Emo

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άλλο που αν καποιος ειναι οντως καταθλιπτικος το τελευταιο που τον νοιαζει ειναι να ασχοληθει με τα ρουχα και το στυλ του.
Αυτό που 'χω ξαναπεί... όταν είσαι ήδη εξασφαλισμένος έχεις την πολυτέλεια να ασχοληθείς με ό,τι θες - ή και με τίποτα, εν προκειμένω. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ρε παιδιά γιατί κολλάτε όλοι σ'αυτό; Οι emo δεν είναι στην τελική ούτε ηίπηδες ούτε punks! Δεν καταλαβαίνω που δημιουργείται πρόβλημα, ειληκρινά! Δεν σας αρέσει που υπάρχουν ή αυτό που κάνουν;
Με τους φυσικούς emo προφανώς και δεν υπάρχει πρόβλημα (για μένα τουλάχιστον). :)


Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το "είμαι απαισιόδοξος, μαμά-μπαμπά δώσε μου λεφτά για να αγοράσω diesel jeans", που γίνεται από όσους μιμούνται αυτήν την ιδεολογία.
Αν θέλεις να ακολουθήσεις κάτι, δικαίωμά σου φυσικά και σεβαστό. :)





Αλλά η υποκρισία είναι άλλη ιστορία.... :(



Φιλικά πάντα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
οκ δικό σου θέμα αλλά δεν είναι απαραίτητο να κράζεις τους emo όπου σταθείς και όπου βρεθείς! [όπως κάνουν οι περισσότεροι-όλοι-εδώ μέσα!]


Γενικευεις και παλι επιπολαια. Κατ'αρχας λιγοι απο δω μεσα ειναι κατα των emo, συμπεριλαμβανομενου του υποφαινομενου, αλλα καταλαβε ενα πραγμα. Αλλο κραξιμο κι αλλο αντιθεση. Αντιθεση ο καθενας μπορει να εχει με ο,τι γουσταρει και κανεις δεν εχει δικαιωμα να τον κατακρινει γι αυτο. Η αντιθεση ομως απεχει πολυ απο το κραξιμο στυλ καγκουρα, γι αυτο μην τα βαζεις ολα στο ιδιο σακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν εχεις ιδεα τι κανουμε ολοι εδω μεσα γι'αυτο να μη λες αυθαιρετα ο,τι θελεις!! Εγω δε δινω μια για τους emo, ουτε τους κραζω οπου σταθω κι οπου βρεθω οπως λες ουτε με ενοχλουν, απλα και μονο γιατι γινεται συζητηση παραθετω τις αποψεις μου, οπως πιστευω και οι περισσοτεροι που εχουν απαντησει μεχρι τωρα.
Η αποψη μου ειναι πως η πλειοψηφια των emo ειναι δηθεν καταθλιπτικοι και αυτο γιατι η καταθλιψη δεν ειναι ουτε παιχνιδακι ουτε μαγκια. Ειναι βαριας μορφης ψυχικη διαταραχη και καθολου παιξε-γελασε. Και το λεω και απο προσωπικη εμπειρια. Τωρα το αν ειναι κανας καταθλιπτικος και ακολουθει τη μοδα δικο του θεμα. Αλλα ειναι μοδα. Στην Ελλαδα. Ναι, Μ-Ο-Δ-Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αφου το είπες και μόνη σου, σας αρέσει να σας κράζουν. Γιατί παραπονιέσαι;
Οχι οτι το έκανε κανείς εδώ μέσα, φαντάζεσαι πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
[όπως κάνουν οι περισσότεροι-όλοι-εδώ μέσα!]

