Eνα ωραιο religion test

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εντάξει και η πυρηνική σχάση είναι ένα εξαιρετικά δυνατό όπλο που κάποιοι θα μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν. Αυτό σημαίνει ότι η πυρηνική σχάση και κατ'επέκτασην η Φυσική "δεν είναι τόσο αθώα" και δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Κάθε δυνατό ανθρώπινο επίτευγμα είναι εν δυνάμει ισχυρό όπλο που, όπως ολα τα όπλα, όταν πέσει σε λάθος χέρια, κάνει ζημιές. Η Θρησκεία είναι μια φιλοσοφία κι ένα σύνολο αρχών που κινούνται στη συμβολή του φυσικού και μεταφυσικού κόσμου. Και φυσικά ως φιλοσοφία δεν μπορεί να ευθύνεται για τους καταχραστές της.

Η πυρηνική σχάση είναι αποτέλεσμα έρευνας και χρήσης της λογικής.

Η θρησκεία είναι αποτέλεσμα του φόβου της ανθρώπινης φύσης για το άγνωστο. Χωρίς αποδείξεις, απλές φιλοσοφίες. Με αυτό τον τρόπο ελέγχεις τις αμόρφωτες μάζες, και ελέγχεις την θρησκεία. Αυτό συνέβη στο Μεσαίωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με βρίσκεις αντίθετο. Πότε είπαμε ότι η θρησκεία χρειάζεται αποδείξεις; Μια προσωπική επιλογή είναι. Καμία φιλοσοφία δεν χρειάζεται αποδείξεις. Δεν είναι επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κατ'αρχάς το ποια θρησκεία επιλέγεις δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με ποιες αρχές σε διέπουν. Ούτε εμένα πρόκειται το τεστ να μ'εβγαζε 100% Χριστιανό Ορθόδοξο και το ξέρω, γιατί τις ερωτήσεις θα τις απαντούσα κριτικά και όχι δογματικά. Ο ίδιος ο Χριστός απέρριπτε το δογματισμό. Εγώ νομίζω ότι η κριτική απάντηση με κάνει περισσότερο Χ.Ο. από τη δογματική.

Crookshanks, θα το ξαναπώ για μία ακόμη φορά. Να μιλάς για την κεντρική εκκλησία και γι'αυτά που έλεγε κι έκανε τα τελευταία 200, ίσως και περισσότερα χρόνια. Ούτε για τη θρησκεία, ούτε για τους απλούς παπάδες. Γιατί δεν υπάρχει ούτε κομμουνιστής που να μην αποδέχεται τη συμβολή τους στην εθνική απελευθέρωση των Ελλήνων αλλά και άλλων εθνοτήτων της Οθ. Αυτοκρατορίας. Η μεν θρησκεία γιατί ήταν το βασικό ελληνικό στοιχείο (μιλώ για το 1800, όχι κατ'ανάγκη για σήμερα) σε έναν πληθυσμό που δεν είχε καμια αρχαιοελληνική μόρφωση και οι παπάδες γιατί ήταν μέρος της πνευματικής επανάστασης και πολλοί από αυτούς πήραν και τα βουνά στην επανάσταση. Συνεπώς ο εθνικός αγώνας για την ελευθερία (εθνική και πνευματική) ήρθε επίσης και μέσα από τη θρησκεία και τους ιερείς.

Ο Χριστός απέρριπτε το δογματισμό των Ιουδαίων. Αλλά ο ίδιος υποστήριζε ακράνδατα ότι είναι Υιός του Θεού.

