Goethe Institut, ιδιαίτερο ή φροντιστήριο;

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ειμαι στο goethe εδώ κι ένα μήνα! Μπορεί τα 600€ για ένα εξάμηνο να ειναι πολλα αλλα πραγματικά αξίζει τον κόπο! Στην αρχή,με αγχωνε το γεγονός ότι θα μου έκανε Γερμανίδα καθηγήτρια ενώ δε γνώριζα ούτε την αλφάβητα ! Ομως ,στην πορεία οι αμφιβολίες μου προσπεραστηκαν! Υπάρχει απόλυτη οργάνωση! Εχουν ένα montsplan το οποίο τηρούν αυστηρά ,ενώ μέσω ενός klassenbuch μπορείς να ενημερώθεις αναλυτικά για το μάθημα που έγινε στην τάξη σε περίπτωση που χρειαστεί να απουσιασεις!
Ισχύει ότι στηρίζονται πολύ στα προφορικά,όμως αυτό δεν ειναι απαραίτητα κακό γιατι η γλώσσα σου λύνεται πιο εύκολα και ήδη όλοι μέσα το τμήμα μπορούμε να λέμε αρκετά πράγματα στα Γερμανικά .
Ακόμα,νομίζω ότι μαθαίνουμε τα πράγματα βιωματικά χωρίς να κολλάμε απλα στη γραμματική και το λεξιλόγιο! Που εννοείται βέβαια ότι τα κανουμε κι αυτά!
Ειναι μια πολύ καλή επιλογή,όσο μπορω να ξέρω προς το παρόν και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!

Ρε το συζητας; Λειτουργουν ακριβως οπως τα σχολεια στην Γερμανια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ρε το συζητας; Λειτουργουν ακριβως οπως τα σχολεια στην Γερμανια!

Απλα επειδή πριν πάω,είχα διαβάσει εδώ διάφορα για την ποιότητα του μαθήματος στο goethe ήθελα να γράψω κι εγω τη δική μου άποψη κ να αποκαταστησω κάποιες αλήθειες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε θα το σκεφτώ να συνεχίσω εκεί τα Γερμανικά στο μέλλον! Αν και έχω ξεχάσει τα μισά :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Απλα επειδή πριν πάω,είχα διαβάσει εδώ διάφορα για την ποιότητα του μαθήματος στο goethe ήθελα να γράψω κι εγω τη δική μου άποψη κ να αποκαταστησω κάποιες αλήθειες!;)
Οχι ρε καλα εκανες!
Τότε θα το σκεφτώ να συνεχίσω εκεί τα Γερμανικά στο μέλλον! Αν και έχω ξεχάσει τα μισά :P :redface:

Αν θες σου κανω ενα refresh!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Τότε θα το σκεφτώ να συνεχίσω εκεί τα Γερμανικά στο μέλλον! Αν και έχω ξεχάσει τα μισά :P :redface:

Μην το σκεφτείς καν! Εγω μέχρι στιγμής ειμαι πολύ ευχαριστημένη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νάγια, με το μαλακό τα έξοδα :P Του χρόνου, αν είναι. :redface:

Θα πάω Γερμανία να τα μάθω καλύτερα. Μου είχε πει η καθηγήτρια των Γερμανικών που είχα πως κάποια στιγμή θα μπορούσε να με ξεναγήσει στην πόλη της (Βερολίνο). Άααααμα τη δω, θα της το θυμίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Νάγια, με το μαλακό τα έξοδα :P Του χρόνου, αν είναι. :redface:

Θα πάω Γερμανία να τα μάθω καλύτερα. Μου είχε πει η καθηγήτρια των Γερμανικών που είχα πως κάποια στιγμή θα μπορούσε να με ξεναγήσει στην πόλη της (Βερολίνο). Άααααμα τη δω, θα της το θυμίσω.

Αααχ Βερολίνο! Ονειρο ζωής ένα ταξίδι εκεί !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Νάγια, με το μαλακό τα έξοδα :P Του χρόνου, αν είναι. :redface:

Θα πάω Γερμανία να τα μάθω καλύτερα. Μου είχε πει η καθηγήτρια των Γερμανικών που είχα πως κάποια στιγμή θα μπορούσε να με ξεναγήσει στην πόλη της (Βερολίνο). Άααααμα τη δω, θα της το θυμίσω.

