Erasmus

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
meetmeinmontauk, η φίλη σου πήγε για πρακτική, δεν κερδίζει πιστωτικές μονάδες ώστε να τις φέρει μέσα για αντιστοίχιση, οπότε δεν υπάρχει ο παραπάνω δισταγμός, αν καταλαβαίνω καλά. Όσο για το Μπρνο, είχα μια συμφοιτήτρια από άλλη σχολή που είχε πάει και μου έχει πει τα καλύτερα, για λεπτομέρειες όμως δε θυμάμαι και πολλά. Βασικά, τίποτα (:P), πέρα από το ότι είναι ένας αρκετά φθηνός προορισμός (συγκριτικά με άλλες πόλεις). Αλλά θέλω να συλλέγω και άλλες απόψεις, ό,τι έχετε ευχαρίστηση. :P

όχι δεν πήγε για πρακτική, αντί να κάνει εδώ το 7ο εξάμηνο το κάνει εκεί. αυτό εννοούσα πως δεν θα χάσει την πρακτική, ότι δηλαδή με το που γυρίσει θα τη στείλουν κατευθείαν σε κάποιο σχολείο. και έχει πάει μαζί της κι άλλη μια κοπέλα από το 4ο έτος με ελάχιστα χρωστούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Γιατί δεν πας για πρακτική; Θα έχεις την εμπειρία του εξωτερικού, εργασιακή εμπειρία και δεν θα κάθεσαι να σκέφτεσαι περί μονάδων. :)
Δεν είναι ότι δε μου πέρασε από το μυαλό ή δε με δελεάζει, ίσα ίσα αυτό καθόμουν και σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες. Αλλά σκεφτόμουν την πρακτική με το εξωτερικό να τα συνδυάσω μέσω του AIESEC (είμαι ακόμα στο ψάξιμο βέβαια, και για τον συγκεκριμένο οργανισμό ακούω διάφορα, τόσο καλά όσο και όχι τόσο ενθαρρυντικά). Πάντως, ναι, συμφέρει από πολλές απόψεις.:)


όχι δεν πήγε για πρακτική, αντί να κάνει εδώ το 7ο εξάμηνο το κάνει εκεί. αυτό εννοούσα πως δεν θα χάσει την πρακτική, ότι δηλαδή με το που γυρίσει θα τη στείλουν κατευθείαν σε κάποιο σχολείο. και έχει πάει μαζί της κι άλλη μια κοπέλα από το 4ο έτος με ελάχιστα χρωστούμενα.
Και πάλι όμως, της απομένουν τουλάχιστον 30 ECTS για να αντιστοιχίσει. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχεις για πτυχίο λιγότερα από τα 30. Ο συντονιστής θα προτιμήσει να στείλει κάποιον που μπορεί να επωφεληθεί περισσότερο από τη δυνατότητα μεταφοράς πιστωτικών μονάδων. Αν έχεις μόνο 5 ή 10 ECTS για πτυχίο, φαίνεται σαν κατάχρηση της δυνατότητας αυτής. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μας έδωσαν στην περσινή ενημέρωση. Η αναφορά για τα χρωστούμενα στην περίπτωσή μου είναι καθαρά για την αντιστοίχιση. Για κάποιον άλλον που είναι στα κανονικά έτη φοίτησης, μπορεί να κάνει αντιστοίχιση τόσο με χρωστούμενα όσο και με νέα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άφησε δηλαδή να εννοηθεί ότι όσοι χρειάζονται λίγοτερα από 30 ECTS για τη λήψη του πτυχίου δε θα προτιμηθούν το ίδιο με τους υπόλοιπους.

Και πάλι όμως, της απομένουν τουλάχιστον 30 ECTS για να αντιστοιχίσει. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχεις για πτυχίο λιγότερα από τα 30. Ο συντονιστής θα προτιμήσει να στείλει κάποιον που μπορεί να επωφεληθεί περισσότερο από τη δυνατότητα μεταφοράς πιστωτικών μονάδων. Αν έχεις μόνο 5 ή 10 ECTS για πτυχίο, φαίνεται σαν κατάχρηση της δυνατότητας αυτής. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μας έδωσαν στην περσινή ενημέρωση.