Miv, θα το ξαναπώ για μια ακόμη φορά:P. Για την κεντρική Εκκλησία μιλάω. Τον μεγαλύτερο εχθρό του Χριστιανισμού που υπήρξε ποτέ. Ίσως να μίλησα κάπως συγκεχυμένα. Αλλά δε βλέπω την πλειοψηφία των παπάδων να κάνει κάτι για να ανατρέψει το καθεστώς εκμετάλλευσης που έχει καθιερώσει η Εκκλησία. Όσον αφορά τη συμβολή των παπάδων στην Εθνική Απελευθέρωση, έχω μόνο να πω ότι τα μοναστήρια προσπαθούσαν να φάνε τα απελευθερωμένα εδάφη. Κι αν σήμερα προσπαθούν ακόμα να το κάνουν, φαντάστε τί θα γινόταν 200 χρόνια πριν, την εποχή που επικρατούσε ακόμα αταξία και η Εκκλησία επηρρέαζε περισσότερο την κρατική εξουσία. Είχανε κι αυτοί τα συμφέροντά τους, μη νομίζετε... Τώρα όσον αφορά τη συμβολή της θρησκείας στην Εθνική Απελευθέρωση, αυτό μπορώ να το αναγνωρίσω, αφού η κοινή εθνική συνείδηση ενισχύεται από μια κοινή θρησκεία, αλλά χωρίς να σημαίνει ότι εξαρτάται από αυτήν.

Sorry για το double post, αλλά πρέπει να συμφωνήσω με αυτή την άποψη. Απόλυτα. Δεν είναι ερώτημα που η ανθρωπότητα έμεινε στο σκοτάδι για μία ολόκληρη χιλιετία. Τα θαύματα της αρχαιότητας έσβησαν με τον χριστιανισμό. Αν η θρησκεία ήταν δίκαιη και αμερόληπτη, τότε για η Αναγέννηση άργησε τόσα χρόνια; Έτσι απλά καρφώθηκε στο μυαλό της να εμφανιστεί μία χιλιετία αργότερα;

Μμμ, αυτό έχει να κάνει με το θρησκευτικό φανατισμό. Πρέπει να τα διαχωρίζουμε αυτά τα δύο... Αλλά όντως η Αναγέννηση θα είχε έρθει πολύ νωρίτερα αν οι εκπρόσωποι του Χριστιανισμού (και μάλιστα επίσημοι) δεν είχαν πολεμήσει φανατικά οτιδήποτε είχε σχέση με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό...

Εντάξει και η πυρηνική σχάση είναι ένα εξαιρετικά δυνατό όπλο που κάποιοι θα μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν. Αυτό σημαίνει ότι η πυρηνική σχάση και κατ'επέκτασην η Φυσική "δεν είναι τόσο αθώα" και δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Κάθε δυνατό ανθρώπινο επίτευγμα είναι εν δυνάμει ισχυρό όπλο που, όπως ολα τα όπλα, όταν πέσει σε λάθος χέρια, κάνει ζημιές. Η Θρησκεία είναι μια φιλοσοφία κι ένα σύνολο αρχών που κινούνται στη συμβολή του φυσικού και μεταφυσικού κόσμου. Και φυσικά ως φιλοσοφία δεν μπορεί να ευθύνεται για τους καταχραστές της.

Η διαφορά μεταξύ αυτών των δύο είναι ότι η ατομική βόμβα είναι κατά κοινή παραδοχή ένα όπλο που αν πέσει σε λάθος χέρια προξενεί την καταστροφή, ενώ η θρησκεία ριζώνει στις συνειδήσεις των μαζών και επιτρέπει την απαρατήρητη εκμετάλλευσή τους. Αν ο κόσμος δεν μπορεί από μόνος του να συνειδητοποιήσει τον κίνδυνο αυτό, θα πρέπει να καταδειχθεί.
Και δεν κατάλαβα; Γιατί κατ' επέκτασιν και η Φυσική ολόκληρη;

Εχμ, εγώ θαυμάζω τη στρατιωτική δύναμή τους και την ικανότητά τους να φτιάχνουν φοβερά μνημεία...

Τα οποία ονομάζονται και μνημεία "παγανιστικά"...
Και οι στρατιώτες μάλιστα αυτοί Παγανιστές ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εχμ, εγώ θαυμάζω τη στρατιωτική δύναμή τους και την ικανότητά τους να φτιάχνουν φοβερά μνημεία...

