Großes Deutsches Sprachdiplom (C2)

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πω ρε παιδιά μόλις κοίταξα πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις γερμανικών στην σελίδα του goethe και έπαθα πλάκα.....για το Großes Deutsches Sprachdiplom C2 απαιτούνται 345 ευρώ!! Πολύ ακριβά είναι ρε γαμώτο, κλέβουν τον κόσμο κανονικότατα. Μία λογική τιμή θα ήταν πέρι τα 200 με 220 ευρώ και όχι 345!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
και γω οταν ειχα δωσει το kleines, που τωρα δεν υπαρχει πια, τοσο ειχα πληρωσει... φαντασου οτι για το großes επρεπε πιο παλια να πληρωνεις γυρω στα 380... αυτο συμβαινει επειδη το δινουν πολλοι λιγοι... Αντιθετα το αντιστοιχο Γ2 των αγγλικων κοστιζει αρκετα πιο φθηνα, γιατι ο αριθμος εξεταζομενων ειναι πολυ μεγαλυτερος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Για προετοιμασια ποια βιβλια χρησιμοποιησατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derloewe

Νεοφερμένος

Ο derloewe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Βιβλία προετοιμασίας για το C2 δεν υπάρχουν και πολλά. Είναι ένα του Deutsch durch die Lupe, Wegbereiter C2, το οποίο δουλεύουν πολλοί αναγκαστικά μια και βγήκε πρώτο και παραμένει το μόνο με τόσα τεστ, αν και έχει τα γνωστά κουσούρια του εκδοτικού οίκου που το βγάζει. Είναι του Hueber το οποίο σε 130 σελίδες περιλαμβάνει δύο τεστ, ούτε για ορεκτικό δε φτάνουν. Τώρα όπου να'ναι βγαίνει του KlettLangenscheidt το οποίο δεν ξέρω ακριβώς τι θα περιέχει, πόσα τεστ θα έχει δηλαδή. Και βγαίνει και του Praxis Verlag το βιβλίο, το EndStation C2, το οποίο θα έχει δέκα τεστ συν πολλές ασκήσεις και αν κρίνω από τον κατάλογό τους θα είναι και πολύ όμορφο μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα! Λέω να δώσω τον Φλεβάρη το GDS. Για το C1 είχα πάρει το Wegbereter και ήμουν πολύ ικανοποιημένη. Τι λέτε να συνεχίσω με αυτό ή προτείνετε κάποιο άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derloewe

Νεοφερμένος

Ο derloewe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
EndStation C2 νομίζω είναι μακράν η καλύτερη επιλογή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
και το Mit Erfolg zum Goethe-Zertifikat C2: GDS απο την klett ειναι καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Εννοείτε αυτό: https://www.klett.gr/index.php/germa...s-ubungs-und-testbuch-inklusive-audio-cd.html

και αυτό: https://www.praxis.gr/shop/products.php?pid=4&sid=68&cid=6

Λέω να ξεκινήσω με το πρώτο, γιατί είναι και πολύ πιο οικονομικό, τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanmehmet

Νεοφερμένος

Ο johanmehmet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εννοείτε αυτό: https://www.klett.gr/index.php/germa...s-ubungs-und-testbuch-inklusive-audio-cd.html

και αυτό: https://www.praxis.gr/shop/products.php?pid=4&sid=68&cid=6

Λέω να ξεκινήσω με το πρώτο, γιατί είναι και πολύ πιο οικονομικό, τι λέτε;

Συμφωνώ απόλυτα. Ο Κουκίδης, όσο αγαπητός κι αν είναι, έχει μανία να τσιμπάει τα βιβλία του σε θέματα λεξιλογίου και να τα κάνει πολύ παραπάνω από το επίπεδο τους. Οπότε είναι καλή η αρχή με το βιβλίο της Klett, που είναι πιο προσγειωμένο, και στη συνέχεια ασχολείσαι και με το Station για το κάτι παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προετοιμάζομαι για Goethe Zertifikat C2 και έχω ανάγκη από βιβλία. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Kαλησπέρα!Βγήκαν σήμερα τα αποτελέσματα του goethe στη Θεσσαλονίκη.Πήρα το c1!!!Σκέφτομαι λοιπόν να συνεχίσω και για το c2 αν και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο πτυχίο.Πόσο καιρό πιστεύετε ότι πρέπει να διαρκέσει η προετοιμασία και ποια βιβλία είναι κατάλληλα για το επίπεδο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Kαλησπέρα!Βγήκαν σήμερα τα αποτελέσματα του goethe στη Θεσσαλονίκη.Πήρα το c1!!!Σκέφτομαι λοιπόν να συνεχίσω και για το c2 αν και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο πτυχίο.Πόσο καιρό πιστεύετε ότι πρέπει να διαρκέσει η προετοιμασία και ποια βιβλία είναι κατάλληλα για το επίπεδο αυτό;