Συμφωνώ με τα παραπάνω όπως φαίνεται κι από εδώ https://erasmus.uop.gr/index.php/-----ects. Σε κάποιες σχολές δεν ακολουθούν κατά γράμμα τον κανονισμό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει και για την δική σου σχολή γιαυτό καλύτερα να το ξεκαθαρίσεις. Πάντως στη φάση σπουδών που βρίσκεσαι κι εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα να φύγεις έξω για πρακτική άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ώρα να ψαχτώ κι εγώ για erasmus...πως πέρασαν τα χρόνια όμως ;
Πριν ξεκινήσω, θα ήθελα να μου πει κάποιος -αν γνωρίζει- αν η ύπαρξη πιστοποιητικού γλωσσομάθειας είναι απαραίτητη προϋπόθεση ή απλά δίνει κάποια επιπλέον μόρια.

Π.χ Έστω ότι θέλω να πάω Ιταλία αλλά θα ήθελα να κάνω τα μαθήματα στα Ιταλικά κι ενώ ξέρω σε κάποιο βαθμό την γλώσσα δεν έχω κάποιο πιστοποιητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ώρα να ψαχτώ κι εγώ για erasmus...πως πέρασαν τα χρόνια όμως ;
Πριν ξεκινήσω, θα ήθελα να μου πει κάποιος -αν γνωρίζει- αν η ύπαρξη πιστοποιητικού γλωσσομάθειας είναι απαραίτητη προϋπόθεση ή απλά δίνει κάποια επιπλέον μόρια.

Π.χ Έστω ότι θέλω να πάω Ιταλία αλλά θα ήθελα να κάνω τα μαθήματα στα Ιταλικά κι ενώ ξέρω σε κάποιο βαθμό την γλώσσα δεν έχω κάποιο πιστοποιητικό.

Μπες στη σελίδα του πανεπιστημίου σου για το Εράσμους. Εκεί υπάρχουν λίστες με τα τμήμα του εξωτερικού με τα οποία συνεργαζεται η σχολη σου στα οποία μπορείς να πας και θα διευκρινίζει στο καθένα ποιο πιστοποιητικό είναι απαραίτητο. Για τα περισσότερα τμήματα ανατολικής και κεντρικής Ευρώπης συνήθως είσαι οκ με το πτυχίο των αγγλικών, χώρες οπως Ιταλια, Γαλλία κτλ συνήθως ζητάνε να έχεις πτυχίο στη γλώσσα τους. Αν δεν έχεις δεν θα σε δεχτούν, αλλά ετσι και αλλιως θα σου φαει τη θεση καποιος που εχει το πτυχιο (αν εχει τοση ζητηση το τμημα που θες). Αν πάλι ζητάνε μόνο αγγλικών τότε είσαι καλυμμένος με τα αγγλικά, και ένα πτυχίο στη γλώσσα τους μετράει απλά σαν πλεονέκτημα. Στο τμήμα μου πρώτα κοιτάνε τι πτυχία έχεις και μετά το βαθμο΄, είναι το σημαντικότερο κριτήριο. Με απλή γνώση όχι, δεν μπορείς να πας. Μπορείς να το αναφέρεις στο βιογραφικό σου αλλά δεν θα υπάρχει το πιστοποιητικο :P
Οι αιτήσεις σε εμάς λήγουν στις 16 του μήνα, ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχω κάνει τη δήλωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μπες στη σελίδα του πανεπιστημίου σου για το Εράσμους. Εκεί υπάρχουν λίστες με τα τμήμα του εξωτερικού με τα οποία συνεργαζεται η σχολη σου στα οποία μπορείς να πας και θα διευκρινίζει στο καθένα ποιο πιστοποιητικό είναι απαραίτητο. Για τα περισσότερα τμήματα ανατολικής και κεντρικής Ευρώπης συνήθως είσαι οκ με το πτυχίο των αγγλικών, χώρες οπως Ιταλια, Γαλλία κτλ συνήθως ζητάνε να έχεις πτυχίο στη γλώσσα τους. Αν δεν έχεις δεν θα σε δεχτούν, αλλά ετσι και αλλιως θα σου φαει τη θεση καποιος που εχει το πτυχιο (αν εχει τοση ζητηση το τμημα που θες). Αν πάλι ζητάνε μόνο αγγλικών τότε είσαι καλυμμένος με τα αγγλικά, και ένα πτυχίο στη γλώσσα τους μετράει απλά σαν πλεονέκτημα. Στο τμήμα μου πρώτα κοιτάνε τι πτυχία έχεις και μετά το βαθμο΄, είναι το σημαντικότερο κριτήριο. Με απλή γνώση όχι, δεν μπορείς να πας. Μπορείς να το αναφέρεις στο βιογραφικό σου αλλά δεν θα υπάρχει το πιστοποιητικο :P
Οι αιτήσεις σε εμάς λήγουν στις 16 του μήνα, ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχω κάνει τη δήλωση :P