:clapup::clapup::clapup::clapup: Αντε κοπελια μου!!! Να ελθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
βερολινο!!!:D η αγαπημενη μου πολη! ειναι και ο κυριος λογος που θα ξεκινησω γερμανικα, πριν παω στο βερολινο ταξιδακι δεν ηθελα να τα ακουω καν! ιδιαιτερα θα κανω βεβαια καθως δεν εχω την οικονομικη ανεση για το goethe δυστυχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
βερολινο!!!:D η αγαπημενη μου πολη! ειναι και ο κυριος λογος που θα ξεκινησω γερμανικα, πριν παω στο βερολινο ταξιδακι δεν ηθελα να τα ακουω καν! ιδιαιτερα θα κανω βεβαια καθως δεν εχω την οικονομικη ανεση για το goethe δυστυχως!
Κακος... Τα γερμανικα ειναι παρα πολυβομορφη γλωσσα!
Αααχ Βερολίνο! Ονειρο ζωής ένα ταξίδι εκεί !;)

Το Βερολινο ειναι... Απλα τελειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας :)
Μετακομιζω Αθηνα γιατι θελω να κανω μαθηματα Γερμανικων ετσι ωστε να παω για "σπουδες" νηπιαγωγου στην Γερμανια.
Κανονικα ηθελα να παω Γερμανια και να μαθω την γλωσσα εκει.. αλλα μεχρι στιγμης δεν μπορω να το κανω, οποτε ειπα να την κανω Ελλαδα.
Βασικα για νηπιαγωγος πρεπει να χω το Β2.. εγω δεν εχω καθολου γνωση της Γερμανικης γλωσσας.
Μεχρι να παω Αθηνα προσπαθω να μαθω οτι και οπως μπορω μονη μου στο σπιτι.
Αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω το Β1 στην Ελλαδα και για το Β2 να παω στην Γερμανια.
Προφανως θα πρεπει να αρχισω απο το Α1 επιπεδο αφου δεν εχω καποια γνωση.. ποσο καιρο θα μου παρει για να παρω το Β1?
Και μπορει καποιος να μου πει μερικα καλα φροντιστηρια στην Αθηνα?

Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας :)
Μετακομιζω Αθηνα γιατι θελω να κανω μαθηματα Γερμανικων ετσι ωστε να παω για "σπουδες" νηπιαγωγου στην Γερμανια.
Κανονικα ηθελα να παω Γερμανια και να μαθω την γλωσσα εκει.. αλλα μεχρι στιγμης δεν μπορω να το κανω, οποτε ειπα να την κανω Ελλαδα.
Βασικα για νηπιαγωγος πρεπει να χω το Β2.. εγω δεν εχω καθολου γνωση της Γερμανικης γλωσσας.
Μεχρι να παω Αθηνα προσπαθω να μαθω οτι και οπως μπορω μονη μου στο σπιτι.
Αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω το Β1 στην Ελλαδα και για το Β2 να παω στην Γερμανια.
Προφανως θα πρεπει να αρχισω απο το Α1 επιπεδο αφου δεν εχω καποια γνωση.. ποσο καιρο θα μου παρει για να παρω το Β1?
Και μπορει καποιος να μου πει μερικα καλα φροντιστηρια στην Αθηνα?

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Για φροντιστηρια στην Αθηνα δεν ξερω. Παντως το Goethe θα το συστηνα αν κρινω απο αυτο της Θεσσαλονικης. Θα πρεπει ναι να ξεκινησεις απο Α1 αφου δεν εχεις καθολου γνωση γερμανικων. Επισης ο χρονος που θα σου παρει ειναι σχετικος. Αναλογος με αυτον που θα διαθεσεις εσυ για τα γερμανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σκεφτωμουν οτι οι σπουδες του νηπιαγωγου κρατανε 4 χρονια και θα θελα να τις κανω το συντομοτερο μπορω (σε λογικα πλαισια φυσικα), δεν θελω να χασω πολυ χρονο στο να μαθω την γλωσσα. Βεβαια αυτο δεν ειναι και δυνατο, και σκεφτομαι ορισμενες φορες οτι αν οντως πηγαινα στην Γερμανια να μαθω την γλωσσα θα την μαθαινα πιο αποτελεσματικα και γρηγορα, και γενικα θα ξεμπερδευα απο αυτο το κομματι πιο συντομα απ οτι αν την εκανα εδω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σκεφτωμουν οτι οι σπουδες του νηπιαγωγου κρατανε 4 χρονια και θα θελα να τις κανω το συντομοτερο μπορω (σε λογικα πλαισια φυσικα), δεν θελω να χασω πολυ χρονο στο να μαθω την γλωσσα. Βεβαια αυτο δεν ειναι και δυνατο, και σκεφτομαι ορισμενες φορες οτι αν οντως πηγαινα στην Γερμανια να μαθω την γλωσσα θα την μαθαινα πιο αποτελεσματικα και γρηγορα, και γενικα θα ξεμπερδευα απο αυτο το κομματι πιο συντομα απ οτι αν την εκανα εδω. :hmm:

Ναι γιατι στην Γερμανια θα ειχες πολλα ακουστικα ερεθίσματα + οτι θα επρεπε να μιλας την γλωσσα συνεχεια. Στην Ελλαδα με εντατικα μαθηματα ( πρεπει να στρωσεις τον ποπο σου) σε φτανουν σε επιπεδο Β2 μεσα σε 9 μηνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μακαρι να μπορουσα να καταφερνα να παω εξω κατευθειαν.
Βασικα μπορω, αλλα τσιγκουνευομαι τα παραπανω εξοδα που θα ειχα σε σπιτι,νερα και ρευμα σε αντιθεση με την Αθηνα που εκει εχω σπιτι. Αν και σκεφτομουν και τα προγραμματα με τις οικογενειες που σου προσφερουν δωματιο και τα σχετικα με ανταλλαγμα να κανεις καποιες δουλειες στο σπιτι, να προσεχεις καποιες ωρες τα παιδια τους, αλλα ειναι λιγο "ριψοκινδυνη" λυση.
Τελος παντων ευχαριστω για τις απαντησεις σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μακαρι να μπορουσα να καταφερνα να παω εξω κατευθειαν.
Βασικα μπορω, αλλα τσιγκουνευομαι τα παραπανω εξοδα που θα ειχα σε σπιτι,νερα και ρευμα σε αντιθεση με την Αθηνα που εκει εχω σπιτι. Αν και σκεφτομουν και τα προγραμματα με τις οικογενειες που σου προσφερουν δωματιο και τα σχετικα με ανταλλαγμα να κανεις καποιες δουλειες στο σπιτι, να προσεχεις καποιες ωρες τα παιδια τους, αλλα ειναι λιγο "ριψοκινδυνη" λυση.
Τελος παντων ευχαριστω για τις απαντησεις σου :)

Δεν κανει τιποτα. Οτι αλλη απορια εχεις σχετικα με αυτο το θεμα και φυσικα αν εχω τις απαντησεις μπορω να σε βοηθησω!
Καλη επιτυχια σε οτι κανεις!! Και σου ευχομαι να πας το συντομοτερο δυνατο στην πολυαγαπημενη Γερμανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Κάποιος που πάει στο Goethe στην Ελλάδα να μας ενημερώσει για τις τιμές;
Πήγα εδώ στην Γερμανία και μου κοπάνησαν ένα 1045 για έναν μήνα σε τμήμα <16 ατόμων. Το "έμεινα με το στόμα ανοιχτό" είναι λίγο για να περιγράψω την έκπληξη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπες στο σάιτ του ινστιτούτου γκαίτε. Αναφέρει αναλυτικά τις τιμές για κάθε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios84

Νεοφερμένος

Ο stelios84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας
Είμαι καινούργιος εδώ και θέλω να πάρω καποιες γνωμες ή αποψεις σχετικα με την εκμάθηση Γερμανικων και σε ποιο φροντιστηριο στο κεντρο της Αθήνας μου προτεινετε να παω. Εχω ακουσει για το Γκαίτε, ειναι καλα εκει; απο τιμές τι παιζει; μπηκα στην ιστοσελιδα του αλλα δεν καταλαβα και πολλα. Για τον Κουκίδη τι έχετε να πείτε;Είμαι ανάμεσα σ αυτα τα δυο και πρέπει να αποφασισω αμεσα μεχρι την δευτερα γιατι ηδη καποια φροντιστηρια εχουν ξεκινησει για την περιοδο Φεβρουαριου. ξεχασα να σας πω οτι ειμαι εντελως ασχετος με την γλωσσα ΑΡΧΑΡΙΟΣ! Ειδα στο Γκαιτε οτι το καθε επιπεδο εχει ξεχωριστη τιμη διδακτρων που ξεπερνα κατα πολυ τα διδακτρα πχ Κουκιδη για Α1 Α2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αν το αντεχει η τσεπη σου, Goethe δαγκωτο. Θα μαθεις την γλωσσα απο ατομα, που την εχουν ως μητρικη. Οποτε το αυτι σου θα εξασκειται εξ αρχης σε σωστα γερμανικα και θα εχεις μια κατανοητη προφορα συγκριτικα με τους περισσοτερους Ελληνες, που ματωνουν τα αυτια σου οταν τους ακους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top