Harvard

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
:worry::worry::worry: δεν τρολάρεις έτσι;;;; :Ο :Ο :Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Πάρε ενα πτυχίο εδώ ρε συ, και κάνε μεταπτυχιακό εκεί. Ποιος ο λόγος να πας κατευθείαν εκεί; Για να θες να πας Χάρβαρντ, θα πρέπει λογικά να είσαι σε θέση να γράψεις στις πανελλαδικές πάνω απο 19.000 μόρια.
Μπες σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο και μετά πάνε εκεί για 1-2 χρονια μεταπτυχιακό. Θα σου βγουν πολύ λιγότερα τα χρήματα και αξίζει απο το να δώσεις πόσα λεφτά για ενα προπτυχιακό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έχω μάθει πως το writing είναι δύσκολο, μιας και είναι πολύ λίγη ώρα(25min) και πως τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι από την ιστορία και τον πολιτισμό. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Ισχύει λίγο, είναι 30 λεπτά υπό κανονικές συνθήκες, αλλά εγώ άρχισα να γράφω απ όταν είπε ν ανοίξουμε τα τετράδιά μας (είναι αναγκασμένος να διαβάζει οδηγίες και να λύσει απορίες πριν αρχίσει το 30λεπτο, σ αυτό το διάστημα έγραφα και νομίζω παίζει να χα γράψει όλο τον πρόλογο) οπότε βάλε 35 λεπτά. Λόγω περιορισμένου χρόνου, οι βαθμολογητές δεν έχουν απαιτήσεις και πιστεύω είναι εύκολη η έκθεση, μετράει η ταχύτητα κι όχι το περιεχόμενο, που πιστεύω πως είναι εύκολο απλά να γράφεις έκθεση γρήγορα.

Μετράει οποιοδήποτε είδος διαγωνισμού;
Αν έχεις διάκριση. Αν απλά συμμετείχες σκατούλες θα πάρεις!
Υποτροφία μπορούν να δώσουν ακόμα και όταν έχει αρχίσει η φοίτηση στο πανεπιστήμιο; Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
Αλλιώς, δίνουν ανάλογα με την επιτυχία στις εξετάσεις SAT και το βιογραφικό; Ναι

Τι σχολές υπάρχουν στο Ηarvard; (Πέρα απ' τη Νομική και τα Οικονομικά) Οι περισσότερες σχολές υπάρχουν, πχ ιατρική, φυσικής, μαθηματικών κοκκοκοκοκοκοκ

Από ποιον μπορώ να ενημερωθώ πιο εξειδικευμένα για τις σπουδές στο Harvard; Υπάρχει κάποιος εκπρόσωπος εδώ στην Ελλάδα; (π.χ. στο τμήμα ελληνικών σπουδών του Harvard στο Ναύπλιο) Αμερικάνικη πρεσβεία, ψάξε βρες την πιο κοντινή!

Είναι αλήθεια ότι υπάρχει έκθεση αμερικανικών πανεπιστημίων και γίνεται στην Ελλάδα; Κάθε πότε, αν υπάρχει, και πού; Νομίζω στην θεσσαλονίκη κάνουν κάτι στο ΑΝΑΤΟΛΙΑ, παίζει ν αφήνουν κι εμάς τα φτωχαδάκια που δεν πάμε εκεί να μπούμε!

Η φοιτητική ζωή είναι δύσκολη στην Αμερική; Ακριβή(σχετικά με την καθημερινότητα);Μπα, αν πας σε καλό πανεπιστήμιο το μόνο που να σε ανησυχεί να ναι το φαΐ, τα βιβλία και τα δίδακτρα, αφού για να κρατήσεις την υποτροφία θα πρέπει να διαβάζεις. ΠΟΛΥ!(α, ξέχασα το νοίκι

Δες τα κόκκινα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δυσκολάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Επειδη το εψαχνα και εγω δε συμφερει οικονομικα για προπτυχιακα. Τα χρηματα ειναι παρα πολλα, τοσα που η μεση οικογενεια πρεπει να θυσιασει παρα πολλα πραγματα για να τα καλυψει. Οποτε κοιτα το καλυτερα για μεταπτυχιακα, τουλαχιστον εγω αυτο σκεφτομαι.Αν εχεις καποια παγκοσμια διακριση η πανελληνια πρωτια, ειναι καλο αβανταζ.2 ξενες γλωσσες δεν αρκουν, 3 και πανω.Τα αντικειμενα σπουδων εχουν τεραστιο ευρος.Τα ωφελη ειναι προφανη, ολες οι πορτες μετα ειναι ανοιχτες και ειναι στο χερι σου να τις αξιοποιησεις σωστα.
Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πάρε ενα πτυχίο εδώ ρε συ, και κάνε μεταπτυχιακό εκεί. Ποιος ο λόγος να πας κατευθείαν εκεί; Για να θες να πας Χάρβαρντ, θα πρέπει λογικά να είσαι σε θέση να γράψεις στις πανελλαδικές πάνω απο 19.000 μόρια.
Μπες σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο και μετά πάνε εκεί για 1-2 χρονια μεταπτυχιακό. Θα σου βγουν πολύ λιγότερα τα χρήματα και αξίζει απο το να δώσεις πόσα λεφτά για ενα προπτυχιακό :)

