Erasmus

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Για τα πανεπιστήμια της Σουηδίας θα κάνω αίτηση. Το αν θα πάω είναι άλλη ιστορία! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Για τα πανεπιστήμια της Σουηδίας θα κάνω αίτηση. Το αν θα πάω είναι άλλη ιστορία! :P
αα επειδή είναι αγγλόφωνα ε? Μακάρι να πας ρε..στο ευχομαι:D Να πω την αλήθεια η 2η επιλογή μου μετά την Ιταλία είναι η Σουηδία..αλλά οι αδυναμίες είναι αδυναμίες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Δεν ήταν το θέμα μου αυτό.Εξάλλου είχα ξεκινήσει και τα ισπανικά αν θυμάσαι επειδή ήθελα να πάω Ισπανία αρχικά.Αλλά τα σουηδικά πανεπιστήμια είναι κλάσεις ανώτερα ρε από τα άλλα που έχουμε την επιλογή να πάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν ήταν το θέμα μου αυτό.Εξάλλου είχα ξεκινήσει και τα ισπανικά αν θυμάσαι επειδή ήθελα να πάω Ισπανία αρχικά.Αλλά τα σουηδικά πανεπιστήμια είναι κλάσεις ανώτερα ρε από τα άλλα που έχουμε την επιλογή να πάμε.
Θα το έχω και εγώ στο μυαλό πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Kάτι σχετικά άσχετο. Στο statement of purpose, τι ακριβώς πρέπει να γράψεις για να ληφθεί σοβαρά υπόψιν από τον υπεύθυνο καθηγητή; Υπάρχουν στάνταρ πράγματα που γράφεις; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αίτηση για Erasmus κάνει κανείς ενώ σπουδάζει και μάλιστα σε όποιο έτος κι αν βρίσκεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αίτηση για Erasmus κάνει κανείς ενώ σπουδάζει και μάλιστα σε όποιο έτος κι αν βρίσκεται;

Ναι! Αλλα συνήθως Erasmus πανε οι φοιτητές στα μεγαλύτερα έτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αίτηση για Erasmus κάνει κανείς ενώ σπουδάζει και μάλιστα σε όποιο έτος κι αν βρίσκεται;

Ναι! Αλλα συνήθως Erasmus πανε οι φοιτητές στα μεγαλύτερα έτη!

Βασικά, όχι. :P

Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση απ'το πρώτο έτος για να φύγεις στο δεύτερο, οι αιτήσεις ξεκινούν από το δεύτερο έτος και μετά, διότι απαραίτητη προϋπόθεση για να σε δεχτούν είναι να έχεις περάσει έναν Χ αριθμό μαθημάτων του πρώτου έτους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΡΙΣΤΙ

Νεοφερμένος

Η ΚΡΙΣΤΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
παιδιά θέλω να πάω γαλλία αλλά όλοι λένε ότι είναι δύσκολο να βρεις εστιες, ειδικά στο παρίσι που με ενδιαφέρει συγκεκριμένα
ξερεί κανείς τίποτα σχετικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο, αρκεί να κινηθείς γρήγορα.
Καλά, για Παρίσι δεν ξέρω βέβαια, λογικά θα είναι πιο δύσκολα μιας και υπάρχει μεγάλη ζήτηση :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mpougadas

Νεοφερμένος

Ο Mpougadas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά έφτασε η εποχή υποβολής των αιτήσεων για Εράσμους και έχω μερικές απορίες :p
1. Για να πας σε μια χώρα όπως Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία χρειάζεται οπωσδήποτε πτυχίο της αντίστοιχης γλώσσας ακόμη κι αν επιλέξεις να εξεταστείς μόνο σε αγγλικά μαθήματα των πανεπιστημίων εκεί; Επίσης, σε περίπτωση που δε χρειάζεται, λογικά θα προτιμήσουν κάποιον που έχει και το αντίστοιχο πτυχίο ε;
2. Εάν δε γίνεις δεκτός για τα πανεπιστήμια που έχεις δηλώσει, μετά σε καλούν για συμπλήρωση θέσεων σε άλλα πανεπιστήμια ή το χάνεις οριστικά το παιχνίδι;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
1. Στις συγκεκριμένες χώρες, ελάχιστα είναι τα μαθήματα που γίνονται στα αγγλικά. Σχεδόν καθόλου μη σου πω. Ναι, θα προτιμήσουν αυτόν που έχει πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.
2. Αν έχεις δηλώσει π.χ. 2 πανεπιστήμια και δε σε πάρουν, όχι δεν σε στέλνουν σε άλλο πανεπιστήμιο εφόσον δεν το έχεις δηλώσει μόνο και μόνο για να συμπληρωθούν οι θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Παντως στο δικο μου τμημα δεν σηλωσε κανεις ενα πανεπιστημιο στην ισπανια και εχουν αφηση καποιο χρονικο περιθοριο να το δηλωση καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γεια σας!!!αρχισαν τωρα να δηλωνουν για ερασμους πολυ αλλα εγω δεν το πηρα αποφαση για φετος...του χρονου που σκεφτομαι να δηλωσω θα ειμαι 3ο ετος...σκεφτηκα οτι αν και εφοσον με δεχτουν θα παω στον 4ο ετος μου που θα εχω και μια πιο ολοκληρωμενη παιδεια,ενω επισης θα μπορω να ανταπεξελθω καλυτερα στα μαθηματα!τι λετε?μηπως επρεπε να δηλωσω φετος?...πφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γεια σας!!!αρχισαν τωρα να δηλωνουν για ερασμους πολυ αλλα εγω δεν το πηρα αποφαση για φετος...του χρονου που σκεφτομαι να δηλωσω θα ειμαι 3ο ετος...σκεφτηκα οτι αν και εφοσον με δεχτουν θα παω στον 4ο ετος μου που θα εχω και μια πιο ολοκληρωμενη παιδεια,ενω επισης θα μπορω να ανταπεξελθω καλυτερα στα μαθηματα!τι λετε?μηπως επρεπε να δηλωσω φετος?...πφφφφ
θα κάνω ακριβώς το ίδιο με αυτό που σκέφτεσαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
θα κάνω ακριβώς το ίδιο με αυτό που σκέφτεσαι:)
δηλαδη σκεφτηκα λογικα? :P
απλα χωρις να το καταλαβω τελειωνω το δευτερο ετος..και ξερω οτι δεν χρειαζεται να βιαζομαι αλλα αν απο τωρα δηλωνουν για εναν χρονο μετα μηπως θα πρεπε να ειχα μπει και εγω σ' αυτην την διαδικασια??
αιντε βραδιατικα αποριες :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Mην αγχώνεσαι. Υπάρχουν πολλές ευκαιρίες. Θέληση να υπάρχει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
2. Αν έχεις δηλώσει π.χ. 2 πανεπιστήμια και δε σε πάρουν, όχι δεν σε στέλνουν σε άλλο πανεπιστήμιο εφόσον δεν το έχεις δηλώσει μόνο και μόνο για να συμπληρωθούν οι θέσεις.

Πάρ'όλα αυτα βγάζουν μια λίστα με τα πανεπιστήμια στα οποία δεν έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις και μπορείς να κάνεις εκ νέου δήλωση, αν δεν σε δέχτηκαν σε κανένα (τουλάχιστον σε μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top