Erasmus

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σας :)
Ενδιαφερομαι για ερασμους στο Λονδινό ,απλα αναρωτιόμουν αν υπαρχει περιπτωση να μην με επιλεξουν επειδη δεν εχω ielts ..παίζει τέτοια περπτωση;
Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για King's College London,University College London και τελευταια επιλογη το Royal Holloway, University of London.
Ακομα για τι κοστος ζωής μιλαμε;
οποιαδιποτε πληροφορια θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμη.

H επιλογή των ατόμων γίνεται από τη σχολή σου, με όποια κριτήρια έχει θεσπίσει αυτή. Αφού μιλάμε για Ελλάδα, περνάνε όλα, lower, advanced, prof, ielts κτλ, φαντάζομαι με μοριοδότηση ανάλογα το επίπεδο (Β2-Γ2), οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.

΄Οπως είπε και ο φίλος εκτός από το γενικό πλαίσιο των κριτηρίων επιλογής που έχουν θεσπιστεί https://erasmus.uop.gr/index.php/-erasmus, εξαρτάται και από την κάθε σχολή.΄Ενα παράδειγμα είναι η δική σου σχολή η οποία φέτος έδωσε απόλυτη προτεραιότητα σε υποψηφιότητες μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών χωρίς να τις συγκρίνει με τις υποψηφιότητες των προπτυχιακών. Στις θέσεις που έμειναν επιλέχθηκαν προπτυχιακοί φοιτητές σύμφωνα με αυτά τα κριτήρια https://eurep.auth.gr/el/students/studies/evaluation. Οπότε ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για την επιλογή σου εκ των προτέρων. Το IELTS δεν είναι απαραίτητο, αρκεί να έχεις μια οποιαδήποτε επίσημη πιστοποίηση τουλάχιστον επιπέδου Β2. Στο Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών του ΑΠΘ προσφέρονται δωρεάν μαθήματα προετοιμασίας των φοιτητών που θέλουν να λάβουν μέρος στο πρόγραμμα Erasmus.΄Οσο για το κόστος ζωής στο Λονδίνο, καίει και ζεματάει καθώς είναι αν όχι η πρώτη, από τις πρώτες ακριβότερες πρωτεύουσες της Ευρώπης. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις εαν μπορουμε να δηλουσουμε μθμτα και στο ελληνικο παν/μιο, στην περιπτωση που προλαβαινουμε την εξεταστικη του εξαμηνου που εχει επιλεγει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Ψήνομαι να δηλώσω για το erasmus+ για πρακτικη ασκηση δηλαδή στο 3ο έτος! Έχει κανείς αυτή την εμπειρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις εαν μπορουμε να δηλουσουμε μθμτα και στο ελληνικο παν/μιο, στην περιπτωση που προλαβαινουμε την εξεταστικη του εξαμηνου που εχει επιλεγει?
Nαι εγώ έδωσα κανονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afro5

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γεια σασ :) Θα ήθελα πάρα πολύ να πάω εράσμους (Βερολίνο) αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι για μένα και είπα να δω και άλλες απόψεις :) Λοιπόν, είμαι φοιτήτρια αρχιτεκτονικής 2ου έτους, χρωστάω 4 μαθήματα από το 1ο έτος, τα 2 προγραμματίζω να τα δώσω τον ερχόμενο Σεπτέμβρη, έχω Β1 στα γερμανικά και κανένα πτυχίο στα αγγλικά :worry: αυτό γιατί ήθελα να δώσω κατευθείαν για προφίσιενσι αλλά μετά την προετοιμασία του λόουερ σταμάτησα τα μαθήματα.. Σκοπεύω να ξεκινήσω αγγλικά από Σεπτέμβρη και είμαι πρόθημη να διαβάσω πολύ (μαθαίνω εύκολα γενικά). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω σε ποια γλώσσα γίνονται τα μαθήματα και σε ποια να αφοσιωθώ, αγγλικά ή γερμανικά ; εγώ σκεφτόμουν τα αγγλικά γιατί τα έχω δουλεψει περισσότερο και θα μου χρειαστούν γενικότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Συνήθως τα μαθήματα των πανεπιστημίων αυτών γίνονται στα Γερμανικά. Βερολίνο που; Πιθανόν να σου αρκεί το β1 στα γερμανικά, κοιτάνε πολύ την αναλογία μαθημάτων ects από τα οποία είσαι καλά όπως λες. Από όσα ξέρω γενικά στα αγγλικά θα συννενοήσαι αλλά καλού κακού ξεσκόνισε τα γερμανικά σου για να μπορείς να περάσεις τα μαθήματα εκεί και να μην έχεις θέμα με τα λεφτά. :)