Με βλέπω σε καμιά Κύπρο :P
Όχι ότι με χαλάει μιας και μάλλον είναι ο μόνος τρόπος όπου θα πήγαινα εκεί για κάποιο διάστημα αλλά θα προτιμούσα Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία κλπ

Πολύ νωρίς δεν είναι 16/2 ; Ούτε καν οι βαθμοί δεν θα προλάβουν να βγουν.
Εμάς δε ξέρω, αλλά θα περάσω από το κατάλληλο γραφείο να μάθω και να ξεκινήσω τις διαδικασίες.
Καλά ξεμπερδέματα με την γραφειοκρατία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πάντα τοτε γίνονται οι δηλώσεις εδω και δίνουμε τη βαθμολογία χωρις τα μαθήματα της φετινής χειμερινής εξεταστικής (ευτυχώς γιατι όλο και κάποιο μαθημα μένει, να μην φαίνεται οτι χρωστάμε :hehe: ) Καλη επιτυχία ο,τι κι αν αποφασίσεις τελικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pao13d1997

Νεοφερμένος

Ο pao13d1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα ενδιαφέρομαι για Εράσμους και έχω κάποιες απορίες οπότε όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Βσκ έχω απορία τι γίνεται με τις αναγνωρίσεις μαθημάτων και αν είναι δυνατες,τον χρόνο που χρειάζεται καθώς και αν είναι αι δυνατόν να κάνω μετά το 4ο έτος να αφήσω δλδ σκόπιμα μία ελεύθερη επιλογή ώστε να μην παίρνω πτυχίο και αφού περάσω όλα τα καλά μαθήματα τότε να πάω έτσι ώστε να μην χάσω ένα εξάμηνο έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! :D

Σήμερα βγήκε ανακοίνωση για την υποβολή αιτήσεων Erasmus για το ακαδημαϊκό έτος 2017-18. Θα υποβάλλω αίτηση για το εαρινό εξάμηνο και ως πρώτο πανεπιστήμιο σκέφτομαι να βάλω το Πανεπιστήμιο Τεχνολογίας της Δρέσδης (TU Dresden). Έψαξα αρκετά για το πανεπιστήμιο και για την πόλη αλλά θα ήθελα και εσείς να μου πείτε αν ξέρετε γενικά κάποια πράγματα , κυρίως για το κόστος ζωής.
Αν δεν έχετε ιδέα για την Δρέσδη ή Γερμανία θα με βοηθούσε να μου πείτε τις εμπειρίες σας από το Erasmus γενικότερα και τι βασικά έξοδα είχατε.

