Harvard

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ο μέσος Γερμανός δε νοιάζεται για αυτά.
Το ξερω.Οπως ειπα,απο μικρη δεν τους συμπαθουσα.Ολα αυτα ειναι απλως η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι. Τοσο 'παγεροι' ανθρωποι.Με δυσκολια διαγραφεται ενα χαμογελο στο προσωπο τους.:/:Μαλλον ταιριαζω καλυτερα με πιο μεσογειακους λαους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Για να μπεις σε τετοιες σχολες με πολυ κυρος(Harvard,MIT,Stanford,Cambidge etc),πρεπει ή να έχεις πολυ χρήμα καθως τα διδακτρα ειναι πολυ υψηλα..ή να έχεις διακριθει σε ενα τομεα όπως π.χ μαθηματικα,φυσικη,προγραμματισμο για να παρεις υποτροφια.Οι σχολες αυτες αυτο που σου "δίνουν" είναι πρώτο και κύριο κοινωνικο κύρος,αν πεις σε εναν εργοδοτη οτι εχεις αποφοιτησει απο πχ MIT σε δεχεται πολυ πιο εύκολα απο κάποιον που έχει αποφοιτησει π.χ απο το Αριστοτελειο.Εκτος αυτού θεωρητικά γίνεται καλύτερη δουλειά με καλύτερους και πιο καταξιωμένους καθηγητες στον τομέα τους.Αλλα αν μπεις και σε ενα καλό τμήμα στην Ελλάδα π.χ ΠΑΝ.Κρητης -Φυσικο ,ειναι περιπου το ιδιο.Επισης αν δουν οτι εισαι καλος σε τετοια πανεπιστημια μπορουν να σου κανουν προταση να εργαστεις σε NASA ή άλλα ερευνητικα ιδρυματα,αλλα πρέπει να εισαι απο τους καλύτερους για κάτι τέτοιο..
Παρεπιπτωντος μην συγχεετε τους βαθμους γυμνασιου-λυκειου που σας τους δινουν τζαμπα επειδη εισασταν καλα παιδακια και προσεχατε στο μαθημα.Στο Πανεπιστημιο τα πραγματα ειναι πολυ πιο δύσκολα,εκει πρεπει να κοπιασεις και οχι να κανεις τα γλυκα ματια του καθηγητη σου.Και εγω ημουν αριστος στο γυμνασιο και αρκετα καλος στο λυκειο..και στο πανεπιστημιο στο τμημα που ειμαι σπαω το κεφαλι μου για να περασω τα μαθηματα οχι να παρω και καλους βαθμους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το ξερω.Οπως ειπα,απο μικρη δεν τους συμπαθουσα.Ολα αυτα ειναι απλως η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι. Τοσο 'παγεροι' ανθρωποι.Με δυσκολια διαγραφεται ενα χαμογελο στο προσωπο τους.:/:Μαλλον ταιριαζω καλυτερα με πιο μεσογειακους λαους:P

Εξαρτάται την οπτική. ;)

