Großes Deutsches Sprachdiplom (C2)

sokratis123

Νεοφερμένος

Ο sokratis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
έδωσα τον ιούνιο το γ2 του goethe και περασα τις 3 ενοτητες (κοπηκα στα κειμενα). διαβαζα μονος μου, χωρις φροντιστηρια (για οποιον ενδιαφερεται, ειναι κι αυτό εφικτό :P) το βιβλιο "schreiben, sprechen, mitreden" είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για προφορικά και έκθεση. όποιος θα δώσει το πτυχίο, γνώμη μου ειναι να αφιερώσει αρκετό χρόνο στην έκθεση που κατ' εμέ είναι η πιο απαιτητική ενότητα.

πάντως για σπουδές στη γερμανία, αρκεί και το β2. από όσο έχω ψάξει, έχοντας το β2 σου δίνεται το δικαίωμα να συμμετάσχεις σε εξετάσεις για τη γλώσσα. αν τις περάσεις, μπαίνεις και στη σχολή. σε ορισμένα πανεπιστήμια απαλλάσσεσαι ακόμη και με το γ1 απο τις γλωσσικές εξετάσεις (μιλάω πάντα για πτυχία του goethe, γιατί με αυτά έχω ασχοληθεί. για τα άλλα δεν γνωρίζω). αυτό βέβαια εξαρτάται και με τη σχολή που θέλεις να μπεις. σχολές που δεν απαιτούν πάρα πολύ χρήση της γλώσσας όπως πολυτεχνία, ιατρικές κλπ... έχουν και χαμηλότερες γλωσσικές απαιτήσεις (το γ1 αρκει δηλαδη.... συνηθως για να μην δώσεις γλωσσικές εξετάσεις) από ότι άλλες οπως νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ!Για το ÖSD c2 ξέρεις τίποτα;Έχω ακούσει ότι είναι λίγο πιο εύκολο.Εσύ το goethe θα δώσεις;
To ÖSD είναι ισάξιο του Goethe. Κατ εμέ το καλό του ÖSD είναι ότι μέχρι και στο Γ2 έχεις το δικαίωμα αν κοπείς σε κάποια ενότητα να κρατήσεις τον βαθμό σου στις άλλες και να επαναλάβεις μόνο αυτή που κόπηκες στην επόμενη εξεταστική ( Αυτό στο Goethe ισχύει πλέον [ λέω πλέον γιατί η αλλαγή έγινε πρόσφατα πριν κανα μισό- 1 μήνα] μόνο για τα επίπεδα Β2 και Γ1). Εγώ θα δώσω Goethe γιατί ξεκίνησα την προετοιμασία του... Με τρομάζει η λογοτεχνία καθώς θα δώσω ΚΑΙ αυτή την ενότητα:P αντιθέτως αγαπώ το ακουστικό και τα κείμενα. Η έκθεση αν και είναι το δυνατό μου σημείο δεν με τρελαίνει:P και το προφορικό είναι αναλόγως τον εξεταστή και τα θέματα πιστεύω:P. Επίσης το ÖSD αναφέρεται και στα γερμανικά της Αυστρίας και της Ελβετίας.
Αν πας και τους πεις servus, grias di κλπ δεν θα σε βρίσουν τουλάχιστον ( αν έχεις προφορά Αυστρίας/Ελβετίας ή νότιας Γερμανίας στα προφορικά θα είσαι αστέρι)

έδωσα τον ιούνιο το γ2 του goethe και περασα τις 3 ενοτητες (κοπηκα στα κειμενα). διαβαζα μονος μου, χωρις φροντιστηρια (για οποιον ενδιαφερεται, ειναι κι αυτό εφικτό :P) το βιβλιο "schreiben, sprechen, mitreden" είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για προφορικά και έκθεση. όποιος θα δώσει το πτυχίο, γνώμη μου ειναι να αφιερώσει αρκετό χρόνο στην έκθεση που κατ' εμέ είναι η πιο απαιτητική ενότητα.

