Dating και αυτοαμφισβήτηση

takeshi_kitano

Νεοφερμένος

Ο takeshi_kitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπον,μιλουσα με μια τυπισσα απο τσατ που ειχαμε γνωριστει σε παρεα μια φορα και κανονισαμε να βγουμε .Φαινοταν πως ειχε πολυ ορεξη να βγουμε απο το τσατ αλλα μολις ηρθε απο κοντα ηταν σαν το βαρυ πεπονι μες τη βαρεμαρα . Με το καλημερα, μου κανει ενα "κολλα το φιλε" και στη πορεια της βολτας φαινοταν στο κοσμο της και ηταν πολυ κλειστη.Καποια στιγμη εγινε ενα κλικ επειδη ειχαμε καποιο κοινο ενδιαφερον και ξεκινησαμε να μιλαμε πιο ζωντανα αλλα κοπηκε γρηγορα γτι επρεπε (η ήθελε) να φυγει.Ειπαμε απλα ενα akward "να κανονισουμε" και τελος.

Αν δεν ειχε γινει αυτο το κλικ δε θα ηθελα να ξανασχοληθω προσωπικα αλλα λεω να προτεινω μια ακομα βολτα πιστευοντας πως η τυπισσα ηταν απλα στο καβουκι της ή είχε κάποιο προσωπικο θεμα - νεύρωση και δεν ανοιγεται εύκολα.

Τέτοιες καταστάσεις με βάζουν σε τρυπάκια αυτοαμφισβήτης του στυλ "δε μπορεσες να τη κανεις να νιωσει ανετα" η "φαινεται πως ψαχνεσαι και το μυριζονται" και ξεκιναει το overthinking.Έχω καλή εικόνα για τον εαυτό μου και έχω τα όριά μου και θέλω να προσεγγίσω το θέμα με αξιοπρέπεια χωρίς να φανώ λιγούρης ή douchebag.

Ποια είναι η γνώμη σας ? Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ?
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Με το καλημερα, μου κανει ενα "κολλα το φιλε"

στη πορεια της βολτας φαινοταν στο κοσμο της και ηταν πολυ κλειστη.

Ειπαμε απλα ενα akward "να κανονισουμε" και τελος.


Ποια είναι η γνώμη σας ? Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ?

Είσαι 23 χρονών και πτυχιούχος όπως γράφεις αριστερά.. που σημαίνει έχεις κάμποση ωριμότητα
αλλά και αρκετή νοημοσύνη για να καταλάβεις τι εννοούν τα παραπάνω και ειδικά το πρώτο. :)

