Eurotrip με τρένο (interrail)

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Έστειλα μήνυμα στην interrail μέσω facebook και μου είπαν ότι όντως έχουν καταργηθεί τα interrail εισιτήρια στην ελλάδα, αλλ'α μπορώ να πάω με οποιοδήποτε τρόπο σε γειτονική χώρα (π.χ. Βουλγαρία) και να πάρω τρένο από εκεί. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vatistas

Νεοφερμένος

Ο vatistas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δυο χρονια μετα απο το πρωτο μου post!!!!

To μονο που εχω να πω ειναι πως αφου τελειωσα πανελληνιες εκανα αυτο το επικινδυνο για πολλους - αναγκαιο για μενα ταξιδι στην ανατολικη Ευρωπη και οχι μονο με τραινο....Εκτοτε καθε καλοκαιρι ταξιδευω εξεωτερικο-παντα στα ιδια λεφτα και πιο φτηνα με τους φιλους μου που πανε σε δημοφιλεις ελληνικους προορισμους και,,,,,το μικροβιο μου κολλησε....ειναι απιθανο!!! Ανεπιφυλακτα καντε το!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δηλαδη τα ferries για Ιταλια δεν περιλαμβανονται πλεον στο πακετο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vatistas

Νεοφερμένος

Ο vatistas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
@Mercury

Οταν ταξιδεψα ειχεσ πολλες διευκολυνσεις απο το εισητηριο συμπεριλαμβανομενων και των εισητηριων των Ferry.Πλεον χςρισ να ειμαι σιγουρος εχουν ''κοψει'' πολλα απο το εισητηριο...Καλο θα ηταν να ρωτησεις στην Σινα οπου εχουν και το ταμειο για αυτα τα εισητηρια.Γιατι απο τηλ θα ηταν δυσκολο να τουσ βρεις. ¨)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Παιδια αποφασισαμε το επομενο καλοκαιρι να κανουμε eurotrip!ποιες πολεις προτεινετε να επισκεφθουμε?ποσο να μεινουμε σ'αυτες?ποιες πολεις να αποφυγουμε?εχετε κανει ποτε κατι αντιστοιχο και πως ηταν?γενικα συμβουλεψτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μπορείτε να ξεκινήσετε από τα Ανατολικά και να κατευθηνθήτε στα Δυτικά..
Αντί να αρχίσω να λέω πιθανές τοποθεσίες έχω να προτείνω μια ταινία ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
@Mercury

Οταν ταξιδεψα ειχεσ πολλες διευκολυνσεις απο το εισητηριο συμπεριλαμβανομενων και των εισητηριων των Ferry.Πλεον χςρισ να ειμαι σιγουρος εχουν ''κοψει'' πολλα απο το εισητηριο...Καλο θα ηταν να ρωτησεις στην Σινα οπου εχουν και το ταμειο για αυτα τα εισητηρια.Γιατι απο τηλ θα ηταν δυσκολο να τουσ βρεις. ¨)

Που ακριβώς στην Σίνα ειναι?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lydiatav

Νεοφερμένος

Η lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ειπα να ξεθαψω το θεμα γιατι με εχει πιασει κατι τωρα τελευταια κ ψηνομαι πολυ ασχημα για interrail!! απο αυτους που το εχετε κανει, που πηγατε κ ποσο περιπου κοστισε η ολη φαση?? κ οτι αλλο θεωρειτε χρησιμο γραψτε το! ευχαριστω εκ των προτερων =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lydiatav

Νεοφερμένος

Η lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
κανεις ρε παιδια???????:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vatistas

Νεοφερμένος

Ο vatistas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σου Lydia,


Λοιπόν από ότι βλέπεις το topic είναι λίγο ανενεργό οποτε μην περιμένεις και άμεσες απαντήσεις μιας και το πρώτο post το είχα κάνει 4 χρονια πριν που είχα κάνει το πρώτο μου interrail. Λοιπόν το πράγματα είναι απλά. Άμα είσαι λάτρης των ταξιδιών και της περιπέτειας
(δηλαδή όχι άνετο μπανάκι σε ξενοδοχείο και χωρίς την πρωινή φραπεδιά και το ταβλάκι) τότε σου συστήνω ένα "ευροτριπ" ανεπιφύλακτα. Την πρώτη μου φορα ταξίδεψα με ένα φίλο για 22 ημερες με εισιτήριο interrail (κόστος τότε περίπου 300E) και ξόδεψα 800-900E .Ξόδεψα τόσα μιας και πρώτη φορα στο εξωτερικό πιτσιρικάς δεν κόβει το μάτι σου για κακοτοπιές και που μπορείς να την βγάλεις πιο φτηνά. Πάντως θα σου έλεγα πως αν είσαι από τα άτομα που γουστάρουν ένα fix ταξίδι (δηλαδή να ξέρεις από πριν φύγεις που θα είσαι την τάδε μέρα και τι πρόγραμμα θα κανεις) ίσως το interrail να μην σου φανεί πολύ χρήσιμο. Εν πάση περιπτώσει αν θες να ταξιδέψεις έτσι κανε μια ερευνα αγοράς στο internet πρώτα. Ψάξε για όλους τους φτηνούς τρόπους μεταφοράς από τα μέρη που θες (και w, ναι μερικές φορες υπάρχουν αρκετά φτηνοί τρόποι) κανε μια σούμα και κοίτα αν αξίζει να πάρεις το interrail. Exe υπόψιν σου πως όταν εγώ ταξίδεψα δεύτερη χρονια χρησιμοποίησα μονο για τα βαλκάνια το balkan flexi pass ,κάτι αντίστοιχο του interrail αλλα μονο για βαλκάνια .Πάρε τηλ τον ΟΣΕ η περνα από την Σινά στο κέντρο Αθηνα που έχουν τα γραφεία τους (λίγο πιο κάτω από την νομική.)αυτά για τείχη ώρα ,πιστεύω βοήθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lydiatav

Νεοφερμένος

Η lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
vatistas ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση :)
ευτυχως ειμαι απιστευτα βολικος ανθρωπος, δεν εχω κανενα θεμα αν θα μεινω σε ξενοδοχειο 1000* η 0*.. εξαλλου δεν ειμαι κ πολυ του ξενοδοχειου ( camping forever )!!! επισης πιστευω πως η μαγεια του interrail ειναι τα απροοπτα, αυτο το χυμα, που ξεκινας να πας καπου χωρις να εχεις κλεισει δωματιο κτλ κτλ.. υπαρχει που υπαρχει ενα προγραμμα στην καθημερινοτητα μας ας μη το κουβαλαμε κ στις διακοπες.. ελπιζω να καταφερω να το κανω καποια στιγμη, σκεφτομουν για σεπτεμβρη... ευχαριστω κ παλι vatistas για την αμεση απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top