πάντως για σπουδές στη γερμανία, αρκεί και το β2. από όσο έχω ψάξει, έχοντας το β2 σου δίνεται το δικαίωμα να συμμετάσχεις σε εξετάσεις για τη γλώσσα. αν τις περάσεις, μπαίνεις και στη σχολή. σε ορισμένα πανεπιστήμια απαλλάσσεσαι ακόμη και με το γ1 απο τις γλωσσικές εξετάσεις (μιλάω πάντα για πτυχία του goethe, γιατί με αυτά έχω ασχοληθεί. για τα άλλα δεν γνωρίζω). αυτό βέβαια εξαρτάται και με τη σχολή που θέλεις να μπεις. σχολές που δεν απαιτούν πάρα πολύ χρήση της γλώσσας όπως πολυτεχνία, ιατρικές κλπ... έχουν και χαμηλότερες γλωσσικές απαιτήσεις (το γ1 αρκει δηλαδη.... συνηθως για να μην δώσεις γλωσσικές εξετάσεις) από ότι άλλες οπως νομική.
Από ότι ξέρω τα πανεπιστήμια ζητούν το Test DaF στο επίπεδο ή Β2 ή Γ1 αναλόγως ή το Test DSH πάλι στα αντίστοιχα επίπεδα. Σε μερικά πανεπιστήμια αναγνωρίζεται και το Γ1 του Goethe. Στο LMU του Μονάχου, στο πανεπιστήμιο του Regensburg, σε εκείνο της Φρανκφούρτης και στο Freie Uni του Βερολίνου που έχω στείλει e mail δέχονται μόνο το Test DaF και το Test DSH

Για τις διαφορές μπορείτε να δείτε εδώ ή και εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokratis123

Νεοφερμένος

Ο sokratis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σχετικα με το goethe-zertifikat c2 ισχύει αυτό:

Η εξέταση Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom αποτελείται από τέσσερις ενότητες, τις οποίες ο υποψήφιος /η υποψήφια μπορεί να δίνει ακόμα και μεμονωμένες στις καθορισμένες ημερομηνίες εξέτασης. Στην περίπτωση αυτή ο υποψήφιος/η υποψήφια λαμβάνει ένα ξεχωριστό Πιστοποιητικό για κάθε ενότητα που έχει δοκιμαστεί επιτυχώς. Ακόμη και στην περίπτωση που έχει περάσει όλες τις ενότητες αλλά σε διαφορετικές ημερομηνίες διεξαγωγής των εξετάσεων, ο υποψήφιος/η υποψήφια δεν θα λάβει ένα Γενικό Πιστοποιητικό όλων των ενοτήτων.
Ενώ, σε περίπτωση που ο υποψήφιος/η υποψήφια συμμετάσχει στις εξετάσεις των τεσσάρων ενοτήτων σε μία εξεταστική περίοδο και τις περάσει όλες, θα λάβει ένα Γενικό Πιστοποιητικό, το οποίο θα περιλαμβάνει και τις τέσσερις ενότητες.


Deutsch... Lover, στο γ2 η λογοτεχνια εξεταζεται στην εκθεση και ειναι μαλιστα επιλεγομενη. από τα 4 θέματα που σου δινουν να επιλεξεις, τα 2 ειναι σχετικά με λογοτεχνία. οπότε αν σε δυσκολευει, γράψε ένα από τα άλλα δυο θέματα :P

για τα πανεπιστημια ναι, Test DaF ή Test DSH πρέπει να ζητάνε. αν έχεις γ2 όμως, δεν τα χρειάζεσαι αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπέρα!Τον Ιούνιο που μας έρχεται θα δώσω το c2 του goethe.Έχει δώσει κανείς άλλος το πτυχίο αυτό για να μου πει πως του φάνηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα!Τον Ιούνιο που μας έρχεται θα δώσω το c2 του goethe.Έχει δώσει κανείς άλλος το πτυχίο αυτό για να μου πει πως του φάνηκε;

Έδωσα τον Ιανουάριο. Και το πήρα με 78:D:clapup:
Το ακουστικό δεν ακουγόταν καθόλου:mad:
Τα κείμενα ήταν αρκετά βατά εκτός από ένα που δεν είχα καταλάβει ούτε το das:P
Η λογοτεχνία που έδωσα ήταν μέτρια και αυτή αλλά αν είχες διαβάσει τα βιβλία καλά έγραφες.
Το προφορικό ήταν ανέλπιστα εύκολο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Έδωσα τον Ιανουάριο. Και το πήρα με 78:D:clapup:
Το ακουστικό δεν ακουγόταν καθόλου:mad:
Τα κείμενα ήταν αρκετά βατά εκτός από ένα που δεν είχα καταλάβει ούτε το das:P
Η λογοτεχνία που έδωσα ήταν μέτρια και αυτή αλλά αν είχες διαβάσει τα βιβλία καλά έγραφες.
Το προφορικό ήταν ανέλπιστα εύκολο:hmm:

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!Γενικά σε κάθε ενότητα σου έφτανε ο χρόνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!Γενικά σε κάθε ενότητα σου έφτανε ο χρόνος;

Σε ευχαριστώ :)

Σε όλα μου έφτασε ναι. Βέβαια στο Lesen οριακά αλλά μου έφτασε, δεν μπορώ να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δίνω και εγώ το Goethe C2 τον Ιούνιο και θα ήθελα να ευχαριστήσω τα μέλη του φόρουμ που μοιράστηκαν ή θα μοιραστούν τις εμπειρίες τους από αυτήν την εξέταση.

Παρόλαυτα θα ήθελα να πω ότι πιστεύω ότι ο κάθε υποψήφιος πρέπει να εστιάζει στην προσπάθειά του, και να έχει υπόψιν ότι οι εμπειρίες των άλλων υποψηφίων είναι εντελώς προσωπικές και υποκειμενικές, ότι ίσχυσε για τον έναν δεν σημαίνει ότι θα ισχύσει για τον άλλον. Θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να βασιζόμαστε στον καθηγητή μας που μπορεί να μας δώσει εξατομικευμένες συμβουλές αναλόγως με το επίπεδό μας και επομένως είναι πιο αξιόπιστη η κρίση του.

Γιατί αν δεν απατώμαι η εξέταση C2 επιτρέπεται σε άτομα άνω των 18 ετών επομένως οι περισσότεροι υποψήφιοι έχουν παράλληλα με την προετοιμασία για την εξέταση τις σπουδές τους, την εργασία τους ή ίσως και οικογένεια. Επομένως ο χρόνος προετοιμασίας δεν είναι απεριόριστος και δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα να κάνουμε όσο εξάσκηση θα θέλαμε. Άρα ο κάθε εξεταζόμενος βιώνει την εξέταση τελείως διαφορετικά.

Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι μας λέει κάποιος που έδωσε ότι στο Leseverstehen έφτασε ο χρόνος. Αυτό όμως δεν αλλάζει κάτι απτο γεγονός ότι είναι λίγος ο χρόνος της εξέτασης, και επομένως χρειάζεται πολύ καλή εξάσκηση. Γιαυτό θα μπορούσε ο κάθε υποψήφιος να συζητήσει με την καθηγήτριά του/τον καθηγητή του με ποια σειρά θα ήταν καλύτερο να ασχοληθεί με τα κείμενα.

Ή όσον αφορά το Hören, υπάρχει ο αρνητικός παράγοντας του άγχους το οποίο πρέπει να ελέγξουμε. Μου έχει τύχει σε εξετάσεις ξένων γλωσσών (γιατί έχω δώσει πολλές σε αγγλικά γαλλικά και γερμανικά) να νιώθω βγαίνοντας από το ακουστικό απογοητευμένος και όμως στα αποτελέσματα είδα ότι τα είχα πάει περίφημα. Φυσικά πέρα από την ψυχραιμία που πρέπει να έχουμε χρειάζεται πολύ καλή εξάσκηση με ακουστικά τεστ, ραδιόφωνο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου λερνερ :happy: ! Εύχομαι σύντομα να κάνεις ποστ με το θετικό αποτέλεσμα:D
Συμφωνώ ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός με άλλες δυνατότητες και γνώσεις. Όπως και κάθε εξεταστική είναι διαφορετική! Άλλωτε τα θέματα είναι πιο βατά άλλωτε λίγο δυσκολότερα.
Επιμονή και υπομονή χρειάζεται. Και πολλή αγάπη!
Απλά μερικές φορές είναι πολύ καλό αν μιλήσεις με κάποιον που πέρασε τα ίδια. Ο καθηγητής είναι καθηγητής. Βλέπει τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία.

Καλή επιτυχία nochmal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Deutsch..Lover, θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω, συγχαρητήρια και σε σένα για την επιτυχία σου στην ομολογουμένως δύσκολη αυτή εξέταση!

