Eπαγγελματική αποκατάσταση αποφοίτων μαθηματικών τμημάτων

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι να μην πιασεις Αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και φυσικά για την ενημέρωση

Τα μαθηματικά μου αρέσουν και θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με ότι έχει να κάνει με αυτά! Αυτά τα τέσσερα χρόνια που έχει η σχολή θέλω να τα περάσω φυσικά όχι χαλαρά αλλά τουλάχιστον με κάτι που μου αρέσει...

Από εκεί και πέρα η επαγγελματική αποκατάσταση όντως μου δημιουργει σκέψεις... Σίγουρα μετράει το τι μου αρέσει Και με τι θα ήθελα να ασχοληθώ πέρα από αυτο ίσως να μην είμαι και ενημερωμένος κατάλληλα για το που θα μπορούσε να εργασθεί ένας μαθηματικός .... Εφόσον ένας οικονομολόγος υπερέχει του μαθηματικού με μεταπτυχιακό Δεν πιστεύω να αξίζει... Διαβάζω συνέχεια ότι το μαθηματικό έχει πολλά μεταπτυχιακά αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο στο διαδίκτυο, όποιος λοιπόν έχει κάνει κάποιο μεταπτυχιακό θα με ενδιέφεραν μερικές πληροφορίες! Από εκεί και πέρα το τι μας αρέσει έχει πολλές διαστάσεις και γι'αυτό το ψάχνω καθώς υπάρχουν σχολές που θα μπορούσα να περάσω και ίσως να μην τις γνωριΖω!

Σαφώς με ένα μεταπτυχιακό δεν γίνεται "ειδικός" της άλλης επιστήμης. Με την ίδια λογική και ένας Βιολόγος με ένα μεταπτυχιακό στην Ιατρική θα γινόταν Γιατρός; :P Όχι. Το Μαθηματικό Τμήμα είναι αφοσιωμένο στη μελέτη και στην έρευνα των Μαθηματικών από την εποχή του Γαλιλαίου (ή και πιο παλιά π.χ. Αρχιμήδης, Διόφαντος) μέχρι και σήμερα. Σαφώς και στα 4 χρόνια δεν θα μάθεις πολλά αλλά τελειώνοντας θα έχεις μια καλή ιδέα για την Μαθηματική Επιστήμη ως τρόπο σκέψης. Στο Μαθηματικό Τμήμα θα σου δοθεί η ευκαιρία να μάθεις μαθηματικά (καθαρά / θεωρητικά μαθηματικά) αλλά και "μαθηματικά για". Τα "μαθηματικά για" είναι τα λεγόμενα μαθηματικά εφαρμογών, δηλ., τα μαθηματικά που χρησιμοποιούνται σε άλλες επιστήμες, για να δώσουν απαντήσεις π.χ. Θεωρητική Φυσική, Μηχανική, Στατιστική, Επιχειρησιακή Έρευνα, Πληροφορική, Επιστήμη των Υπολογιστών, Διδακτική. Τελειώνοντας το Μαθηματικό, θα έχεις τη δυνατότητα να στραφείς σε κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιεί τα μαθηματικά π.χ. Μετεωρολογία, Οικονομικά Μαθηματικά, Κρυπτογραφία, Βιοπληροφορική, Διοίκηση Κινδύνου, ...είτε να ασχοληθείς με τα μαθηματικά μέσω κάποιας περιοχής τους π.χ. Θεωρητικά Μαθηματικά, Διδακτική των Μαθηματικών. Με το τι θέλεις ακριβώς να ασχοληθείς θα το μάθεις μόνος σου. Η κάθε επιλογή έχει θετικά και αρνητικά. Ακόμη και με ...εμβάθυνση στα Μαθηματικά να ασχοληθείς, θα γίνεις ένας καλύτερος Μαθηματικός και θα μπορέσεις να είσαι ευπροσάρμοστος σε πολλά περιβάλλοντα εργασίας, όχι μόνο στην εκπαίδευση. Γενικά, με ό,τι ασχολείσαι περισσότερο και πολλά χρόνια το μαθαίνεις καλύτερα. Αν θα είναι εφαρμογή ή κάτι άλλο, δεν παίζει ρόλο. Σαν επιστήμη τα Μαθηματικά είναι αρκετά θεωρητική με την έννοια ότι το "εργαστήριο" είναι το μυαλό σου και η υπομονή σου. Δεν είναι τυχαίο που έχει ειπωθεί ότι: τα Μαθηματικά είναι μια Θετική Επιστήμη αλλά Θεωρητική Επιστήμη για τον κλάδο των Θετικών Επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ !

Θα το ψάξω... Θα με ενδιέφερε το μαθηματικό και πραγματικά θα ήθελα να παω.... Τώρα όσο αφορά το Αθήνας πιστεύω ότι Δεν θα το πιάσω... Μακάρι αλλά δεν .... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ !

Θα το ψάξω... Θα με ενδιέφερε το μαθηματικό και πραγματικά θα ήθελα να παω.... Τώρα όσο αφορά το Αθήνας πιστεύω ότι Δεν θα το πιάσω... Μακάρι αλλά δεν .... !
Δεν έχει "δεν", διάβασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ !

Θα το ψάξω... Θα με ενδιέφερε το μαθηματικό και πραγματικά θα ήθελα να παω.... Τώρα όσο αφορά το Αθήνας πιστεύω ότι Δεν θα το πιάσω... Μακάρι αλλά δεν .... !

Φρόντισε να "οπλιστείς" με ικανότητα κατανόησης προγραμματισμού διότι πολλές μαθηματικές θεωρίες που ασχολούνται με τη "μοντελοποίηση" προβλημάτων της φυσικής, της οικονομίας, της βιολογίας...χρειάζονται προγραμματισμό. Θεωρείται καλό προσόν για έναν Μαθηματικό να μπορεί να συντάξει έναν κώδικα σε μια γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Φρόντισε να "οπλιστείς" με ικανότητα κατανόησης προγραμματισμού διότι πολλές μαθηματικές θεωρίες που ασχολούνται με τη "μοντελοποίηση" προβλημάτων της φυσικής, της οικονομίας, της βιολογίας...χρειάζονται προγραμματισμό. Θεωρείται καλό προσόν για έναν Μαθηματικό να μπορεί να συντάξει έναν κώδικα σε μια γλώσσα.

και θετικου επιστημονα γενικοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σαφώς με ένα μεταπτυχιακό δεν γίνεται "ειδικός" της άλλης επιστήμης. Με την ίδια λογική και ένας Βιολόγος με ένα μεταπτυχιακό στην Ιατρική θα γινόταν Γιατρός; :P Όχι. Το Μαθηματικό Τμήμα είναι αφοσιωμένο στη μελέτη και στην έρευνα των Μαθηματικών από την εποχή του Γαλιλαίου (ή και πιο παλιά π.χ. Αρχιμήδης, Διόφαντος) μέχρι και σήμερα. Σαφώς και στα 4 χρόνια δεν θα μάθεις πολλά αλλά τελειώνοντας θα έχεις μια καλή ιδέα για την Μαθηματική Επιστήμη ως τρόπο σκέψης. Στο Μαθηματικό Τμήμα θα σου δοθεί η ευκαιρία να μάθεις μαθηματικά (καθαρά / θεωρητικά μαθηματικά) αλλά και "μαθηματικά για". Τα "μαθηματικά για" είναι τα λεγόμενα μαθηματικά εφαρμογών, δηλ., τα μαθηματικά που χρησιμοποιούνται σε άλλες επιστήμες, για να δώσουν απαντήσεις π.χ. Θεωρητική Φυσική, Μηχανική, Στατιστική, Επιχειρησιακή Έρευνα, Πληροφορική, Επιστήμη των Υπολογιστών, Διδακτική. Τελειώνοντας το Μαθηματικό, θα έχεις τη δυνατότητα να στραφείς σε κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιεί τα μαθηματικά π.χ. Μετεωρολογία, Οικονομικά Μαθηματικά, Κρυπτογραφία, Βιοπληροφορική, Διοίκηση Κινδύνου, ...είτε να ασχοληθείς με τα μαθηματικά μέσω κάποιας περιοχής τους π.χ. Θεωρητικά Μαθηματικά, Διδακτική των Μαθηματικών. Με το τι θέλεις ακριβώς να ασχοληθείς θα το μάθεις μόνος σου. Η κάθε επιλογή έχει θετικά και αρνητικά. Ακόμη και με ...εμβάθυνση στα Μαθηματικά να ασχοληθείς, θα γίνεις ένας καλύτερος Μαθηματικός και θα μπορέσεις να είσαι ευπροσάρμοστος σε πολλά περιβάλλοντα εργασίας, όχι μόνο στην εκπαίδευση. Γενικά, με ό,τι ασχολείσαι περισσότερο και πολλά χρόνια το μαθαίνεις καλύτερα. Αν θα είναι εφαρμογή ή κάτι άλλο, δεν παίζει ρόλο. Σαν επιστήμη τα Μαθηματικά είναι αρκετά θεωρητική με την έννοια ότι το "εργαστήριο" είναι το μυαλό σου και η υπομονή σου. Δεν είναι τυχαίο που έχει ειπωθεί ότι: τα Μαθηματικά είναι μια Θετική Επιστήμη αλλά Θεωρητική Επιστήμη για τον κλάδο των Θετικών Επιστημών.