Το ότι δεν συμφωνώ με αυτή.... τη μόδα θες να το πεις; με τους emo γενικά για να μαι μέσα, δεν σημαίνει ούτε ότι τους κράζω, ούτε ότι αν συναντήσω κανένα στο δρόμο σταυροκοπιέμαι, αλλάζω πεζοδρόμιο και τους αποφεύγω... Ένα thread είναι και αφού διαφωνώ με την όλη ιστορία που λέγεται emo, απλά το λέω και ούτε παίρνω το μαχαίρι να ρθω να σου αλλάξω γνώμη. Είσαι αυτό που επέλεξες να είσαι, με γεια σου με χαρά σου! Απλά πιστεύω ότι είναι κρίμα να είναι σε μια διαρκή μελαγχολία νέα παιδιά, και αυτό είναι όλο....
Μην το βλέπεις λες και έχουμε ορμήξει όλοι πάνω σου και πάμε να σε φάμε.... Συζήτηση κάνουμε....:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αγαπητη ελιζαμπεθ.

πρώτον. το κραξιμο πολλοι το προκαλουν μονοι τους, οπως με την φραση που ειπες η ιδια " haters make me famous".
δευτερον. για να στα πω χυμα. ήμουν καταθλιπτικη για εναμιση χρονο, επαιρνα και χαπια. δεν σκοπευα να το πω δημοσια, αλλα αυτη τη στιγμη χε$τηκα γιατι πολυ απλα ξερω ποια ημουν τοτε και ποια ειμαι τωρα. πιστεψε με δεν εχεις ι-δ-ε-α τι ειναι η πραγματικη καταθλιψη. καμία απολυτως. και αυτο φενεται απ τον τροπο που μιλας. η καταθλιψη ειναι μια ψυχικη κατασταση η οποια, για μενα τουλαχιστον που το χω ζησει, δεν συνδιαζεται με ιδεολογια. ουτε με μαυρα ρουχα και σορυ για την εκφραση Μ*******. δεν σ εκραξε κανεις για το οτι εισαι emo, εγώ σ εκραξα για το 'haters make me famous'.μπορεις να μου το εξηγησεις να το καταλαβω δηλαδη? χαιρεσαι που σε κραζουν γιατι θεωρεις οτι ετσι τραβας προσοχη? μαλλον ετσι απλα σε θεωρουν αλλον εναν κλωνο. γιατι lets face it κοπελια, το στυλ αυτο, οταν καποιος το υοθετει, τον κανει ιδιο με αλλα εκατό ατομα και βάλε. δεν ξεχωριζεις ως ατομο, αλλα η μαζα σας "ξεχωριζει" εντος εισαγωγικων εννοειται, απο τα ατομα που ντυνονται πιο απλα. αλλο αν περνετε στον λαιμο σας με τις αηδιες που λετε στην τηλεοραση η στα περιοδικα, οποιον αλλον εχει piercings η φοραει μαυρα. ελπιζω να εγινα αρκετα σαφης. και αυτό δεν ειναι κραξιμο επειδη εισαι emo, αλλα επειδη μιλησες για καταθλιψη..δεν εχεις ιδεα κοπελα μου. πραγματικα.

και τελος
σταματα να πιστευεις οτι ο σκοπος ολου του κοσμου ειναι να κραξει τους emo. πραγματικά. δεν εισαι ουτε εσυ, ουτε κανενας emo το κεντρο του κόσμου η το επικεντρο της προσοχης. εκτός αν μιλάμε για κόσμο με χαμηλο iq.

:thanks:αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Φέρτε τη μύγα πίσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,067 μηνύματα.
Ο κόσμος είναι γεμάτος με θλίψη, είται φαίνεται μέσα από μαυροντυμένα παιδιά είτε όχι και αυτό το ξέρουμε όλοι καλα!
Η θλίψη μας κάνει πιο δεκτικούς στην χαρά, την ευτυχία και την αγάπη. :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δε θα κάτσω άλλο σε ένα site που βρίζουν εμένα και όλα όσα νοιώθω! Δεν ξέρει κανείς ούτε πως νοιώθω ούτε τι έχω περάσει για να φτάσω στο σημείο να νοιώθω και να είμαι έτσι και κανείς, ΚΑΝΕΙΣ, δεν έχει το δικαίωμα να με κατακρίνει!
Και για το αρχείο...krou, ξέρω πολύ καλά τι είναι η κατάθλιψη και παίρνω και αντικαταθλιπτικα και παλαιότερα έπαιρνα και ηρεμιστικά...αν εσύ στη ζωή σου τα βρήκες όλα ρόδινα, και είσαι μεσ' την τρελή χαρά, υπάρχουν και άτομα που όσο και να φαίνεται φτιαχτό, δεν τους έχει ερθει και τίποτα καλό! Ο κόσμος είναι γεμάτος με θλίψη, είται φαίνεται μέσα από μαυροντυμένα παιδιά είτε όχι και αυτό το ξέρουμε όλοι καλα!