Ναι συμφωνώ ότι ο καθηγητής τα βλέπει από μια άλλη οπτική και ότι με τους άλλους υποψηφίους έχουμε αρκετά κοινά, απλά ήθελα να πω οτι όπως έχω δει υπάρχουν και αρκετές διαφορές μεταξύ των υποψηφίων , πχ πριν λιγους μηνες που έδωσα C1 βγαίνωντας από το Lesen και το Hören κάθε υποψήφιος είχε τη δική του εκδοχή όσον αφορά ποιο θέμα ήταν εύκολο και πιο δύσκολο, όπως και για το ποια ήταν η σωστή απάντηση. Αφού να φανταστείτε είχα ακούσει τόσες διαφορετικές απόψεις για τις απαντήσεις που δεν μπορούσα να υπολογίσω πώς τα είχα πάει, τελικά τα είχα πάει καλύτερα απόσο περίμενα!

Και ναι εννοείται ότι από εξεταστική σε εξεταστική υπάρχουν διαφορές στη δυσκολία κάθε θέματος. Επίσης επειδή για την προετοιμασία μας εκτός από τις μεθόδους C2 διαβάζουμε όσο επιτρέπει ο χρόνος μας και άρθρα από περιοδικά και εφημερίδες, όπως και ακούμε/βλέπουμε εκπομπές σε ράδιο/tv, υπάρχει και η πιθανότητα να είμαστε τυχεροί με την έννοια ότι μπορεί και να πέσουν λέξεις που συναντήσαμε σε άρθρα ή εκπομπές.

Θα ήθελα να ευχηθώ κι εγώ καλή επιτυχία σε όλους όσους δίνουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ :D
Συμφωνώ. Εγώ βγαίνοντας πήγα κατευθείαν στην καθηγήτριά μου γιατί δεν ήθελα να ακούσω εκείνη τη στιγμή τι έλεγαν οι άλλοι ακριβώς για να μην μπερδευτώ και αγχωθώ παραπάνω όπως έπαθες εσύ.
Τα αρθρα, τα περιοδικά, οι εκπομπές και το ραδιόφωνο πιστεύω είναι το πιο ''μαγικό'' κομμάτι της προετοιμασίας :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι μετά από κάθε μέρος της εξέτασης είναι αγχωτικό να ανταλλάσουμε απόψεις οι υποψήφιοι, γιατί συχνά οι απαντήσεις μας δεν συμπίπτουν οπότε και μας αγχώνουν οι άλλοι αλλά και τους αγχώνουμε εμείς :confused:

Ναι πράγματι και εγώ έτσι θα χαρακτήριζα τα άρθρα και τις εκπομπές, είναι μαγευτικό γιατί βλέπεις ότι άξιζε η όλη προσπάθεια, και επίσης ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις κάποιες λέξεις, έχεις την άνεση να πιάσεις τα νοήματα.

Η αλήθεια είναι ότι ενώ Αγγλικά πολλοί δίνουν για C2 , είτε Cambridge είτε Michigan, στα Γερμανικά πολλοί έλληνες υποψήφιοι σταματούν στο C1.

Ντάξει η αλήθεια είναι ότι αν με το C1 μπορούν να προσληφθούν ή να σπουδάσουν στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα , και παράλληλα δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για μαθήματα/εξέταστρα για C2 , είναι κατανοητό. Εγώ προσωπικά βρίσκω ότι ήταν υπέροχη αυτή η προετοιμασία για το C2 κυρίως γιατί απέκτησα άνεση, είναι μεγάλη υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι μετά από κάθε μέρος της εξέτασης είναι αγχωτικό να ανταλλάσουμε απόψεις οι υποψήφιοι, γιατί συχνά οι απαντήσεις μας δεν συμπίπτουν οπότε και μας αγχώνουν οι άλλοι αλλά και τους αγχώνουμε εμείς :confused:

Ναι πράγματι και εγώ έτσι θα χαρακτήριζα τα άρθρα και τις εκπομπές, είναι μαγευτικό γιατί βλέπεις ότι άξιζε η όλη προσπάθεια, και επίσης ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις κάποιες λέξεις, έχεις την άνεση να πιάσεις τα νοήματα.

Η αλήθεια είναι ότι ενώ Αγγλικά πολλοί δίνουν για C2 , είτε Cambridge είτε Michigan, στα Γερμανικά πολλοί έλληνες υποψήφιοι σταματούν στο C1.

Ντάξει η αλήθεια είναι ότι αν με το C1 μπορούν να προσληφθούν ή να σπουδάσουν στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα , και παράλληλα δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για μαθήματα/εξέταστρα για C2 , είναι κατανοητό. Εγώ προσωπικά βρίσκω ότι ήταν υπέροχη αυτή η προετοιμασία για το C2 κυρίως γιατί απέκτησα άνεση, είναι μεγάλη υπόθεση.