Από μαθηματικό να συνεχίσεις με μεταπτυχιακό στη θεωρητική φυσική γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Χαχα θα διαβάσω!

Ενδιαφέρον θα ήταν ένα μεταπτυχιακό πάνω στον προγραμματισμό! γενικά Απο ότι αρχιζω να βλέπω έχει κομμάτια πολύ ωραία... Γενικά κομμάτια που μπορεί κάποιος να εμβαθύνει αρκετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γεια!
Είμαι φοιτήτρια πρωτο έτος στο Μαθηματικό Πατρας και ειπα να σου πω μερικες εντυπωσεις..
Καταρχας να σου πω πως ποτε δεν ημουν ο τυπος της μαθητριας που ειχε τρελα με τα μαθηματικα και τα ελυνε σαν χομπ ή σαν ψυχοπνευματικη ενασχοληση.Επίσης ποτε δεν ημουν και η μαθητρια που ηταν το φοβερο μαθηματικο μυαλο που ελυνε παντα καθε ασκηση και ειχε προκοψει σε μαθηματικους διαγωνισμους τυπου Ευκλείδη.

Τα μαθηματικα ηταν μια επιστημη η οποια παντα με γοητευε και μου αρεσε και ετσι κατεληξα να δηλωσω ολα τα μαθηματικα και τα εφαρμοσμενα μαθηματικα στο περσινο μηχανογραφικο.Προσωπικα δηλωνω ενθουσιασμενη με την σχολη οχι μοναχα απ την αποψη γνωσεων που σου προσφερει αλλα απ την ικανοτητα που σου δινει να ΜΑΘΕΙΣ να σκεφτεσαι αλλιως..Απαιτει διαβασμα(εγω λογου χαρη αφιερωνω 2-3 ωρες την ημερα) διοτι αν χασεις την αλυσιδα χανεις και το παχνιδι σε ενα βαθμο.Οσον αφορα τα μεταπτυχιακα ειμαι της αποψης να σκεφτεις τι θα ηθελες να σπουδασεις με μεγαλυτερη ορεξη 4-5 χρονια πρωτα και μετα να δεις τι θα κανεις σε μια 6-7ετια απο τωρα...
Αν σου αρεσουν τα Μαθηματικα και δεν σκεφτεσαι να πιστολιαζεις στα φοιτητικα σου χρονια πηγαινε..Ειναι τουμπανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
guyz τα μαθηματικα ειναι χομπυ οχι επαγγελμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
guyz τα μαθηματικα ειναι χομπυ οχι επαγγελμα

Τα μαθηματικά είναι επιστήμη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Από μαθηματικό να συνεχίσεις με μεταπτυχιακό στη θεωρητική φυσική γίνεται;

Αμέ. Εξάλλου ο κλάδος των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών που ασχολείται κατεξοχήν με τις Διαφορικές Εξισώσεις στην ουσία μελετάει Φυσικές θεωρίες μέσω του μαθηματικού φορμαλισμού και με τεχνικές αριθμητικής ανάλυσης. Η Θεωρητική Φυσική σε πολύ προχωρημένο επίπεδο θέλει καλή εξοικείωση με τα λεγόμενα Αναλυσοειδή μαθηματικά και τις Γεωμετρίες Πολλαπλοτήτων.