Αν παραιτεισαι απο την προσπαθεια, που πιστεψε με δεν περιλαμβανει αντικαταθλπτικα και αρνείσαι την χαρα προφανως και θα μείνεις παντα ετσι.
Παντως εγω αμφιβαλλω γι αυτα που λες. Anyway take care δεν σ εβρισε κανείς, απλά λες κατι και σου απανταμε. Λεγεται συζήτηση. Όταν με κάτι που λες προκαλείς, να δέχεσαι τις συνέπειες. Όσο κλαιγεσαι, δεν αλλαζεις τίποτα στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε θα κάτσω άλλο σε ένα site που βρίζουν εμένα και όλα όσα νοιώθω! Δεν ξέρει κανείς ούτε πως νοιώθω ούτε τι έχω περάσει για να φτάσω στο σημείο να νοιώθω και να είμαι έτσι και κανείς, ΚΑΝΕΙΣ, δεν έχει το δικαίωμα να με κατακρίνει!
Και για το αρχείο...krou, ξέρω πολύ καλά τι είναι η κατάθλιψη και παίρνω και αντικαταθλιπτικα και παλαιότερα έπαιρνα και ηρεμιστικά...αν εσύ στη ζωή σου τα βρήκες όλα ρόδινα, και είσαι μεσ' την τρελή χαρά, υπάρχουν και άτομα που όσο και να φαίνεται φτιαχτό, δεν τους έχει ερθει και τίποτα καλό! Ο κόσμος είναι γεμάτος με θλίψη, είται φαίνεται μέσα από μαυροντυμένα παιδιά είτε όχι και αυτό το ξέρουμε όλοι καλα!


Φυσικα και δεν τα εχω βρει ολα ροδινα και ουτε καν ειμαι μες στην τρελη χαρα, αλλα δε θα επεκταθω σε αυτο.
Καλο θα ηταν να διαβασεις ολο το τοπικ και να μη τους αποκαλεις ολους εδω μεσα ρατσιστες και κραχτες επειδη δεν αρεσει η μοδα και μετα να κλαιγεσαι επειδη σου μιλησαμε ασχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δε θα κάτσω άλλο σε ένα site που βρίζουν εμένα και όλα όσα νοιώθω! Δεν ξέρει κανείς ούτε πως νοιώθω ούτε τι έχω περάσει για να φτάσω στο σημείο να νοιώθω και να είμαι έτσι και κανείς, ΚΑΝΕΙΣ, δεν έχει το δικαίωμα να με κατακρίνει!

Δεν είμαι ρατσιστής αυτοί είναι emo,
Καλή αντάμοση
:bye::bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε θα κάτσω άλλο σε ένα site που βρίζουν εμένα και όλα όσα νοιώθω! Δεν ξέρει κανείς ούτε πως νοιώθω ούτε τι έχω περάσει για να φτάσω στο σημείο να νοιώθω και να είμαι έτσι και κανείς, ΚΑΝΕΙΣ, δεν έχει το δικαίωμα να με κατακρίνει!
Και για το αρχείο...krou, ξέρω πολύ καλά τι είναι η κατάθλιψη και παίρνω και αντικαταθλιπτικα και παλαιότερα έπαιρνα και ηρεμιστικά...αν εσύ στη ζωή σου τα βρήκες όλα ρόδινα, και είσαι μεσ' την τρελή χαρά, υπάρχουν και άτομα που όσο και να φαίνεται φτιαχτό, δεν τους έχει ερθει και τίποτα καλό! Ο κόσμος είναι γεμάτος με θλίψη, είται φαίνεται μέσα από μαυροντυμένα παιδιά είτε όχι και αυτό το ξέρουμε όλοι καλα!