Ψήνομαι να δηλώσω για το erasmus+ για πρακτικη ασκηση δηλαδή στο 3ο έτος! Έχει κανείς αυτή την εμπειρία;

Συμβουλή καλύτερα να το αφήσεις για το τέλος των σπουδών σου, λίγοι παίρνουν χρηματοδότηση για πρακτική και καλύτερα να σε στείλει κάπου κάποιος καθηγητής σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
για πρακτική νομίζω πως πιο πολύ πρέπει να αξίζει με AIESEC δεν εχω πάει με κάποιο από τα 2 αλλά στο οικονομικό που ρώτησα στο erasmus+ παίρνεις ψίχουλα κοροϊδεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Δε θα έλεγα ότι δίνουν ψίχουλα. Σε μας τουλάχιστον το ποσό που δίνεται είναι αρκετά ικανοποιητικό για πολλές χώρες (εκτός Αγγλίας :P). Μια φίλη θα πάει Τσεχία τον Σεπτέμβρη και της αναλογούν 400 ευρώ το μήνα (εκ των οποίων το 80% θα το πάρει προκαταβολικά). Θα νοικιάζει και με άλλα δύο άτομα από τη σχολή οπότε θα της βγει πολύ οικονομικά. Βέβαια, σε χώρες όπως Αγγλία, που την ανέφερα και πριν, Γερμανία ή Ολλανδία το ποσό ανεβαίνει μεν (είναι 500 ευρώ) αλλά δεν καλύπτει όλα τα έξοδα. Και πάλι όμως, όσα λεφτά και να βάλει κάποιος από την τσέπη του για να συμπληρώσει το ποσό, δεν νομίζω να δώσει παραπάνω απ' όσα δίνει μηνιαίως για τα έξοδα του στην Ελλάδα (μιλάω κυρίως για φοιτητές από επαρχία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εγω θα παω για πρακτικη απο οκτ ,και τα χρηματα ειναι αρκετα καλα (550) ,βγαινεις καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
για πρακτική νομίζω πως πιο πολύ πρέπει να αξίζει με AIESEC δεν εχω πάει με κάποιο από τα 2 αλλά στο οικονομικό που ρώτησα στο erasmus+ παίρνεις ψίχουλα κοροϊδεύουν.

Όχι AIESEC σε μας είναι πολύ ανοργάνωτοι και όσοι πήγαν φύγαν αφού κάναν όλη τη χαμαλοδουλειά. Βέβαια είναι καλό για το βιογραφικό το μπλα μπλα του :P

Δε θα έλεγα ότι δίνουν ψίχουλα. Σε μας τουλάχιστον το ποσό που δίνεται είναι αρκετά ικανοποιητικό για πολλές χώρες (εκτός Αγγλίας :P). Μια φίλη θα πάει Τσεχία τον Σεπτέμβρη και της αναλογούν 400 ευρώ το μήνα (εκ των οποίων το 80% θα το πάρει προκαταβολικά). Θα νοικιάζει και με άλλα δύο άτομα από τη σχολή οπότε θα της βγει πολύ οικονομικά. Βέβαια, σε χώρες όπως Αγγλία, που την ανέφερα και πριν, Γερμανία ή Ολλανδία το ποσό ανεβαίνει μεν (είναι 500 ευρώ) αλλά δεν καλύπτει όλα τα έξοδα. Και πάλι όμως, όσα λεφτά και να βάλει κάποιος από την τσέπη του για να συμπληρώσει το ποσό, δεν νομίζω να δώσει παραπάνω απ' όσα δίνει μηνιαίως για τα έξοδα του στην Ελλάδα (μιλάω κυρίως για φοιτητές από επαρχία).

