Erasmus

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
παιδιά ήταν να πάω Εράσμους στο Πόρτο το εαρινό εξάμηνο και επειδή κατέληξα να χρωστάω μόνο 5 Ects για πτυχίο, (είμαι πλέον 5ο έτος), η καθηγήτρια μου μου ακύρωσε την υποτροφία λέγοντας πως δεν γίνεται να υπογράψει το χαρτί του ΙΚΥ γιατί εκεί αναγράφεται ο υπολειπόμενος αριθμός πιστωτικών μονάδων που απομένουν για λήψη πτυχίου και είναι μόνο 5. Το θέμα είναι πως πολλά παιδιά πηγαίνουν έτσι και δεν υπάρχει κανονισμός που να μην το επιτρέπει. Μπορείς να γυρίσεις με περισσότερα Ects για πτυχίο. Είχε κάποιος από εσάς παρόμοια εμπειρία; Μόλις έχασα την υποτροφία μου :(
Εγώ έκανα ολόκληρο εξάμηνο με έξτρα ects, το πτυχίο μου δηλαδή εν τέλη είχε 270 αντί για 240 μονάδες. Φίλος μου είχε ακόμα περισσότερες και ξέρω και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Βέβαια αυτά ήταν πριν το erasmus+, οπότε μπορεί να έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Aν και δε το νομίζω, αφού είναι συχνό φαινόμενο να μην υπάρχει αντιστοιχία μαθημάτων και επομένως τελειώνουν με περισσότερα ects. Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο στο ΙΚΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marietta Chris

Νεοφερμένος

Η Marietta Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχω ηδη απευθυνθεί και στο ΙΚΥ και αυτο που άφησαν να εννοηθεί ειναι πως την τελική απόφαση την παίρνει ο συντονιστής ECTS. Όσους εχω ρωτήσει για διευκρινίσεις σχετικά με το ανώτατο όριο ECTS που απαιτειται για την μετακίνηση απλά δεν απαντάνε γιατί δεν υπάρχει. Δεν ξέρω τι άλλο μπορω να κάνω για να παω ερασμους . :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εχω ηδη απευθυνθεί και στο ΙΚΥ και αυτο που άφησαν να εννοηθεί ειναι πως την τελική απόφαση την παίρνει ο συντονιστής ECTS. Όσους εχω ρωτήσει για διευκρινίσεις σχετικά με το ανώτατο όριο ECTS που απαιτειται για την μετακίνηση απλά δεν απαντάνε γιατί δεν υπάρχει. Δεν ξέρω τι άλλο μπορω να κάνω για να παω ερασμους . :/
Επομένως αφού σε σαμποτάρει -νόμιμα-η καθηγήτριά σου δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Υπάρχει βέβαια και η επιλογή erasmus placement, αν σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδιά ήταν να πάω Εράσμους στο Πόρτο το εαρινό εξάμηνο και επειδή κατέληξα να χρωστάω μόνο 5 Ects για πτυχίο, (είμαι πλέον 5ο έτος), η καθηγήτρια μου μου ακύρωσε την υποτροφία λέγοντας πως δεν γίνεται να υπογράψει το χαρτί του ΙΚΥ γιατί εκεί αναγράφεται ο υπολειπόμενος αριθμός πιστωτικών μονάδων που απομένουν για λήψη πτυχίου και είναι μόνο 5. Το θέμα είναι πως πολλά παιδιά πηγαίνουν έτσι και δεν υπάρχει κανονισμός που να μην το επιτρέπει. Μπορείς να γυρίσεις με περισσότερα Ects για πτυχίο. Είχε κάποιος από εσάς παρόμοια εμπειρία; Μόλις έχασα την υποτροφία μου :(