Σιγά το πράμα, και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο dythor έχει δίκαιο. Και ένας από τους λόγους της καταστροφής του πνεύματος που είπε ο dythor (δοκιμιακή σκέψη κτλ) ήταν ο χριστιανισμός και όλοι οι φιλοχριστιανικοί βυζαντινοί αυτοκράτορες που κατέστρεφαν και εξόριζαν όποιον και ότι θύμιζε τον αρχαίο κόσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σιγά το πράμα, και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο dythor έχει δίκαιο. Και ένας από τους λόγους της καταστροφής του πνεύματος που είπε ο dythor (δοκιμιακή σκέψη κτλ) ήταν ο χριστιανισμός και όλοι οι φιλοχριστιανικοί βυζαντινοί αυτοκράτορες που κατέστρεφαν και εξόριζαν όποιον και ότι θύμιζε τον αρχαίο κόσμο

Πράγματι, πράγματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Σιγά το πράμα, και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο dythor έχει δίκαιο. Και ένας από τους λόγους της καταστροφής του πνεύματος που είπε ο dythor (δοκιμιακή σκέψη κτλ) ήταν ο χριστιανισμός και όλοι οι φιλοχριστιανικοί βυζαντινοί αυτοκράτορες που κατέστρεφαν και εξόριζαν όποιον και ότι θύμιζε τον αρχαίο κόσμο
O αρχαιος κοσμος ειχε παρακμασει αιωνες πριν ερθουν οι βυζαντινοι αυτοκρατορες και ο χριστιανισμος. Ιδη απο τη ρωμαικη κατακτηση ο αρχαιος κοσμος επεσε σε παρακμη. Οσο σε καταστροφες και εξοριες που απο βυζαντινου αυτοκρατορες που ακριβως αναφερεσαι? Ας μην ξεχναμε οτι βυζαντινοι λογιοι μετεφεραν τις γνωσεις του αρχαιου κοσμου στη δυση και διεσωσαν τα αρχαια εγγραφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Κατ'αρχάς το ποια θρησκεία επιλέγεις δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με ποιες αρχές σε διέπουν. Ούτε εμένα πρόκειται το τεστ να μ'εβγαζε 100% Χριστιανό Ορθόδοξο και το ξέρω, γιατί τις ερωτήσεις θα τις απαντούσα κριτικά και όχι δογματικά. Ο ίδιος ο Χριστός απέρριπτε το δογματισμό. Εγώ νομίζω ότι η κριτική απάντηση με κάνει περισσότερο Χ.Ο. από τη δογματική.
@@
O λόγος που δεν θα σ' έβγαζε (αν δεν σ' έβγαζε) Χριστιανό Ορθόδοξο είναι γιατί δεν είσαι (ή δεν θα ήσουν) Χριστιανός Ορθόδοξος... Δεν είναι δυνατόν να είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος και να σε βγάζει π.χ. Ινδουιστή.. Και ο Λιακόπουλος λέει ότι είναι ότι είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά στην πραγματικότητα είναι Νεοεποχίτης, Νεοπαγανιστής κτλ.. Και σε ένα άλλο φόρουμ υπάρχει κάποιος χρήστης ονόματι ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ που κι αυτός λέει ότι είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά στην παραγματικότητα είναι γνωστικός.. Προσωπικά δεν μπορω να ακούω άλλες τέτοιες μαλακίες γιατί τα παίρνω.. Να έχετε το θάρρος να παραδεχτείτε ότι είστε νεοποχίτες ή ότι άλλο και να μην παριστάνεται τους Oρθόδοξους.. Πες τουλάχιστον ότι είσαι Χριστιανος με την ευρύτερη έννοια ανεξαρτήτως δογμάτων.. Έτσι μπορώ να το δεχθώ.
και..
Τι πάει να πει απαντάω κριτικά και δεν απαντάω δογματικά; Πώς μπορείς να απαντήσεις κριτικά στην ερώτηση:
What is the number and nature of the deity (God, gods, higher power)?Εκ των πραγμάτων μόνο δογματικά μπορείς να απαντήσεις.. Κι αν κάποιος απαντήσει ότι πιστεύει σε πολλαπλές θεότητες ή ότι πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη, στην υπέρτατη Αλήθεια κτλ. πώς μπορεί αυτός να θεωρείται Ορθόδοξος;;

Να κάνουμε και μια ετυμολογία της λέξης Ορθόδοξος;; Νομίζω δεν χρειάζεται..

[Εγώ στο μόνο στο θέμα της ομοφυλοφιλίας απάντησα διαφορετικά απ' 'οτι θα απαντούσε ένας τυπικός Χ.Ο... Εντάξει σε τέτοια θέματα που δεν είναι δογματικά, πιστεύω ότι μπορούμε να απαντήσουμε και κριτικά.. Αλλά ας είμαστε σοβαροί.]

