Harvard

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αυτό ρωτάω. Γιατί θα πρεπε να το έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γιατί δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα κατώτερο του ΕΚΠΑ, και επιπροσθέτως έχω την αίσθηση ότι ανταγωνίζεται χωρίς πρόβλημα ακόμα και πρωτοκλασάτα τεχνολογικά ιδρύματα (εκτός ΜΙΤ και λοιπών πανεπιστημίων με ασυναγώνιστη υποδομή). Η λίστα δε μου φορτώνει αυτή τη στιγμή για να δω τη σύστασή της, αλλά συνήθως τα κριτήρια τέτοιων κατηγοριοποιήσεων είναι πλήρως αυθαίρετα και αμιγώς επιχειρηματικά (πόσοι απόφοιτοι βρήκαν δουλεία μετά την αποφοίτηση, πού, με τι μισθό κλπ.) και όχι ακαδημαϊκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομίζω οτι στον καπιταλισμό αυτό μας ενδιαφέρει φίλε...Τα ακαδημαικά ας απασχολήσουν το Μπαμπινιώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τον καπιταλισμό ας τον ενδιαφέρει ό,τι θέλει, εμένα με αφορά να έχω σωστή μόρφωση και να βγω με γνώσεις που αξιολογώ επαρκείς για το αντικείμενο που θέλω να εξασκήσω, όχι με τέτοιες που βολεύουν τις επιχειρήσεις. Αλλιώς πήγαινα και δίπλα στον Κόκκαλη να μάθω τη δουλειά να με πάρει πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε καπιταλιστικό περιβάλλον ζεις. Αν δεν αδράξεις τις ευκαιρίες του, τότε είσαι χαμένος από χέρι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Επιλέγω να αντιδράσω τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σκέψου πρώτα τις συνέπειες και μετά κάνε ό,τι θες. Το σύστημα δεν αλλάζει πάντως...Υπάρχουν ευκαιρίες και συμβιβαζόμαστε αξιοποιώντας τις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Συμβιβαζόματσε ;
Δηλαδή η γενιά μας δεν θα παλέψει για μια καλύτερη Ελλάδα έστω και μ΄ αυτά τα μηδαμινά εφόδια που διαθέτουμε.
You really disappoint me :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμβιβάζεσαι με αυτό που έχεις και προχωράς για να το κάνεις καλύτερο. Έτσι κι αλλιώς από τη φύση του τίποτα δεν είναι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
.........
Είναι!
Οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό σου λέω. Αν κοιτάξουμε να γίνουμε εμείς καλύτεροι και να διαχειριζομαστε σωστά τον κόσμο, ο καπιταλισμός θα είναι μια χαρά, όπως και κάθε άλλο σύστημα. Δεν κανει το συστημα τον άνθρωπο, αλλά ο άνθρωπος το σύστημα. Είδαμε και τον "υπαρκτό σοσιαλισμό" πως άρχισε και σε τι φασισμό και μιζέρια κατάντησε, μέχρι που κατέρρευσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κοίτα να δεις , δεν ξέρω ακόμα απο καταπιταλισμό και σοσιαλισμό αλλά εγώ θέλω μια καλύτερη Ελλάδα και γενικότερα ένα καλύτερο κόσμο.
Άντε BB πάω να διαβάσω τίποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Xμ..Δε ξερω πολλα για το θεμα, αν και το ειχα ψαξει και γω παλια επειδη θελω να σπουδασω και γω εξωτερικο..τελος παντων

Σιγουρα για να περασεις σε πανεπιστημιο Αμερικης πρεπει να εχεις παρει το Proficiency ή το Toefl (με βαθμο μεγαλυτερο του 100).

Πιο ευκολη την εισαγωγη σου σε ενα Αμερικανικο πανεπιστημιο θα εκανε ενα [FONT=arial,helvetica,sans-serif]International Baccalaureate.

(Πληροφοριες: https://www.moraitis-school.com/school/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=91)

Αλλιως νομιζω οτι δινεις εξετασεις στο πανεπιστημιο που θελεις να περασεις...

Τα διδακτρα παντως αποτι ξερω στα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι παρα πολλα..υπαρχουν κ δημοσια βεβαια, οπως και υποτροφιες, οι οποιες ομως δυσκολα δινονται απο το πρωτο εξαμηνο =/

