού για να δουλέψεις Ελλάδα, πάνε σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Αλλά αν θέλεις να εργαστείς στο εξωτερικό και να διεκδικήσεις σοβαρές και μεγάλες θέσεις, τότε ναι θα πας εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εσύ νομική σπουδάζεις. Αν θες πχ να γίνεις δικηγόρος και να ανοίξεις ενα γραφείο, πιστεύεις οτι αξίζει να δώσεις του κόσμου τα λεφτά για να κάνεις μια τέτοια δουλειά;
Αν θες ντε και καλά ενα μεταπτυχιακό του εξωτερικού για να δουλέψεις Ελλάδα, πάνε σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Αλλά αν θέλεις να εργαστείς στο εξωτερικό και να διεκδικήσεις σοβαρές και μεγάλες θέσεις, τότε ναι θα πας εκεί.
Για να σκεφτομαι το Χαρβαρντ μαλλον δεν ειναι το ονειρο μου να ανοιξω δικηγορικο γραφειο στην Ελλαδα και να βγαζω διαζυγια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τώρα και η κουτσή μαρία παίρνει bachelor στο εξωτερικό. Τουλάχιστον ας το θέλουν πραγματικά, όχι να πάνε για να πάνε και γιατί η μαμά λέει ότι "είναι το καλύτερο" .
Τα τόσο πολύ μεγάλα και πουλ μουρ πανεπιστήμια ζητάνε και μια μίνι εκθεσούλα να το πω, όπου ο ενδιαφερόμενος αναλύει μεν τα περί της προσωπικότητάς του αλλά και κυρίως Γιατί επέλεξε το συγκεκριμένο.

Το να πας γιατί εκεί λένε ότι είναι το καλύτερο δε νομίζω ότι αρκεί.
Θα μου πείτε, κάθε μάνα και ειδικά η ταλαίπωρη ελληνίδα μάνα που βλέπει το παιδί της ως διάνοια όσο τούβλο και να είναι, έχει όνειρο να δει το παιδί της στο Harvard άντε στη χειρότερη σε καμία Οξφόρδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Τώρα και η κουτσή μαρία παίρνει bachelor στο εξωτερικό. Τουλάχιστον ας το θέλουν πραγματικά, όχι να πάνε για να πάνε και γιατί η μαμά λέει ότι "είναι το καλύτερο" .
Τα τόσο πολύ μεγάλα και πουλ μουρ πανεπιστήμια ζητάνε και μια μίνι εκθεσούλα να το πω, όπου ο ενδιαφερόμενος αναλύει μεν τα περί της προσωπικότητάς του αλλά και κυρίως Γιατί επέλεξε το συγκεκριμένο.

Το να πας γιατί εκεί λένε ότι είναι το καλύτερο δε νομίζω ότι αρκεί.
Η κουτση Μαρια εδωσε εξετασεις στο Χαρβαρντ και κοπηκε :( Κανενα αλλο πανεπηστημιο να προτεινετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Παιδια , ο μονος < πραγματοποιησιμος > τροπος που ξερω για να πας να σπουδασεις στο Χαρβαντ και σε αντιστοιχα πανεπιστημια ειναι να γραφτεις στο προγραμμα ΙΒ ! το ΙΒ φιλοξενειται στο Ανατολια ( και καπου αλλου στην Αθηνα ) και αντικαθιστα τη β και γ λυκειου .
Πρεπει να γνωριζεις ΑΨΟΓΑ Αγλλικα καθως ολλα τα μαθηματα γινονται σε αυτα και για δυο χρονια πρεπει να λειτουργεις σαν μαθητης -φοιτητης και να κανεις ερευνητικες εργασιες κ.α Αν ? τα καταφερεις και αποφοιτησεις με καλο βαθμο 8,5 και πανω τοτε θα εχεις ελπιδα να σε δεχτει καποιο πανεπιστημιο απο αυτα που εχεις κανει αιτηση

Υ.Σ Εαν εχεις τελειωσει το ΙΒ δεν ειναι χρειαζεται να δωσεις πανελληνιες

Eίσαι πολύ λάθος.Πανεπιστήμια τύπου Χαρβαρντ δεν αγγίζονται,όπως και δεν αγγίζονται επιστήμες Υγείας.Πολύ μικρά τα ποσοστά.
Επιπλέον το ΙΒ δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζουν.Λεφτά να υπάρχουν:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Για να σκεφτομαι το Χαρβαρντ μαλλον δεν ειναι το ονειρο μου να ανοιξω δικηγορικο γραφειο στην Ελλαδα και να βγαζω διαζυγια.:P
Φιλε προσπαθησε να βγαλεις πτυχιο νομικης στην Αθηνα πανω απο 5,01 και μετα σκεψου και τις αδερφες του Χαρβαρντ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Κλαίω με τα σχόλια πραγματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η κουτση Μαρια εδωσε εξετασεις στο Χαρβαρντ και κοπηκε :( Κανενα αλλο πανεπηστημιο να προτεινετε???

Γούγλαρε Top Unis 2012 .
Πάντως μην ανησυχείτε, αν ρέει άφθονο το χρήμα, κάνετε μια δωρεά και σας παίρνουν. Ο Κωστάκης στο Brown σπούδασε υποτίθεται αλλά αγγλικά μια φορά δεν ήξερε :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,428 μηνύματα.
Τα τόσο πολύ μεγάλα και πουλ μουρ πανεπιστήμια ζητάνε και μια μίνι εκθεσούλα να το πω, όπου ο ενδιαφερόμενος αναλύει μεν τα περί της προσωπικότητάς του αλλά και κυρίως Γιατί επέλεξε το συγκεκριμένο.

Το να πας γιατί εκεί λένε ότι είναι το καλύτερο δε νομίζω ότι αρκεί.

Την εκθεσούλα στη γράφουν στο foundation καθηγητές αγγλικής φιλολογίας, που ξέρουν να γράφουν ωραίες παραγράφους με πειστικότατο λόγο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Την εκθεσούλα στη γράφουν στο foundation καθηγητές αγγλικής φιλολογίας, που ξέρουν να γράφουν ωραίες παραγράφους με πειστικότατο λόγο :)

Εγω δεν ειμαι απο Χαρβαρντ,και στην εκθεση δεν με πιανουν τα αμερικανακια :pfff::pfff::pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Την εκθεσούλα στη γράφουν στο foundation καθηγητές αγγλικής φιλολογίας, που ξέρουν να γράφουν ωραίες παραγράφους με πειστικότατο λόγο :)

Εφόσον πας σε foundation. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,428 μηνύματα.
Εφόσον πας σε foundation. :/:

Ε συνήθως οι περισσότεροι πηγαίνουν. Θα έχουν τόσα λεφτά για Αμερική, και τα 5000 χιλιάρικα θα τους πειράξουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top