Είδαμε την προκοπή στους μεσογειακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Είδαμε την προκοπή στους μεσογειακούς.
Καλα σε οργανωση του κρατους κτλ δε τους ξεπερναει κανεις τους Γερμανους,αυτο εννοειται.
Ομως,οι μεσογειακοι λαοι μου φαινονται πολυ πιο ανθρωπινοι,πιο φιλικοι,πιο ευχαριστοι.Ως λαος μου αρεσουν παρα πολυ οι Ιταλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Τι να πει κανεις για τους γερμανους..Ενας λαος που κατεστρεψε μια φορα την ευρωπη και μια φορα ολον τον κοσμο.Που τους χαριστηκαν τα χρεη με την ενωση ανατολικης-δυτικης και μας το παιζουν τωρα και υπερανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
θεέ μου!! τι βλέπουν τα ματάκια μου....!!
Χαρβαρντ;;;;;
Μόνο για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο και μόνο για το συγκεκριμένο. ξυπνήστε! τι βλακείες κάθεστε και γράφετε; Δε πα να ξέρεις 10 γλώσσες να χεις κερδίσεις βαλκανικούς αγώνες και παγκόσμιους κλπ; Χαρβαρντ δε πάς.
Η μάλλον υπάρχουν κάποιοι τρόποι.
1) να σαι γιός πρωθυπουργού ή βασιλικής οικογένειας της Μέσης Ανατολής.
2) να χεις πολιτική "υποτροφία''.......
3)Να χεις ΙQ πολύ πάνω από το μέσο όρο
4) Να ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ!!!(ναι, ναι )
5)να χεις προσφέρεις "υπηρεσίες με κάποιο τρόπο στην αμερικανική κυβέρνηση εσύ ή οι γονείς σου)
6)Να τηρείς τις προυπποθέσεις εισαγωγής του πανεπιστημίου φυσικά
7)να καταφέρεις να σαι στο γκρουπ των ευρωπαίων φοιτητών που θα επιλεγεί.( αν το course πάιρνει 100 άτομα 10 πχ θα ναι ευρωπαίοι ,10 κινέζοι κλπ)
8 ) Τι σχολή θέλεις; άλλο να θέλεις ιατρική και άλλο να θες πχ δε ξέρω τι.
Ο πλανήτης έχει 7 δις, άρα κηνυγάτε ψίλλους στα άχυρα!

όλα αυτά ή κάποια από αυτά πρέπει να πληρούνται για να δικαιούστε να κάνετε αίτηση και όχι για να κατοχυρώσετε θέση!

εδώ ο παπανδρέου και ο σαμαρας πήγαν στο Amherst και όχι στο Χαρβαρντ!!!

Για να μπεις σε τετοιες σχολες με πολυ κυρος(Harvard,MIT,Stanford,Cambidge etc),πρεπει ή να έχεις πολυ χρήμα καθως τα διδακτρα ειναι πολυ υψηλα..ή να έχεις διακριθει σε ενα τομεα όπως π.χ μαθηματικα,φυσικη,προγραμματισμο για να παρεις υποτροφια.Οι σχολες αυτες αυτο που σου "δίνουν" είναι πρώτο και κύριο κοινωνικο κύρος,αν πεις σε εναν εργοδοτη οτι εχεις αποφοιτησει απο πχ MIT σε δεχεται πολυ πιο εύκολα απο κάποιον που έχει αποφοιτησει π.χ απο το Αριστοτελειο.Εκτος αυτού θεωρητικά γίνεται καλύτερη δουλειά με καλύτερους και πιο καταξιωμένους καθηγητες στον τομέα τους.Αλλα αν μπεις και σε ενα καλό τμήμα στην Ελλάδα π.χ ΠΑΝ.Κρητης -Φυσικο ,ειναι περιπου το ιδιο.Επισης αν δουν οτι εισαι καλος σε τετοια πανεπιστημια μπορουν να σου κανουν προταση να εργαστεις σε NASA ή άλλα ερευνητικα ιδρυματα,αλλα πρέπει να εισαι απο τους καλύτερους για κάτι τέτοιο..
Παρεπιπτωντος μην συγχεετε τους βαθμους γυμνασιου-λυκειου που σας τους δινουν τζαμπα επειδη εισασταν καλα παιδακια και προσεχατε στο μαθημα.Στο Πανεπιστημιο τα πραγματα ειναι πολυ πιο δύσκολα,εκει πρεπει να κοπιασεις και οχι να κανεις τα γλυκα ματια του καθηγητη σου.Και εγω ημουν αριστος στο γυμνασιο και αρκετα καλος στο λυκειο..και στο πανεπιστημιο στο τμημα που ειμαι σπαω το κεφαλι μου για να περασω τα μαθηματα οχι να παρω και καλους βαθμους..