Κοίτα. Αν σου αρέσει το διάβασμα, οι γλώσσες και κυρίως τα γερμανικά παλεύεται η προετοιμασία για το C2:P αν όχι... Είναι αδύνατον! Χαχα!
Σοβαρά. Μέχρι και εγώ που γνωρίζω τα γερμανικά και από την καλή και από την ανάποδη ( :redface: ) με ζόρισε η προετοιμασία. Είχα και άλλες υποχρεώσεις και θυσιασα πολλά πράγματα για το διάβασμα. :/: πολλές φορές πίστεψα πως δεν θα τα καταφέρω. Μέχρι την τελευταία στιγμή μην σου πω το πίστευα.
Τα δυνατά μου σημεία ήταν από πάντα το Hören και το Lesen. Με το Schreiben είχα θέμα καθώς είμαι πολυλογού ( :whistle: ) και πολλές φορές ( αν όχι όλες :worry: ) περνούσα κατά πολύ το όριο των λέξεων και γινόμουν κουραστική :P
Το Sprechen είναι πως θα μου κάτσει ο εξεταστής:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι πράγματι η λέξη θυσία που είπες Deutsch Lover είναι λέξη κλειδί, χρειάζεται να αφιερώσει κανείς εκτός από χρήμα και πολύ χρόνο οπότε ουσιαστικά πρόκειται για θυσία. Οπωσδήποτε πρέπει να το λάβει αυτό κάποιος υπόψη προτού μπει στη διαδικασία.

Από την άλλη εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να σταματήσω στο C1, νταξει μπορεί το C1 να αρκεί για έναν διορισμό σε γερμανόφωνη χώρα στο εξωτερικό που είναι ο στόχος μου αλλά είμαι της άποψης ότι ό,τι πιστοποίηση μπορεί κανείς να πάρει, δεν πάει χαμένη. Είναι επίσης σημαντικό ότι η συστηματική προετοιμασία που θα κάνεις για να πάρεις το ανώτερο πτυχίο ανεβάζει το επίπεδό σου και τις ικανότητές σου πολύ περισσότερο και πολύ πιο γρήγορα από το να πεις γενικά και αόριστα ότι θα κάτσω μόνος μου να αυτο-βελτιωθώ.

Γενικά είμαι της άποψης ότι αν θέλει να πει κάποιος ότι ξέρει μια γλώσσα, τότε μόνο με C2. Επίσης θεωρώ ότι με το C2 εκτός του ότι φτάνεις ένα πολύ καλό επίπεδο, έχεις πιο πολλές πιθανότητες να το διατηρήσεις με την έννοια ότι έχεις αποκτήσει μια άνεση, μπορείς να καταλαβαίνεις από τα συμφραζόμενα τα περισσότερα νοήματα χωρίς λεξικό, οπότε μπορείς με περιοδικά και εκπομπές είτε να το διατηρήσεις ή και να το βελτιώσεις.

Αντίθετα, με το C1 δεν έχει αποκτηθεί ακόμα πλήρης άνεση, δηλαδή το να διαβάσεις ένα περιοδικό, μια εφημερίδα, το να ακούσεις μια εκπομπή είναι ακόμα αρκετά κοπιαστική διαδικασία, χρειάζεται συχνά λεξικό και για κάποιον που θέλει να πάει εξωτερικό για σπουδές ή δουλειά αυτό συνεπάγεται και πιο πολύ χρόνο προσαρμογής.

Επομένως πρέπει κάποιος να ζυγίσει τα υπερ με τις δυσκολίες που υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
δεν ξέρω άμα είμαι και στο κατάλληλο θρεντ , αλλά θέλω να πω ότι μου κάνει φοβερή εντύπωση το ότι άμα θες να κάνεις μάθημα γερμανικών στη γερμανία σε (πανεπιστήμιο τουλάχιστον) είναι πολύ πιο εύκολο. Στο πανεπιστήμιο για παράδειγμα που κάνω μάθημα β2 είναι πραγματικά πανεύκολο να το περάσεις και να πάρεις τη πιστοποίηση που προφανώς είναι αναγνωρίσιμη σε όλη τη γερμανία (για αλλού δεν ξέρω), καμιά σχέση με το goethe β1 που είχα δώσει απο ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Trolletarian κατ'αρχάς έχει μεγάλη σημασία αν η πιστοποίηση που αναφέρεσαι ισχύει και εκτός Γερμανίας. Είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις ένα χαρτί που αναγνωρίζεται σε κάθε γερμανόφωνη χώρα.

