Delf A1 A2 B1 B2 παρατηρήσεις

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
θενξξ για την υποστηριξη :) να σου κανω μια ερωτηση? ποσο καιρο πρεπει κανεις να κανει μαθημα για να δωσει Α2 κλπ .. Εσυ εκανες μονη σ μαθηματα ή σε φροντιστηριο? Σε τι ηλικια πηρες το Α2?
A2 παιρνεις και σε μήνες..δεν υποτιμώ το επίπεδο..αλλά έτσι είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θενξξ για την υποστηριξη :) να σου κανω μια ερωτηση? ποσο καιρο πρεπει κανεις να κανει μαθημα για να δωσει Α2 κλπ .. Εσυ εκανες μονη σ μαθηματα ή σε φροντιστηριο? Σε τι ηλικια πηρες το Α2?

δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια ποσο εκανα εγω,αλλα επειδη κανω μαθημα σε παιδια τωρα Α2,αν δουλεψεις αρκετα μπορεις να πας και σε μερικους μηνες,πχ αν εχεις δωσει Α1 μάιο,μπορεις να παρεις δεκεμβρη Α2...εγω εκανα παντα σε φροντ (βασικα ιδιαιτερα) και προχωρουσα αρκετα γρηγορα γιατι τα αγαπουσα σαν γλωσσα.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα Γ

Νεοφερμένος

Η Μαρινα Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγω ξεκινησα πριν 1 μηνα περιπου αλλα διαβαζω γαλλικα παρα πολυ :) γενικα μ αρεσουν παρα πολυ σαν γλωσσα... και το μαιο αν συνεχισω ετσι (μου ειπε η καθηγητρια μ) θα δωσω το Α2 :) απλως ηθελα να σας ρωτησω μηπως ειναι πολυ νωρις... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
εγω ξεκινησα πριν 1 μηνα περιπου αλλα διαβαζω γαλλικα παρα πολυ :) γενικα μ αρεσουν παρα πολυ σαν γλωσσα... και το μαιο αν συνεχισω ετσι (μου ειπε η καθηγητρια μ) θα δωσω το Α2 :) απλως ηθελα να σας ρωτησω μηπως ειναι πολυ νωρις... :(
Όχι, δεν είναι καθόλου νωρίς..εφόσον διαβάζεις γιατί ανησυχείς;; Δεν νιώθεις εσύ έτοιμη; Πφφ και γω ήθελα να ξεκινήσω γαλλικά αλλά τα γερμανικά πήραν τη θέση τους :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω ξεκινησα πριν 1 μηνα περιπου αλλα διαβαζω γαλλικα παρα πολυ :) γενικα μ αρεσουν παρα πολυ σαν γλωσσα... και το μαιο αν συνεχισω ετσι (μου ειπε η καθηγητρια μ) θα δωσω το Α2 :) απλως ηθελα να σας ρωτησω μηπως ειναι πολυ νωρις... :(

οχι,δεν ειναι νωρις και αν πιστευεις και εσυ η ιδια οτι εισαι ετοιμη...να το δωσεις.... :) :) αφου το λεει και η καθηγητρια σου ;):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
εγω ξεκινησα πριν 1 μηνα περιπου αλλα διαβαζω γαλλικα παρα πολυ :) γενικα μ αρεσουν παρα πολυ σαν γλωσσα... και το μαιο αν συνεχισω ετσι (μου ειπε η καθηγητρια μ) θα δωσω το Α2 :) απλως ηθελα να σας ρωτησω μηπως ειναι πολυ νωρις... :(

Γιατί αγχώνεσαι?Η ύλη για το Α2 βγαίνει σε ένα χρόνο.Αν είσαι έτοιμη γιατί να μην το δώσεις?Εδώ άλλοι δίνουν Β2 σε ένα χρόνο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα Γ

Νεοφερμένος

Η Μαρινα Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γιατί αγχώνεσαι?Η ύλη για το Α2 βγαίνει σε ένα χρόνο.Αν είσαι έτοιμη γιατί να μην το δώσεις?Εδώ άλλοι δίνουν Β2 σε ένα χρόνο! :)

Θενξ ☺ εχεις πάει εσυ?

