Erasmus

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Hello,

Άρχισα χθες να ψάχνω λίγο το θέμα του Erasmus + και συγκεκριμένα το κομμάτι της πρακτικής που είναι από 2 έως 12 μήνες.
Θα μπορούσε κάποιος που το έχει ψάξει παραπάνω να δώσει ένα rundown του τι παίζει γτ απο την σελίδα του πανεπιστημίου μου + της επίσημη του erasmus + δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει απολύτως τι παίζει.

Μια ερώτηση για την ώρα μου έχει δημιουργηθεί, είδα ότι επιλέγονται το ποιοι θα χρηματοδοτηθούν. Η επιλογή με τι κριτήρια γίνεται και αν δεν επιλεγείς μπορείς ακόμα να το κάνεις με δικά σου έξοδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Hello,

Άρχισα χθες να ψάχνω λίγο το θέμα του Erasmus + και συγκεκριμένα το κομμάτι της πρακτικής που είναι από 2 έως 12 μήνες.
Θα μπορούσε κάποιος που το έχει ψάξει παραπάνω να δώσει ένα rundown του τι παίζει γτ απο την σελίδα του πανεπιστημίου μου + της επίσημη του erasmus + δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει απολύτως τι παίζει.

Μια ερώτηση για την ώρα μου έχει δημιουργηθεί, είδα ότι επιλέγονται το ποιοι θα χρηματοδοτηθούν. Η επιλογή με τι κριτήρια γίνεται και αν δεν επιλεγείς μπορείς ακόμα να το κάνεις με δικά σου έξοδα;

Το "δυσκολο" κομμάτι ειναι να βρεις εργοδοτη στο εξωτερικο πρωτα .Πριν κανεις αιτηση για την υποτροφια θα πρεπει να σε εχει δεχτει ο εργοδοτης.Αφου σε δεχτει και εχεις στα χερια σου το Letter of Acceptance θα κανεις την αιτηση(μαζι με την απειρη γραφειογρατια που την συνοδευει ,και ακομα τοση αν σε δεχτουν) .Η αιτηση γινεται τελη Απριλη και αφορα το επομενο ακαδημαϊκο ετος. Μετα απο κανα μηνα (αρχες Ιουνιου σε εμας) βγαινουν τα αποτελεσματα .Το κυριο κρητηριο επιλογης ειναι ο μ.ο που εχεις μεχρι τη στιγμη που κανεις την αιτηση ,καθως και το ετος που εισαι (περισσοτερα μορια περνει ο 4ετης λιγοτερα ο 5ετης ,κλπ) .Αν δεν παρεις την υποτροφια μπορεις να πας παρολα αυτα αλλα χωρις την επιδοτηση ,με δικα σου εξοδα
Επισης απο οσο γνωριζω ,τουλαχιστον στο Εκπα ειναι 2-6 μηνες και οχι 12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philip07

Νεοφερμένος

Ο philip07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το "δυσκολο" κομμάτι ειναι να βρεις εργοδοτη στο εξωτερικο πρωτα .Πριν κανεις αιτηση για την υποτροφια θα πρεπει να σε εχει δεχτει ο εργοδοτης.Αφου σε δεχτει και εχεις στα χερια σου το Letter of Acceptance θα κανεις την αιτηση(μαζι με την απειρη γραφειογρατια που την συνοδευει ,και ακομα τοση αν σε δεχτουν) .Η αιτηση γινεται τελη Απριλη και αφορα το επομενο ακαδημαϊκο ετος. Μετα απο κανα μηνα (αρχες Ιουνιου σε εμας) βγαινουν τα αποτελεσματα .Το κυριο κρητηριο επιλογης ειναι ο μ.ο που εχεις μεχρι τη στιγμη που κανεις την αιτηση ,καθως και το ετος που εισαι (περισσοτερα μορια περνει ο 4ετης λιγοτερα ο 5ετης ,κλπ) .Αν δεν παρεις την υποτροφια μπορεις να πας παρολα αυτα αλλα χωρις την επιδοτηση ,με δικα σου εξοδα
Επισης απο οσο γνωριζω ,τουλαχιστον στο Εκπα ειναι 2-6 μηνες και οχι 12
Καλησπέρα, επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για erasmus+ ήθελα να ρωτήσω αν για να κάνεις αίτηση θα πρέπει να έχεις πρώτα συμφωνήσει με εργοδότη και να έχεις letter of acceptance.Δεν γίνεται να κάνεις πρώτα την αίτηση και ύστερα να συμφωνήσεις με εργοδότη; Και δεύτερον, για να κάνω πρακτική στο 8ο εξάμηνο θα πρέπει να έχει γίνει δεκτή η αίτηση από το 6ο; δεν μπορεί να ισχύσει για το ίδιο ακαδημαϊκό έτος δηλαδή;
Υ.γ Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στην πρακτική σου άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλησπέρα, επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για erasmus+ ήθελα να ρωτήσω αν για να κάνεις αίτηση θα πρέπει να έχεις πρώτα συμφωνήσει με εργοδότη και να έχεις letter of acceptance.Δεν γίνεται να κάνεις πρώτα την αίτηση και ύστερα να συμφωνήσεις με εργοδότη; Και δεύτερον, για να κάνω πρακτική στο 8ο εξάμηνο θα πρέπει να έχει γίνει δεκτή η αίτηση από το 6ο; δεν μπορεί να ισχύσει για το ίδιο ακαδημαϊκό έτος δηλαδή;
Υ.γ Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στην πρακτική σου άσκηση.

