Eπαγγελματική αποκατάσταση αποφοίτων μαθηματικών τμημάτων

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Mπορει να δουλεψει σε τραπεζα (θεματων) ...
Μάλιστα. Εδώ θα πήξει στο χρήμα. Η αμοιβή είναι 4 € (ολογράφως τέσσερα ευρώ) ανά θέμα.
ΠΗΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Aυτα ειναι για οσους ειναι στο γκισε. Ο τραπεζιτης τσεπωσε ενα μυριο...και χωρις ουτε μια ασκηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μάλιστα. Εδώ θα πήξει στο χρήμα. Η αμοιβή είναι 4 € (ολογράφως τέσσερα ευρώ) ανά θέμα.
ΠΗΓΗ

Κοίτα οι παλιοεβραίοι μόνο 4 €, όχι 5 €. :P Το υποτιθέμενο 1 € που υπονοείται, είναι παρακράτηση φόρου; Στις πανελλήνιες είναι 1 € το γραπτό; Συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑς; :clapup:
Δηλαδή ούτε καν τιμή χαρτοσήμου, από αυτά που μας έχουν συνηθίσει στην Ελλάδα σε ΔΕΗ, ΟΤΕ, Υπεύθυνες Δηλώσεις, Παράβολα Δίκης,...και άλλες "πατέντες" αρπαχτής του κράτους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τι πρεπει να γινει πιστευετε για να φυγει η αποψη της κοινωνιας οτι τα πρακτικα επαγγελματα ειναι ''κατωτερα'' απ τις σπουδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδια δεν ειμαι γυμνασιο φετος εδωσα πανελληνιες και εβαλα πρωτο το μαθηματικο για αυτο ρωταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nαι, αλλά συνήθως δεν αρέσουν στους μαθητές / φοιτητές, οι απαντήσεις που δίνει η Ελληνική κοινωνία για την επιστήμη των Μαθηματικών. Πρέπει να μάθεις να συμβιβαστείς με πολλά δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς, σε κάθε επιστήμη τελειώνουν εκατοντάδες "ελληναράς φοιτηταράς". Δεν είναι προνόμιο του Μαθηματικού / Φυσικού Τμήματος. Δεν ανακαλύψαμε τον τροχό, χθες. Η ιστορία προϋπάρχει και τα αίτια είναι γνωστά εφόσον μιλάμε για την Ελλάδα. Την Ελλάδα. Η πραγματικότητα της Ελλάδας είναι οι εκατοντάδες πτυχιούχοι, που ορίζουν ένα ομοιογενές δείγμα. Αυτοί απαρτίζουν την κοινωνία, τους πολίτες. Οι ελάχιστοι άριστοι έχουν προδιαγράψει την πορεία τους ανεξάρτητα του συνόλου. Δεν θα διαμορφώσουν την κοινωνία, αφού ο εργασιακός χώρος γι' αυτούς είναι κατά κάποιον τρόπο σαφής, δεδομένος: ένα ερευνητικό κέντρο, ένα πανεπιστήμιο, μια μεγάλη βιομηχανία μεγάλης χώρας. Η ντόπια αγορά, έπαιξε και παίζει αλλιώς το παίγνιο. Στόχος ήταν και είναι οι πολλοί και αδιάφοροι πτυχιούχοι. Σπουδάζουν για να σπουδάζουν. Μην παραβλέπουμε την πραγματικότητα. Καλές οι μεγάλες κουβέντες (π.χ. αν είσαι άνθρωπος μαχητικός πράγματι κάνεις πολλά) αλλά την κοινωνία δεν την διαμορφώνουν καθημερινά οι μαχητικοί και οι ιδιοφυϊες. Τα πολλά πτυχία, οι διακρίσεις δεν εξισώνονται σε πολλά λεφτά πάντα. ;) Όσο είναι κάποιος φοιτητής, νομίζει ότι μπορεί να πιάσει τον πάπα από τους όρχεις. Δεν είναι έτσι όμως.