οχι,δεν ειναι νωρις και αν πιστευεις και εσυ η ιδια οτι εισαι ετοιμη...να το δωσεις.... :) :) αφου το λεει και η καθηγητρια σου ;):redface:


Σε ευχαριστώ☺ βασικά εσυ ποσό καιρό χρειαστηκες? Για πιο πτυχίο εχεις δωσει καταρχάς
....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lulu888

Νεοφερμένος

Η lulu888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!! :):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θενξ ☺ εχεις πάει εσυ?

Επειδή θεωρώ πως οποιοδήποτε πτυχίο κάτω από Β2 είναι άχρηστο,εφόσον δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για σπουδές στο εξωτερικό ή για δουλειά,εγώ έδωσα κατ'ευθείαν το Β2 της Σορβόννης και έπειτα το C1.Ωστόσο είχα κάνει πολλά τεστ προετοιμασίας για Delf και ΚΠΓ A1,A2,καθώς και για το Β1 της Σορβόννης,οπότε λίγο πολύ ξέρω σε ποια ύλη κυμαίνονται.Την ύλη για το Α2 την είχα βγάλει σε ένα χρόνο (σχεδόν από το μηδέν,ήξερα μόνο κάτι ψιλά από τα γαλλικά που έκανα στην πέμπτη δημοτικού).Αν έχεις προετοιμαστεί σωστά μπορείς να το πάρεις και με καλό βαθμό.Οι εξεταστές στα προφορικά (τουλάχιστον σε όσους έπεσα εγώ) είναι πολύ φιλικοί και δε σε τρώνε αν κάνεις ένα λαθάκι ή μία μικρή παύση για να σκεφτείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα Γ

Νεοφερμένος

Η Μαρινα Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Επειδή θεωρώ πως οποιοδήποτε πτυχίο κάτω από Β2 είναι άχρηστο,εφόσον δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για σπουδές στο εξωτερικό ή για δουλειά,εγώ έδωσα κατ'ευθείαν το Β2 της Σορβόννης και έπειτα το C1.Ωστόσο είχα κάνει πολλά τεστ προετοιμασίας για Delf και ΚΠΓ A1,A2,καθώς και για το Β1 της Σορβόννης,οπότε λίγο πολύ ξέρω σε ποια ύλη κυμαίνονται.Την ύλη για το Α2 την είχα βγάλει σε ένα χρόνο (σχεδόν από το μηδέν,ήξερα μόνο κάτι ψιλά από τα γαλλικά που έκανα στην πέμπτη δημοτικού).Αν έχεις προετοιμαστεί σωστά μπορείς να το πάρεις και με καλό βαθμό.Οι εξεταστές στα προφορικά (τουλάχιστον σε όσους έπεσα εγώ) είναι πολύ φιλικοί και δε σε τρώνε αν κάνεις ένα λαθάκι ή μία μικρή παύση για να σκεφτείς. :)

μαλιστα... ομως εγω δεν εχω τη δυνατοτητα να κανω αλλα μαθηματα... μονο μεχρι φετος τον Μαιο γιατι η δασκαλα στη συνεχεια θα φυγει απο το χωριο μ :( δεν θεωρεισ οτι ειναι μια καλη ιδεα να δωσω για το Β2 ετσι ωστε να εχω καποιο πτυχιο> ? :hmm:

Επειδή θεωρώ πως οποιοδήποτε πτυχίο κάτω από Β2 είναι άχρηστο,εφόσον δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για σπουδές στο εξωτερικό ή για δουλειά,εγώ έδωσα κατ'ευθείαν το Β2 της Σορβόννης και έπειτα το C1.Ωστόσο είχα κάνει πολλά τεστ προετοιμασίας για Delf και ΚΠΓ A1,A2,καθώς και για το Β1 της Σορβόννης,οπότε λίγο πολύ ξέρω σε ποια ύλη κυμαίνονται.Την ύλη για το Α2 την είχα βγάλει σε ένα χρόνο (σχεδόν από το μηδέν,ήξερα μόνο κάτι ψιλά από τα γαλλικά που έκανα στην πέμπτη δημοτικού).Αν έχεις προετοιμαστεί σωστά μπορείς να το πάρεις και με καλό βαθμό.Οι εξεταστές στα προφορικά (τουλάχιστον σε όσους έπεσα εγώ) είναι πολύ φιλικοί και δε σε τρώνε αν κάνεις ένα λαθάκι ή μία μικρή παύση για να σκεφτείς. :)
να σε ρωτησω και κατι αλλο? εγω εχω ξεκινησει απο το 0 εδω και ενα μηνα... :) αλλα για το Α2 μπορω να ανταπεξελθω σιγουρα για τον Μαιο ... της Σορβονης ηταν δυσκολο>? Εγω θα παω για το delf :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
μαλιστα... ομως εγω δεν εχω τη δυνατοτητα να κανω αλλα μαθηματα... μονο μεχρι φετος τον Μαιο γιατι η δασκαλα στη συνεχεια θα φυγει απο το χωριο μ :( δεν θεωρεισ οτι ειναι μια καλη ιδεα να δωσω για το Β2 ετσι ωστε να εχω καποιο πτυχιο> ? :hmm:

να σε ρωτησω και κατι αλλο? εγω εχω ξεκινησει απο το 0 εδω και ενα μηνα... :) αλλα για το Α2 μπορω να ανταπεξελθω σιγουρα για τον Μαιο ... της Σορβονης ηταν δυσκολο>? Εγω θα παω για το delf :)

Το Β2 δύσκολα το προλαβαίνεις σε ένα χρόνο.Αυτοί που από το μηδέν φτάνουν Β2 σε ένα χρόνο είτε ζουν σε γαλλόφωνη χώρα είτε κάνουν μάθημα σχεδόν κάθε μέρα και όποτε δεν έχουν μάθημα,διαβάζουν.Αυτό είναι αδύνατο λόγω του σχολείου,οπότε για Β2 πας σε 2-3 χρόνια,ανάλογα το ρυθμό των μαθημάτων.Δεν υπάρχει Α2 της Σορβόννης.Τα πιστοποιητικά Sorbonne είναι από Β1 και πάνω.Α1 και Α2 υπάρχουν μόνο στο Delf.
Όταν φύγει η καθηγήτριά σου μπορείς να ψάξεις για κπ άλλον/η στην περιοχή σου.Αν δεν υπάρχει κανείς/καμία,τότε μπορείς να της ζητήσεις να κάνετε τα μαθήματα μέσω skype.Πάντως σε καμία περίπτωση μην παρατήσεις τα γαλλικά σου σε ένα τόσο χαμηλό επίπεδο,καθώς το Α2 είναι ακριβώς το σημείο στο οποίο έχεις τις βάσεις για να συνεχίσεις στο Β1 κ στο Β2,αλλά είναι και το σημείο στο οποίο αν παρατήσεις τα γαλλικά για κάποια χρόνια θα τα ξεχάσεις.
Bonne chance! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα Γ

Νεοφερμένος

Η Μαρινα Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το Β2 δύσκολα το προλαβαίνεις σε ένα χρόνο.Αυτοί που από το μηδέν φτάνουν Β2 σε ένα χρόνο είτε ζουν σε γαλλόφωνη χώρα είτε κάνουν μάθημα σχεδόν κάθε μέρα και όποτε δεν έχουν μάθημα,διαβάζουν.Αυτό είναι αδύνατο λόγω του σχολείου,οπότε για Β2 πας σε 2-3 χρόνια,ανάλογα το ρυθμό των μαθημάτων.Δεν υπάρχει Α2 της Σορβόννης.Τα πιστοποιητικά Sorbonne είναι από Β1 και πάνω.Α1 και Α2 υπάρχουν μόνο στο Delf.
Όταν φύγει η καθηγήτριά σου μπορείς να ψάξεις για κπ άλλον/η στην περιοχή σου.Αν δεν υπάρχει κανείς/καμία,τότε μπορείς να της ζητήσεις να κάνετε τα μαθήματα μέσω skype.Πάντως σε καμία περίπτωση μην παρατήσεις τα γαλλικά σου σε ένα τόσο χαμηλό επίπεδο,καθώς το Α2 είναι ακριβώς το σημείο στο οποίο έχεις τις βάσεις για να συνεχίσεις στο Β1 κ στο Β2,αλλά είναι και το σημείο στο οποίο αν παρατήσεις τα γαλλικά για κάποια χρόνια θα τα ξεχάσεις.
Bonne chance! :)


