Erasmus

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Αν πας ερασμους στο χειμερινο, λογικο δεν ειναι να χασεις την εξεταστικη του Σεπτεμβριου? Αν δεν χρωστας κατι δεν εχεις θεμα αλλα αν θες να δωσεις καποιο μαθημα τον Σεπτεμβρη, ξανασκεψου το. Αν παλι πας στο εαρινο, παρα πολυ πιθανο ειναι να χασεις την εξεταστικη του Ιανουαριου (στη δικη μου σχολη ετσι γινεται τουλαχιστον).

Ευχαριστώ πολύ! Δε με πειράζει να χάσω μία εκ των 2, ο φόβος μου μην χάσω και τις 2, πράγμα που θα με πάει ένα εξάμηνο πίσω!

Αν επιτρέπεται, που θα πας;

Σκέφτομαι για Μ.βρετανία ή Γαλλία/Βέλγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Για αυτό παιδιά όταν διαλέγετε σχολή ανάλογα με τις προτεραιότητες σας πρέπει να κοιτάτε και το academic calendar.

Στην δικιά μου επιλογή τα μαθήματα ξεκινάνε τον Φεβρουάριο, όπως και τότε ξεκινάνε και στο τμήμα μου. Άρα δε χάνω απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ με βολντ. Το αν θα χάσεις πχ εξεταστική φλεβάρη στο εαρινό εξαρτάται και από το πανεπιστήμιο στο οποίο θα πας.
Γερμανία π.χ που θα πάω εγώ τα μαθήματα στο εαρινό ξεκινάνε τον Απρίλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι συμφωνώ με βολντ. Το αν θα χάσεις πχ εξεταστική φλεβάρη στο εαρινό εξαρτάται και από το πανεπιστήμιο στο οποίο θα πας.
Γερμανία π.χ που θα πάω εγώ τα μαθήματα στο εαρινό ξεκινάνε τον Απρίλιο.

Και σε περίπτωση που ταιριάζουν τα προγράμματα και δεν χάνεις εξεταστική πώς θα δώσεις μαθήματα αφού σας είπαν να μην κάνετε δήλωση μαθημάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και σε περίπτωση που ταιριάζουν τα προγράμματα και δεν χάνεις εξεταστική πώς θα δώσεις μαθήματα αφού σας είπαν να μην κάνετε δήλωση μαθημάτων;

Μας είπαν ότι όποιο μάθημα και να πάρουμε θα αναγνωριστεί εφόσον δεν ταυτίζεται με υποχρεωτικό μάθημα της σχολής που έχουμε περάσει ήδη. Δηλαδή και αντιστοιχία να μην υπάρχει με μάθημα πάλι θα δηλωθεί. Για παράδειγμα είναι ένα μάθημα Traffic Psychology που δεν υπάρχει σε κανένα ελληνικό τμήμα ψυχολογίας.Οπότε θα κάνω το εξάμηνο μου εκεί και θα περάσω μαθήματα εκεί με την δική τους εξεταστική. Νομίζω βασικά ότι ο σκοπός του Εράσμους αυτός είναι.Να βγείς έξω και να κάνεις εξάμηνο σε άλλο πανεπιστήμιο και να δεις μαθήματα που δεν έχει η σχολή σου.Οπότε άλλες σχολές που δεν αναγνωρίζουν μαθήματα λανθασμένα το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μας είπαν ότι όποιο μάθημα και να πάρουμε θα αναγνωριστεί εφόσον δεν ταυτίζεται με υποχρεωτικό μάθημα της σχολής που έχουμε περάσει ήδη. Δηλαδή και αντιστοιχία να μην υπάρχει με μάθημα πάλι θα δηλωθεί. Για παράδειγμα είναι ένα μάθημα Traffic Psychology που δεν υπάρχει σε κανένα ελληνικό τμήμα ψυχολογίας.Οπότε θα κάνω το εξάμηνο μου εκεί και θα περάσω μαθήματα εκεί με την δική τους εξεταστική. Νομίζω βασικά ότι ο σκοπός του Εράσμους αυτός είναι.Να βγείς έξω και να κάνεις εξάμηνο σε άλλο πανεπιστήμιο και να δεις μαθήματα που δεν έχει η σχολή σου.Οπότε άλλες σχολές που δεν αναγνωρίζουν μαθήματα λανθασμένα το κάνουν.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Αυτό που λέω εγώ είναι καθαρά διαδικαστικό. Αναρωτιέμαι γιατί δεν σας αφήνουν να κάνετε κανονικά δήλωση μαθημάτων στη σχολή σας δηλώνοντας τα μαθήματα που ταυτίζονται καθώς και τα άλλα μαθήματα του εξαμήνου σε περίπτωση που προλαβαίνετε και θέλετε να τα δώσετε τουλάχιστον στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Αυτό που λέω εγώ είναι καθαρά διαδικαστικό. Αναρωτιέμαι γιατί δεν σας αφήνουν να κάνετε κανονικά δήλωση μαθημάτων στη σχολή σας δηλώνοντας τα μαθήματα που ταυτίζονται καθώς και τα άλλα μαθήματα του εξαμήνου σε περίπτωση που προλαβαίνετε και θέλετε να τα δώσετε τουλάχιστον στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου.

