Game of Thrones

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Daenerys τα γάμησε όλα όπως περίμενα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου τη σπάει ο τρόπος που η ξανθομαλλούσα με τα 85 ονόματα λέει ΝΤΡΑΚΑΡΙΣ με προφορά πιο posh και από τη βασίλισσα Ελισάβετ? Εύχομαι όταν χάσει ένα από τα "παιδιά" της όπως ακούγεται να κατέβει λίγο από το καλάμι της γιατί κοντεύει να γίνει πιο αχώνευτη από τη Σερσει. :hmm:

Κατά τα άλλα επεισοδιάρα!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Επιτέλους, κάποιος το παρατήρησε. Κάτι τέτοια μικροπράγματα είναι που με κάνουν να μην την συμπαθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Spoiler of all seasons, including s7e04
Παρακάτω έχω μια εικόνα που δείχνει έναν ίσως περίεργο παραλληλισμό που έχει ενδιαφέρον.
ΣΠΟΙΛΕΡ

Την είδα κι εγώ την εικόνα που ανέβασες αλλά μου φάνηκε από τους πιο μεχ και παρατραβηγμένους παραλληλισμούς. Οκ και οι δύο πέφτουν, αλλά ο ένας ο μπραν είναι πλάτη ενώ στην περίπτωση του τζέιμι τον βλέπουμε από μπροστά.

[Σχετικά με το 4ο επεισόδιο]
Πάντως κι εγώ την καταβρήκα με αυτό το επεισόδιο. Και για την μάχη στο τέλος αλλά και για την επίδειξη των ικανοτήτων της Άρυα με το σπαθί. Επίσης, είχε ενδιαφέρον και η σκηνή στην σπηλιά και μου δημιουργήθηκαν ελπίδες για την ύπαρξη των παιδιών του δάσους, αλλά αμφιβάλλω εάν κάτι τέτοιο ισχύει πλέον μετά το μακελειό της περασμένης σεζόν.

Ωστόσο, αισθάνομαι πως σε αυτή τη σεζόν οι υποκριτικές ικανότητες ηθοποιών που σε προηγούμενες σεζόν ήτανε μια χαρά έχουν πέσει αρκετά. Πολλές είναι οι στιγμές που δεν με πείθουν,φαίνεται να λείπει το συναίσθημα και να υπάρχει κάτι το μηχανιστικό. Αυτό το παρατήρησα αρκετά στην περίπτωση της Dany, της Μisandei και της Άρυα.

Η Άρυα συγκεκριμένα ενώ είναι πολύ κουλ και τα σχετικά, σα να το παρακάνει λίγο και να έχει καβαλήσει καλάμι. Μου αρέσει μεν που ανθίζει αυτή η πλευρά της, αλλά αισθάνομαι ότι τελευταία έχει μονίμως μια φάτσα τύπου "είμαι καλύτερη από όλους σας, θα τους σκοτώσω όλους, μην στέκεστε στο δρόμο μου".

Επίσης, μου άρεσε ιδιαίτερα που αναδείχθηκε η ανησυχία του Τύριον για τον αδερφό του και η και αυτό θα έχει σίγουρα ενδιαφέρον στη συνέχεια. Κακά τα ψέματα, ψιλοχαλάστηκα που δεν πέθανε κανείς σε αυτό το επεισόδιο. Ήταν το πλέον κατάλληλο θαρρώ για ένα μεγάλο θάνατο, αλλά ας έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι σιγά σιγά βγαίνει στην επιφάνεια το γεγονός ότι τα βιβλία έχουν μείνει πολύ πίσω. Πλέον ότι βλέπουμε είναι καθαρά έργω των σεναριογράφων και των σκηνοθετών, με αποτέλεσμα να υπάρχει ανύπαρκτο ή τουλάχιστον έλλειπες character development. Τον Martin τον αγαπήσαμε επειδή γράφει πολυδιάστατους χαρακτήρες, με βάθος και με εξέλιξη. Πλέον, στα μέσα της 6ης σεζόν και παραπέρα, βλέπουμε ότι αυτό δεν υφίσταται πλέον.

Jon: παραμένει ο ίδιος. Αλλά όχι μόνο αυτό, μου φαίνεται ότι επαναλαμβάνονται αυτά που κάνει και λέει. Και ο τρόπος που έπεισε τους βόρειους αλλά και ειδικά ο τρόπος που πείθει την Danny. Μου φάνηκε πολύ awkward η σκηνή στην σπηλιά να σας πω την αλήθεια. Περισσότερο μου φάνηκε ως forced κομμάτι για να δείξουν ότι η Danny σιγά σιγά πείθεται, παρά λογική εξέλιξη της πλοκής. Κάτι δεν μου κολλούσε. Ωστόσο, πιστεύω πως ο Jon συνεχίζει να έχει την μεγαλύτερη προσοχή των σκηνοθετών. Ως πρωταγωνιστής σίγουρα ο Martin τους έχει αφήσει πολλά tips και αρκετούς διαλόγους μαζί του.

