DELF B2

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Ποιο θεωρείτε το καλύτερο βοήθημα για το Β2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Το Prepadelf είναι πολύ καλό για λεξιλόγιο - αλλά τα τεστ του δεν είναι όμοια με αυτά που πέφτουν στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το Prepadelf είναι πολύ καλό για λεξιλόγιο - αλλά τα τεστ του δεν είναι όμοια με αυτά που πέφτουν στις εξετάσεις.


Έχει κυρίως λέξεις - αλλά πολλές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Το Rond-point 3 -λέγεται- είναι πολύ καλό (αλλά δυστυχώς είναι για ενήλικες) και δεν έχει πολύ ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TSITSOPA

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά, θέλω να μάθω Γαλλικα,έχω κάποιες γνωσεις από αυτά που έκανα στο Γυμνάσιο...Ξέρει κάποιος να μου προτείνει ένα καλό βιβλίο Γραμματικής που να περιέχει τους κανόνες και στα Ελληνικά για να μπορώ να διαβάσω μόνος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Η καλύτερη γραμματική που είχα ήταν το Grammaire Progressive niveau Intermediaire και ξέρω ότι υπήρχε και στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Tsitsopa, όσα βιβλία γραμμματικής ξέρω να σου συστήσω είναι στα γαλλικά.Αλλά το 2006 εκδόθηκε το εξής βιβλίο και ο εκδοτικός οίκος ειδικεύεται στα Γαλλικά, επομένως πρέπει να είναι καλό, αν και δεν έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο βιβλίο.Το βρήκα σε ιστοσελίδα γνωστού βιβλιοπωλείου ΓΑΛΛΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΣΟΥΧΤΙΔΗ ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ 2006.
-----------------------------------------
Υ.Γ: Στο ίδιο σάιτ θα βρεις και του εκδοτικού ''γεωργαντά'' αλλά δεν τον ξέρω καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Του Γεωργαντά έχει πολλά - δεν είναι πρακτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδιά, θέλω να μάθω Γαλλικα,έχω κάποιες γνωσεις από αυτά που έκανα στο Γυμνάσιο...Ξέρει κάποιος να μου προτείνει ένα καλό βιβλίο Γραμματικής που να περιέχει τους κανόνες και στα Ελληνικά για να μπορώ να διαβάσω μόνος??
Η καλύτερη λύση για 'σένα φίλε μου Παναγιώτη είναι να αφήσεις τα Γαλλικά αφού έχεις ήδη 200 πτυχία και να χαλαρώσεις το μυαλό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
ε όχι και διακόσια πτυχεία. Αν έχει προφίσιενσυ στα αγγλικά, τα γαλλικά είναι παιχνιδάκι για τον ΤΣΙΤΟΠΑ. Λίγο παράξενο όνομα. Από πού βγαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το TSITSOPA βγαίνει απ το Παναγιώτης μόνο το ''PA'' το προδίδει...Το TSITSO δεν θα σου πω γιατί είσαι μικρός...και ίσως ο φίλτατος Παναγιώτης να μην θέλει........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
το TSITSO είναι λίγο choquant;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τίποτα δε σοκάρει. Πόσο μάλλον ένα όνομα. Οι λέξεις δεν σοκάρουν, μόνο οι ανθρώπινες σκέψεις. Πιστεύω να με καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Ce qui choque, c'est le choc lui-meme. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefthe

Νεοφερμένος

Η Eλευθερiα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγώ παιδιά έχω πάρει το proficiency στα αγγλικά αλλά δεν βρίσκω να με βοηθάει ιδιαίτερα στα γαλλικά....δίνω τον Μάιο Β2 και εχω αρκετο αγχος αλλα οχι τοσο οσο στα αγγλικα....μ'αρέσουν τα γαλλικά και με το μεράκι που διαθέτω ελπίζω να βγεί ενα καλό αποτελέσμα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Με το προφίσιενσυ που έχεις μάλλον ξέρεις ήδη γαλλικά. Οι πολλές και οι δύσκολες λέξεις είναι ίδιες. Το 70-80 τοις εκατό των αγγλικών είναι ίδιες με τα γαλλικά λόγω της επιρροής των λατινικών στις δύο γλώσσες. Σου εύχομαι καλό κουράγιο - αν και είμαι παραπάνω από σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις και μάλιστα λαμπρά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνονται πιο εύκολα τα γαλλικά από τα ιταλικά ή τα ισπανικά. Πχ στα προφορικά μπορείς να ξεφύγεις αν πεις ένα επίθετο στο αρσενικό ή θηλυκό πχ ultime ενώ στα ισπανικά ή ιταλικά αλλάζει και στο αρσενικό και στο θηλυκό αλλά και στον πληθυντικό αριθμό. δηλ γίνεται ultimo - ultima - ultimos - ulitimas κτλ.

Στα γαλλικά αλλάζει μόνο στον πληθυντικό αλλά φωνητικά είναι το ίδιο και για τις 4 περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Συμφωνώ. Και εμένα τα γαλλικά μου φαίνονται αρκετά εύκολη γλώσσα. Και τα πορτογαλικά. Μάλλον είμαι μεσογειακός τύπος - γαλλικά, πορτογαλικά, ισπανικά και ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγω κανω αγγλικα και γαλλικα!αλλα σαφως τα γαλλικα μου φαινονται πιο ευκολα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top