Δεύτερον αν η εξέταση αυτή ειναι στα πλαίσια πανεπιστημίου, ίσως οι διοργανωτές δεν έχουν τόσο ανάγκη να σε εξετάσουν εξονυχιστικά γιατί και μόνο που είσαι σε θέση και παρακολουθείς γερμανικό πανεπιστήμιο τους δείχνει ότι έχεις τις minimum γλωσσικές ικανότητες. Αντίθετα για κάποιον που μένει σε άλλη χώρα, το να προσδιορίσεις το επίπεδό του απαιτεί πολύ ειδικά σχεδιασμένα test.

Τρίτον το ότι σου φάνηκε εύκολο μάλλον θα έχει να κάνει και με το γεγονός ότι εφόσον σπουδάζεις σε Γερμανικό πανεπιστήμιο, έχεις μια καθημερινή εξάσκηση. Η μόνιμη επαφή που έχεις με τη γλώσσα σου δίνει άλλο αέρα.

Πχ στην Ελλάδα ακούμε αγγλικά σε ταινίες, σειρές, ερχόμαστε συνέχεια σε επαφή με την αγγλική γλώσσα και αυτό μας δίνει εξοικοίωση και πολλές ευκαιρίες για εξάσκηση: αν πεις ότι θα βλέπω τις ταινίες χωρίς τους υπότιτλους ή αν προσέχεις τι λένε παράλληλα με τους υπότιτλους, έχεις αμέσως μια πολύ καλή εξάσκηση, έρχεσαι σε επαφή με λεξιλόγιο πολύ μεγάλης γκάμας, και με formal και με τα καθομιλούμενα Αγγλικά (βέβαια χρειάζεται προσοχή γιατι κάποιες λέξεις/εκφράσεις είναι slang και προφανώς απαγορεύεται η χρήση τους στις εξετάσεις!).

Με τα Γερμανικά δεν ισχύει το ίδιο, πρέπει να ψάξει κανείς online, αλλά και πάλι δύσκολο να βρεις ταινίες/σειρές με ελληνικούς υπότιτλους οπότε ειδικά σε επίπεδο Β1 υπάρχει ένας περιορισμός στην εξάσκηση που μπορείς να κάνεις, (αν και μπορείς να βρεις κείμενα/βιβλία/ Hörbücher που είναι γραμμένα για σπουδαστές επιπέδου Β1).

Τέλος απότι έχω ακούσει, αν θες να κάνεις στις γερμανόφωνες χώρες μαθήματα γερμανικών σε φροντιστήριο, είναι συνήθως πολύ ακριβά όπως και τα εξέταστρα για τις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ναι πράγματι η λέξη θυσία που είπες Deutsch Lover είναι λέξη κλειδί, χρειάζεται να αφιερώσει κανείς εκτός από χρήμα και πολύ χρόνο οπότε ουσιαστικά πρόκειται για θυσία. Οπωσδήποτε πρέπει να το λάβει αυτό κάποιος υπόψη προτού μπει στη διαδικασία.

Από την άλλη εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να σταματήσω στο C1, νταξει μπορεί το C1 να αρκεί για έναν διορισμό σε γερμανόφωνη χώρα στο εξωτερικό που είναι ο στόχος μου αλλά είμαι της άποψης ότι ό,τι πιστοποίηση μπορεί κανείς να πάρει, δεν πάει χαμένη. Είναι επίσης σημαντικό ότι η συστηματική προετοιμασία που θα κάνεις για να πάρεις το ανώτερο πτυχίο ανεβάζει το επίπεδό σου και τις ικανότητές σου πολύ περισσότερο και πολύ πιο γρήγορα από το να πεις γενικά και αόριστα ότι θα κάτσω μόνος μου να αυτο-βελτιωθώ.

Γενικά είμαι της άποψης ότι αν θέλει να πει κάποιος ότι ξέρει μια γλώσσα, τότε μόνο με C2. Επίσης θεωρώ ότι με το C2 εκτός του ότι φτάνεις ένα πολύ καλό επίπεδο, έχεις πιο πολλές πιθανότητες να το διατηρήσεις με την έννοια ότι έχεις αποκτήσει μια άνεση, μπορείς να καταλαβαίνεις από τα συμφραζόμενα τα περισσότερα νοήματα χωρίς λεξικό, οπότε μπορείς με περιοδικά και εκπομπές είτε να το διατηρήσεις ή και να το βελτιώσεις.