Όμως, το πρόβλημα είναι οι minor χαρακτήρες. Πχ:

Ser Davos: Από που κι ως που ο Ser Davos, σε μια τόσο δύσκολη στιγμή με τους whitewalkers να έρχονται, έγινε κωμικό στοιχείο της σειράς; Ναι μεν ήταν πάντα ευαίσθητος, αλλά κωμικός ποτέ. Τώρα και με την Missandei και με τον Jon έχει γίνει το κωμικό στοιχείο της σειράς. Αυτή είναι μια πολύ ανώμαλη αλλαγή στον χαρακτήρα του και φαίνεται ότι είναι πινελιά των σκηνοθετών και όχι του Martin.

Missandei: το ίδιο αλλά σε λίγο λιγότερο βαθμό από τον Ser Davos. Τη σώζει το γεγονός ότι έχει ένα ερωτικό ειδύλλιο οπότε κάποιο από το screen time της πηγαίνει εκεί.

Littlefinger: Ο Martin είχε φτιάξει τον λφ ως χαρακτήρα που διψά για εξουσία, που σκέφτεται πολλά σενάρια μαζί, που τρέχει πολλά πλάνα μαζί και που πάντα οι θεατές θα νομίζουν ότι ίσως κάποτε κατακτήσει το θρόνο. Μάλιστα, έχουμε δει πόσο αδίστακτος μπορεί να γίνει. Δεν ενδιαφερόταν ούτε για γυναίκες, ούτε για συντροφιά, αλλά μόνο για την εξουσία. Όμως ήδη από την προηγούμενη σεζόν και ειδικά σε αυτήν τον έχουν κάνει ένα αδύναμο χαρακτήρα. Δεν έχει plan b, δεν σκέφτεται πως θα πάρει το θρόνο, μένει μόνο στο ένα και μοναδικό πλάνο να του καθίσει η Σάνσα (μάλιστα έχει κάνει πολλά λάθη για αυτήν) και είναι πολύ μονοδιάστατος, ειδικά σε σχέση με τις πρώτες πέντε σεζόν. Ελπίζω ο Μαρτιν να μην τον γράψει με τον ίδιο τρόπο στο βιβλίο γιατί έχει γίνει πολύ lame. Και ακόμη πιο lame θα είναι ο θάνατος του έτσι όπως πάμε. Κρίμα γιατί από τις πρώτες σεζόν φαινόταν ως ένας αδίτακτος και πανούργος antagonist ενώ τώρα έχει γίνει το σκυλάκι της Σάνσα. Ούτε για την ίδια την Catelyn δεν έκανε τόσα λάθη.

Αυτά είναι μερικά παραδείγματα όσων δεν μου κάθονται καλά. Θεωρώ ότι ο Μάρτιν στα βιβλία του θα έχει ένα πολύ γράψιμο σε σχέση με αυτό που μας παρουσιάζουν σε αυτήν τη σεζόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Την είδα κι εγώ την εικόνα που ανέβασες αλλά μου φάνηκε από τους πιο μεχ και παρατραβηγμένους παραλληλισμούς. Οκ και οι δύο πέφτουν, αλλά ο ένας ο μπραν είναι πλάτη ενώ στην περίπτωση του τζέιμι τον βλέπουμε από μπροστά.

[Σχετικά με το 4ο επεισόδιο]
Πάντως κι εγώ την καταβρήκα με αυτό το επεισόδιο. Και για την μάχη στο τέλος αλλά και για την επίδειξη των ικανοτήτων της Άρυα με το σπαθί. Επίσης, είχε ενδιαφέρον και η σκηνή στην σπηλιά και μου δημιουργήθηκαν ελπίδες για την ύπαρξη των παιδιών του δάσους, αλλά αμφιβάλλω εάν κάτι τέτοιο ισχύει πλέον μετά το μακελειό της περασμένης σεζόν.

Ωστόσο, αισθάνομαι πως σε αυτή τη σεζόν οι υποκριτικές ικανότητες ηθοποιών που σε προηγούμενες σεζόν ήτανε μια χαρά έχουν πέσει αρκετά. Πολλές είναι οι στιγμές που δεν με πείθουν,φαίνεται να λείπει το συναίσθημα και να υπάρχει κάτι το μηχανιστικό. Αυτό το παρατήρησα αρκετά στην περίπτωση της Dany, της Μisandei και της Άρυα.