Νομίζω το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι χρωστάς μόνο 5 ΕCTS. Είναι πολύ λίγες. Πόσα μαθήματα να αντιστοιχίσεις και πόσα να περάσεις; Δεν βγαίνει με τίποτα. ΄Αλλο να χρωστάς 20 ECTS και να κάνεις συμφωνία σπουδών για 30 και άλλο να χρωστάς μόνο 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ξερει κανει τι ειναι αυτο το erasmus mundus και πως δουλευει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είναι κάποιος από τμήμα ψυχολογίας που να έχει κάνει πρακτική στο εράσμους; Ή αξίζει λέτε να πάω 3ο έτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για πειτε ρε παιδια :P Ο καιρος για να γινουν οι αιτησεις πλησιαζει. Πρωτη μου επιλογη θα ειναι η Ιταλια φυσικα και μετα Βουδαπεστη. Απο εκει και περα..το χαος :P Εστω οτι δεν με δεχονται στην Ιταλια, γιατι η συμφωνια με το πανεπιστημιο ειναι αγγλοφωνη και φευγει γρηγορα το τμημα εκει (βεβαια εχω πτυχιο στα ιταλικα). Βουδαπεστη μου φαινεται παλι λιγο απιθανο να την πιασω αν την δηλωσω ως δευτερη επιλογη (επισης αγγλοφωνη συμφωνια). Μετα τι συμφερει περισσοτερο να κανω? Να διαλεξω καποια ανατολικη χωρα και να παω εκει (να περασω καλα κανοντας ταξιδακια και πινοντας μπυρες :P ) ? Ή να δοκιμασω να παω στο 5ο ετος Iταλία? Και αν παω στο 5ο ετος, θα κανω ερευνητικο εκει; :confused: Λίγο δυσκολο μου φαίνεται. Ή θα αφησω ενα ολοκληρο εξαμηνο και θα δοκιμασω την τυχη μου,μηηηπως με παρουν εκει την επομενη χρονια; Θα μπορουσα να δηλωσω Πολωνια ή Σλοβενία ως τρίτη επιλογή. Οικονομικά είναι εκεί, όλοι καλά περνάνε, αλλά για τα πανεπιστήμια δεν έχω ιδεα προφανως. Για πειτε σκεψεις. Κανενας που να εχει παει? (Μιλανο, ή σε ανατολική χώρα). Ειμαι μπερδεμενη γενικα. Καλο μεσο ορο εχω, (για τα δεδομενα της σχολης μου βεβαια,υπαρχουν και αλλοι με υψηλοτερο),χρωσταω ενα μαθημα, εχω 3 διαφορετικα proficiency (κοιτανε και βαθμους? Γιατι με συμφερει :hehe: ), και Β2 ιταλικων.
Επισης, μπορω να διαλεξω ειτε εαρινο είτε χειμερινο εξαμηνο, δηλαδη να πω οτι θελω να παω Μιλανο στο εαρινό και Βουδαπεστη στο χειμερινο,ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Γι' αυτά που ρωτάς, εξαρτάται από τις προτεραιότητές σου που έχεις για το erasmus, γιατί ο καθένας επιλέγει με διαφορετικά κριτήρια. Άλλος διαλέγει το πανεπιστήμιο που είναι καλό στο αντικείμενό του, άλλος επιλέγει την πόλη που πιστεύει ότι θα περάσει καλύτερα και ούτω καθεξής. Μπορείς να πας και στο 5ο έτος, αν έχεις έναν αριθμό χρωστουμενων, και επιλέγεις από το πρόγραμμα σπουδών τους ό,τι σου αρέσει (τουλάχιστον αυτό ισχύει για το δικό μου τμήμα). Πάντως, δεν έχεις να χάσεις κάτι βάζοντας και τρίτη επιλογή στη δήλωσή σου. Ακόμα και τελευταία στιγμή μπορείς να δηλώσεις ότι δεν θα πας τελικά, οπότε κάνε δήλωση και θα έχεις όλον τον χρόνο να το σκεφτείς μετά τα αποτελέσματα. Διαλέγεις χειμερινό ή εαρινό, αλλά δεν θυμάμαι αν το βάζεις και για τις 2 επιλογές. Μια φορά, συνήθως όπου κι αν πας, ωραία θα περάσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κυρίως για ακαδημαϊκούς λόγους θέλω να παω αλλα και για την εμπειρία. Γι'αυτο θελω Μιλανο,οχι μονο επειδη ειναι Ιταλία, αλλα γιατι το Politecnico εκει ειναι αρκετα γνωστό και καλο και γίνονται παρα πολλες εκθέσεις στην πόλη και γενικα διαφορα events (εκτος του οτι θα μπορώ να κανω εκδρομές και σε αλλα μέρη της Ιταλίας :P ) όποτε ειναι το ιδανικό μέρος, κατα τη γνώμη μου. Αλλα απο εκει και περα, θέλω σιγουρα να παω ερασμους ακομα και αν δεν με δεχτούν εκει, έστω για την εμπειρία. Όποτε θα δηλώσω και ως τριτη επιλογή κατι που ισως να μπορώ να πιάσω, και βλέπουμε.