Αντίθετα, με το C1 δεν έχει αποκτηθεί ακόμα πλήρης άνεση, δηλαδή το να διαβάσεις ένα περιοδικό, μια εφημερίδα, το να ακούσεις μια εκπομπή είναι ακόμα αρκετά κοπιαστική διαδικασία, χρειάζεται συχνά λεξικό και για κάποιον που θέλει να πάει εξωτερικό για σπουδές ή δουλειά αυτό συνεπάγεται και πιο πολύ χρόνο προσαρμογής.

Επομένως πρέπει κάποιος να ζυγίσει τα υπερ με τις δυσκολίες που υπάρχουν.

Συμφωνώ, θέμα το καθενός είναι και ναι με το Γ2 έχεις περισσότερη άνεση (παρόλο που δεν έχω δώσει ποτέ για κανένα πτυχίο δηλαδή γιατί ξέρω να μιλάω γερμανικά αλλά λέω κάποια στιγμή ως του χρόνου να πάω για κάνα Γ1 ή Γ2. Τέλος πάντων άλλο ήθελα να πω. Για τι ακριβώς ενδιαφέρεσαι? Εννοοώ από άποψη εργασίας. Λες πως για διορισμό φτάνει και το Γ1. Και αναφέρεσαι προφανώς στην Γερμανία (δεν υπάρχουν και πολλές γερμανοφωνες χώρες), τώρα για Αυστρία δεν ξέρω τι παίζει αλλά στην Γερμανία πιο πολύ το Γ2 είναι απαραίτητη προυπόθεση παρά το οτιδήποτε κατώτερο. Προσωπικά ξέρω πως πτυχία τύπου Β2 ή Γ1 τα ζητάνε για να μπορείς να σπουδάσεις απλά εκεί, να συμμετέχεις σε κάνα Erasmus ή για εργασία σε περιορισμένες επιχειρήσεις και απ ό,τι είδα και σε Νηπιαγωγεία όπου δεν υπάρχουν και τεράστιες γλωσσικές απαιτήσεις ή τεχνικά επαγγέλματα. Κατα τάλλα θέλουν άριστη γνώση της γλώσσας....

Βέβαια μπορεί νάχεις άλλη ενημέρωση που δεν έχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Συμφωνώ, θέμα το καθενός είναι και ναι με το Γ2 έχεις περισσότερη άνεση (παρόλο που δεν έχω δώσει ποτέ για κανένα πτυχίο δηλαδή γιατί ξέρω να μιλάω γερμανικά αλλά λέω κάποια στιγμή ως του χρόνου να πάω για κάνα Γ1 ή Γ2. Τέλος πάντων άλλο ήθελα να πω. Για τι ακριβώς ενδιαφέρεσαι? Εννοοώ από άποψη εργασίας. Λες πως για διορισμό φτάνει και το Γ1. Και αναφέρεσαι προφανώς στην Γερμανία (δεν υπάρχουν και πολλές γερμανοφωνες χώρες), τώρα για Αυστρία δεν ξέρω τι παίζει αλλά στην Γερμανία πιο πολύ το Γ2 είναι απαραίτητη προυπόθεση παρά το οτιδήποτε κατώτερο. Προσωπικά ξέρω πως πτυχία τύπου Β2 ή Γ1 τα ζητάνε για να μπορείς να σπουδάσεις απλά εκεί, να συμμετέχεις σε κάνα Erasmus ή για εργασία σε περιορισμένες επιχειρήσεις και απ ό,τι είδα και σε Νηπιαγωγεία όπου δεν υπάρχουν και τεράστιες γλωσσικές απαιτήσεις ή τεχνικά επαγγέλματα. Κατα τάλλα θέλουν άριστη γνώση της γλώσσας....

Βέβαια μπορεί νάχεις άλλη ενημέρωση που δεν έχω!