Ο καθένας βέβαια πιστεύει ότι θέλει.. Δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Απάντησε μου στο εξής, θαυμάζεις τους αρχαίους Έλληνες;

Ειλικρινά, ξέρεις τι γνώμη θα είχαν για τα γραφόμενά σου οι διανοητές της λαμπρής εκείνης εποχής του ανοιχτού μυαλού και της δοκιμιακής σκέψης (που είμαι σίγουρος ότι θαυμάζεις όσο εγώ, αλλά για τελειώς διαφορετικούς και ανυπόστατους λόγους);

Αν έχεις το παραμικρό ίχνος της παιδείας που ισχυρίζεσαι ότι έχεις ξέρεις την απάντηση.

Υ.Γ.: Ήταν παγανιστές. Όσο δεν πάει.

Πρώτα απ' όλα δεν ήταν όλοι παγανιστές. Κάποιοι προσωκρατικοί ήταν υλιστές, ο Δημόκριτος για παράδειγμα. Ο Επίκουρος ουσιαστικά ήταν άθεος. Ο Πλάτωνας είχε ένα δικό του φιλοσοφικό σύστημα κατά κάποιο τρόπο μονοθεϊστικό το οποίο ήταν αρκετά διαφορετικό από το δωδεκάθεο κτλ. Εν ολίγοις, υπήρχαν πολλές και διαφορετικές φιλοσοφικές θεωρίες. Το ανοιχτό μυαλό τους πάντως και γενικότερα ο πολιτισμός που ανέπτυξαν με κάνουν κι εμένα προσωπικά να τους θαυμάζω, αν και διαφωνώ σε πολλά από αυτά που είπαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπeλL

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιαλυσός (Ρόδος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
1. Eastern Orthodox (100%)
2. Roman Catholic (100%)
3. Mainline to Conservative Christian/Protestant (91%)
4. Orthodox Quaker (86%)
5. Seventh Day Adventist (85%)
6. Mainline to Liberal Christian Protestants (74%)
7. Liberal Quakers (60%)
8. Orthodox Judaism (58%)
9. Unitarian Universalism (50%)
10. Islam (46%)
11. Hinduism (45%)
12. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (43%)
13. Sikhism (43%)
14. Reform Judaism (36%)
15. Bahα'ν Faith (31%)
16. Neo-Pagan (29%)
17. Jehovah's Witness (26%)
18. Mahayana Buddhism (24%)
19. Theravada Buddhism (24%)
20. Taoism (23%)
21. Jainism (22%)
22. Nontheist (19%)
23. Secular Humanism (19%)
24. New Age (18%)
25. New Thought (9%)
26. Christian Science (Church of Christ, Scientist) (7%)
27. Scientology (6%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
1. Orthodox Quaker (100%)
2. Mainline to Liberal Christian Protestants (99%)
3. Liberal Quakers (88%)
4. Unitarian Universalism (82%)
5. Mainline to Conservative Christian/Protestant (76%)
6. Eastern Orthodox (75%)
7. Roman Catholic (75%)
8. Seventh Day Adventist (74%)
9. Reform Judaism (63%)
10. Orthodox Judaism (58%)
11. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (57%)
12. Secular Humanism (57%)
13. Sikhism (57%)
14. Bahα'ν Faith (51%)
15. Jehovah's Witness (51%)
16. Hinduism (50%)
17. Neo-Pagan (50%)
18. Islam (49%)
19. New Age (41%)
20. Theravada Buddhism (39%)
21. Mahayana Buddhism (35%)
22. Nontheist (33%)
23. Scientology (29%)
24. Jainism (28%)
25. Taoism (27%)
26. New Thought (25%)
27. Christian Science (Church of Christ, Scientist) (23%)



Ούτε που το χα ξανακούσει αυτό το Orthodox Quaker.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ειλικρινά, ξέρεις τι γνώμη θα είχαν για τα γραφόμενά σου οι διανοητές της λαμπρής εκείνης εποχής του ανοιχτού μυαλού και της δοκιμιακής σκέψης (που είμαι σίγουρος ότι θαυμάζεις όσο εγώ, αλλά για τελειώς διαφορετικούς και ανυπόστατους λόγους);

Αν έχεις το παραμικρό ίχνος της παιδείας που ισχυρίζεσαι ότι έχεις ξέρεις την απάντηση.