Eχω δει παρα πολλα ποστς σου που λες το ιδιο πραγμα. Τι σε ξεχωριζει εσενα δηλαδη απο αυτο το "ομοιογενες δειγμα"? Απο αυτους τους "πολλους και αδιαφορους πτυχιουχους"? Εχεις προσφερει εσυ κατι παραπανω? Εχεις διακρηθει στις σπουδες σου? Επελεξες μηπως να μην ακολουθησεις τον ιδιο δρομο(την τριτοβαθμια εκπαιδεση)?
Εισαι αυτα που κοροιδευεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Aπο μαθηματικο μπορεις να γινεις και μετεωρολογος που ειναι αρκετα ενδιαφερον επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Aπο μαθηματικο μπορεις να γινεις και μετεωρολογος που ειναι αρκετα ενδιαφερον επαγγελμα.

απο φυσικο δεν ειναι αυτο??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eχω δει παρα πολλα ποστς σου που λες το ιδιο πραγμα. Τι σε ξεχωριζει εσενα δηλαδη απο αυτο το "ομοιογενες δειγμα"? Απο αυτους τους "πολλους και αδιαφορους πτυχιουχους"? Εχεις προσφερει εσυ κατι παραπανω? Εχεις διακρηθει στις σπουδες σου? Επελεξες μηπως να μην ακολουθησεις τον ιδιο δρομο(την τριτοβαθμια εκπαιδεση)?
Εισαι αυτα που κοροιδευεις...

Η επιτυχία είναι με μια καριέρα στην Γ/Θμια εκπαίδευση; Καθηγητής στην Γ/Θμια εκπαίδευση ή το χάος; Αναφέρομαι στους πολλούς και αδιάφορους πτυχιούχους γιατί υπάρχουν αρκετοί που ενδιαφερόμαστε για τα Μαθηματικά απλά και όχι για την ενδοπανεπιστημιακή στασιμότητα και το κατεστημένο των "δημοσιεύσεων". Υπάρχει και η κοινωνία παραέξω. Συνεπώς δεν με γνωρίζεις άρα δεν μπορείς να ξέρεις τι προτεραιότητες έχω θέσει στη ζωή μου ή τι κάνω στη ζωή μου. Όμως έχω το δικαίωμα να μιλάω και να λέω την άποψή μου. Η διαφορά των Μαθηματικών και της Φυσικής με οποιαδήποτε άλλη επιστήμη είναι ότι υπάρχει διαγωνισμός "ταλέντου", οι Μαθηματικές Ολυμπιάδες και αυτά τα ταλέντα συμβάλλουν στην πρόοδο της επιστήμης. Είναι λιγάκι άτοπο να συγκρίνουμε τα μεμονωμένα ταλέντα (που θαυμάζουμε) με το υπόλοιπο δείγμα. Το δείγμα δεν είναι ομοιογενές. Αν ξεχωρίσουμε τα ταλέντα από τους υπόλοιπους, οι υπόλοιποι διαχωρίζονται σ' αυτούς που αγαπάνε, σ' αυτούς που δεν μπορούν να καταλάβουν και σ' αυτούς που μισούν τα Μαθηματικά. Οι δυο τελευταίοι βρέθηκαν στο Μαθηματικό. Τι να κάνουν; Να φύγουν; Να γίνουν ταξικές οι σπουδές μόνο σ' αυτούς που μπορούν; Όμως ο καθένας επιλέγει εκείνο που τον εκφράζει ως σωστή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η επιτυχία είναι με μια καριέρα στην Γ/Θμια εκπαίδευση; Καθηγητής στην Γ/Θμια εκπαίδευση ή το χάος; Αναφέρομαι στους πολλούς και αδιάφορους πτυχιούχους γιατί υπάρχουν αρκετοί που ενδιαφερόμαστε για τα Μαθηματικά απλά και όχι για την ενδοπανεπιστημιακή στασιμότητα και το κατεστημένο των "δημοσιεύσεων". Υπάρχει και η κοινωνία παραέξω. Συνεπώς δεν με γνωρίζεις άρα δεν μπορείς να ξέρεις τι προτεραιότητες έχω θέσει στη ζωή μου ή τι κάνω στη ζωή μου. Όμως έχω το δικαίωμα να μιλάω και να λέω την άποψή μου. Η διαφορά των Μαθηματικών και της Φυσικής με οποιαδήποτε άλλη επιστήμη είναι ότι υπάρχει διαγωνισμός "ταλέντου", οι Μαθηματικές Ολυμπιάδες και αυτά τα ταλέντα συμβάλλουν στην πρόοδο της επιστήμης. Είναι λιγάκι άτοπο να συγκρίνουμε τα μεμονωμένα ταλέντα (που θαυμάζουμε) με το υπόλοιπο δείγμα. Το δείγμα δεν είναι ομοιογενές. Αν ξεχωρίσουμε τα ταλέντα από τους υπόλοιπους, οι υπόλοιποι διαχωρίζονται σ' αυτούς που αγαπάνε, σ' αυτούς που δεν μπορούν να καταλάβουν και σ' αυτούς που μισούν τα Μαθηματικά. Οι δυο τελευταίοι βρέθηκαν στο Μαθηματικό. Τι να κάνουν; Να φύγουν; Να γίνουν ταξικές οι σπουδές μόνο σ' αυτούς που μπορούν; Όμως ο καθένας επιλέγει εκείνο που τον εκφράζει ως σωστή επιλογή.