Πρέπει να βρεθεί ο εργοδότης πρώτα και μετά θα κανείς την αίτηση . Δεν γίνεται αλλιώς . Και ναι για να κανείς στο 8ο εξάμηνο θα πρέπει να κανείς την αίτηση από το 6ο
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
γεια σε όλους! να σας ρωτήσω κάτι? έστειλα και μειλ στη γραμματεία αλλά απάντηση ουκ έλαβον..:P
όταν στην agreement list αναφέρει ότι η συμφωνία ανταλλαγής είναι για 12 πχ μήνες, γίνεται εσύ να επιλέξεις να μείνεις μόνον 6? θενκς ιν αντβανς!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
no one? :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
αυτό που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι ο συνήθης χρόνος διαμονής είναι 6 μήνες. αν θες, κάνεις αίτηση παράτασης για άλλους 6 μήνες (αφότου τους έχεις ολοκληρώσει) οπότε τότε πας στους 12. μου έχει τύχει όμως να δω και προγράμματα 3 ή 4 μηνών. τώρα αν σου λένε εξαρχής ότι το πρόγραμμα είναι για 12 μήνες, τότε ίσως να μην έχεις περιθώρια επιλογής. προσπάθησε όμως να επικοινωνήσεις ξανά με τη γραμματεία, θα ξέρουν σίγουρα καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Στο πρόγραμμα Erasmus τι είδους μαθήματα παρακολουθείς; Διαφορετικά από το πρόγραμμα σπουδών της Ελλάδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Στο πρόγραμμα Erasmus τι είδους μαθήματα παρακολουθείς; Διαφορετικά από το πρόγραμμα σπουδών της Ελλάδας;