Υ.Γ.: Ήταν παγανιστές. Όσο δεν πάει
Επισης πολλοι ηταν και μονοθειστες οπως Ξενοφανης ο θεολογος ενω θεωριες του Αριστετολη και του Πλατωνα χρησιμοποιηθηκαν απο την εκκλησια. Κατ αρχην θα θελα να κανω και μια επισημανση. Οι αρχαιοι Ελληνες οντως δημιουργησαν αξιοθαυμαστο πολιτισμο αλλα υπηρχαν και καποια γενεσιουργα αιτια που τον γεννησαν . Οπως δουλοι κλπ. και η οικονομικη ευμαρεια της Αθηνας τα χρονια εκεινα. Δεν πιστευω οτι οι "λαμπροι διανοητες" θα χαν γραψει λεξη αν η κοινωνια δεν ηταν δουλοκρατικη για να τους συντηρει. Επισης για ποια δημοκρατια μιλαμε στην αρχαια Αθηνα οταν υπηρχαν δουλοι και οι γυναικες δεν αντιμετωπιζονταν σαν ανθρωποι. Τον πολιτισμο στην αρχαια ελλαδα τον στηριξαν δουλοι. Ουτε οι αρχαιοι ελληνες ηταν ο λαος ο "επιουσιος" ουτε μπηκε ο Διας στο κεφαλι τους οπως εχει γινει της μοδας να πιστευεται σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πού κολλάει αυτό; Σωστά είναι αυτά που λες, εγώ όμως λέω απλά ότι ο συνδυασμός Αρχαία Ελλάδα+Πατρίς Θρησκεία Οικογένια είναι τελείως άτοπος.

Γ' γυμνασίου πας όντως; Αν ναι, είσαι ωραίος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Tolisman μη λες βλακείες. Είμαι ελεύθερος άνθρωπος, Χριστιανός Ορθόδοξος γιατί έτσι το θέλω και το ανοιχτό μυαλό απορρέει από την ουσία της ίδιας της θρησκείας μου. Δηλαδή αν απαντήσω, εντελώς δογματικά, δηλαδή σύμφωνα με όσα πιστεύει κι επιβάλλει το υψηλόβαθμο παπαδαριό, ότι οι ομοφυλόφιλοι αμαρτάνουν, είμαι σωστότερος Χριστιανός Ορθόδοξος; Αν μιλήσω για αγαλλίαση μόνο όταν ακολουθείς κατά γράμμα τις εκκλησιαστικές εντολές; Αν πω ότι σε κάθε, μα κάθε περίπτωση η έκτρωση είναι αδικαιολόγητη αμαρτία και δεν πρέπει να επιτρέπεται; Λυπάμαι, αλλά αν απορρίπτεις το στοιχείο της ελεύθερης άποψης δεν είσαι εσύ Χριστιανός. Επίσης, στη ζωή δεν υπάρχει μόνο η θρησκεία, υπάρχουν κι άλλες παράμετροι. Ένας άνθρωπος , για να είναι άνθρωπος, είναι συνάρτηση πολλών. Δεν μπορείς να μιλάς για αποκλειστικότητα απόψεων. Συνήθως οι δογματικοί είναι αμόρφωτοι άνθρωποι. Εκτός κι αν θεωρείς σημαντικότερο το ν'ακολουθώ τις εντολές του κάθε Άνθιμου, από το να μορφώνομαι ελεύθερα και ανοιχτόμυαλα, θεμελιώδη αρετή του Χριστιανισμού. Όπως ούτε τον όρο "θρήσκος" μπορεί να μονοπωλήσει κάποιος που καθορίζει συνολικά τη ζωή του από τη θρησκεία. Και δεν ανέβασα το τεστ ακριβώς για ν'αποφύγω τέτοιες υστερικές αντιδράσεις, είτε από τη μία πλευρά, που θα με κατηγορούσε ως "μη Χριστιανό", όπως κάνεις εσύ τώρα, είτε από την άλλη που θα ερχόταν, με ψευτονεωτερίστικο πνεύμα να μου πει γιατί ακόμη ειμαι ΧΟ αφού το τεστ με βγάζει φιλελεύθερο. Ένα παιχνίδι, ένας ηλίθιος μαθηματικός αλγόριθμος που δεν έχει ικανότητα να σκέφτεται δεν μπορεί επ'ουδενί να καθορίσει τίποτα φίλε μου. Αυτό το ξέρω εγώ και μόνο και πίστεψέ με, όποιος, μέσα στην κοινωνία, κάνει πράξη το "αγαπάτε αλλήλους" έχει υψηλότερο δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται ως Χριστιανός από πολλούς δογματικούς. Πραγματικά το ότι ένα τεστάκι 15 ερωτήσεων στο Ίντερνετ είναι σε θέση να καθορίσει σε ποια θρησκεία πρέπει ν'ανήκω δεν περίμενα να το ακούσω...