Γι' αυτό ανέφερα τον όρο "μαθηματικά για". Παράδειγμα, τα "μαθηματικά για φυσικούς / για μηχανικούς" είναι τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά. Τα "μαθηματικά για την πληροφορική" είναι τα υπολογιστικά μαθηματικά, τα "μαθηματικά για τις κοινωνικές επιστήμες" είναι οι ποσοτικές μέθοδοι ή αλλιώς στατιστική-θεωρία πιθανοτήτων και εφαρμογές...κοκ.

giannisss θα ήθελα να τονίσω ότι το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) ή master of science, δεν προσθέτει επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα στο υπάρχον πτυχίο. Δηλ., αν κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές ως πτυχιούχος Βιολόγος στην Ιατρική για παράδειγμα, δεν θα μπορείς να εργαστείς ως Γιατρός. Οι μεταπτυχιακές σπουδές απλά εμβαθύνουν σε έναν συγκεκριμένο τομέα της επιστήμης. Ακόμη και κάποια εφαρμογή να σκεφτείς π.χ. οικονομικά ή πληροφορική ή φυσική, θα επιλέξεις κάτι που να είναι σε άμεση εξάρτηση με τα μαθηματικά. Για παράδειγμα, Οικονομικά Μαθηματικά ή κάτι που να περιέχει άνω του 50% προχωρημένα μαθηματικά π.χ. Αστροφυσική, Στατιστική ή και ένα αμιγές μεταπτυχιακό πάνω σε κάποιον τομέα των Μαθηματικών. Ο προγραμματισμός δεν είναι χρήσιμος μόνο στην...πληροφορική αλλά σε κάθε θετική επιστήμη. Πολύπλοκα μαθηματικά προβλήματα δεν μπορούν να επιλυθούν με αναλυτικές τεχνικές και γι' αυτό καταφεύγουμε στην προσεγγιστική επίλυση με την χρήση κώδικα. Τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται με το βασικό πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eνδεικτικά οι κύριοι τομείς μελέτης και έρευνας των Μαθηματικών μαζί με τις υποπεριοχές ειδίκευσης (που αναφέρονται σε κάθε link ξεχωριστά)

Εφαρμοσμένα Μαθηματικά

Καθαρά (Θεωρητικά) Μαθηματικά

Yπολογιστικά Μαθηματικά

Mαθηματική Στατιστική

Iστορία των Μαθηματικών και Φιλοσοφία των Μαθηματικών (ως ενότητα της Διδακτικής των Μαθηματικών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αδαμαντία έχω έναν φίλο στο μαθηματικό Πάτρας και μπορώ να πω ότι τόσο καλά όσο εσύ δεν μου τα έχει αναλύσει... Το μαθηματικό είναι κάτι που έχω όρεξη να δουλέψω όχι σαν καθηγητής αυτό είναι ίσως το τελευταίο που θα ήθελα αλλά γενικά πιστεύω κάτι θα βρω μετά... Όσο για τα μαθηματικά και εμένα με γοητεύουν παλιότερα όταν είχα χρόνο μπορώ να πω ότι να καθόμουν στον ελεύθερο μου χρόνο και την έβρισκα με το να λύνω ασκήσεις κτλ... Σίγουρα μαθηματικό θα μου άρεσε γενικά μου αρέσει ότι έχει να κάνει με σκέψη οπότε ίσως θα μου ταίριαζε... Τώρα εάν Εφαρμοσμένα μαθηματικά ή κανονικά μου ταιριάζουν δεν το ξέρω θα το ψάξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αδαμαντία έχω έναν φίλο στο μαθηματικό Πάτρας και μπορώ να πω ότι τόσο καλά όσο εσύ δεν μου τα έχει αναλύσει... Το μαθηματικό είναι κάτι που έχω όρεξη να δουλέψω όχι σαν καθηγητής αυτό είναι ίσως το τελευταίο που θα ήθελα αλλά γενικά πιστεύω κάτι θα βρω μετά... Όσο για τα μαθηματικά και εμένα με γοητεύουν παλιότερα όταν είχα χρόνο μπορώ να πω ότι να καθόμουν στον ελεύθερο μου χρόνο και την έβρισκα με το να λύνω ασκήσεις κτλ... Σίγουρα μαθηματικό θα μου άρεσε γενικά μου αρέσει ότι έχει να κάνει με σκέψη οπότε ίσως θα μου ταίριαζε... Τώρα εάν Εφαρμοσμένα μαθηματικά ή κανονικά μου ταιριάζουν δεν το ξέρω θα το ψάξω!
Γιαννη το εφ/νων μαθηματικων με το μαθηματικο στην Κρητη μην νομιζεις οτι εχει πολλες διαφορες.
Θα σου προτεινα το καθαρα μαθηματικο και μετα το εξιδικευεις οπου εσυ θες και σου αρεσει.

