Erasmus

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Βασικα να ρωτησω και εγω κατι!
Ξερετε μηπως αν κανω πρακτικη μεσω erasmus (απο Οκτωβριο μεχρι Ιουνιο) θα μπορω παρολα αυτα να δωσω 2 μαθηματα που εχω για πτυχιο στην εξετστικη του Ιανουαριου? Ωστε οταν γυρισω να παρω αμεσως πτυχιο?

Γεια σας! Βασικά να ρωτήσω και εγώ κάτι!
Ξέρετε μήπως αν κάνω πρακτική μέσώ erasmus (απο Οκτώβριο μέχρι Ιούνιο) θα μπορώ παρόλα αυτά να δώσω 2 μαθήματά που έχω για πτυχίο στην εξετστική του Ιανουαρίου? Ώστε όταν γυρίσω να πάρω αμέσως πτυχίο? Πάντα με την προϋπόθεση οτι θα μου δώσουν άδεια μερικές μέρες απο το εξωτερικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γεια σας! Βασικα να ρωτησω και εγω κατι!
Ξερετε μηπως αν κανω πρακτικη μεσω erasmus (απο Οκτωβριο μεχρι Ιουνιο) θα μπορω παρολα αυτα να δωσω 2 μαθηματα που εχω για πτυχιο στην εξετστικη του Ιανουαριου? Ωστε οταν γυρισω να παρω αμεσως πτυχιο?

Γεια σας! Βασικά να ρωτήσω και εγώ κάτι!
Ξέρετε μήπως αν κάνω πρακτική μέσώ erasmus (απο Οκτώβριο μέχρι Ιούνιο) θα μπορώ παρόλα αυτά να δώσω 2 μαθήματά που έχω για πτυχίο στην εξετστική του Ιανουαρίου? Ώστε όταν γυρίσω να πάρω αμέσως πτυχίο? Πάντα με την προϋπόθεση οτι θα μου δώσουν άδεια μερικές μέρες απο το εξωτερικό!

Μπορείς, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis778

Νεοφερμένος

Ο Θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδια ποιες ειναι οι προοπτικες για να κανει καποιος erasmus τοσο για σπουδες οσο για πρακτικη ασκηση? Γιατι εχω διαβασει οτι πρεπει να εισαι στα τελευταια 2 εξαμηνα και επισης κατι αλλο με αυτα τα ECTS (διδακτικες μοναδες)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Θα πρεπει να συμφωνουν οι ωρες των μαθηματων του ερασμους με τις ωρες του φορεα της πρακτικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis778

Νεοφερμένος

Ο Θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα πρεπει να συμφωνουν οι ωρες των μαθηματων του ερασμους με τις ωρες του φορεα της πρακτικης.

Για να τα κανεις ξεχωριστα εννοω οχι και τα δυο μαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γεια σας! :D Έχω μια απορία σχετικά με αυτό το θέμα.. Αν πας σε τέτοιο πρόγραμμα τα μαθήματα που κάνουν είναι στα αγγλικά όπου και να πας ή είναι ανάλογα την χώρα; πχ στη Γερμανία θα είναι τα μαθήματα θα είναι στα γερμανικά, στην Ισπανία στα ισαπανικά κτλ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! :D Έχω μια απορία σχετικά με αυτό το θέμα.. Αν πας σε τέτοιο πρόγραμμα τα μαθήματα που κάνουν είναι στα αγγλικά όπου και να πας ή είναι ανάλογα την χώρα; πχ στη Γερμανία θα είναι τα μαθήματα θα είναι στα γερμανικά, στην Ισπανία στα ισαπανικά κτλ; :worry:

Στην αρχή κάθε έτους βγαίνει πρόγραμμα για κάθε πανεπιστήμιο. Εκεί έχει τη λίστα με τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια, τους φοιτητικούς μήνες και τις θέσεις και τη γλώσσα που γίνονται τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Στην αρχή κάθε έτους βγαίνει πρόγραμμα για κάθε πανεπιστήμιο. Εκεί έχει τη λίστα με τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια, τους φοιτητικούς μήνες και τις θέσεις και τη γλώσσα που γίνονται τα μαθήματα.
Οκ, ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sher_locked

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά :)
Είμαι στο τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών και τώρα μπαίνω στο 2ο έτος, θέλω να πάω erasmus στο τρίτο έτος (2015/16 δηλαδή) και απ'ότι ξέρω οι αιτήσεις πρέπει να γίνουν στο φετινό εαρινό εξάμηνο
Βρίσκομαι όμως σε δίλημμα..
Από ξένες γλώσσες έχω proficiency στα αγγλικά, C2 στα γαλλικά και τώρα θα δώσω Β2 Ισπανικά
Το τμήμα μου συνεργάζεται με αρκετές χώρες, εμένα όμως με ενδιαφέρουν δύο: Αγγλία και Ισπανία
Τη Γαλλία παρόλο που μιλάω πολύ καλά γαλλικά την απορρίπτω για προσωπικούς λόγους (και όχι δεν πρόκειται να το ξανασκεφτώ :P)