το προβλημα ειναι , οτι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην προλαβει να τελειωσει εδω (τους λογους τους ξερουμε ολοι πιστευω) ,αν εχει τα χρηματα καλυτερα να την κανει σιγα σιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω βλεπω οτι γενικα συζητιεται πολυ το Ηarvard (καθως και Cambridge και Oxford) και μου φαινετε καπως περιεργο γιατι ειναι πανακριβο και γενικα παιρνει τους καλυτερους

Υπαρχουν ενα σωρο πανεπιστημια εξω πολυ καλα και σαφως πιο οικονομικα
Περα ομως το οικονομικο ειναι και το αν θα σε παρουνε ειδικα για υποτροφιες λογικα τις δινουν σε ατομα που εχουν διακρηθει σε ολυμπιαδεσ κτλ

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το Harvard αλλα προσωπικα δεν θα πηγαινα (εκτος αν ειχα υποτροφια ή υπερβολικα πολλα λεφτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βάλια, αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για το Harvard (ή για κάποιο άλλο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού) θα σου δώσω μία συμβουλή. Στο λύκειο ξεκίνα πολύ γερό διάβασμα παράλληλα με την προετοιμασία των Πανελληνίων. Καλύτερα ξέχνα την υποτροφία διότι είναι απίστευτα δύσκολο να την πάρεις. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά καλύτερα να γνωρίζεις εκ των προτέρων τι ισχύει.
Θα πρότεινα να έψαχνες για κάποιο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο όπου μπορείς να βρεις καλό επίπεδο σπουδών και ταυτόχρονα λογικά δίδακτρα. Το Harvard, το ΜΙΤ, το Stanford είναι για άλλη γκάμα παιδιών και οικογενειών, αν με λαμβάνεις. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Nikosxdxd,
Εσύ μπορείς να χτυπήσεις πανεπιστήμιο τύπου Χάρβαρντ. ;)

Θάλεια,
Η προετοιμασία για τα κορυφαία πανεπιστήμια ξεκινά από το γυμνάσιο. Στα λοιπά συμφωνούμε απόλυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Λοιπόν, ας ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:
Φυσικά και ξέρω πως το να καταφέρω να μπω στο Harvard και μάλιστα με υποτροφία είναι πολύ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθοτο. Ο λόγος όμως που το ψάχνω είναι γιατί δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα:<<Α, δεν έχω τι να κάνω, ωραίο θα ήταν να σπουδάσω στο Harvard>>.
Από μικρή ήθελα να σπουδάσω σε ένα απ' τα σπουδαία πανεπιστήμια της Αμερικής και μου άρεσε η ιδέα να πάω στο Harvard. Επιπλέον, ποτέ δε με ενθουσίαζε η ιδέα να σπουδάσω στην Ελλάδα, ενώ ήθελα να γνωρίσω και κάτι καινούριο, έναν άλλο τρόπο ζωής.
Ίσως νομίσετε ότι είμαι ονειροπόλα και θέλω πράγματα που δε γίνονται, απλά και μόνο γιατί ζω στο δικό μου κόσμο. Αντιθέτως όμως, παρ' όλο που είμαι 14 ετών, ξέρω πολύ καλά τι θέλω και οι ασχολίες και οι δραστηριότητές μου δεν είναι ίδιες με άλλα παιδιά στην ηλικία μου.
Καταρχήν,
- όλο το δημοτικό έβγαζα άριστα και τις δύο τελευταίες τάξεις με άριστα(10). Στο γυμνάσιο επίσης, την 1η και τη 2α έβγαλα Μ.Ο. απόλυτο 20.
- είμαι πολύ καλή και στις θετικές, αλλά και στις θεωρητικές επιστήμες(δεν υπάρχει κάτι που να υστερώ ή να είμαι καλύτερη, και στα δύο τα πάω εξίσου καλά).
- κάνω πιάνο από 5,5 χρονών, δηλάδη έχω συμπληρώσει 9 χρόνια και δεν πρόκειται να το σταματήσω(μέχρι να πάρω το δίπλωμα!)
- κάνω ζωγραφική 7 χρόνια και ειδικότερα 5 χρόνια καθαρό σχέδιο.
- έχω κάνει λάτιν(όπου είχα πάρει μέρος και σε πανελλήνιο διαγωνισμό στη Θεσσαλονίκη όταν ήμουν 9) και μπαλέτο.
- ξέρω αγγλικά και γαλλικά, ενώ μέσα στον επόμενο χρόνο θα έχω τελειώσει και με τα δύο(Proficiency στα αγγλικά και C2 στα γαλλικά)
- και άλλα ακόμη.