Και με b1 βρίσκεις δουλειά με την προϋπόθεση ότι ξέρεις αγγλικά. Προφανώς όμως εξαρτάται και απο τη δουλειά. Άμα θέλαν όλες οι δουλειές Γ2 κανένας απο το μεταπτυχιακό μ (εκτός των γερμανών) δεν θα έπιανε δουλειά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει κανείς σε Γερμανία/Αυστρία/Ελβετία. Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα πανεπιστήμια ή τις δουλειές, και κάθε πανεπιστήμιο/ εργασιακός χώρος ζητάνε τα δικά τους. Επίσης υπάρχουν διαφοροποιήσεις αναλόγως το κρατίδιο, διαφοροποιήσεις ανάμεσα σε δημόσιο/ιδιωτικό τομέα κλπ.

Όπως ειπώθηκε ήδη, σε κάποιες περιπτώσεις σε δέχονται και με Β1, αλλού ζητάνε το Β2, αλλού το C1. Αλλού προτιμούν Γκαίτε , αλλού ÖSD, αλλού γινονται δεκτά και άλλα διπλώματα, αλλού ενδεχομένως να υπάρχει πιθανότητα να δεχτούν και το δικό μας κρατικό πιστοποιητικό. Για το C2 δεν ξέρω πόσο συχνά το ζητάνε. Έχω ακούσει (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) ότι σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις προσελήφθησαν άτομα σε κάποιες ιδιωτικές δουλειές μόνο με γνώση αγγλικών με τον όρο να μάθουν τη γλώσσα στην πορεία αλλά όπως είπα δεν ξέρω αν αληθεύει, γιατί ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του.

Δεν θα ήθελα να αναλύσω εδώ τις προσωπικές μου επαγγελματικές βλέψεις και τον τομέα για τον οποίο ενδιαφέρομαι, εξάλλου ο καθένας θα πρέπει να υπολογίσει τι βλέψεις έχει, και να εξακριβώσει ο ίδιος τι χαρτιά ζητάνε στον τομέα που ενδιαφέρεται. 'Οπως και πόσο έτοιμος είναι να αφιερώσει χρόνο και χρήμα για να προχωρήσει με τη γλώσσα αλλά και πόσο άμεσα θέλει να πάει στο εξωτερικό και να είναι συνειδητοποιημένος ότι αναλόγως το επίπεδο, στην αρχή θα υπάρχει κάποια περίοδος προσαρμογής με τη γλώσσα. Πχ ακόμα και αν σε δέχονται με επίπεδο Β1, στην αρχή μέχρι να μάθεις τη γλώσσα καλά θα υπάρχουν κάποιες δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλα ναι ισχύει γενικά στην Γερμανία δεν έχουν ακριβώς ενιαίο σύστημα. Γενικά πάντως για πιο πρακτικές δουλειές και δουλειές με όχι τόσο μεγάλες γλωσσικες απαιτήσεις θέλουν Β2 πάντως απ ότι έχω ακούσει δηλαδή διότι δεν ασχολήθηκα και ποτέ τόσο πολύ. Ισχύει αυτό που λες με τα αγγλικα σε ορισμένες περιπτώσεις κυρίως όταν έχεις κάποιο χρήσιμο πτυχίο και έχουν έλλειψη προσωπικού και κυρίως στον τομέα της Υγείας και της Τεχνολογίας, ξέρω γιατρό που τον συνοδευε μεταφραστής στο νοσοκομείο (φαντάσου πόσο ανάγκη είχαν εκεί) και μία ειδική στις οπτικές ίνες που την πήραν σε μια ανάλογη εταιρία (αμειβόμενη ωστόσο αρκετά κατώτερα απ΄οτι αντιστοιχοι γερμανοι συναδελφοι) χαρη στα αγγλικά.

Για άλλους τομείς πχ Διοικηση ή Εκπαίδευση (ειδικα εδω) θελουν συνηθως αριστο επίπεδο.

Ανάλογα τις απαιτήσεις καθε θεσης τώρα... και συνηθως θελουν δικα τους πτυχία. Το Ελληνικό Κρατικο Πιστοποιητικο Γλωσσομαθειας ας πουμε στον Ιδιωτικ Τομεα δεν νομιζω να το ξερουν. Για Δημόσιο δεν ξέρω για διορισμό. Για Γερμανικό Πανεπιστήμιο πάντως εντάξει είναι. Εχω γνωστους κ φιλους που με το ΚΠΓ καναν και ερασμους και που σπουδασαν εκει καποια φαση καθως το ΚΠΓ ειναι ενταγεμνο στο Κοινο Ευρωπαικο Πλαισιο Αναφορας Γλωσσων η οπως λεγεται τελος παντων αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top