Μια ακόμη ερώτηση, οταν λεει οτι το τμημα δέχεται 3 προπτυχιακούς, εννοεί 3 στο χειμερινό και 3 στο εαρινό,ετσι; Οχι πχ. 2 στο χειμερινό και έναν στο εαρινό. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Είναι 3 άτομα για όλο το έτος, αλλά επιλέγουν αυτοί το εξάμηνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά! Έχω φτάσει αισίως στο τέταρτο έτος των προπτυχιακών μου σπουδών και μου έχει έρθει η φαεινή ιδέα, επιθυμία, ονομάστε το όπως θέλετε, να αρπάξω αυτή την ευκαιρία που ονομάζεται Erasmus και να σπουδάσω για κάποιους μήνες σε μια άλλη χώρα. Οι αιτήσεις για το πρόγραμμα είθισται να υποβάλλονται κατά το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος (αν είναι π.χ. να φύγω κατά το χειμερινό του 2017-2018, θα πρέπει να κάνω την αίτηση μέσα στο 2016-2017, εντός της προθεσμίας). Αυτό σημαίνει ότι, εφ' όσον επιλεγώ, θα φύγω έξω ως πεμπτοετής. Είναι κάτι που με συμφέρει, από την άποψη ότι το ΠΜΣ του τμήματός μου προκηρύσσεται κάθε δυο χρόνια, και τυχαίνει στο πέμπτο μου έτος να πέφτω στον «κενό χρόνο», οπότε δε βλέπω γιατί να μην αξιοποιήσω τη δυνατότητα αυτή που μου προσφέρει η φοιτητική μου ιδιότητα. Για να τη διατηρήσω, θα πρέπει να αφήσω κάποιο ή κάποια μαθήματα, διαφορετικά ορκίζομαι και τη χάνω. Αξίζει κατά τη γνώμη σας να αφήσω ένα μόνο ή παραπάνω μαθήματα ώστε να είμαι ισότιμος με τους υποψήφιους των προηγούμενων ετών; Και, άσχετο με τα προηγούμενα, πώς σας φαίνεται το Μπρνο (Τσεχία) ως προορισμός; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά! Έχω φτάσει αισίως στο τέταρτο έτος των προπτυχιακών μου σπουδών και μου έχει έρθει η φαεινή ιδέα, επιθυμία, ονομάστε το όπως θέλετε, να αρπάξω αυτή την ευκαιρία που ονομάζεται Erasmus και να σπουδάσω για κάποιους μήνες σε μια άλλη χώρα. Οι αιτήσεις για το πρόγραμμα είθισται να υποβάλλονται κατά το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος (αν είναι π.χ. να φύγω κατά το χειμερινό του 2017-2018, θα πρέπει να κάνω την αίτηση μέσα στο 2016-2017, εντός της προθεσμίας). Αυτό σημαίνει ότι, εφ' όσον επιλεγώ, θα φύγω έξω ως πεμπτοετής. Είναι κάτι που με συμφέρει, από την άποψη ότι το ΠΜΣ του τμήματός μου προκηρύσσεται κάθε δυο χρόνια, και τυχαίνει στο πέμπτο μου έτος να πέφτω στον «κενό χρόνο», οπότε δε βλέπω γιατί να μην αξιοποιήσω τη δυνατότητα αυτή που μου προσφέρει η φοιτητική μου ιδιότητα. Για να τη διατηρήσω, θα πρέπει να αφήσω κάποιο ή κάποια μαθήματα, διαφορετικά ορκίζομαι και τη χάνω. Αξίζει κατά τη γνώμη σας να αφήσω ένα μόνο ή παραπάνω μαθήματα ώστε να είμαι ισότιμος με τους υποψήφιους των προηγούμενων ετών; Και, άσχετο με τα προηγούμενα, πώς σας φαίνεται το Μπρνο (Τσεχία) ως προορισμός; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)