Δε σε εβρισε κανεις. Απλα καποιοι, και εγω, ειμαστε καθετως αντιθετοι στη μοδα που πρεσβευεις.
Δεν σε κατεκρινε κανενας. Σε κριναμε και αυτο εχει δικαιωμα να το κανει ο καθενας. Σε μια κοινωνια κρινεσαι και κρινεις.
Ο κοσμος εχει θλιψη, αλλα μη μου παριστανεις θλιμμενους τους emo που βλεπουμε καθημερινα. Θελεις να μου πεις δηλαδη οτι τα 3 μπαζακια που βγαζετε να σας εκπροσωπουν στα καναλια ειναι καταθλιπτικοι? Οχι κουκλιτσα μου και το ξερω απο πρωτο χερι, οπως και αλλοι που εχουν κοινους γνωστους μαζι τους. Οταν λοιπον πουλατε μουρη, οπως πουλησες κι εσυ με το ηλιθιο "haters make me famous" να δεχθειτε οχι μονο την κριτικη, αλλα και την απαξιωση. Ετσι ειναι ο κοσμος, τι να κανουμε. Τον δηθεν κι αυτον που προκαλει τον βριζουνε. Καλως ή κακως, αναλογα με την περισταση.
Απολυτοσυνη στον κοσμο δεν υπαρχει. Δεν υπαρχει μαθηματικα ανθρωπος, συμφωνα με το νομο των πιθανοτητων που στα 16 του χρονια να του συμβαινουν μονο ασχημα ή μονο καλα. Εκτος κι αν εισαι αστεγη, αφραγκη, ορφανη, κακοποιημενη, βιασμενη, μονη, χωρις γνωστους και φιλους, χωρις ανθρωπους να μιλησεις ή/και να κανεις χαβαλε ή εστω να περασεις την ωρα σου...Μου λες δηλαδη οτι δεν εχεις συναντησει ποτε ανθρωπο ή κατασταση που να σε ανεβαζει ψυχολογικα εστω και παροδικα. Συγγνωμη, αλλα αρνουμαι να παραδεχτω τη μοιρολατρια οτι ο κοσμος ειναι πια τοσο σκατα. Μαλλον φταις εσυ που δεν εψαξες να βρεις τους καταλληλους ή μαλλον εχεις παρανοησει το νοημα της ευτυχιας.
Απο κει και περα, η μαγκια ενος ανθρωπου για μενα εγκειται στην ικανοτητα την οποια εχει να μετατρεπει καθε στιγμη σε οσο πιο ευχαριστη γινεται. Κι αυτο ειναι και προυποθεση για την ευτυχια. Οταν ολα τα βλεπεις μαυρα, ειναι μαυρα. Οπου υπαρχει θλιψη, γινεται θλιψη, οπου υπαρχει μαυριλα, γινεται μαυριλα κι ουτω καθ'εξης. Αρα λοιπον κοιτα να φτιαξεις ΕΣΥ το περιβαλλον σου και μη μοιρολατρεις τοσο πολυ. Δες τα ροδινα κι ετσι θα ειναι. Τα βλεπεις μαυρα? Ετσι ειναι. Με το καθεσε παθητικη, οπως πρεσβευει η πραγματικη emo ιδεολογια, αν αυτη πρεσβευεις, δεν θα αλλαξει τιποτα. Αν προσπαθουσες, θα αλλαζε, αν οχι για τον κοσμο, τουλαχιστον για σενα. Αλλα οπως ειπε κι ο Κεμαλ Ατατουρκ, οπως χτιζεις το σπιτι σου, χτιζεται κι ο κοσμος. Καθισμενοι λοιπον, κλαιγοντας τη μοιρα σας, αδρανωντας και αδιαφορωντας να κανετε τα πραγματα καλυτερα, εγω σας λεω καμμενους. Αυτα...
Αν δε θελεις να κατσεις σε ενα φορουμ προβλημα σου. Για σενα δεν ξερω, παντως εμεις δεν θα χασουμε και τιποτα. Αν ησουν ομως μαγκισσα, που φαινεται οτι δεν εισαι, γιατι κανενας emo δεν εχει αρκετη μαγκια να κοιταξει την πραγματικοτητα καταματα, θα καθοσουν εδω να δεις γιατι ειμαστε κατα των emo και να μας διαψευσεις οπου νομιζεις οτι εχουμε λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Συμφωνώ!!!:iagree::iagree:;););):)