Στην αρχή ήμουν λίγο περισσότεορ ψημένη για Ισπανία αλλά μου είπαν ότι τα πανεπιστήμια δεν είναι και τόσο καλά (Complutense de Madrid, Rovira i Virigli, Universidad de LLeida) με εξαίρεση αυτό της Μαδρίτης και καλύτερα να πάω Αγγλία
Η αλήθεια είναι πως η Αγγλία είναι το όνειρο της ζωής μου και θέλω να πάω εκεί για μεταπτυχιακό
Τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια είναι University of york, University of Loughborough και University of Ulster
Με ενδιαφέρει του York μιας και έχω συγγενείς εκεί και η πόλη είναι υπέροχη
Επιπλέον έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το πανεπιστήμιο και υπάρχει ειδίκευση στον τομέα της ηλεκτρονικής που είναι ο τομέας με τον οποίο θέλω να ασχοληθώ μετέπειτα
Τέλος, σκέφτομαι πως αν πάω erasmus Αγγλία ίσως να μετρήσει περισσότεορ ότι φοίτησα σε βρετανικό πανεπιστήμιο για ένα εξάμηνο, όταν αργότερα θα κάνω αιτήσεις για μεταπτυχιακό

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, εσείς τι μου προτείνετε βάση εμπειρίας κυρίως; Ή αν δεν έχετε πάει, απλά πείτε μου τι θα κάνατε στη θέση μου
Να διαλέξω Ισπανία που θα μπορέσω να εξασκήσω τα ισπανικά μου και γενικότερα είναι μία μαγευτική και ζωντανή χώρα, ή Αγγλία που την αγαπώ πολύ και θα είναι ένα παραπάνω συν για τη συνέχεια;

Σόρρυ για το τεράστιο κείμενο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σελίδα 7, μήνυμα 334

Εγώ θα σου έλεγα να πας Ισπανία, θα περάσεις πολύ καλύτερα. Σίγουρα οι άνθρωποι είναι πιο ανοιχτοί και φιλόξενοι και στον τρόπο ζωής μοιάζουν με μας (party animals!). Επίσης είναι πολύ πιο οικονομικά, οπότε θα έχεις μεγαλύτερο budget για ταξίδια (έχει ωραίες χώρες τριγύρω!) Όπως είπες θα εξασκήσεις και τα Ισπανικά σου. Εξ' άλλου αφού θες να πας Αγγλία έτσι κ αλλιώς, γιατί να χάσεις την ευκαιρία του 6μηνου στην Ισπανία; :P Επίσης αν σε ενδιαφέρει το ακαδημαϊκο θέμα τόσο πολύ, μπορείς να πας μέσω erasmus για πρακτική στην Αγγλία ή οπουδήποτε αλλού βρεις μια καλή θέση, είναι πολύ καλύτερο προσόν από το 6μηνο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά :)
Είμαι στο τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών και τώρα μπαίνω στο 2ο έτος, θέλω να πάω erasmus στο τρίτο έτος (2015/16 δηλαδή) και απ'ότι ξέρω οι αιτήσεις πρέπει να γίνουν στο φετινό εαρινό εξάμηνο
Βρίσκομαι όμως σε δίλημμα..
Από ξένες γλώσσες έχω proficiency στα αγγλικά, C2 στα γαλλικά και τώρα θα δώσω Β2 Ισπανικά
Το τμήμα μου συνεργάζεται με αρκετές χώρες, εμένα όμως με ενδιαφέρουν δύο: Αγγλία και Ισπανία
Τη Γαλλία παρόλο που μιλάω πολύ καλά γαλλικά την απορρίπτω για προσωπικούς λόγους (και όχι δεν πρόκειται να το ξανασκεφτώ :P)

Στην αρχή ήμουν λίγο περισσότεορ ψημένη για Ισπανία αλλά μου είπαν ότι τα πανεπιστήμια δεν είναι και τόσο καλά (Complutense de Madrid, Rovira i Virigli, Universidad de LLeida) με εξαίρεση αυτό της Μαδρίτης και καλύτερα να πάω Αγγλία
Η αλήθεια είναι πως η Αγγλία είναι το όνειρο της ζωής μου και θέλω να πάω εκεί για μεταπτυχιακό
Τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια είναι University of york, University of Loughborough και University of Ulster
Με ενδιαφέρει του York μιας και έχω συγγενείς εκεί και η πόλη είναι υπέροχη
Επιπλέον έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το πανεπιστήμιο και υπάρχει ειδίκευση στον τομέα της ηλεκτρονικής που είναι ο τομέας με τον οποίο θέλω να ασχοληθώ μετέπειτα
Τέλος, σκέφτομαι πως αν πάω erasmus Αγγλία ίσως να μετρήσει περισσότεορ ότι φοίτησα σε βρετανικό πανεπιστήμιο για ένα εξάμηνο, όταν αργότερα θα κάνω αιτήσεις για μεταπτυχιακό