Δεν απαντάει στην ερώτησή σου, αλλά μπορείς να έχεις περάσει όλα σου τα μαθήματα και να επιλέξεις να μην ορκιστείς. Βλέπεις δεν είναι αυτόματη διαδικασία, πρέπει να κάνεις ένα σωρό χαρτιά που επιβεβαιώνουν ότι έληξες τις εκρεμμότητές σου με το παν/μιο. Στη δική μου σχολή αυτή είναι συνηθισμένη πρακτική για όσους θέλουν να κάνουν erasmus πρακτική. Απλά ορκίζονται ένα εξάμηνο μετά.

Τώρα για το erasmus σπουδές δεν θυμάμαι αν υπήρχε η προϋπόθεση να χρωστάς κάποια μαθήματα. Το λέω γιατί δεν είναι απαραίτητο να κάνεις αντιστοίχιση με τα μαθήματά σου εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και, άσχετο με τα προηγούμενα, πώς σας φαίνεται το Μπρνο (Τσεχία) ως προορισμός; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
Από τις καλύτερες επιλογές ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά! Έχω φτάσει αισίως στο τέταρτο έτος των προπτυχιακών μου σπουδών και μου έχει έρθει η φαεινή ιδέα, επιθυμία, ονομάστε το όπως θέλετε, να αρπάξω αυτή την ευκαιρία που ονομάζεται Erasmus και να σπουδάσω για κάποιους μήνες σε μια άλλη χώρα. Οι αιτήσεις για το πρόγραμμα είθισται να υποβάλλονται κατά το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος (αν είναι π.χ. να φύγω κατά το χειμερινό του 2017-2018, θα πρέπει να κάνω την αίτηση μέσα στο 2016-2017, εντός της προθεσμίας). Αυτό σημαίνει ότι, εφ' όσον επιλεγώ, θα φύγω έξω ως πεμπτοετής. Είναι κάτι που με συμφέρει, από την άποψη ότι το ΠΜΣ του τμήματός μου προκηρύσσεται κάθε δυο χρόνια, και τυχαίνει στο πέμπτο μου έτος να πέφτω στον «κενό χρόνο», οπότε δε βλέπω γιατί να μην αξιοποιήσω τη δυνατότητα αυτή που μου προσφέρει η φοιτητική μου ιδιότητα. Για να τη διατηρήσω, θα πρέπει να αφήσω κάποιο ή κάποια μαθήματα, διαφορετικά ορκίζομαι και τη χάνω. Αξίζει κατά τη γνώμη σας να αφήσω ένα μόνο ή παραπάνω μαθήματα ώστε να είμαι ισότιμος με τους υποψήφιους των προηγούμενων ετών; Και, άσχετο με τα προηγούμενα, πώς σας φαίνεται το Μπρνο (Τσεχία) ως προορισμός; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)


Ναι, μπορεις να αφήσεις κάποια μαθήματα.
Στη Τσεχία θα περάσεις πολυ ωραια λογικα, ειναι κεντρική Ευρώπη και θα μπορεις να κανεις και εκδρομές σε διπλανές χώρες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξίζει κατά τη γνώμη σας να αφήσω ένα μόνο ή παραπάνω μαθήματα ώστε να είμαι ισότιμος με τους υποψήφιους των προηγούμενων ετών;

Πρέπει να χρωστάς κάποια μαθήματα εδώ για να τα αντιστοιχίσεις με παρεμφερή (αν δεν υπάρχουν ακριβώς τα ίδια) μαθήματα όσο τo δυνατόν ίδιων ECTS εκεί. Δες στην προηγούμενη σελίδα τι έπαθε η MariettaChris. Καλύτερα να το ψάξεις από τώρα για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πρέπει να χρωστάς κάποια μαθήματα εδώ για να τα αντιστοιχίσεις με παρεμφερή (αν δεν υπάρχουν ακριβώς τα ίδια) μαθήματα όσο τo δυνατόν ίδιων ECTS εκεί. Δες στην προηγούμενη σελίδα τι έπαθε η MariettaChris. Καλύτερα να το ψάξεις από τώρα για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.