φωτογραφίες εκεί στο τσατ δεν ανταλλάξατε?? ή δεν ήταν και τόσο αντιπροσοπευτικές?
Άσχετο με το ζήτημα σου και σχετικό με αυτό απο πάνω : ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
πιο μικρός δεν καταλάβαινα την φιλοσοφία στο "να είσαι ο εαυτός σου.." αφού έβλεπα
γύρω μου οτι το δήθεν και η φιγούρα είχε πέραση.. τελικά ναι, οι άνθρωποι έχουμε
την τάση να απογουευόμαστε παααρα πολύ, όταν μας τα παρουσιάζουν διαφορετικά
από ότι είναι.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
Να κανονίσετε πάλι και να συζητήσετε αυτό που αφήσατε στην μέση. Κάνε μια απόπειρα να της ζητήσεις να βγείτε ξανά, αν την δεις ότι το αποφεύγει, μην της ξανά πεις. Ίσως σε ένιωσε και εσένα κάπως κλειστό και γι’αυτό δεν ανοίχτηκε;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μπορεις σίγουρα να κανεις μια ακόμα προσπάθεια να την προσεγγίσεις. Μιλάτε ακόμα μετά το ραντεβού; Θα σου πρότεινα να δώσεις λίγο χρόνο πριν προτείνεις εσυ να βγείτε, για να δεις αν θα σου αναφέρει κάτι αυτή, ώστε να καταλάβεις αν ενδιαφέρεται. Γενικά ναι, υπάρχουν άτομα που είναι πιο κλειστά ή κουμπωμένα στο πρώτο ραντεβού, υπάρχει βέβαια και η περίπτωση απλά να μην ενδιαφέρεται. Μην το παίρνεις αρνητικά όμως και μην θεωρείς ότι έχεις κάνει εσυ κάτι λάθος ή ότι εισαι υποχρεωμένος να «διορθώσεις» την κατάσταση. Μπορεί απλά να νιώθει ότι δεν της ταιριαζεις, έτσι είναι αυτά, με καποιους κάνουμε κλικ, με κάποιους όχι. Μπορει να έχει κάποιο προσωπικό πρόβλημα και να μην είναι σε φάση τώρα, και όσο και αν προσπαθείς να την κανεις να νιώσει ανετα, να μην μπορεί να ανοιχτεί. Ποτε δεν ξέρεις.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,730 μηνύματα.
Λες και είναι φυσική στοιχειωδών σωματιδίων ξέρω εγώ. Απλά δεν γουσταρει. Δεν σημαίνει ότι έκανες κάτι λάθος ή ότι δεν αξίζεις, απλώς δεν ενδιαφέρεται. Πας παρακάτω. 50 ευρώ 💁‍♂️
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Να κανονίσετε πάλι και να συζητήσετε αυτό που αφήσατε στην μέση. Κάνε μια απόπειρα να της ζητήσεις να βγείτε ξανά

Μπορεις σίγουρα να κανεις μια ακόμα προσπάθεια να την προσεγγίσεις.


κορίτσια αυτή αν θέλει κάτι.. δεν ξέρει να επικοινωνήσει? γιατί τον βάζετε στην
διαδικασία να ασχολείται και να τρέφει ελπίδες? :)
 

takeshi_kitano

Νεοφερμένος

Ο takeshi_kitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είσαι 23 χρονών και πτυχιούχος όπως γράφεις αριστερά.. που σημαίνει έχεις κάμποση ωριμότητα
αλλά και αρκετή νοημοσύνη για να καταλάβεις τι εννοούν τα παραπάνω και ειδικά το πρώτο. :)

φωτογραφίες εκεί στο τσατ δεν ανταλλάξατε?? ή δεν ήταν και τόσο αντιπροσοπευτικές?
Άσχετο με το ζήτημα σου και σχετικό με αυτό απο πάνω : ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
πιο μικρός δεν καταλάβαινα την φιλοσοφία στο "να είσαι ο εαυτός σου.." αφού έβλεπα
γύρω μου οτι το δήθεν και η φιγούρα είχε πέραση.. τελικά ναι, οι άνθρωποι έχουμε
την τάση να απογουευόμαστε παααρα πολύ, όταν μας τα παρουσιάζουν διαφορετικά
από ότι είναι.

Είσαι 23 χρονών και πτυχιούχος όπως γράφεις αριστερά.. που σημαίνει έχεις κάμποση ωριμότητα
αλλά και αρκετή νοημοσύνη για να καταλάβεις τι εννοούν τα παραπάνω και ειδικά το πρώτο. :)