δεν αρκούν μόνο τα βραβεία και οι συμμετοχές σε διάφορα πράγματα! και πόσω μάλλον σε πράγματα που λαμβάνουν χώρα στην ελλάδα! μ αρέσει που φέρνετε παράδειγμα τους βαλκανιονίκες; στην ισοπαλία ο "σκανδιναβονίκης" μας τρώει.
Τώρα μες στο πανεπιστήμιο το κάμπους ντρέπεσαι να μπεις. Φοράς ειδική σχολή, οι συμμαθητές σου είναι :eek:, οι δασκαλοι νομπελιστες, alumni o obama κλπ. Διάβασμα;;; ναι εκεί καταλαβαίνεις τ σημαίνει διάβασμα, αλλά στο εξωτερικό δεν είναι παπαγαλία, αλλά έρευνα.

Αντε ώρα να ξυπνήσουμε. Ωραία βολτίτσα κάναμε μέχρι τη βοστόνη, ας επιστρέψουμε πάλι στη μίζερη, φτωχή ελλάδα μας

Τι σχολές υπάρχουν στο Ηarvard; (Πέρα απ' τη Νομική και τα Οικονομικά)

Και όμως η Νομική του Χάρβαρντ δεν είναι η καλύτερη του κόσμου και μην κοιτάξετε λίστες , άλλα ντ' άλλων.
Το ξέρω αλλά δεν το λέω!!
αν veni βρεις πιο αερικανικο πανεπιστήμιο έχει καλύτερη νομική από το χαρβαρντ , κερδίζεις μια αποθέωση. Στείλε μου pm:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Cosmopolitan, πνεύμα αντιλογίας, υπάρχει κόσμος που έχει γίνει δεκτός στην πεντάδα των αμερικάνικων πανεπιστημίων. Γι' αυτό άσε κατά μέρος το παραλήρημα περί μη εφικτού. ;)

Υγ. Σωστός για τη Νομική Χαρβαρντ.
Υγ2. Έχεις απενεργοποημένα τα πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Λοιπόν, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Σχετικά με την προετοιμασία όμως, εγώ μένω στην επαρχία, οπότε δεν έχω εύρος επιλογής καθηγητών με πολλές γνώσεις και καλούς. Ούτε για τα αγγλικά δεν μπορώ να βρώ καθηγήτρια σωστή...
Μπορώ να διαβάζω μόνη μου και υπάρχουν βιβλία εξειδικευμένα γι' αυτό;
Επιπλέον, πρέπει να έχω άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας. Υπάρχει συγκεκριμένη ορολογία ή απλώς υψηλό επίπεδο λεξιλογίου και γενικά γλώσσας; Το κακό είναι πως και ένα πτυχίο(Proficiency) δεν εγγυάται τέλεια αγγλικά.
Έχω μάθει πως το writing είναι δύσκολο, μιας και είναι πολύ λίγη ώρα(25min) και πως τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι από την ιστορία και τον πολιτισμό. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Μετράει οποιοδήποτε είδος διαγωνισμού;

Υποτροφία μπορούν να δώσουν ακόμα και όταν έχει αρχίσει η φοίτηση στο πανεπιστήμιο;
Αλλιώς, δίνουν ανάλογα με την επιτυχία στις εξετάσεις SAT και το βιογραφικό;

Τι σχολές υπάρχουν στο Ηarvard; (Πέρα απ' τη Νομική και τα Οικονομικά)

Από ποιον μπορώ να ενημερωθώ πιο εξειδικευμένα για τις σπουδές στο Harvard; Υπάρχει κάποιος εκπρόσωπος εδώ στην Ελλάδα; (π.χ. στο τμήμα ελληνικών σπουδών του Harvard στο Ναύπλιο)

Είναι αλήθεια ότι υπάρχει έκθεση αμερικανικών πανεπιστημίων και γίνεται στην Ελλάδα; Κάθε πότε, αν υπάρχει, και πού;

Η φοιτητική ζωή είναι δύσκολη στην Αμερική; Ακριβή(σχετικά με την καθημερινότητα);

Cosmopolitan, πνεύμα αντιλογίας, υπάρχει κόσμος που έχει γίνει δεκτός στην πεντάδα των αμερικάνικων πανεπιστημίων. Γι' αυτό άσε κατά μέρος το παραλήρημα περί μη εφικτού. ;)

Υγ. Σωστός για τη Νομική Χαρβαρντ.
Υγ2. Έχεις απενεργοποημένα τα πμ.