Φιλικά κι Ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROTEAS1992

Νεοφερμένος

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αυτο το τεστ σας δειχνει σε ποια θρησκεια βρισκεστε πιο κοντα αναλογα με επιλογες που θα κανετε σε μερικες ερωτησεις. Πστευω ειναι ωραιο και οχι γενικως της πλακας. Στις θρησκειες περιλαμβανονται απο αθεος μεχρι ινδουιστης. https://www.beliefnet.com/story/76/story_7665_1.html

Τα αποτελεσματα μου ειναι:

1. Eastern Orthodox (100%) 2. Roman Catholic (100%) 3. Mainline to Conservative Christian/Protestant (95%) 4. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (79%) 5. Jehovah's Witness (75%) 6. Orthodox Quaker (73%) 7. Orthodox Judaism (70%) 8. Seventh Day Adventist (68%) 9. Mainline to Liberal Christian Protestants (65%) 10. Islam (62%) 11. Bahα'ν Faith (61%) 12. Christian Science (Church of Christ, Scientist) (52%) 13. Sikhism (51%) 14. Hinduism (44%) 15. Liberal Quakers (39%) 16. Reform Judaism (37%) 17. Jainism (32%) 18. New Thought (30%) 19. Scientology (28%) 20. Mahayana Buddhism (27%) 21. Unitarian Universalism (26%) 22. Theravada Buddhism (25%) 23. Neo-Pagan (22%) 24. Nontheist (20%) 25. New Age (14%) 26. Secular Humanism (13%) 27. Taoism (11%)
Τα περιμενα καπου ετσι πιστευω καθως απαντησα δογματικα στις περισσοτερες ερωτησεις
Δικαιολογίες!! χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
τι λες ρε? Απαρνιόμαστε αρχές και αξίες που μας έκαναν να ξεχωρίζουμε τα τελευταία χρόνια...

Are you sure? Μάλλον ύπνωσαν...
Μια ιδεολογία που απορρίπτει άμεσα ή έμμεσα την εξέλιξη, τη φυσική πρόοδο και εξηγεί τη δημιουργία του κόσμου με παραμύθια για σκίουρους είναι από μόνη της χαζή και λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Are you sure? Μάλλον ύπνωσαν...
Μια ιδεολογία που απορρίπτει άμεσα ή έμμεσα την εξέλιξη, τη φυσική πρόοδο και εξηγεί τη δημιουργία του κόσμου με παραμύθια για σκίουρους είναι από μόνη της χαζή και λάθος

Επειδή το έχεις σκεφτεί μόνος σου και έχεις καταλήξει εκεί ή επειδή αυτά σου είπαν οι αντίστοιχοι δογματιστές της άλλης πλευράς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όπως συμβαίνει και με την πλειοψηφία των "Χριστιανών" δογματισμένων και δογματιστών, μάλλον το δεύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Επειδή το έχεις σκεφτεί μόνος σου και έχεις καταλήξει εκεί ή επειδή αυτά σου είπαν οι αντίστοιχοι δογματιστές της άλλης πλευράς;

Ότι λεω το λέω μόνος μου και δεν με επειρεάζει κατευθύνει κανένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν φαίνεσαι να διαθέτεις τα προσόντα, γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top