Erasmus

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
To αν τα λεφτά είναι αρκετά εξαρτάται (πέρα απ' το τι εστί αρκετό για κάποιον) από την πόλη/χώρα στην οποία θα πας. Εμένα προσωπικά στη Πορτογαλία τα λεφτά μου ήταν αρκετά για διαβίωση +15 μέρες Χριστούγεννα εξωτερικό + ενδοχώριες επισκέψεις(επίσης χάλασα 100Ε για να πάρω ένα ταμπλετ όταν μου χάλασε το pc :P). Δε μένω σε εστία ούτε πρόσεχα ιδιαίτερα με τα έξοδα. Τα λεφτά που έβαλα εγώ ήταν 150Ε για τα εισιτήρια όταν πρωτοήρθα + 500Ε που πήρα από σπίτι, επειδή η επιδότηση (το 80% της) μπαίνει περίπου 1 μήνα αφότου φτάσεις. Και αφού γυρισω παίρνω το υπόλοιπο 20% που ισούται με περίπου 550 ευρώ, άρα πρακτικά δεν έχω πληρώσει τίποτα. Ο ξαδερφός μου που έκανε erasmus στη Πολωνία την έβγαλε και αυτός τζάμπα. Αν πας σε χώρες όπως Αγγλία/Ελβετία/whatever, η επιδότηση δε φτάνει ούτε για τσίχλες. Γι' αυτό εγώ θα πρότεινα σε κάποιον να επιλεξεις low cost χώρες, όπως Πορτογαλία/Ισπανία/Πολωνία/Τσεχία, γιατί θα μπορεσει να εξερευνήσει πολύ περισσότερα μέρη χωρίς ή με λίγα επιπλέον φράγκα (Σημείωση: Στη σελίδα 12 του θέματος, ο globalmind έχει γράψει μια υπέροχη περιγραφή για τον χαρακτήρα του erasmus).

Y.Γ: Γιώργο, τι σχολή είσαι και ποιες οι συμφωνίες σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ΕΙμαι πληροφορικη. Εχουνμεινει αρκετες συμφωνιες. Αν ενδιαφερεσαι εχω link με τα συνεργαζομενα.

Προς το παρον θελω ολους τους καμενους, που δικαια εχουν αυτο το τιτλο, να μου πουν τη διαφορα μεταξυ του computer science και του computing.


Y.G: Εχω ψαξει λιγο αλλα καθενας λεει τη παπαρια του και η απορια εχει μεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάθε χρόνο ανακοινώνεται στο σάιτ κάθε σχολής ο προσφερόμενος αριθμός θέσεων των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων του εξωτερικού. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν ως ελάχιστο απαιτούμενο την επαρκή γνώση ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΥΠΟΔΟΧΗΣ (δηλ. το επίπεδο Β2 της αντίστοιχης γλώσσας). Η επιλογή γίνεται με βάση την καλή γνώση της γλώσσας σε συνδυασμό με την καλή ακαδημαική επίδοση (μέσος όρος της μέχρι τη στιγμή της αίτησης βαθμολογίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τα ζητηματα ειναι 2:

1. Τι απαιτουν για να κανεις αιτηση. Αν δεν σε δεχονται μονο με αγγλικα, τοτε δε πα να κανουν μαθηματα
2. Πιστευω οτι θα ειναι δυσκολο να πας σε ενα τμημα, τα μαθηματα να γινονται σε ξενη γλωσσα και εσυ να θες καποιο καιρο υπερ εντατικων μαθηματων για να κτλ μεσες ακρες τι παιζει.

Θα δω τις χωρες που λες... Σουηδια δεν εχω.

Για ψάξε στο " Πανεπιστήμιο Κρήτης-Δ/νση Διεθνών και Δημοσίων Σχέσεων-Εκπαιδευτικά προγράμματα και ανταλλαγές-Για φοιτητές -πρόγραμμα erasmus-ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες. Τα εχω δει τα κριτηρια και τα ικανοποιω.
Απλως εκνευριζομαι για τη μη διδασκαλια στην Αγγλικη απο τις περισσοτερες μεγαλες χωρες, οπως Γερμανια και Ισπανια


Δεν εχω καταληξει ακομα στη χωρα αν και σημερα κανω αιτηση. Ελπιζω να μου δωθει η ευκαιρια να αλλαξω στη πορεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει τότε. Πιστεύω ότι το θέμα της γλώσσας έχει να κάνει με τη γενικότερη φιλοσοφία του erasmus ότι δηλ. ζούμε για κάποιο χρονικό διάστημα σε μια χώρα και γνωρίζουμε εκτός από το εκπαιδευτικό της σύστημα και τη γενικότερη κουλτούρα της στην οποία εμπεριέχεται και η γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δεν αντιλεγω...
Η εισαγωγη αυτου ως κριτηριο ειναι λογικο και παραλογο την ιδια στιγμη.

Αυτη τη στιγμη, μπορει να παει erasmus μονο ενας φοιτητης που γνωριζει μια ξενη γλωσσα, και ειδικοτερα αυτη να μην ειναι Αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις πληροφοριες για Ολλανδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia93

Νεοφερμένος

Η Vassia93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Heeeyz κ από μένα!!! :)))

Είναι κανείς από εδώ για Σουηδία το χειμερινό του '14, ή είχε πάει κανείς παλιότερα...??? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω Αγγλια το χειμερινο του 15!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια, αν σε ενα πανεπιστημιο ζητανε τη μητρικη γλωσσα και δε εχεις πιστοποιητικο αλλα πας στο ιδρυμα εκει και σου προσφερουν μαθηματα τοτε μετραει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
γιατι......νομιζα η φτωχη εγω πως οι αιτησεις αφορουν το χειμερινο του τρεχοντος και το θερινο του επομενου ακαδημαικου χρονου. πχ τωρα για 2014-2015
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
γιατι......νομιζα η φτωχη εγω πως οι αιτησεις αφορουν το χειμερινο του τρεχοντος και το θερινο του επομενου ακαδημαικου χρονου. πχ τωρα για 2014-2015
Nαι ετσι ειναι, εγω θα παω εαρινο 2015
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

nikoula30537

Νεοφερμένος

Η nikoula30537 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια εγω σπουδαζω νοσηλευτικη και θελω να παω erasmus για πρακτικη...ξερετε αν πρεπει οπωσδηποτε να εχω περασει τα μαθηματα του πρωτου ετους? χρωσταω ενα απ το 1ο εξαμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
παιδια εγω σπουδαζω νοσηλευτικη και θελω να παω erasmus για πρακτικη...ξερετε αν πρεπει οπωσδηποτε να εχω περασει τα μαθηματα του πρωτου ετους? χρωσταω ενα απ το 1ο εξαμηνο
Οι προϋποθέσεις για πρακτική στο εξωτερικό είναι ίδιες με αυτές του εσωτερικού, οι οποίες ορίζονται από τα τμήματα, επομένως μπορείς να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παιδία καλησπέρα! Έχει πάει κανείς ή σκοπεύει ή ξέρει για erasmus στην Κωνσταντινούπολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top