εμάς πάντως αυτό είναι τυπικό. πρέπει υποτίθεται να χρωστάς μαθήματα αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. φέτος πήγε μια φίλη από το 4ο έτος ερασμους χωρίς να χρωστάει κανένα μάθημα. και ούτε θα χάσει την πρακτική της, απλώς αντί να τελειώσει τον Ιούνη οι βαθμοί της θα περαστούν τον Σεπτέμβρη.
πάντως για Μπρνο, ενώ όλοι λένε ότι είναι φοιτητούπολη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, αυτή η κοπέλα λέει πως μετά τις 7 δεν κυκλοφορεί ψυχή έξω κι ότι μόνο 1-2 μαγαζιά αξίζουν. Go_for_it, δεν ξέρω αν πρέπει να εμπιστευτείς αυτά που σου μεταφέρω εγώ αλλά ψάξ' το, πιστεύω πως άλλα άτομα που επίσης πήγαν Μπρνο θα σου πουν πολύ καλύτερα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εμάς πάντως αυτό είναι τυπικό. πρέπει υποτίθεται να χρωστάς μαθήματα αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. φέτος πήγε μια φίλη από το 4ο έτος ερασμους χωρίς να χρωστάει κανένα μάθημα. και ούτε θα χάσει την πρακτική της, απλώς αντί να τελειώσει τον Ιούνη οι βαθμοί της θα περαστούν τον Σεπτέμβρη.

Κάθε σχολή έχει έναν καθηγητή ως εκπρόσωπο του προγράμματος erasmus. Καλύτερα να τον βρει και να τον ρωτήσει γιατί δεν κάνουν σε όλες τις σχολές τις διευκολύνσεις που αναφέρεις παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Τελικά είχε περισσότερη κίνηση το θέμα απ' ό,τι περίμενα. Μ' αρέσει. :P

Εννοείται, κατ' αρχάς, ότι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :) Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τη Λενώ, και θα ρωτήσω τον συντονιστή του προγράμματος ώστε να είμαι τυπικά αλλά και ουσιαστικά καλυμμένος. Επειδή έτυχε να πάω στη σχετική ενημέρωση πέρυσι και τέθηκε αυτή η απορία, αυτό που γνωρίζω είναι ότι, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το πανεπιστήμιό μας, είναι πιο διστακτικοί στο να στείλουν έξω παιδιά που χρωστούν πολύ λίγα μαθήματα, με την έννοια ότι υπάρχουν και άλλοι φοιτητές που μπορούν να επωφεληθούν περισσότερο από τη μεταφορά των πιστωτικών μονάδων. Στην ερώτηση απαντούσε η μια από τις δυο υπεύθυνες της ενημέρωσης, και ενώ δεν ήταν απόλυτη σε αυτό, φάνηκε σαν να προσπαθούσε την απάντηση να την κατευθύνει εκεί. Άφησε δηλαδή να εννοηθεί ότι όσοι χρειάζονται λίγοτερα από 30 ECTS για τη λήψη του πτυχίου δε θα προτιμηθούν το ίδιο με τους υπόλοιπους. Αυτό με ψιλοξενέρωσε, δεν μπορώ να αφήσω πίσω μαθήματα ολόκληρου εξαμήνου για ένα αν (και δυο, και τρια, γιατί δεν είναι βέβαιο ότι θα τα περάσω όλα τα μαθήματα έξω, μπορεί π.χ. να μην μπορέσω να προσαρμοστώ, όλα είναι στο παιχνίδι). meetmeinmontauk, η φίλη σου πήγε για πρακτική, δεν κερδίζει πιστωτικές μονάδες ώστε να τις φέρει μέσα για αντιστοίχιση, οπότε δεν υπάρχει ο παραπάνω δισταγμός, αν καταλαβαίνω καλά. Όσο για το Μπρνο, είχα μια συμφοιτήτρια από άλλη σχολή που είχε πάει και μου έχει πει τα καλύτερα, για λεπτομέρειες όμως δε θυμάμαι και πολλά. Βασικά, τίποτα (:P), πέρα από το ότι είναι ένας αρκετά φθηνός προορισμός (συγκριτικά με άλλες πόλεις). Αλλά θέλω να συλλέγω και άλλες απόψεις, ό,τι έχετε ευχαρίστηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Γιατί δεν πας για πρακτική; Θα έχεις την εμπειρία του εξωτερικού, εργασιακή εμπειρία και δεν θα κάθεσαι να σκέφτεσαι περί μονάδων. :)

Στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες τα ενοικια , ρευμα κτλ ειναι ακριβα κατι που αν μεινεις σ φοιτητικη εστια δεν θα σ ενδιαφερει οποτε μην εστιαζεις τοσο στο κοστος. Δεδομενου οτι πχ ο καφες στο παρισι ειναι πιο φθηνος απο θεσσαλονικη , τα καθημερινα εξοδα τ βολευεις οπως μπορεις :)

:confused: Από πότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top