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι η αντιστοιχία των μαθημάτων.Αν επιλέξω μαθήματα με κοινό περιεχόμενο εκεί αντιστοιχούν με κάποια του ίδιου εξαμήνου που θα λείπω; Είναι αναγκαίο κακό το χαμένο εξάμηνο ή μπορώ να μην μείνω πίσω; Έχω μπερδευτεί αρκετά με τα μαθήματα και με το τι παίζει. Θα γίνει μια ενημέρωση σε λίγες μέρες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ακριβής και η αλήθεια είναι ότι θα εκτιμούσα πληροφορίες από άτομα που έχουν ασχοληθεί ή έχουν πάει Erasmus.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν υπάρχει αντιστοιχία ναι,θα περαστούν τα μαθήματα. Σε εμας μολις βγουν τα αποτελέσματα, μπορούμε να βρούμε τους υπεύθυνους καθηγητές και να ψάξουμε μαζί τους ποια μαθήματα αντιστοιχούν. Λογικα ομως όλο και καποιο μαθημα θα μείνει :hmm: Χαμένο ολόκληρο εξάμηνο δεν νομιζω να παει παντως, μονο αν δεν υπάρχει καλη συννενόηση με τους καθηγητές ή αν περάσεις πολυ λίγα οσο εισαι στο εξωτερικό τελος παντων. Παντως αν σε αφήσουν μπορεις να αντιστοιχησεις και μαθήματα που ειναι λιγο-πολυ άκυρα μεταξύ τους :P
Εγω εχω την αλλη απορία, ποσα ECTS πρεπει να συμπληρώσεις, ποσα μαθήματα πρεπει απαραίτητα να περάσεις στο ξένο πανεπιστήμιο; Λογικα θα αλλάζει απο πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο απλα δεν μπορώ να βρω πουθενά αυτη την πληροφορία προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω εχω την αλλη απορία, ποσα ECTS πρεπει να συμπληρώσεις, ποσα μαθήματα πρεπει απαραίτητα να περάσεις στο ξένο πανεπιστήμιο; Λογικα θα αλλάζει απο πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο απλα δεν μπορώ να βρω πουθενά αυτη την πληροφορία προς το παρόν.

30 ECTS κατανέμονται σ΄ένα εξάμηνο.
https://erasmus.uop.gr/index.php/-----ects
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Από ό,τι θυμάμαι δεν είναι -τυπικά- απαραίτητο να περάσεις κάποιο μάθημα. Απλά ο 80% της υποτροφίας το παίρνεις εκ των προτέρων και το υπόλοιπο 20% αφού έχεις γυρίσει και έχεις περάσει τουλάχιστον 1 ή 2 μαθήματα (νομίζω ήταν 1).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με φοιτητές του τμήματός σου που έχουν κάνει εράσμους. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπεύθυνοι είναι στόκοι. Επίσης μπορείς να επικοινωνήσεις και με τον αντίστοιχο υπεύθυνο του τμήματος υποδοχής αν έχεις κάποιες εξειδικευμένες ερωτήσεις για το εκεί παν/μιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Φυσικά κι είναι απαραίτητο να περάσεις μαθήματα. Είναι πολύ εύκολο να τα περάσεις επειδή στους Erasmus δεν δίνουν και μεγάλη σημασία, αλλά εννοείται πως πρέπει να γυρίσεις με τις ECTS του learning agreement.

https://erasmus.duth.gr/node/270

Σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να μου ζητηθεί επιστροφή του συνόλου της υποτροφίας;

Είναι δυνατόν να ζητηθεί η επιστροφή του συνόλου της χορηγηθείσης υποτροφίας από τους φοιτητές Erasmus: α) σε περίπτωση μη υποβολής των απαραίτητων εγγράφων (Έκθεση Σπουδών, Βεβαίωση διαστήματος παραμονής, Αναλυτική κατάσταση αποτελεσμάτων - βαθμολογία), μέσα σε ένα μήνα από το πέρας των σπουδών στο εξωτερικό και την επιστροφή του φοιτητή στην Ελλάδα, και σε κάθε περίπτωση μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου. β) σε περίπτωση που η διάρκεια σπουδών στο εξωτερικό είναι μικρότερη από τρεις (3) μήνες. γ) σε περίπτωση που ο φοιτητής δεν συμμετέχει στη διαδικασία αξιολόγησης του Ιδρύματος υποδοχής (π.χ. εξετάσεις) δ) σε περίπτωση που προκύψει από τα αποτελέσματα της αξιολόγησης που θα προσκομίσει από το Ίδρυμα υποδοχής ότι δεν εκπλήρωσε τους ακαδημαϊκούς στόχους όσον αφορά τον κύκλο των μαθημάτων (δηλ. απέτυχε στο σύνολο ή στην πλειοψηφία των μαθημάτων που δήλωσε αρχικά ή δεν κατέβαλε την απαιτούμενη προσπάθεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quetoiaumonde