στο προηγουμενο μνμ μ εννοουσα για το Α2 αλλα το μπερδεψα και εγραψα Β2... :( τελως παντων εσυ ποσα χρονια χρειαστηκες για το Β2? πιστευεις οτι μολις φυγει η καθηγητρια μ δεν θα καταφερω να συνεχισω μονη μ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
στο προηγουμενο μνμ μ εννοουσα για το Α2 αλλα το μπερδεψα και εγραψα Β2... :( τελως παντων εσυ ποσα χρονια χρειαστηκες για το Β2? πιστευεις οτι μολις φυγει η καθηγητρια μ δεν θα καταφερω να συνεχισω μονη μ?

Εγώ χρειάστηκα περίπου 2,5 χρόνια για το Β2,αλλά με πολύ διάβασμα.Με κανονικούς ρυθμούς νομίζω πως 3-4 χρόνια είναι ΟΚ.Δε θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά ναι,το να βγάλεις το Β1 μόνη σου είναι σχεδόν αδύνατο.Φυσικά μπορείς να κάνεις εξάσκηση τα γαλλικά σου με κάποιον/α αλληλογράφο που μπορείς να βρεις από το ίντερνετ ή ακούγοντας τραγούδια στα γαλλικά,έτσι ώστε να έχεις επαφή με τη γλώσσα και να μην ξεχάσεις αυτά που έμαθες,αλλά το να συνεχίσεις μόνη σου το βρίσκω λίγο ουτοπικό.Ψάξε για άλλη καθηγήτρια μόλις φύγει αυτή από την περιοχή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρινα Γ

Νεοφερμένος

Η Μαρινα Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ χρειάστηκα περίπου 2,5 χρόνια για το Β2,αλλά με πολύ διάβασμα.Με κανονικούς ρυθμούς νομίζω πως 3-4 χρόνια είναι ΟΚ.Δε θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά ναι,το να βγάλεις το Β1 μόνη σου είναι σχεδόν αδύνατο.Φυσικά μπορείς να κάνεις εξάσκηση τα γαλλικά σου με κάποιον/α αλληλογράφο που μπορείς να βρεις από το ίντερνετ ή ακούγοντας τραγούδια στα γαλλικά,έτσι ώστε να έχεις επαφή με τη γλώσσα και να μην ξεχάσεις αυτά που έμαθες,αλλά το να συνεχίσεις μόνη σου το βρίσκω λίγο ουτοπικό.Ψάξε για άλλη καθηγήτρια μόλις φύγει αυτή από την περιοχή σου. :)

μάλιστα ☺ σε ςυχαριστω πολυ... με απογοητεύσεις λιγο αλλα οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
μάλιστα ☺ σε ςυχαριστω πολυ... με απογοητεύσεις λιγο αλλα οκ...
Μην απογοητεύεσαι..απ'ότι κατάλαβα..θέλεις να συνεχίσεις..Λοιπόν..υπάρχουν σάιτ στο ίντερνετ που προσφέρουν διαδικτυακά μαθήματα είτε δωρεάν [ελάχιστα] είτε επί πληρωμή. Μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση. Επίσης, η καθηγήτριά σου που θα φύγει δνε μπορεί να σου κάνει μαθήματα μέσω διαδικτύου; Ρώτα την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μην απογοητεύεσαι..απ'ότι κατάλαβα..θέλεις να συνεχίσεις..Λοιπόν..υπάρχουν σάιτ στο ίντερνετ που προσφέρουν διαδικτυακά μαθήματα είτε δωρεάν [ελάχιστα] είτε επί πληρωμή. Μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση. Επίσης, η καθηγήτριά σου που θα φύγει δνε μπορεί να σου κάνει μαθήματα μέσω διαδικτύου; Ρώτα την.