εμείς μπορούμε να κάνουμε κανονικά δήλωση μαθημάτων, αρκεί τα μαθήματα της δήλωσης και αυτά που θα παρακολουθήσουμε στο πανεπιστήμιο υποδοχής να μην υπερβαίνουν τα 12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εμείς μπορούμε να κάνουμε κανονικά δήλωση μαθημάτων, αρκεί τα μαθήματα της δήλωσης και αυτά που θα παρακολουθήσουμε στο πανεπιστήμιο υποδοχής να μην υπερβαίνουν τα 12

Α, εντάξει λοιπόν! Ωραία! Τώρα συνεννοηθήκαμε! Τελικά το ίδιο λέμε!:D Εξάλλου είναι ευνόητο ότι δεν είναι δυνατόν να δηλώσετε αναντίστοιχα μαθήματα (όπως αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω) στη δήλωση εξαμήνου της εδώ σχολής σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Σκέφτομαι για Μ.βρετανία ή Γαλλία/Βέλγιο!

Α, μια χαρά. Η νομική ΑΠΘ για Μ Βρετανία σε ποια ακριβώς πανεπιστήμια προσφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,898 μηνύματα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλά σιγά για 4 μήνες μέσω erasmus πάει/πάμε.
Έξω(ή αλλού) να ναι κι όπου να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παιδιά, πολύ σχετική η ερώτηση και το ξέρω αλλά όσοι πήγατε/θα πάτε erasmus στο χειμερινό χάσατε/θα χάσετε εξεταστική Σεπτέμβρη και Ιανουαρίου?


Μια φίλη μου φεύγει τώρα αρχές Σεπτεμβρίου και ναι, χάνει την εξεταστική και δεν θα προλάβει να δώσει κανένα μάθημα. Όμως την εξεταστική του χειμώνα θα τη δώσει κανονικα στο πανεπιστήμιο που θα είναι.
Εγώ θα φύγω για το εαρινό εξάμηνο αρχές Φεβρουαρίου και ναι θα χάσω ολόκληρη την χειμερινή εξεταστικη. Όμως μερικοί καθηγητές επειδή θέλουν να μας βοηθήσουν, δέχονται παραδόσεις εργασιών νωρίτερα από την εξεταστικη. Θα προσπαθήσω να δώσω όσα μαθήματα μπορώ νωρίτερα... Από εκεί και πέρα, στο εαρινό εξάμηνο δεν ξέρω ποσα θα αναγνωριστούν όταν γυρίσω πίσω και ποσα θα χρωστάω τελικά για Σεπτέμβριο. Αλλά μπροστά σε μια τέτοια ευκαιρία που είναι το Ερασμους, το βρίσκω λάθος να μας απασχολεί αν θα χάσουμε 2-3 μαθήματα από την τάδε εξεταστικη, εκτός και αν κάποιος θέλει να τελειώσει ακριβώς στην ώρα του. Εξαρτάται και από το έτος βέβαια γιατί εγώ ειμαι σε 5ετη σχολή και θα φύγω του χρόνου στο 4ο έτος. Θα είναι φοβερή εμπειρία... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ έφυγα αρχές σεπτέμβρη και έχασα εκείνη την εξεταστική, όμως έδωσα εκεί (στην Γαλλία) την χειμερινή εξεταστική κι όταν γύρισα Ελλάδα η χειμερινή εξεταστική δεν είχε καν αρχίσει και με άφησαν να δώσω και εδώ κάποια μάθηματα οπότε ουσιαστικά είναι να σαν μην έχασα αυτή του σεπτεμβρίου.
Εύχομαι να περασετε τέλεια όλοι, είναι φανταστική εμπειρία, μακάρι να την ξανα ζούσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,898 μηνύματα.
Σε ποια πόλη ήσουν; Τα μαθήματα ηταν πιο δύσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σε ποια πόλη ήσουν; Τα μαθήματα ηταν πιο δύσκολα;


Ήμουν στην Angers. Ναι, ήταν πιο δύσκολα αλλα αν έχεις ένα καλό επίπεδο στην γλώσσα και παρακολουθείς μπορείς να πάρεις τους βαθμούς που αγγίζει ο μέσος γάλλος φοιτητής (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Όπως βλέπεις, miss marple, όλα είναι σχετικά. Εγώ είχα φύγει το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, αλλά κατέθεσα κανονικά όσες εργασίες ήθελα, ενώ ήμουν έξω. Την εξεταστική του Ιανουαρίου την έχασα εντελώς, αλλά έτσι κι αλλιώς η γραμματεία είχε ενημερώσει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να εξεταστούμε. Βέβαια, επειδή η γραμματεία μας είναι 2 άνθρωποι, κάποιοι που γύρισαν νωρίτερα από Αγγλία, εξετάστηκαν κανονικά και πέρασαν οι βαθμοί τους. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.