Πιστεύετε πως αυτά δεν μου δίνουν κάποιο λόγο ή κίνητρο ώστε να καταφέρω να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα;
Τέλος, επειδή γνωρίζω πως είναι δύσκολο, γι' αυτό ζητάω από τώρα συμβουλές, που είμαι ακόμα στο γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Ψωνισμενα γυμνασιακια επειδη σας βαζουν 20 στο γυμνασιο την ψωνιζεται απο τα 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ψωνισμενα γυμνασιακια επειδη σας βαζουν 20 στο γυμνασιο την ψωνιζεται απο τα 10
Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως επειδή πήρα 20 στο γυμνάσιο, όλα είναι πανεύκολα και εγώ είμαι τέλεια.
Δε νομίζω όμως πως το 20 το πήρα τυχαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θα χρειαστείς δραστηριότητες όπως εθελοντισμό. Επίσης διακρίσεις και βραβεία είναι συν. Ακόμη καλοκαιρινή δουλειά.
Εννοείται άπταιστα την Αγγλική και να δώσεις έμφαση στις εισαγωγικές εξετάσεις των Αμερικανών.
Σιγά- σιγά θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι τι θες να σπουδάσεις. Υπάρχουν αποκλίσεις ανά πεδίο.
Κλείνοντας, θα πρέπει να κάνεις από τώρα αποταμίευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως επειδή πήρα 20 στο γυμνάσιο, όλα είναι πανεύκολα και εγώ είμαι τέλεια.
Δε νομίζω όμως πως το 20 το πήρα τυχαία...

Πλεον το να παρεις 20 στο γυμνασιο ειναι πιο συνηθισμενο απο τα να κοπεις ,οποτε ναι ειναι τυχαιο και δεν σημαινει κατι περα το οτι παρακολουθουσες το μαθημα και τα ειχες καλα με τους καθηγητες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως επειδή πήρα 20 στο γυμνάσιο, όλα είναι πανεύκολα και εγώ είμαι τέλεια.
Δε νομίζω όμως πως το 20 το πήρα τυχαία...
Μπραβο σου που εισαι καλη σε τοσο πολλα πραγματα.Εισαι αξιεπαινη.Ομως,ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα το 20 του Γυμνασιου απο τη φοιτηση σ´ένα Πανεπιστημιο τετοιου βεληνεκους.Εν παση περιπτωσει,σου ευχομαι να πραγματοποιησεις το στοχο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Παιδιά είχε 10 στο δημοτικό και 20 στο γυμνάσιο σε όλες τις τάξεις, άρα είναι ιδιοφυΐα.

Υ.Γ. Τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα απ'ότι νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Πλεον το να παρεις 20 στο γυμνασιο ειναι πιο συνηθισμενο απο τα να κοπεις ,οποτε ναι ειναι τυχαιο και δεν σημαινει κατι περα το οτι παρακολουθουσες το μαθημα και τα ειχες καλα με τους καθηγητες σου

Μη γινεσαι αδικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πλεον το να παρεις 20 στο γυμνασιο ειναι πιο συνηθισμενο απο τα να κοπεις ,οποτε ναι ειναι τυχαιο και δεν σημαινει κατι περα το οτι παρακολουθουσες το μαθημα και τα ειχες καλα με τους καθηγητες σου

Σε όλους τους κανόνες υπάρχουν εξαιρέσεις. Ναι μεν, υπάρχουν πολλοί που παίρνουν 20 ''τυχαία''(επειδή οι γονείς τους είναι καθηγητές ή επειδή κάνουν ιδιαίτερα με τους καθηγητές του σχολείου) και πίστεψέ με πως ξέρω πολλά τέτοια παιδιά.
Δυστυχώς ή ευτυχώς εγώ πάντα ήμουν από εκείνα που έπρεπε να παλέψω για να βγάλω καλό βαθμό μιας είχα(και ακόμα έχω) εχθρούς τέτοια άτομα.
Οπότε θα σε παρακαλούσα πριν κρίνεις κάποιον, να έχεις μια άποψη γι' αυτόν και να μη μιλάς στην τύχη.

Θα χρειαστείς δραστηριότητες όπως εθελοντισμό. Επίσης διακρίσεις και βραβεία είναι συν. Ακόμη καλοκαιρινή δουλειά.
Εννοείται άπταιστα την Αγγλική και να δώσεις έμφαση στις εισαγωγικές εξετάσεις των Αμερικανών.
Σιγά- σιγά θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι τι θες να σπουδάσεις. Υπάρχουν αποκλίσεις ανά πεδίο.
Κλείνοντας, θα πρέπει να κάνεις από τώρα αποταμίευση.
Ευχαριστώ πολύ, το έχω στο νου μου, γι' αυτό και άλλωστε θέλω να ενημερωθώ νωρίς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top