A καλά! λοιπόν το ξέρω ότι υπήρξαν 2-3 εξαιρέσεις. Μίλησα μόνο για το χαρβαρντ και μόνο. Εχω 2 φίλους στο mit. είδες είπα και τη σχολή θέλει ο καθένας. αν βάζεις το στανφορντ και το μπερκλει ναι, από το deree πάιρνουν υποτροφίες.
Μόνο για χαρβαρντ λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
A καλά! λοιπόν το ξέρω ότι υπήρξαν 2-3 εξαιρέσεις. Μίλησα μόνο για το χαρβαρντ και μόνο. Εχω 2 φίλους στο mit. είδες είπα και τη σχολή θέλει ο καθένας. αν βάζεις το στανφορντ και το μπερκλει ναι, από το deree πάιρνουν υποτροφίες.
Μόνο για χαρβαρντ λέω

Άστα αυτά, δεν περνάνε οι ελιγμοί. :P
Στείλε πμ με το πανεπιστήμιο. Ποντάρω σε Γ, Σ, Σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Άστα αυτά, δεν περνάνε οι ελιγμοί. :P
Στείλε πμ με το πανεπιστήμιο. Ποντάρω σε Γ, Σ, Σ.
Αστα τώρα βαριέμαι να δω πως ενεργοποιείται!

Σωστός είσαι. Είσαι και ο..πρώτος.

Βρε δε παραληρώ , ούτε λέω ότι δεν έχει κάποιος 0,00001 τοις εκατό πιθανότητα να μπεί. Αλλά μη μου λες παραληρω υπερ του ανέφικτου και να λέμε σε ένα κοριτσάκι 14 ετών, που δε ξέρει που πέφτει το χαρβαρντ πιθανόν, να του λέμε μια χαρά θα μπείς...
και να πω στη κοπελίτσα της εύχομα να μπει στο χαρβαρντ αλλά σε λίγα χρόνια που θα πάει θα χουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα σε όλα τα επίπεδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Βρε δε παραληρώ , ούτε λέω ότι δεν έχει κάποιος 0,00001 τοις εκατό πιθανότητα να μπεί. Αλλά μη μου λες παραληρω υπερ του ανέφικτου και να λέμε σε ένα κοριτσάκι 14 ετών, που δε ξέρει που πέφτει το χαρβαρντ πιθανόν, να του λέμε μια χαρά θα μπείς...
και να πω στη κοπελίτσα της εύχομα να μπει στο χαρβαρντ αλλά σε λίγα χρόνια που θα πάει θα χουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα σε όλα τα επίπεδα

Εγώ ο ίδιος της είπα ότι οι πιθανότητες είναι εναντίον της. Όμως καλά κάνει η κοπέλα και θέτει στόχους. Θα το βρει μπροστά της. Ή μήπως να μιμηθεί τους χαχόλους;
Επίσης τίποτα δεν την εμποδίζει να επιτύχει σε κορυφαίο της γηραιάς ηπείρου και διασχίζει αργότερα τον Ατλαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Εγώ ο ίδιος της είπα ότι οι πιθανότητες είναι εναντίον της. Όμως καλά κάνει η κοπέλα και θέτει στόχους. Θα το βρει μπροστά της. Ή μήπως να μιμηθεί τους χαχόλους;
Επίσης τίποτα δεν την εμποδίζει να επιτύχει σε κορυφαίο της γηραιάς ηπείρου και διασχίζει αργότερα τον Ατλαντικό.
ναι δεν αναφερόμουν σε σενα ειδικά ότι τη παροτρύνεις.
Εγώ συμφωνώ μαζί σου. Καλό είναι να βάζουμε στόχους , αλλά να ναι και ρεαλιστικοί, γιατί μετά όταν πχ θα χει να διαλέξει ανάμεσα στο ann arbor ή στο manitoba θα απογοητευτεί και θα ξενερώσει τρελά.