Servus,
συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στο Γ1:clapup::clapup:

Εγώ ξεκίνησα προετοιμασία πέρυσι τον Σεπτέμβρη και θα δώσω τον Δεκέμβρη/Ιανουάριο αναλόγως. Βέβαια θα ξεκινήσω και μαθήματα από την Δευτέρα ( μέρα παρά μέρα μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία). Την προηγούμενη χρονιά έκανα 4 ώρες την βδομάδα όμως πάντα είχα πολύυυυ διάβασμα:/: . Αν και εγώ δουλεύω με φωτοτυπίες της κυρίας μου ( κάνω ιδιαίτερο) δουλέψαμε αυτό:


Και αυτό:
το ξεκινήσαμε όμως τον Μάρτιο.

Επίσης έχουμε αυτή τη γραμματική:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση. Πριν 2 χρόνια περόπου πήρα το Β1, με εντατικά μαθήματα και αρκετό διάβασμα σε πόσο καιρό θα μπορώ να πάρω το C2 πιστεύετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση. Πριν 2 χρόνια περόπου πήρα το Β1, με εντατικά μαθήματα και αρκετό διάβασμα σε πόσο καιρό θα μπορώ να πάρω το C2 πιστεύετε?

Επαφή με την γλώσσα έχεις αυτά τα 2 χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Servus,
συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στο Γ1:clapup::clapup:

Εγώ ξεκίνησα προετοιμασία πέρυσι τον Σεπτέμβρη και θα δώσω τον Δεκέμβρη/Ιανουάριο αναλόγως. Βέβαια θα ξεκινήσω και μαθήματα από την Δευτέρα ( μέρα παρά μέρα μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία). Την προηγούμενη χρονιά έκανα 4 ώρες την βδομάδα όμως πάντα είχα πολύυυυ διάβασμα:/: . Αν και εγώ δουλεύω με φωτοτυπίες της κυρίας μου ( κάνω ιδιαίτερο) δουλέψαμε αυτό:


Και αυτό:
το ξεκινήσαμε όμως τον Μάρτιο.

Επίσης έχουμε αυτή τη γραμματική:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Πιστεύεις πως αν ξεκινήσω προετοιμασία το Σεπτέμβριο και έχοντας το c1 και καλές βάσεις όλα αυτά τα χρόνια που κάνω Γερμανικά μπορώ να δώσω για c2 το Μάιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Πιστεύεις πως αν ξεκινήσω προετοιμασία το Σεπτέμβριο και έχοντας το c1 και καλές βάσεις όλα αυτά τα χρόνια που κάνω Γερμανικά μπορώ να δώσω για c2 το Μάιο;

Κοίτα, είναι 8 μήνες. Αν κάνεις 4-5 ώρες την βδομάδα και τα ''παίρνεις'' και σχετικά εύκολα ναι. Η βάση είναι 60. Να μην πας αν πιάνεις όμως 65-68, γιατί βάλε το άγχος κλπ μπορεί στο τέλος να μην πιάσεις 60. Να πας αν το σκόρ που πιάνεις είναι πάνω-κάτω 75-80+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ελάχιστη, πρόλα αυτά θυμάμαι αρκετά.

Εγώ λέω, να κάνεις πρώτα μια επανάληψη, να δεις που βρίσκεσαι και τι ακριβώς θυμάσαι πρωτα. Κάθε χρονιά στο ιδιαίτερο πρώτη μέρα η καθηγήτριά μου βάζει ένα τέστ με ασκήσεις όλων των επιπέδων για να δει που βρίσκομαι. Πέρυσι πχ όταν ξεκίνησα για Γ2, και είχα πάρει Β2 μου έιχε βάλει μόνο επίπεδα: Α1.1, Α1.2, Α2.1, Α2.2, Β1.1, Β1.2, Β2.1,Β2.2. Χθες που είχα μάθημα προσθέθηκε και όλο το Γ. Οπότε κάνε πρώτα ένα γενικό τεστ να δεις ακριβώς που πατάς πρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παντως το Γ2 ειναι too much για καποιον που δεν θελει να κανει ξερω γω διδακτορικο στη Γερμανια. Καλυτερα απο Β1/2 να συνεχισει καποιος για Γ1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Κοίτα, είναι 8 μήνες. Αν κάνεις 4-5 ώρες την βδομάδα και τα ''παίρνεις'' και σχετικά εύκολα ναι. Η βάση είναι 60. Να μην πας αν πιάνεις όμως 65-68, γιατί βάλε το άγχος κλπ μπορεί στο τέλος να μην πιάσεις 60. Να πας αν το σκόρ που πιάνεις είναι πάνω-κάτω 75-80+

Οκ ευχαριστώ!Για το ÖSD c2 ξέρεις τίποτα;Έχω ακούσει ότι είναι λίγο πιο εύκολο.Εσύ το goethe θα δώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top