γιατί έχω το avantage της γλώσσας και επίσης έχω βρει πανεπιστήμιο που μπορώ εύκολα -καλά το εύκολα σχετικό, ευκολότερα- να κάνω αντιστοιχίες!

Μια φίλη μου φεύγει τώρα αρχές Σεπτεμβρίου και ναι, χάνει την εξεταστική και δεν θα προλάβει να δώσει κανένα μάθημα. Όμως την εξεταστική του χειμώνα θα τη δώσει κανονικα στο πανεπιστήμιο που θα είναι.
Εγώ θα φύγω για το εαρινό εξάμηνο αρχές Φεβρουαρίου και ναι θα χάσω ολόκληρη την χειμερινή εξεταστικη. Όμως μερικοί καθηγητές επειδή θέλουν να μας βοηθήσουν, δέχονται παραδόσεις εργασιών νωρίτερα από την εξεταστικη. Θα προσπαθήσω να δώσω όσα μαθήματα μπορώ νωρίτερα... Από εκεί και πέρα, στο εαρινό εξάμηνο δεν ξέρω ποσα θα αναγνωριστούν όταν γυρίσω πίσω και ποσα θα χρωστάω τελικά για Σεπτέμβριο. Αλλά μπροστά σε μια τέτοια ευκαιρία που είναι το Ερασμους, το βρίσκω λάθος να μας απασχολεί αν θα χάσουμε 2-3 μαθήματα από την τάδε εξεταστικη, εκτός και αν κάποιος θέλει να τελειώσει ακριβώς στην ώρα του. Εξαρτάται και από το έτος βέβαια γιατί εγώ ειμαι σε 5ετη σχολή και θα φύγω του χρόνου στο 4ο έτος. Θα είναι φοβερή εμπειρία... :P

Όπως βλέπεις, miss marple, όλα είναι σχετικά. Εγώ είχα φύγει το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, αλλά κατέθεσα κανονικά όσες εργασίες ήθελα, ενώ ήμουν έξω. Την εξεταστική του Ιανουαρίου την έχασα εντελώς, αλλά έτσι κι αλλιώς η γραμματεία είχε ενημερώσει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να εξεταστούμε. Βέβαια, επειδή η γραμματεία μας είναι 2 άνθρωποι, κάποιοι που γύρισαν νωρίτερα από Αγγλία, εξετάστηκαν κανονικά και πέρασαν οι βαθμοί τους. :loltooth:

Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

Δε θέλω να χάσω και τις 2 εξεταστικές, γιατί ουσιαστικά θα χάσω όλο το εξάμηνο εδώ, αφού τα υποχρεωτικά του εξαμήνου δεν αναγνωρίζονται/δεν υπάρχουν σε αντιστοιχία στο εξωτερικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως βλέπεις, miss marple, όλα είναι σχετικά. Εγώ είχα φύγει το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, αλλά κατέθεσα κανονικά όσες εργασίες ήθελα, ενώ ήμουν έξω. Την εξεταστική του Ιανουαρίου την έχασα εντελώς, αλλά έτσι κι αλλιώς η γραμματεία είχε ενημερώσει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να εξεταστούμε. Βέβαια, επειδή η γραμματεία μας είναι 2 άνθρωποι, κάποιοι που γύρισαν νωρίτερα από Αγγλία, εξετάστηκαν κανονικά και πέρασαν οι βαθμοί τους. :loltooth:

Αυτό που στην ίδια χώρα υπάρχουν τόσες διαδικαστικές διαφορές από τμήμα σε τμήμα, δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα. Μάλλον ξέρω ότι είναι για κλάματα αλλά λόγω της χαλαρότητας του καλοκαιριού θέλω να το διακωμωδήσω λίγο. Μέχρι που μου έχει περάσει η σκέψη να μην απαντάω σε τέτοια ερωτήματα γιατί ενώ είμαι σίγουρη για κάτι και το λέω για να διευκολύνω και να ενημερώσω αυτόν που ρωτάει, μπορεί στη σχολή του να ισχύει κάτι διαφορετικό και έτσι να τον παραπληροφορώ παρά τη θέλησή μου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό που αναφέρεις.΄Οταν στη γραμματεία του ίδιου τμήματος οι φοιτητές αντιμετωπίζονται διαφορετικά ανάλογα με το σε ποιον υπάλληλο θα πέσουν τότε τι να περιμένεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά έχει πάει κάποιος από εσάς για πρακτική με το erasmus+ (πρακτική όχι σπουδές).
Αν ναι, μπορεί να μας παραθέσει εδώ την εμπειρία του για τη διαδικασία που ακολούθησε για να βρει εργοδότη και ό,τι άλλη πληροφορία θέλει σχετικά πχ έπαιρνε και έξτρα μισθό από τον εργοδότη πέρα από τα 400-500€ του erasmus?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top