Ξεδίπλωσε τα επιχειρήματά σου.

Αφού συμφωνείς πρέπει να πεις γιατί συμφωνείς.

Δεν πετάμε ένα ξεκάρφωτο "συμφωνώ".

Αιτιολογούμε κιόλας.







Περιμένω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο qwerty εχει δικιο. Εγω λοιπον που συμφωνω με την Krou στο συγκεκριμενο, αν και οχι με το χαρακτηρισμο, διοτι δεν σε ξερει αρκετα για να σου βαλει ταμπελα, θα το δικαιολογησω:
Δεν υπαρχει ενα δωδεκαχρονο (και γενικα ενας ανθρωπος) που θα χωρισει τους ανθρωπους αναλογα με τα γουστα του. Ολοι οι ανθρωποι ειναι δικαιωματικα ισοτιμοι και στην ενεργεια αυτη δε μπορει να προβει απολυτως κανενας. Αν καποιος προεβαινε, δικαιωματικα θα το εκαναν και οι αλλοι. Αν ο καθενας χωριζε και ταμπελοκολλουσε τους ανθρωπους συμφωνα με τα γουστα του, τοτε η κοινωνια μας θα ηταν ενα σπιτακι-απο-αυτα-στη-Φυλης σε ποσοστο 200 τοις εκατο.
Ο καθε ανθρωπος κρινεται απο ολο τον κυκλο του, οχι απο ενα ατομο. Η ιστορια και η κοινωνια ολοκληρη και οχι μονο ενας, εχει το δικαιωμα να τον αξιολογησει. Ο καθε ανθρωπος κρινεται απο τις πραξεις του, οχι απο τα γουστα του καθενος. Μπορει ενας να μην αρεσει καποιου αλλου, αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχει δικαιωμα να τον αξιολογει συμφωνω με το κριτηριο αυτο.
Παραδειγματα?

1)George W Bush. Βλακας και δολοφονος, αλλα εχει αξια σαν ηγετης γιατι για να γινεις προεδρος των ΗΠΑ θελει πολλη δουλεια. Εγω δεν τον συμπαθω, αλλα του αναγνωριζω την ηγετικη ικανοτητα.
2)Osama Bin Laden. Δολοφονος και τρομοκρατης, αλλα ισως ειναι ο μεγαλυτερος και πιο επιτυχημενος φυγας των τελευταιων αιωνων. Ουτε ο Τσε δεν καταφερε να γλυτωσει τοσα χρονια απο τους Αμερικανους. Δεν τον συμπαθω, αλλα του αναγνωριζω την απιστευτη ικανοτητα του φυγα.
3)Γιωργος Παπανδρεου. Δεν εχει πολιτικη και ηγετικη ικανοτητα. Δε νομιζω οτι προσφερει πολλα στην πολιτικη σκηνη της χωρας. Παρ'ολα αυτα, εγω τον συμπαθω, αλλα αναγνωριζω οτι δεν εχει αξια για την Ελλαδα.