Τώρα μιλάμε για Erasmus Πρακτική ή Erasmus Σπουδες; Γιατί πλέον και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη σου δώσουν ούτε ευρώ :P Tα ποσά που αναφέρεις είναι σίγουρα για τις σπουδές και καθορίζονται ανάλογα τη χώρα υποδοχής σου. Στην πρακτική είναι διαφορετικό, δηλαδή κάνεις τη συμφωνία μαζί με τον υπεύθυνο καθηγητή και ανάλογα το πόσο όρεξη έχει αυτός βγαίνει και ο ανάλογος μισθός αν τελικά πάρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προσωπικά για ό,τι περίπτωση και να μιλάμε το θεωρώ ξεφτίλα να φύγεις έξω για δουλειά, γιατί και η πρακτική δουλειά είναι, και να πρέπει να βάλεις κι απ' τη τσέπη σου για να τα βγάζεις πέρα. Οπότε υπό αυτή την έννοια ναι είναι ψίχουλα. Το βασικό θα έπρεπε να σου δίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Προσωπικά για ό,τι περίπτωση και να μιλάμε το θεωρώ ξεφτίλα να φύγεις έξω για δουλειά, γιατί και η πρακτική δουλειά είναι, και να πρέπει να βάλεις κι απ' τη τσέπη σου για να τα βγάζεις πέρα. Οπότε υπό αυτή την έννοια ναι είναι ψίχουλα. Το βασικό θα έπρεπε να σου δίνουν.
Η πρακτική είναι κομμάτι των σπουδών και όπως αυτές, μια επένδυση. Κανονικός εργαζόμενος δεν είσαι [απαραίτητα] γιατί οι πρακτικάριοι συχνά έχουν καλύτερα ωράρια, πιο flexible άδειες κτλ. Αυτό βέβαια το κανονίζεις από πριν στο συμφωνητικό πρακτικής. Σε κάποιες περιπτώσεις, το ύψος της επιδότησης είναι μεγαλύτερό του βασικού μισθού! Εξ' άλλου, είναι λάθος το να βλέπεις το erasmus, είτε για σπουδές είτε για πρακτική, μόνο για τα ακαδημαϊκά/επαγγελματικά οφέλη, πάνω απ' όλα είναι πολιτισμικό πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πάνω απ' όλα είναι ενα μεγάλο πάρτυ όπως λένε κι όσοι πάνε.

επιμένω ωστόσο στο ότι η χρηματοδότηση θα έπρεπε να είναι τόση ώστε να σε καλύπτει 100% για τα αναγκαία σου έξοδα. Αν είχαμε όλοι τη δυνατότητα να μας σκάνε τσεκ κάθε μήνα οι γονείς καλά θα ταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Προσωπικά για ό,τι περίπτωση και να μιλάμε το θεωρώ ξεφτίλα να φύγεις έξω για δουλειά, γιατί και η πρακτική δουλειά είναι, και να πρέπει να βάλεις κι απ' τη τσέπη σου για να τα βγάζεις πέρα. Οπότε υπό αυτή την έννοια ναι είναι ψίχουλα. Το βασικό θα έπρεπε να σου δίνουν.

Εξαρταται τι ζηταει κανεις. Στην περίπτωση μου για παραδειγμα που θελω να ασχοληθω με εναν συγκεκριμενο τομεα ,ο οποιος δεν προσφερεται για πρακτικη στην Ελλαδα ειναι μονοδρομος το εξωτερικο. Και αφου εχω βρει ακριβως την δουλεια που με ενδιαφερει και με εχει παρει ο εργοδοτης γιατι να μην το εκμεταλλευτω .Στην πρακτικη δεν κοιτας να βγαλεις χρηματα ,στις περισσοτερες περιπτωσεις ψιχουλα ειναι ουτως η αλλως ,εμπειρια κοιτας να παρεις .Αν και παλι (στην περιπτωση μου) τα 550 που δινουν φτανουν να την βγαζω χωρις να ζηταω απο γονεις