Ελπιζω να βοηθησα =/


[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
=/
Βοήθησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Κοίτα να δεις , δεν ξέρω ακόμα απο καταπιταλισμό και σοσιαλισμό αλλά εγώ θέλω μια καλύτερη Ελλάδα και γενικότερα ένα καλύτερο κόσμο.
Άντε BB πάω να διαβάσω τίποτα :)
Κοίτα να δεις νομίζω ότι έχεις κάποιες σωστές απόψεις αλλά δεν έχεις ην ικανότητα να τις εκφράσεις σωστά. Και για να σε φωτίσω με αυτά που ξέρω καπιταλισμός είναι αυτό που έχουμε τώρα και σοσιαλισμός είναι όταν η εξουσία ανήκει κυριολεκτικά στον λαό και δεν υπάρχουν φτωχοί και πλούσιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καμία σχέση δεν έχουν τα κοινωνικοοικονομικά συστήματα με τον τρόπο διακυβέρνησης και τις κοινωνικές ανισότητες.
Καπιταλισμός σημαίνει να αμοίβεσαι αναλογικά με το έργο που προσφέρεις.
Σοσιαλισμός, με τη σοβιετική του μορφή, σημαίνει να αμοίβεσαι ανάλογα με τις ανάγκες που έχεις.
Πάντως στο συγκεκριμένο πράγμα δε μπορώ να θεωρήσω το Σοσιαλισμό, στη μορφή που αυτός υλοποιήθηκε και απέτυχε παταγωδώς, σαν σύστημα πιο εξελιγμένο από τον καπιταλισμό. Δεν θα βάλω δερβέναγα το κάθε κράτος για να κρίνει τι ανάγκες έχω εγώ και θεωρώ πολύ δικαιότερο να αμοίβεσαι αναλογικά με την προσφορά σου. Ο καπιταλισμός με υγιή οικονομία, ανοιχτές ευκαιρίες και εκμηδενισμένα ποσοστά ανεργίας και εκμεταλλευσης ειναι πολύ πιο δίκαιο σύστημα από το Σοσιαλισμό, τουλάχιστον όπως καποιοι προσπάθησαν να τον υλοποιήσουν. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, όταν αναφέρομαι στο Σοσιαλισμό εννοώ το σοβιετοκομμουνιστικό μοντέλο. Ο δημοκρατικός ευρωσοσιαλισμός που πρεσβεύει το ΠΑΣΟΚ δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα που εφαρμόστηκε απο τα διάφορα κομμουνιστικά καθεστώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εγώ απο πολύ μικρή ήθελα να πάω εκεί..σου ζητάνε κάποιες εξετάσεις σε συγκεκριμένα μαθήματα ανάλογα με τη σχολή που θες,φυσικά τεστ γλώσσας,και βαθμούς απο τα αντίστοιχα μαθήματα που δίνεις εξετάσεις στο ΙΒ,εάν τα διδασκόσουν..α και προσωπική συνέντευξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
αυτό που πρέπει όλοι να παραδεχθούμε είναι ότι με πτυχία πανεπιστημίων όπως το Harvard έχεις εξασφαλίσει την καριέρα από την μέρα που μπαίνεις

η άποψη μου όμως είναι όποιος ενδιαφέρεται να το δει καλύτερα για μεταπτυχιακές σπουδές και όχι προπτυχιακές
συνήθως τότε είσαι σίγουρος για το τι ακριβως θέλεις να κάνεις και είσαι πιο ώριμος και έτοιμος για μια τέτοια απόφαση

όσο για το οικονομικό αν είσαι πραγματικά πολύ καλός μπορείς να εξασφαλίσεις υποτροφίες είτε από ελληνικά ιδρύματα είτε από το εκάστοτε πανεπιστημίο
θέλει όμως πολύ ψάξιμο και διάφορες εξετάσεις...
όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες εδω είμαστε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εξασφαλίζεσαι έξω..ξέρω παράδειγμα παιδιού,που τελείωσε ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ του,εκεί,φυσικός,και τώρα γυρίζοντας στη δουλειά του,βρήκε μια θέση στο Δημόκριτο και τον απολύουν κάθε καλοκαίρι για να μην δικαιούται και άδεια..Μισθός; Ο βασικός ΤΟΟΟΟΟΟΣΑ χρόνια,μιας και με την απόλυση το καλοκαίρι,δε δικαιούται αυξήσεις..

επίσης γνωρίζω άλλο ένα παιδί,απο Στανφορντ όχι απο χάρβαρντ,στη δουλειά του μπαμπά μου,που με τέτοια πτυχία,και τον έχουν για να σηκώνει τηλέφωνα και να προσπαθεί να πουλήσει e-pass..

έξω,έχεις στάνταρ δουλειά,εδώ όχι και τόσο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Καλά , το να τελειώσεις ένα πανεπιστήμιο τύπου Harvard μπορεί να σημαίνει πολλά αλλά και ταυτόχρονα τίποτα . Ούτως ή αλλως , αν τα σκάσεις , πας στο Harvard και ας είσαι ο μεγαλύτερος τεμπέλης και ο πιο καθυστερημένος που υπάρχει στην υφήλιο .


Τώρα , αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς , θα πας μπροστά , είτε τελειώσεις το πανεπιστήμιο "Κουτσή Μαρία Πενταγιώτισσα" είτε το Stanford . Οι έξυπνοι και εργατικοί άνθρωποι δεν πάνε χαμένοι - ιδιαίτερα στο εξωτερικό -



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top