Καλό είναι επίσης και να ξέρει τι θέλει. Αν θέλει νομική να μη πάει στο χαρβαρντ αν θέλει πχ γεννετική να πάει στο john hopkins. Oλα αυτά είναι τόσο κορυφή που συζητάμε χαζομάρες τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Cosmopolitan,
Διάβασε ξανά τη διαδρομή που έγραψα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως επειδή πήρα 20 στο γυμνάσιο, όλα είναι πανεύκολα και εγώ είμαι τέλεια.
Δε νομίζω όμως πως το 20 το πήρα τυχαία...

Η μικρή μου αδερφή στις 3 τάξεις του γυμνασίου έβγαλε απόλυτο 20, στο λύκειο τις 2 πρώτες τάξεις έβγαλε 19,6 κ 19.8.
Στην τρίτη λυκείου συνέχισε έτσι αλλά αποφάσισε πως θέλει να σπουδάσει λογοθεραπεία οπότε και τεμπέλιασε λίγο στόχος της δηλαδή δεν ήταν το απόλυτο.....Έτσι μπήκε στη λογοθεραπεία.
Είναι πολύς ο ανταγωνισμός να ξέρεις και αυτές οι βαθμολογίες δεν είναι άπιαστο όνειρο.Και όπως ειπώθηκε πριν προϋπόθεση για να μπεις σε ένα τέτοιο πανεπιστήμιο σίγουρα δεν είναι μόνο οι βαθμολογίες, αλλά πολλά διαφορετικά πράγματα

Παρεπιπτωντος μην συγχεετε τους βαθμους γυμνασιου-λυκειου που σας τους δινουν τζαμπα επειδη εισασταν καλα παιδακια και προσεχατε στο μαθημα.Στο Πανεπιστημιο τα πραγματα ειναι πολυ πιο δύσκολα,εκει πρεπει να κοπιασεις και οχι να κανεις τα γλυκα ματια του καθηγητη σου.Και εγω ημουν αριστος στο γυμνασιο και αρκετα καλος στο λυκειο..και στο πανεπιστημιο στο τμημα που ειμαι σπαω το κεφαλι μου για να περασω τα μαθηματα οχι να παρω και καλους βαθμους..

Σκέφτομαι πολύ συχνά την ύλη που είχα στο γυμνάσιο-λύκειο με την ύλη που έχω τώρα σε μαθήματα..!!!!!Όσο εφικτό είναι να πεις ότι το μυρμήγκι και ο ελέφαντας είναι το ίδιο αφού και τα δύο είναι ζώα άλλο τόσο είναι να συγκρίνεις την ύλη των μαθημάτων!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καλησπερες και απο εμενα.
1ον) Συγχααρητηρια σε οποιον/-α εχει τα γκατς να κανει τετοια ονειρα... Ναι μεν καλο αλλα και πολυ βλαβερο γιατι οσο πιο ψηλα πετας τοσο πιο σφοδρη η προσκρουση στο εδαφος...
2ον) Τι κολλημα ειναι αυτο με τα ξενα πανεπιστημια;;; Αντε και μεταπτυχιακο το δεχομαι αλλα οχι και για προπτυχιακες σπυδες. Ε,ενταξει ειπαμε... Δν λεω τα πανεπιστημια μας δν ειναι τοπ οφ τηε τοπ αλλα εχουν ενα καλο ονομα στα ξενα μεταπτυχιακα και σιγουρα δν ειναι τυχαιο!
3ον) Και επειδη ειπατε για ατομα με διαγωνισμους κτλ. Απο οτι εχω διαβασει παιδια που εχουν κερδισει σε διεθνες επιπεδο βραβεια(ολυμπιαδες μαθηματικων αστροφυσικης/αστρονομιας->σε αυτα τα δυο εχουμε τις περισσοτερες επιτυχιες νομιζω) και δν ειναι απο ευπορες οικογενειες(γιατι οπως και να το κανουμε καποιος που εχει λεφτα απο τους γονεις θα παρει περισσοτερα εφοδια) κανουν μια χαρα προπτυχιακες σπουδες στην Ελλαδα αλλο το τι κανουν μετα.
4ον) Ρε παιδια να σοβαρευτουμε. Ο Δασκαλακης(καθηγητης νομιζω πλεον στο MIT) που μπορουσε να παει οπου θελει τελειωσε ελληνικο πανεπιστημια(ΗΜΜΥ ΕΜΠ). Το παιδι και απο εδω βρηκε το δρομο και σιγουρα παει πολυ καλυτερα απο αλλους που πηγαν στα ξενα...