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, εσείς τι μου προτείνετε βάση εμπειρίας κυρίως; Ή αν δεν έχετε πάει, απλά πείτε μου τι θα κάνατε στη θέση μου
Να διαλέξω Ισπανία που θα μπορέσω να εξασκήσω τα ισπανικά μου και γενικότερα είναι μία μαγευτική και ζωντανή χώρα, ή Αγγλία που την αγαπώ πολύ και θα είναι ένα παραπάνω συν για τη συνέχεια;

Σόρρυ για το τεράστιο κείμενο:P

Απο το avatar σου και το ψευδωνυμο φαινεται η συμπαθεια που τρεφεις για τη Βρετανια. Εγω τη θεωρω πολυ καλη επιλογη για ερασμους, μειονεκτημα πιστευω ισως ειναι το κοστος. Ασε που θα βελτιωσεις πολυ την προφορα σου στα αγγλικα. Τωρα τα πανεπιστημια που ειναι διαθεσιμα δεν ειναι σε πολυ βολικες περιοχες, το ενα ειναι στην Αγγλικη επαρχια και το αλλο ειναι στη Βορεια Ιρλανδια, στο Μπελφαστ. Πιο καλο σαν επιλογη μου φαινεται το University of York, περιοχη με αρκετα μερη να εξερευνησεις και με συνδεση στο Αεροδρομιο του Μαντσεστερ. Το Loughborough εχω ακουσει απο γνωστο μου οτι δεν λεει τιποτα σαν πολη, απλα εχει αρκετα φθηνοτερη ζωη απο τις βρετανικες μεγαλουπολεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια ποιες ειναι οι προοπτικες για να κανει καποιος erasmus τοσο για σπουδες οσο για πρακτικη ασκηση? Γιατι εχω διαβασει οτι πρεπει να εισαι στα τελευταια 2 εξαμηνα και επισης κατι αλλο με αυτα τα ECTS (διδακτικες μοναδες)...

Μπες στο " Πρόγραμμα ERASMUS+/Σπουδές-Κινητικότητα φοιτητών". Τα γράφει όλα πολύ αναλυτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά όποιος έχει την ευχαίρια να πάει 6 μήνες διακοπές στην Ισπανία, δεν βρίσκω θέμα να το κάνει. Γενικά όμως είναι κάπως ασύμφορο σε αυτές τις εποχές, νομίζω πως πρέπει να πας σε πιο σοβαρά ιδρύματα.

Για Αγγλία, εξαρτάται πως ο καθένας βλέπει εκεί τον τρόπο ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
στο erasmus δεν καλυπτονται καποια εξοδα απο το ιδιο το πανεπιστημιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σε ποιο έτος μπορεί κάποιος να πάει erasmus;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το erasmus δίνει υποτροφία σε 3 δόσεις. Αλλάζει από χώρα σε χώρα και μερικές φορές φτάνει(λιθουανία είναι απο τις πιο φτηνές) και άλλες με το ζόρι καλύπτει τα πολύ βασικά(π.χ. δανία).

Εράσμους (σε μας τουλάχιστον) μπορείς να πας από δεύτερο έτος και έχοντας περάσει 10 μαθήματα. Αλλά πάει ανταγωνιστικά, δλδ ο υπεύθυνος του πανειπιστημίου θα κοιτάξει τις αιτήσεις και θα διαλέξει τον καλύτερο φοιτητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
τι εχετε να πειτε για το ερασμους στο φιλολογικο? κατα ποοσο ειναι εφικτο καποιος να παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Το Πάντειο έχει συμφωνία με αγγλικό Πανεπιστήμιο,αλλά με το τμήμα Ανθρωπολογίας και μόνο, γίνεται κάτι αν θέλω να πάω εγώ που είμαι από διαφορετικό? Γνωρίζεται ποια είναι η διαδικασία? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Αν είναι κάποιος από ΟΠΑ ας βοηθήσει,δεν γνωρίζω αν η διαδικασία αλλάζει αναλόγως το Πανεπιστήμιο.
Θα μπω 3ο εξάμηνο τώρα,αν θέλω να πάω erasmus στο 4ο η δήλωση πόσο καιρό πριν πρέπει να γίνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι κάποιος από ΟΠΑ ας βοηθήσει,δεν γνωρίζω αν η διαδικασία αλλάζει αναλόγως το Πανεπιστήμιο.
Θα μπω 3ο εξάμηνο τώρα,αν θέλω να πάω erasmus στο 4ο η δήλωση πόσο καιρό πριν πρέπει να γίνει?

Πάρε τηλ στο 2108203250 να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top