φωτογραφίες εκεί στο τσατ δεν ανταλλάξατε?? ή δεν ήταν και τόσο αντιπροσοπευτικές?
Άσχετο με το ζήτημα σου και σχετικό με αυτό απο πάνω : ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
πιο μικρός δεν καταλάβαινα την φιλοσοφία στο "να είσαι ο εαυτός σου.." αφού έβλεπα
γύρω μου οτι το δήθεν και η φιγούρα είχε πέραση.. τελικά ναι, οι άνθρωποι έχουμε
την τάση να απογουευόμαστε παααρα πολύ, όταν μας τα παρουσιάζουν διαφορετικά
από ότι είναι.
Για αυτο π λες απο τσατ ειχαμε γνωριστει απο κοντα πρωτα , φαινοταν απλως χαμηλων τονων τοτε , οχι βαρεμαρα καταθλιψη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεις σίγουρα να κανεις μια ακόμα προσπάθεια να την προσεγγίσεις. Μιλάτε ακόμα μετά το ραντεβού; Θα σου πρότεινα να δώσεις λίγο χρόνο πριν προτείνεις εσυ να βγείτε, για να δεις αν θα σου αναφέρει κάτι αυτή, ώστε να καταλάβεις αν ενδιαφέρεται. Γενικά ναι, υπάρχουν άτομα που είναι πιο κλειστά ή κουμπωμένα στο πρώτο ραντεβού, υπάρχει βέβαια και η περίπτωση απλά να μην ενδιαφέρεται. Μην το παίρνεις αρνητικά όμως και μην θεωρείς ότι έχεις κάνει εσυ κάτι λάθος ή ότι εισαι υποχρεωμένος να «διορθώσεις» την κατάσταση. Μπορεί απλά να νιώθει ότι δεν της ταιριαζεις, έτσι είναι αυτά, με καποιους κάνουμε κλικ, με κάποιους όχι. Μπορει να έχει κάποιο προσωπικό πρόβλημα και να μην είναι σε φάση τώρα, και όσο και αν προσπαθείς να την κανεις να νιώσει ανετα, να μην μπορεί να ανοιχτεί. Ποτε δεν ξέρεις.
Αυτό σκεφτομουν αλλη μια βολτα και αν δω red flags τελος . Θα δωσω κανα 3ημερο 4ημερο μπας και στειλει αυτη πρωτα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Για αυτο π λες απο τσατ ειχαμε γνωριστει απο κοντα πρωτα , φαινοταν απλως χαμηλων τονων τοτε , οχι βαρεμαρα καταθλιψη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό σκεφτομουν αλλη μια βολτα και αν δω red flags τελος .

οπότε απλά διατηρούσατε μια επικοινωνία μέσω chat ενω είχατε γνωριστεί σε παρέα?

πάλι κατά την γνώμη μου στα χέρια της το αφήνεις το θέμα..δεν μπορείς να κάνεις
κάτι άλλο εσύ, βέβαια αν θέλει επικοινωνία.. εσύ θα πρέπει να είσαι πρόθυμος εφόσον
ενδιαφέρεσαι! ;)
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Λοιπον,μιλουσα με μια τυπισσα απο τσατ που ειχαμε γνωριστει σε παρεα μια φορα και κανονισαμε να βγουμε .Φαινοταν πως ειχε πολυ ορεξη να βγουμε απο το τσατ αλλα μολις ηρθε απο κοντα ηταν σαν το βαρυ πεπονι μες τη βαρεμαρα . Με το καλημερα, μου κανει ενα "κολλα το φιλε" και στη πορεια της βολτας φαινοταν στο κοσμο της και ηταν πολυ κλειστη.Καποια στιγμη εγινε ενα κλικ επειδη ειχαμε καποιο κοινο ενδιαφερον και ξεκινησαμε να μιλαμε πιο ζωντανα αλλα κοπηκε γρηγορα γτι επρεπε (η ήθελε) να φυγει.Ειπαμε απλα ενα akward "να κανονισουμε" και τελος.

Αν δεν ειχε γινει αυτο το κλικ δε θα ηθελα να ξανασχοληθω προσωπικα αλλα λεω να προτεινω μια ακομα βολτα πιστευοντας πως η τυπισσα ηταν απλα στο καβουκι της ή είχε κάποιο προσωπικο θεμα - νεύρωση και δεν ανοιγεται εύκολα.

Τέτοιες καταστάσεις με βάζουν σε τρυπάκια αυτοαμφισβήτης του στυλ "δε μπορεσες να τη κανεις να νιωσει ανετα" η "φαινεται πως ψαχνεσαι και το μυριζονται" και ξεκιναει το overthinking.Έχω καλή εικόνα για τον εαυτό μου και έχω τα όριά μου και θέλω να προσεγγίσω το θέμα με αξιοπρέπεια χωρίς να φανώ λιγούρης ή douchebag.