Αυτα ενδεικτικα, μπορω να βρω κι αλλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ έχω να πω ότι qwertyuiop2 είχε ένα point σε αυτό που είπε περί χρησιμότητας. Δηλαδή, υπάρχουν όντως άνθρωποι (εγκληματίες, δολοφόνοι, βιαστές, βαποράκια και πολλοί άλλοι) οι οποίοι όχι μόνο χρήσιμοι δεν είναι, αλλά κάνουν και κακό στην κοινωνία. Συγγνώμη δηλαδή, αλλά ο κάθε γελοίος που πάει και διακινεί ναρκωτικά στα κακόμοιρα παιδάκια τι είναι; Ή ο άλλος που πάει και τα βιάζει; Αν είναι αυτοί χρήσιμοι στην κοινωνία, τότε τι να πω....

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους σε καλούπια, γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες, όπως αυτός της αλλαγής. Δεν είναι λίγοι οι εγκληματίες που μετανιώνουν πραγματικά για τις πράξεις τους... Και φυσικά δεν μπορεί κανείς να προβλέψει πώς θα εξελιχθεί ένας άνθρωπος. Βέβαια μερικά πράγματα απλώς φαντάζεσαι πώς θα γίνουν, σύμφωνα με τις υπόλοιπες περιπτώσεις ανθρώπων που ξεκίνησαν στραβά. Επίσης μπορεί κάποιος να είχε συγκεκριμένους λόγους που τον οδήγησαν σε ακραίες καταστάσεις και στο έγκλημα. Για αυτό ακριβώς (όπως είπε ο miv) οι άνθρωποι κρίνονται σύμφωνα με τις πράξεις του, όλες τις πράξεις της ζωής του.

Ο χαρακτηρισμός "φασιστάκι" απ' την άλλη είναι εντελώς λάθος ειδικά για έναν άνθρωπο που γνωρίζει κανείς αποκλειστικά και μόνο μέσω του ίντερνετ... Και προσωπικά να γνωρίζεις κάποιον, δεν μπορείς να του κοτσάρεις μια ταμπέλα, γιατί την επόμενη κιόλας μέρα μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικός... Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τους άσχημους χαρακτηρισμούς, αλλά και σε άλλους όπως π.χ. "καλός οικογενειάρχης" γιατί αυτός μπορεί κάλλιστα "μια ωραία πρωία" να πάει να ξεκληρίσει όλη του την οικογένεια...

Αυτά από μένα...:)