ουσιαστικα πανε οι προπτυχιακοι φοιτητες και παρακολουθουν παρεμφερη μαθηματα στο ομοειδες αντικειμενο της σχολης τους,εχω ακουσει οτι και οι βαθμοι που παιρνουν εκει περα αναγνωριζονται στην ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
δεν είναι μόνο για προπτυχιακούς, μπορούν και οι μεταπτυχιακοί να συμμετέχουν. ουσιαστικά κάνεις ένα εξάμηνό σου σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. αντιστοιχείς τα μαθήματα του εκάστοτε εξαμήνου με αυτά του πανεπιστημίου που θα πας και στο τέλος αντιστοιχείς και τη βαθμολογία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
H ύλη όσο και ίδια να είναι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ελαφρώς διαφορετική, π.χ. να έχει εφαρμογές περισσότερες στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Εννοειται οτι θα υπαρχουν διαφορες :P αλλα δεν τους ενδιαφερει τοσο αυτο εφοσον καλυπτεται ο απαιτουμενος αριθμος διδακτικων μοναδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.
γεια σε όλους! να σας ρωτήσω κάτι? έστειλα και μειλ στη γραμματεία αλλά απάντηση ουκ έλαβον..:P
όταν στην agreement list αναφέρει ότι η συμφωνία ανταλλαγής είναι για 12 πχ μήνες, γίνεται εσύ να επιλέξεις να μείνεις μόνον 6? θενκς ιν αντβανς!! :P
Συνήθως δεν είναι πρόβλημα, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα του φορέα και όχι της γραμματεία σας, οπότε στείλε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν πχ αναφέρεται ότι το τάδε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού προσφέρει 3 θέσεις για 6 μήνες, αυτές οι 3 θέσεις επιλέγονται τυχαία, έτσι; Θέλω να πω, αν είμαστε παρέα, μπορούμε να κάνουμε κοινή δήλωση ή τέλος πάντων να διασφαλίσουμε ότι θα πάμε σαν ομάδα εκεί; Ή ό,τι και όποιος κάτσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Συνήθως μπαίνουν οι 3 πρώτοι με τον μεγαλύτερο μ.ο. Σε κάποιες σχολές ίσως παίζουν ρόλο και τα πιστοποιητικά γλώσσας και τα βιογραφικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν πχ αναφέρεται ότι το τάδε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού προσφέρει 3 θέσεις για 6 μήνες, αυτές οι 3 θέσεις επιλέγονται τυχαία, έτσι; Θέλω να πω, αν είμαστε παρέα, μπορούμε να κάνουμε κοινή δήλωση ή τέλος πάντων να διασφαλίσουμε ότι θα πάμε σαν ομάδα εκεί; Ή ό,τι και όποιος κάτσει;

https://erasmus.uop.gr/index.php/-erasmus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Αυτά τα κριτήρια δεν ισχύουν, στη Νομική τουλάχιστον. Η κατάταξη έγινε καθαρά βάσει μ.ο, από τους υψηλότερους μέχρι και τους κάτω των 6.5. Μπορεί τα κριτήρια να γίνονται λίγο πιο αυστηρά σε σχολές που δεν έχουν πολλές συνεργασίες και πάνε λίγα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Όταν πχ αναφέρεται ότι το τάδε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού προσφέρει 3 θέσεις για 6 μήνες, αυτές οι 3 θέσεις επιλέγονται τυχαία, έτσι; Θέλω να πω, αν είμαστε παρέα, μπορούμε να κάνουμε κοινή δήλωση ή τέλος πάντων να διασφαλίσουμε ότι θα πάμε σαν ομάδα εκεί; Ή ό,τι και όποιος κάτσει;

Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται τυχαία. Το ποιοι θα επιλεγούν είναι απόφαση του κάθε καθηγητή στον οποίο θα κάνεις και αίτηση. Το πρώτο που θα κοιτάξει ο καθηγητής φυσικά είναι ο μέσος όρος αλλά κάτι που επίσης λαμβάνεται υπόψιν είναι και το εξάμηνο φοίτησης. Αν ας πούμε πάει κάποιος τριτοετής κι ενδιαφερθεί για το τέταρτο (και τελευταίο έτος) ίσως τον προτιμήσουν γιατί δεν θα έχει άλλη ευκαιρία να πάει κλπ. Τουλάχιστον με αυτό το σκεπτικό λειτουργούν στη σχολή μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πάει εράσμους κι ο παρατελευταίος επειδή είναι τελειόφοιτος :P Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν και τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας που πιθανόν να έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marietta Chris

Νεοφερμένος

Η Marietta Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά ήταν να πάω Εράσμους στο Πόρτο το εαρινό εξάμηνο και επειδή κατέληξα να χρωστάω μόνο 5 Ects για πτυχίο, (είμαι πλέον 5ο έτος), η καθηγήτρια μου μου ακύρωσε την υποτροφία λέγοντας πως δεν γίνεται να υπογράψει το χαρτί του ΙΚΥ γιατί εκεί αναγράφεται ο υπολειπόμενος αριθμός πιστωτικών μονάδων που απομένουν για λήψη πτυχίου και είναι μόνο 5. Το θέμα είναι πως πολλά παιδιά πηγαίνουν έτσι και δεν υπάρχει κανονισμός που να μην το επιτρέπει. Μπορείς να γυρίσεις με περισσότερα Ects για πτυχίο. Είχε κάποιος από εσάς παρόμοια εμπειρία; Μόλις έχασα την υποτροφία μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top