Μην παραπλανείς τον κόσμο.Και εγώ χρησιμοποιώ τέτοια σάιτ για τις γλώσσες μου (έχω φτάσει επίπεδο Α2 στα σουηδικά και στα ολλανδικά χωρίς να έχω κάνει ποτέ μου μάθημα με καθηγητή/ήτρια,μόνο απ'το ίντερνετ και φυσικά δωρεάν),αλλά τα περισσότερα σάιτ είναι στα αγγλικά (απευθύνονται σε αγγλόφωνους που μαθαίνουν γαλλικά/ιταλικά/κτλ) και εκτός αυτού δεν μπορείς να φτάσεις επίπεδο Β2 μόνο απ'το ίντερνετ.Αλλά αν ενδιαφέρεται για επανάληψη των γνώσεών της (αφού θα είναι επίπεδο Α2 όταν θα σταματήσει),μπορεί να τα χρησιμοποιήσει αυτά τα σάιτ.Το να κάνει μαθήματα με την καθ της μέσω skype πχ της το πρότεινα παραπάνω.
Εδώ παραθέτω κάποιες ιστοσελίδες που σίγουρα θα της φανούν χρήσιμες για τα γαλλικά:

https://www.duolingo.com/ Το Α και το Ω της κάθε γλώσσας.Έχει και άλλες γλώσσες εκτός από γαλλικά,αλλά είναι στα αγγλικά.Για ελληνόφωνους χρήστες έχει μόνο μαθήματα αγγλικών.

https://www.memrise.com/app/ Έχει μόνο λεξιλόγιο,αλλά εξακολουθεί να είναι πολύ χρήσιμο.Τα μαθήματα επίσης στα αγγλικά,για ελληνόφωνους δεν έχει σχεδόν τίποτα.

https://brixfax.co/mf/mf/ Μία εξαιρετική ιστοσελίδα με αρκετό λεξιλόγιο και γραμματική.Αυτή είναι στα ελληνικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μην παραπλανείς τον κόσμο.
Δεν παραπλάνησα κανέναν. Μία ιδέα της έδωσα και ούτε καν πληροφορίες πάνω σ'αυτό. Της είπα μάλιστα να κάνει μόνη της αναζήτηση, για σίγουρες πληροφορίες. Γι'αυτό υπάρχει άλλωστε το forum. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Naki_Marina

Νεοφερμένος

Η Naki_Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλημέρα! Είμαι μια μαθήτρια Γ Γυμνάσιου που φέτος έδωσε το Β2 στα γαλλικά... Δυστυχώς δεν κατάφερα να το πάρω (47/50) και θέλω να μοιραστώ μερικές σκέψεις μου μαζί σας... Καταρχάς παρατήρησα ότι οι βαθμολογητες ειδικά στην έκθεση ήταν υπερβολικά αυστηροί και δεν άφηναν κανένα περιθώριο στα παιδιά... Έπεσε επίσημο γράμμα μετά από χρόνια το οποίο όσο και να έχεις διαβάσει παρουσιάζει μεγάλες δυσκολίες όσον αφορά τη γλώσσα που πρέπει να χρησιμοποιησεις... Επίσης φέτος (τουλάχιστον στη δική μου αιθουσα) η ακουστική ήταν χάλια και το κασετόφωνο παρουσίαζε παράσιτα (το ίδιο ίσχυε και όταν έδινα το Β1)και έτσι ζήτημα να πιάσεις τη βάση... τα κείμενα ήταν αρκετά δύσκολα που σε πολλά σημεία δεν έβγαζαν νόημα (τουλάχιστον σε μενα).. Από τα προφορικα δεν έχω παράπονο γιατί είχα μια πολύ καλή εξεταστρια... Λοιπόν θα ήθελα να ακούσω και εσείς που δώσατε Β2 αν αντιμετώπισατε τα ίδια προβλήματα με εμένα και αν έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε για τον Δεκέμβρη που θα ξαναδώσω.... Και επίσης θα ήθελα να ξέρω αν και τα παιδιά που έδωσαν Β1 αντιμετώπισαν και αυτά προβλήματα... Περιμένω τις απόψεις σας!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Αν και δεν έδωσα αυτή την εξεταστική περίοδο το Β2 (έδωσα τον Μάιο του 2014), μπορώ να σου πω κάποια πράγματα.