Πρωτον ποιος μιλησε για καριερα στην τριτοβαθμια εκπαιδευση? Γιατι βγαζεις πραγματα απο το μυαλο σου?
Εισαι και εσυ σαν τον "κλασσικο" Ελληνα που λεει "φτασαμε ως εδω γιατι κανεις σας δεν πληρωνε φορους". Λες και πληρωνε αυτος...
Αυτο στο δινω σαν παραδειγμα γιατι κατι αντιστοιχο κανεις εσυ. Κατηγορεις ατομα που εσυ δεν γνωριζεις και απλα ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ τον λογω που σπουδαζουν αυτο που σπουδαζουν και τους βαζεις ολους μαζι σε ενα σακουλι στο οποιο "ξεχνας"(μαλλον επιτηδες) να συμπεριλαβεις τον εαυτο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πώς ξέρεις ότι ανήκω στο ίδιο πλήθος; :worry: Ξαναλέω ότι μπορώ να έχω την άποψή μου. Εσύ για ποιο λόγο θίγεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πώς ξέρεις ότι ανήκω στο ίδιο πλήθος; :worry: Ξαναλέω ότι μπορώ να έχω την άποψή μου. Εσύ για ποιο λόγο θίγεσαι;

Μα δεν το καταλαβαινεις....
Με ρωτας που ξερω εγω οτι ανηκεις σε αυτο το "πληθος". Και σε ρωταω εγω. Εσυ που ξερεις οτι οι ταδε φοιτητες και πτυχιουχοι ανηκουν σε αυτο το πληθος?? ΔΕΝ το ξερεις. Παρολ'αυτα τους βαζεις. Και ετσι με αυτον τον τροπο κατηγορεις ατομα που δεν ξερεις μεσα στα οποια μπορει να ειναι και γνωστοι μου η και εγω ο ιδιος η και φιλοι δικοι σου. Αυτο ειναι που με "θιγει". Μιλας γενικα χωρις να ξερεις και το αποκαλεις "η αποψη σου". Ε λοιπον να την χαιρεσαι. Καληνυχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
κανένας δεν ψήνετε να μου πει την άποψη του ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μαλλον δεν ειναι κανεις απο δω σαυτον το χωρο. Εγω στη θεση σου αντι για καθηγητης θα συνεχιζα για μεταπτυχιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Και αν ενα παιδι θελει να γινει μπατσος;
Τι θα κανετε τοτε κυριε καθηγητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Και αν ενα παιδι θελει να γινει μπατσος;
Τι θα κανετε τοτε κυριε καθηγητα;

τη ζωή του δύσκολη

άλλη ερώτηση.
πόσα λεφτά πέρνουν την ώρα οι καθηγητές στα φροντηστήρια ? στο περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
τη ζωή του δύσκολη

άλλη ερώτηση.
πόσα λεφτά πέρνουν την ώρα οι καθηγητές στα φροντηστήρια ? στο περίπου.
Αν εισαι νεος περιπου 2-3 ευρω την ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top