Νεοφερμένος

Η quetoiaumonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια
ενδιαφερομαι για ερασμους.Στην ανακοινωση του τμηματος γραφει : "Για να συμμετασχουν στο προγραμμα οι φοιτητες θα πρεπει να εχουν εξεταστει επιτυχως σε τουλαχιστον 11 μαθηματα ανεξαρτητως ετους σπουδων"
Εννοουν να εχουμε περασει 11 μαθηματα?Αν εχουμε περασει λιγοτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γεια
ενδιαφερομαι για ερασμους.Στην ανακοινωση του τμηματος γραφει : "Για να συμμετασχουν στο προγραμμα οι φοιτητες θα πρεπει να εχουν εξεταστει επιτυχως σε τουλαχιστον 11 μαθηματα ανεξαρτητως ετους σπουδων"
Εννοουν να εχουμε περασει 11 μαθηματα?Αν εχουμε περασει λιγοτερα?

Ειναι ξεκάθαρο νομιζω, για να πας πρεπει να εχεις περασει 11 μαθήματα αλλιως δεν πας, απλα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κανενας που να πηγε ή να έχει γνωστούς που πήγαν Πολωνία; Είχα ενθουσιαστεί τόσο για Βουδαπέστη και ψιλο-απογοητεύτηκα που με πήραν εκεί τελικά. Πάντως είναι όλα πολύ φθηνά απ'ό,τι βλέπω, ακόμα και τα δωμάτια/διαμερίσματα, πολύ θετικό αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Κανενας που να πηγε ή να έχει γνωστούς που πήγαν Πολωνία; Είχα ενθουσιαστεί τόσο για Βουδαπέστη και ψιλο-απογοητεύτηκα που με πήραν εκεί τελικά. Πάντως είναι όλα πολύ φθηνά απ'ό,τι βλέπω, ακόμα και τα δωμάτια/διαμερίσματα, πολύ θετικό αυτό :P

Συγχαρητήριαααα!
Δεν ξέρω κάποιον που να έχει πάει, όμως ήθελα να σου πω να μην απογοητεύεσαι, θα είναι μια ωραία εμπειρία, είμαι σίγουρη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
θα παω κι εγω ερασμους το επομενο χειμερινο και τωρα ετοιμαζω την αιτηση μου στο πανεπιστημιο υποδοχης. μου ζητανε μεταφραση της αναλυτικης βαθμολογιας και εχω την εξης απορια: ισχυει οτι για την μεταφραση πρεπει να απευθυνθω στην μεταφραστικη υπηρεσια του ΥΠΕΞ? αν ναι, δεν προλαβαινω με τιποτα να το κανω αυτο γιατι εχω φυγει απο Αθηνα λογω του Πασχα. εναλλακτικα, θα μπορουσα να παω την βαθμολογια σε δικηγορο να μου την μεταφρασει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κανενας που να πηγε ή να έχει γνωστούς που πήγαν Πολωνία; Είχα ενθουσιαστεί τόσο για Βουδαπέστη και ψιλο-απογοητεύτηκα που με πήραν εκεί τελικά. Πάντως είναι όλα πολύ φθηνά απ'ό,τι βλέπω, ακόμα και τα δωμάτια/διαμερίσματα, πολύ θετικό αυτό :P

Είχα πάει εκδρομή με το σχολείο στην Πολωνία. Κρακοβια, Βαρσοβια.
Εκπληκτική χώρα με φθηνά προϊόντα. Να φανταστείς, μια πίτσα με 8 κομμάτια κόστιζε περίπου 10 ζλότι δηλαδή 2,5€. (Άλλες πληροφορίες δεν έχω, αλλά το φαΐ είναι η σημαντικότερη! :P )
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Είχα πάει εκδρομή με το σχολείο στην Πολωνία. Κρακοβια, Βαρσοβια.
Εκπληκτική χώρα με φθηνά προϊόντα. Να φανταστείς, μια πίτσα με 8 κομμάτια κόστιζε περίπου 10 ζλότι δηλαδή 2,5€. (Άλλες πληροφορίες δεν έχω, αλλά το φαΐ είναι η σημαντικότερη! :P )
:clapup:

Ναι, ψάχνοντας εχω πάθει πλάκα με τις τιμές :P Οι περισσότεροι έχουν να πουν μονο καλα λόγια για το ερασμους στην Πολωνία όποτε αναμένουμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top