Εμένα προσωπικά μου έπεσε επίσημο γράμμα. Αν ξέρεις τη δομή και κάποιες εκφράσεις, τότε θεωρώ ότι μπορείς να λάβεις περισσότερους βαθμούς από το να γράψεις ένα άρθρο. Για παράδειγμα, εγώ πήρα 19,5/25 στην PE.
Σχετικά με το ακουστικό, είναι αντικειμενικά πολύ απαιτητικό. Έκανα ακουστικά όλη τη χρονιά κάθε εβδομάδα και πήρα 7/25. Προβλήματα με το κασετόφωνο υπάρχουν σχεδόν πάντα, δυστυχώς.

Πιστεύω ότι το Β2 είναι ένα δύσκολο δίπλωμα ιδιαίτερα για παιδιά γυμνασίου.

Συμβουλή : Βλέπε TV5, κάνε πολλά ακουστικά και κείμενα, διάβαζε γαλλικά περιοδικά ον-λάιν.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα! Είμαι μια μαθήτρια Γ Γυμνάσιου που φέτος έδωσε το Β2 στα γαλλικά... Δυστυχώς δεν κατάφερα να το πάρω (47/50) και θέλω να μοιραστώ μερικές σκέψεις μου μαζί σας... Καταρχάς παρατήρησα ότι οι βαθμολογητες ειδικά στην έκθεση ήταν υπερβολικά αυστηροί και δεν άφηναν κανένα περιθώριο στα παιδιά... Έπεσε επίσημο γράμμα μετά από χρόνια το οποίο όσο και να έχεις διαβάσει παρουσιάζει μεγάλες δυσκολίες όσον αφορά τη γλώσσα που πρέπει να χρησιμοποιησεις... Επίσης φέτος (τουλάχιστον στη δική μου αιθουσα) η ακουστική ήταν χάλια και το κασετόφωνο παρουσίαζε παράσιτα (το ίδιο ίσχυε και όταν έδινα το Β1)και έτσι ζήτημα να πιάσεις τη βάση... τα κείμενα ήταν αρκετά δύσκολα που σε πολλά σημεία δεν έβγαζαν νόημα (τουλάχιστον σε μενα).. Από τα προφορικα δεν έχω παράπονο γιατί είχα μια πολύ καλή εξεταστρια... Λοιπόν θα ήθελα να ακούσω και εσείς που δώσατε Β2 αν αντιμετώπισατε τα ίδια προβλήματα με εμένα και αν έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε για τον Δεκέμβρη που θα ξαναδώσω.... Και επίσης θα ήθελα να ξέρω αν και τα παιδιά που έδωσαν Β1 αντιμετώπισαν και αυτά προβλήματα... Περιμένω τις απόψεις σας!!:)

Καλημέρα!! Μπράβο σου για την προσπάθεια και για τη συμμετοχή σου στις εξετάσεις, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα!!!
Γενικότερα οι βαθμολογητές είναι αρκετά αυστηροί ως προς την διόρθωση των γραπτών, και πάντα θα πετύχεις κάποιον, ή θα είναι αυτός που θα σου διορθώσει την έκθεση ή αυτός που θα σε εξετάσει προφορικά και πάει λέγοντας... Έχει περάσει καιρός από τότε που έδωσα για αυτά τα διπλώματα αλλά η λογική και η διαδικασία των εξετάσεων είναι ίδια! Όσον αφορά τα κείμενα, η δυσκολία τους εξαρτάται και από το επίπεδο του πτυχίου και από την ηλικία σου... Θα σου πρότεινα και εγω (εμένα με βοηθούσε πολύ) να διαβαζεις γαλλικά κείμενα απο εφημερίδες, περιοδικά ή ότι αλλο θα σε ενδιέφερε, να ακους γαλλική μουσική, να βλέπεις γαλλικές εκπομπές ή ταινίες...Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στην πλήρη εξοικείωσή σου με την γλώσσα και θα είσαι καλύτερη και στα κείμενα κι στο ακουστικό... Σχετικά με το τελευταίο, μη σκας, γίνεται πάντα το ίδιο πράγμα...ή κασετόφωνο που δεν δουλεύει καλά, η κακή ακουστική του χώρου, ή . ή , ή.... Πάντα υπάρχει καποια δικαιολογία από τους επιτηρητές εκεί, ότι πτυχίο όποιας γλώσσας και να δίνεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top