Η ξενομανια μας πλεον εχει ξεφυγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
@topic starter
Καλό μου κοριτσάκι -δεν το γράφω αυτό με ειρωνεία- είσαι μόνο 14, είσαι άριστη μαθήτρια, έχεις δραστηριότητες, έχεις "ανταγωνιστικές φίλες" (πότε προλάβατε να έχετε ανταγωνισμό; Μα ανταγωνισμό για τα θρησκευτικά και τα κείμενα; :P ) και θες να πας χάρβαντ χωρίς να ξέρεις τι είναι και τι παίζει. Ζητάς πληροφορίες σε ένα φόρουμ, και δεν έχεις δίπλα σου ούτε τους κατάλληλους καθηγητές όπως λες για να σε προετοιμάσουν...

Λοιπόν, μην ακούς τι λέμε εμείς οι κ@@γεροι για τα ελληνικά πανεπιστήμια, παντού όπου σπουδάσεις είναι καλά αρκεί να έχεις το μεράκι. Οπότε, χαλαρώνεις, ερωτεύεσαι κανένα αγοράκι, κάνετε και κανένα παρτάκι οι ανταγωνιστικές φιλενάδες, και όταν στο λύκειο εκεί προς β και γ' λυκείου, το θες ακόμα, τότε το ψάχνεις. Όμως: το χάρβαντ δεν είναι το Πανεπιστήμιο της Πάτρας -ούτε καν της Αθήνας, no offence για τα πανεπιστήμια αυτά, εκεί σπούδασα και εγώ προπτυχιακά- είναι συλλογή με τους γόνους της παγκόσμιας ελίτ. Το αν θα πας εκεί δεν το καθορίζει το 20 στη φυσική και την οικιακή οικονομία, το καθορίζει η πολιτική του πανεπιστημίου να εκπαιδεύει την παγκόσμια ελίτ. Συνεπώς είναι πολύ νωρίς για τέτοιες σκέψεις, και επίτρεψέ μου και κάτι ακόμα: για να ζητάς πληροφορίες εδώ για ένα τέτοιο θέμα, τότε συγγνώμη δεν διαθέτεις ούτε και τα οικονομικά στάνταρντς για κάτι τέτοιο...

Όπως έγραψε ένας φίλος επάνω: ρεαλισμός! Και χαλάρωμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ο μέσος Γερμανός δε νοιάζεται για αυτά.
Μπορω να μιλησω και εκ πειρας τωρα που ειμαι Γερμανια. Με κατι παιδια λοιπον που βρεθηκα για να γνωριστουμε, τα οποια επισης θα σπουδασουν νομικη, εδειξαν να μην ενδιαφερονται για το θεμα "Κριση την Ελλαδα". Οι περισσοτεροι κοιτουν τη δικη τους καμπουρα και οταν ρωτησα πως και δεν ανοιξανε συζητηση για την κριση μου ειπαν οτι απλα δεν εχουν καποιο λογο να το κανουν. Η συμπεριφορα τους απεναντι μου αψογη, η οποια θα μπορουσε ακομα και να θεωρηθει ως γλυψιμο :P , αφου μου τονισαν οτι οι Ελληνες ενσωματωνονται πολυ καλα στη γερμανικη κοινωνια και οτι ειναι πολυ εργατικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top