Επισης το χω αχτι να δω καποιον αποφοιτο απο σχολες οπως το μαθηματικο και το φυσικο να πει οτι θελει να γινει καθηγητης,δεν ειναι επαγγελμα που πληρωνεσαι καλα αλλα ειναι τοσο ομορφο σαν λειτουργημα,δεν μπορω να φανταστω πως σε καποιον μπορει να μην αρεσει-ισως και να ειχα καθηγητες που αγαπουσαν την δουλεια τους και μου περασαν αυτη την γνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αδαμαντία έχω έναν φίλο στο μαθηματικό Πάτρας και μπορώ να πω ότι τόσο καλά όσο εσύ δεν μου τα έχει αναλύσει... Το μαθηματικό είναι κάτι που έχω όρεξη να δουλέψω όχι σαν καθηγητής αυτό είναι ίσως το τελευταίο που θα ήθελα αλλά γενικά πιστεύω κάτι θα βρω μετά... Όσο για τα μαθηματικά και εμένα με γοητεύουν παλιότερα όταν είχα χρόνο μπορώ να πω ότι να καθόμουν στον ελεύθερο μου χρόνο και την έβρισκα με το να λύνω ασκήσεις κτλ... Σίγουρα μαθηματικό θα μου άρεσε γενικά μου αρέσει ότι έχει να κάνει με σκέψη οπότε ίσως θα μου ταίριαζε... Τώρα εάν Εφαρμοσμένα μαθηματικά ή κανονικά μου ταιριάζουν δεν το ξέρω θα το ψάξω!

Οι κατεξοχήν προοπτικές υπό τα ρεαλιστικά δεδομένα, είναι καθηγητής. Δεν είναι ούτε ντροπή ούτε κάτι υποδεέστερο σαν επάγγελμα. Στη γνώμη του μέσου Ελληνάρα που έμαθε στο νεοπλουτισμό ναι, είναι. Είναι άποψη να δουλεύεις λίγο και να βγάζει λεφτά για να πηγαίνεις να διασκεδάζεις με BMW στο Νότη ή στον Τερλέγκα. Υπάρχει και η άλλη όψη. Το "καθηγητιλίκι" είναι λειτούργημα, συνεπώς η επιστήμη των Μαθηματικών σχετίζεται με τον κλάδο των υπηρεσιών. Δεν μ' αρέσει ο όρος "καθηγητιλίκι". Θα θέλαμε η επιστήμη των Μαθηματικών να ανήκει στον κλάδο των κατασκευών για να νιώθουμε το πρεστίζ μήπως; :whatever: Η ενασχόληση με την εκπαίδευση δεν είναι τόσο εύκολη όσο φαντάζει. Ένας καθηγητής Μαθηματικών κακής ποιότητας διδάσκει με το λυσάρι και το βιβλίο του καθηγητή. Ένας καλός καθηγητής Μαθηματικών ενδεχόμενα έχει μεταπτυχιακό τίτλο ή και διδακτορικό (αν έχει το μεράκι να το κάνει) στα Μαθηματικά ή σε κάτι παρεμφερές με τα Μαθηματικά ή και όχι, αλλά γενικά έχει πολλή καλή άποψη για την επιστήμη που διδάσκει. Ψάχνει, ανανεώνεται επιστημονικά. Του αρέσει αυτό που κάνει. Δεν στέκεται στην ύλη που του ορίζει το Υπουργείο. Για κάποιους τα Μαθηματικά είναι ατελείωτο ταξίδι γνώσεων και για κάποιους άλλους 2-3 ολοκληρώματα για να "πιάσουμε" τα sos θέματα. Ο καθένας επιλέγει που θέλει να είναι.

Τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά δεν είναι κάτι άλλο. Είναι Μαθηματικά. Πρέπει να μάθει κάποιος καλά Μαθηματικά πρώτα για να καταλάβει τη διαφορά. :) Ειδάλλως, θα πέσουμε πάλι σε ανούσιες "κόντρες" για το ποιος την έχει μεγαλύτερη. Είναι σαν να λέμε ότι μ' αρέσει η Παθολογία και όχι η Ιατρική. Πώς θα σπουδάσεις Παθολογία αν δεν μάθεις καλά τη Γενική Ιατρική πρώτα; Ο Sail Beg έχει δίκιο. Την οικοδομή τη ξεκινάμε από τα θεμέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Eνδεικτικά οι κύριοι τομείς μελέτης και έρευνας των Μαθηματικών μαζί με τις υποπεριοχές ειδίκευσης (που αναφέρονται σε κάθε link ξεχωριστά)

Εφαρμοσμένα Μαθηματικά

Καθαρά (Θεωρητικά) Μαθηματικά

Yπολογιστικά Μαθηματικά

Mαθηματική Στατιστική

Iστορία των Μαθηματικών και Φιλοσοφία των Μαθηματικών (ως ενότητα της Διδακτικής των Μαθηματικών)

Ξερω θα βαρεσεις, αλλα πιστευω οτι η στατιστικη ειναι ξεχωριστη επιστημη.
Με την ιδια λογική και η φυσικη, δεν ειναι ξεχωριστος κλάδος, αλλα υποκλάδος των μαθηματικων, το ιδιο και το πολυτεχνειο
Eννοω οτι με μια ισως υπεραπλουστευση
τα μαθηματικα, ειναι κυριως, αλγεβρα, αναλυση, γεωμετρια και συνδυασμοι αυτων (οκ το υπεραπλουστευω λιγο, αλλα για να βγει νοημα)
τα μαθηματικα μελετουν ιδιοτητες των αριθμων και πως συνθετοντας τες μπορεις να βγαλεις συμπερασματα

η στατιστικη, δεν ενδιαφερεται για τους αριθμους
αλλα με την αναπαρασταση και μελετη των δεδομενων καθως και την μεταξυ τους ερμηνευτικοτητα

ειναι σαν να εχεις το κυκλοφορικο συστημα
τα μαθηματικα μελετανε τη συσταση του αιματος, η στατιστικη μελετα τις αρτηριες και τις φλεβες
ενω ειναι πολυ κοντινα μεταξυ τους, εχουν αλλους στοχους, οι οποιοι δεν αλληλοκαλυπτονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSOR$

Νεοφερμένος

Ο PROFESSOR$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο μαθηματικός είναι ένα εξαιρετικό επάγγελμα με πραγματικά άπειρες εργασιακές διεξόδους,οι οποίες αφορούν κυρίως την εκπαίδευση,την οικονομία,την τεχνολογία,την πληροφορική,την επιστήμη,την στατιστική,την μηχανική και οτιδήποτε σχετίζεται με επιχειρήσεις.ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Whatcanidowithmymathsdegree.pdf
    9 MB · Εμφανίσεις: 855

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
για το εξωτερικό μιλάς ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSOR$

Νεοφερμένος

Ο PROFESSOR$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.Πολλοί μαθηματικοί που γνωρίζω απασχολούνται στους παραπάνω τομείς και στην Ελλάδα με υψηλές για τα ελληνικά δεδομένα απολαβές .Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση όσον αφορά τις εργασιακές επιλογές του μαθηματικού πέρα από την εκπαίδευση.Για αυτό τον λόγο,δημοσίευσα και το παραπάνω κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top