Τώρα μιλάμε για Erasmus Πρακτική ή Erasmus Σπουδες; Γιατί πλέον και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη σου δώσουν ούτε ευρώ :P Tα ποσά που αναφέρεις είναι σίγουρα για τις σπουδές και καθορίζονται ανάλογα τη χώρα υποδοχής σου. Στην πρακτική είναι διαφορετικό, δηλαδή κάνεις τη συμφωνία μαζί με τον υπεύθυνο καθηγητή και ανάλογα το πόσο όρεξη έχει αυτός βγαίνει και ο ανάλογος μισθός αν τελικά πάρεις :)
δεν ισχυει κατι τετοιο .Λογικα σε ολα τα πανεπιστημια ιδια διαδικασια θα ειναι ,αλλα απο τη στιγμη που σε επιλεξουν για το προγραμμα τα λεφτα τα παρεις ,και το ποσο ειναι καθορισμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι Μάνο είμαι πολύ σίγουρος για αυτό που σου λέω γιατί είχα μιλήσει με τον υπεύθυνο της erasmus πρακτικής . Πέρσυ είχαν πάρει μόνο 2 άτομα λεφτά (κοντά στα 600) ενώ φέτος πήραν 3/4 από τους οποίους θα πάνε. Στο erasmus σπουδές όντως τα χρήματα είναι στανταρ ανάλογα τη χώρα, καλύτερα να ρωτήσει όποιος θέλει τον υπεύθυνο της πρακτικής του.

ΥΓ Ποιος είναι ο τομέας σου btw; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Όχι Μάνο είμαι πολύ σίγουρος για αυτό που σου λέω γιατί είχα μιλήσει με τον υπεύθυνο της erasmus πρακτικής . Πέρσυ είχαν πάρει μόνο 2 άτομα λεφτά (κοντά στα 600) ενώ φέτος πήραν 3/4 από τους οποίους θα πάνε. Στο erasmus σπουδές όντως τα χρήματα είναι στανταρ ανάλογα τη χώρα, καλύτερα να ρωτήσει όποιος θέλει τον υπεύθυνο της πρακτικής του.

ΥΓ Ποιος είναι ο τομέας σου btw; :)

Τότε έχει να κάνει με το πανεπιστήμιο . Στο Εκπα πχ δίνονται 100 υποτροφίες και παίρνουν αυτούς με τον υψηλότερο μο .οι υπόλοιποι εφόσον έχουν βρει εργοδότη μπορούν να πάνε με καθεστώς zero grant δεν παίρνεις χρήματα δηλαδή . Τώρα για αυτά που μου λες για 2-3 ότι περνούν πολύ περίεργα μου ακούγονται
Εγώ πάνω στην οργανική χημεία θα ασχοληθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ το 2-3 στο λέω μόνο για το τμήμα μου , δε ξέρω στο υπολοιπο πόσοι παίρνουν λεφτά. Πάντως φέτος και στο Erasmus σπουδές από τους 27 που κάναν αίτηση στη σχολή μου χρηματοδοτήσαν τους 12 με τα καλύτερα προσόντα (συνήθως και με το υψηλότερο ΜΟ, πτυχία, ects και τα σχετικά) και τους υπόλοιπους τους δώσαν το δικαίωμα να πάνε χωρίς να τους δώσουν euro.

ΥΓ Πολύ καλή επιλογή τομέα :) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εγώ το 2-3 στο λέω μόνο για το τμήμα μου , δε ξέρω στο υπολοιπο πόσοι παίρνουν λεφτά. Πάντως φέτος και στο Erasmus σπουδές από τους 27 που κάναν αίτηση στη σχολή μου χρηματοδοτήσαν τους 12 με τα καλύτερα προσόντα (συνήθως και με το υψηλότερο ΜΟ, πτυχία, ects και τα σχετικά) και τους υπόλοιπους τους δώσαν το δικαίωμα να πάνε χωρίς να τους δώσουν euro.

ΥΓ Πολύ καλή επιλογή τομέα :) :clapup:

ναι και απο εμας 3 πηρανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
σκεφτομαι να φυγω για ερασμους στη γαλλια ομως φοβουμαι παρα πολυ με αυτα που ακουω.τι με συμβουλευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σκεφτομαι να φυγω για ερασμους στη γαλλια ομως φοβουμαι παρα πολυ με αυτα που ακουω.τι με συμβουλευετε?

δώσε τα φιλιά μας στον άγιο Πέτρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top