p.s. είμαστε λίγο off-topic ή είναι η ιδέα μου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οχι, δεν ειμαστε off topic...Τα emo ειναι κοινωνικο προβλημα με επεκτασεις γι'αυτο και μιλαμε και λιγο γενικα ωρες-ωρες.
Αυτο που εγω θα ηθελα να πω ειναι οτι πρεπει τα παντα να διακρινονται. Ο δολοφονος, ο βιαστης και ο εμπορος ναρκωτικων δεν ειναι το ιδιο πραγμα, παρα μονο για τη δικαιοσυνη.
Ο πρωτος μπορει να διακρινεται σε ενα σωρο περιπτωσεις και μαλιστα σε ορισμενες απο αυτες το εγκλημα που εκανε να μην ηταν αποκλειστικα δικη του υπαιτιοτητα. Ακομη και η δικαιοσυνη αναγνωριζει ελαφρυντικα σε τετοιες περιπτωσεις.
Ο βιαστης εχει ψυχικο υποβαθρο και δε μπορει να αντιμετωπιστει σαν κοινος, συνειδητος εγκληματιας. Οι βιαστες ειναι συνηθως κακοποιημενοι, συμπλεγματικοι ή παραφυλικοι. Σε καμια περιπτωση δε μπορει να συγκριθει ας πουμε με εναν δολοφονο τιμης, αν και το εγκλημα και των δυο ειναι εξαιρετικα κολασιμο.
Ο τριτος ειναι εγκληματιας μονο στο κομματι της εμποριας ενος παρανομου προιοντος. Το γενικο προβλημα των ναρκωτικων δε μπορουμε σε καμια περιπτωση να το προσαψουμε στους εμπορους και στα βαπορακια. Ειναι προβλημα που προκαλειται στα σπιτια μας και απλα αυτα τα ειδη εγκληματιων βρισκουν προσφορο εδαφος. Αν δεν υπηρχαν τα ναρκωτικα, πιθανον να εκαναν εμποριο λευκης σαρκος ή κατι αλλο. Την ερωτηση τι φταινε τα κακομοιρα παιδακια, στην οποια εγω συμφωνω και επαυξανω βεβαια, εχω την εντυπωση οτι θα επρεπε να την απευθυνουμε στους γονεις και μονο στους γονεις. Οι εμποροι εκμεταλλευονται μια κατασταση, δεν την προκαλουν.
Δε μπορω ομως να δεχτω κανεναν, και δη εναν απειρο νεο, να αξιολογει ανθρωπους. Αυτο ειναι δουλεια της κοινωνιας και της δικαιοσυνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ε, γι' αυτό είπα και γω ότι ο qwertyuiop2 είχε ένα point, δεν είχε όμως δίκιο. Ειδικά στην περίπτωση που αναφέρει, η κοπέλα έχει όλη τη ζωή μπροστά της και μπορεί να έχει μια πολύ θετική εξέλιξη που να εκπλήξει τους πάντες....
Αν ο άλλος το χει πάρει απόφαση και βάλει συγκεκριμένους στόχους στη ζωή του μπορεί να πετύχει πολλά με την απαραίτητη προσπάθεια....:iagree:

Βέβαια υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο, όντως να μην γίνει κάτι ποτέ της, και να επιβαρύνει την κοινωνία, ή να της κάνει κακό, αλλά αυτό δεν μπορεί κανείς να το ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ε, γι' αυτό είπα και γω ότι ο qwertyuiop2 είχε ένα point, δεν είχε όμως δίκιο. Ειδικά στην περίπτωση που αναφέρει, η κοπέλα έχει όλη τη ζωή μπροστά της και μπορεί να έχει μια πολύ θετική εξέλιξη που να εκπλήξει τους πάντες....
Αν ο άλλος το χει πάρει απόφαση και βάλει συγκεκριμένους στόχους στη ζωή του μπορεί να πετύχει πολλά με την απαραίτητη προσπάθεια....:iagree:

Βέβαια υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο, όντως να μην γίνει κάτι ποτέ της, και να επιβαρύνει την κοινωνία, ή να της κάνει κακό, αλλά αυτό δεν μπορεί κανείς να το ξέρει...


Αν το ενδεχόμενο καταλαμβάνει το 90%?


Πιστέψτε με, αν τη δείτε, θα καταλάβετε τι εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν το ενδεχόμενο καταλαμβάνει το 90%?


Πιστέψτε με, αν τη δείτε, θα καταλάβετε τι εννοώ...


Ελα Γιωργο, αστα αυτα...Σκεψου λιγο πιο ανοιχτα. Δεν ξερεις τι ποσοστο καταλαμβανει...Αν εβλεπες την αδερφη μου πριν 7 χρονια, με τα κριτηρια σου, θα ηταν αχρηστη και βαρος στην κοινωνια κατα 100% νομιζω...Τελειωσε ομως τη Γερμανικη Φιλολογια και τωρα σπουδαζει για μαστερ στο μεγαλυτερο θεωρητικο πανεπιστημιο της Γερμανιας, στο Βερολινο. Οι συμμαθητριες της, τα διαφορα φυτουκλακια, απ'οτι εμαθα μπηκαν πολλες συμβασιουχες στον ΟΤΕ ή δουλεψαν στην επιχειρηση της οικογενειας. Μην εχεις λοιπον καμια αμφιβολια οτι τα παντα ανατρεπονται. Ουτε καν για σενα δεν ξερεις αν θα πετυχεις στη ζωη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top