Η Άρυα συγκεκριμένα ενώ είναι πολύ κουλ και τα σχετικά, σα να το παρακάνει λίγο και να έχει καβαλήσει καλάμι. Μου αρέσει μεν που ανθίζει αυτή η πλευρά της, αλλά αισθάνομαι ότι τελευταία έχει μονίμως μια φάτσα τύπου "είμαι καλύτερη από όλους σας, θα τους σκοτώσω όλους, μην στέκεστε στο δρόμο μου".

Επίσης, μου άρεσε ιδιαίτερα που αναδείχθηκε η ανησυχία του Τύριον για τον αδερφό του και η και αυτό θα έχει σίγουρα ενδιαφέρον στη συνέχεια. Κακά τα ψέματα, ψιλοχαλάστηκα που δεν πέθανε κανείς σε αυτό το επεισόδιο. Ήταν το πλέον κατάλληλο θαρρώ για ένα μεγάλο θάνατο, αλλά ας έχει.


Καταλαβαίνω τι εννοείς. Είχα αυτό το θέμα με την Ντανυ, γιαυτό πλέον δεν την συμπαθώ. Από την δεύτερη σεαζον και μετά, κάθε σκηνή με την Ντάνυ είναι υπεροπτική, ντίβα και "κοιτάξε τι ωραία βασίλισσα είμαι γω".
Ο μικροδάκτυλος είναι από τους πιο έξυπνους και influential χαρακτήρες της σειράς, ωστόσο δεν είναι υπερόπτης.
Ο Τζον το ίδιο. Η Ντάνυ και η Σερσει, όμως, γίνονται λίγο κουραστικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.


Τον λυπήθηκα τον Jaime. Ελπίζω να μην φύγει από την σειρά o Nikolaj. Είναι πραγματικά πολύ καλός ηθοποιός.

Όσο για τον Μικροδάχτυλο, όλα δείχνουν ότι θα φύγει. Έχει πάρει την κάτω βόλτα δυστυχώς. Ελπίζω να μην γίνει βαρετή η σειρά μετά τον θάνατο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Με διαφορά η πιο κακογραμμένη season...και όχι τόσο για το ότι τρέχουν την πλοκή 500 φορές πιο γρήγορα απ' ότι στην αρχή!
Για το τέλος της σειράς (σεζόν 7-8 ) είναι όλα μαζί 13 επισόδεια. Δεν γίνεται να μη τρέχουν τα γεγονότα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
The night is dark and full of leaks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το αρχείο που κυκλοφορεί είναι legit. Source: I have seen things.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το αρχείο που κυκλοφορεί είναι legit. Source: I have seen things.

Το χειρότερο είναι η αναμονή μέχρι την... άλλη δευτέρα τώρα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι η αναμονή μέχρι την... άλλη δευτέρα τώρα. :(

Προσωπικά δεν αναμένω. Τώρα το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Προσωπικά δεν αναμένω. Τώρα το βλέπω.

Και εγώ αυτό έκανα, αλλά τώρα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τις 28 Αυγούστου για το τελευταίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και εγώ αυτό έκανα, αλλά τώρα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τις 28 Αυγούστου για το τελευταίο!

Μπορεί να το δείξει κατά λάθος καμιά HBO Ιταλίας.Ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω Ισπανικά :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω Ισπανικά :mad:

Δεν χρειάζεται να ξέρεις.

ΟΧΙΙΙ. Είχα φάει πέρσι σπόιλερ για το δράκο οπότε όταν είδα ότι η Νταινέρυς θα πάει το περίμενα ότι θα πεθάνει ένας.
ΓΙΑΤΙ ΓΟΝΑΤΙΣΕ Ο ΤΖΟΝ. Δεν ήθελα. Πολύ δυνατό επεισόδιο.Φοβόμουν πολύ ότι θα σκοτώσουν Τόρμουντ αλλά σώθηκε (κλασικά).Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται όλο αυτό μεταξύ Άριας/Σάνσας.Βρίσκω την πρώτη υπερβολική. ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 10 ΜΕΡΕΣ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω Ισπανικά :mad:

Δεν κυκλοφόρησε στα Ισπανικά, αλλά στα Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
THΣ ΠΟΥΤΑΝΑΑΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η Σάνσα ανησυχεί μήπως φύγουν οι στρατιώτες από την απουσία του Τζον και έπειτα από τη μαλακία της Άρυα γιατί έχουν έναν πόλεμο να αντιμετωπίσουν όμως κατά τα άλλα η Σάνσα είναι η χαζή της υπόθεσης και η ανώριμη. Καταλαβαίνω τη συμπάθεια προς την Άρυα αλλά η συμπεριφορά της πλέον είναι για γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top