Ποια είναι η γνώμη σας ? Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ?
Μήπως μιλούσατε υπερβολικά στο chat και όταν βγήκατε δεν ξέρατε τι να πείτε;; Τα chat, τα social, τα τηλέφωνα είναι για να κανονίσεις να βγείτε, όχι για να γράφεις/λες την ιστορία της ζωής σου. Η ουσιαστική γνωριμία γίνεται πρόσωπο με πρόσωπο.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγω θελω να ειμαι παντα ο εαυτος μου!θεωρω οτι αν ειστε και οι δυο πλευρες αληθινοι,ειναι ο μονος τροπος για να μπουν θεμελια.
Θελω στην κοπελα να της αρεσω για αυτο που ειμαι,χωρις τακτικες,εξυπνες ατακες η να κανω πραγματα που δεν θελω επειδη μπορει να της αρεσουν,διοτι αργα η γρηγορα θα ξενερωσει και θα πει:δεν σε γνωρισα ετσι!
Το υγιες ειναι και οι 2 να κανουν πραγματα να μην χασουν ο ενας τον αλλον και οχι να ειναι μονοπλευρο.
Εννοειται ποτε δεν κατηγορουμαι τον εαυτο μας αν δεν παει καλα το ραντεβου
Ποτε δεν κανουμε υπερ αναλυση γιατι μας φθειρει.
Το σημαντικο ειναι να λεμε την αληθεια,ειναι καλυτερο να μουν πουν δεν μου αρεσεις,παρα τα πρεπει να φυγω κτλ κτλ!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Λοιπον,μιλουσα με μια τυπισσα απο τσατ που ειχαμε γνωριστει σε παρεα μια φορα και κανονισαμε να βγουμε .Φαινοταν πως ειχε πολυ ορεξη να βγουμε απο το τσατ αλλα μολις ηρθε απο κοντα ηταν σαν το βαρυ πεπονι μες τη βαρεμαρα . Με το καλημερα, μου κανει ενα "κολλα το φιλε" και στη πορεια της βολτας φαινοταν στο κοσμο της και ηταν πολυ κλειστη.Καποια στιγμη εγινε ενα κλικ επειδη ειχαμε καποιο κοινο ενδιαφερον και ξεκινησαμε να μιλαμε πιο ζωντανα αλλα κοπηκε γρηγορα γτι επρεπε (η ήθελε) να φυγει.Ειπαμε απλα ενα akward "να κανονισουμε" και τελος.

Αν δεν ειχε γινει αυτο το κλικ δε θα ηθελα να ξανασχοληθω προσωπικα αλλα λεω να προτεινω μια ακομα βολτα πιστευοντας πως η τυπισσα ηταν απλα στο καβουκι της ή είχε κάποιο προσωπικο θεμα - νεύρωση και δεν ανοιγεται εύκολα.

Τέτοιες καταστάσεις με βάζουν σε τρυπάκια αυτοαμφισβήτης του στυλ "δε μπορεσες να τη κανεις να νιωσει ανετα" η "φαινεται πως ψαχνεσαι και το μυριζονται" και ξεκιναει το overthinking.Έχω καλή εικόνα για τον εαυτό μου και έχω τα όριά μου και θέλω να προσεγγίσω το θέμα με αξιοπρέπεια χωρίς να φανώ λιγούρης ή douchebag.

Ποια είναι η γνώμη σας ? Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ?
Απ' αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω πως δε γουστάρει μάλλον. Δεν πειράζει, προχώρα, δε θα την παρακαλάς κιόλας. Μου έχει τύχει και μένα να μιλάω με μια και από κοντά να είναι άλλος άνθρωπος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,348 μηνύματα.
Λοιπον,μιλουσα με μια τυπισσα απο τσατ που ειχαμε γνωριστει σε παρεα μια φορα και κανονισαμε να βγουμε .Φαινοταν πως ειχε πολυ ορεξη να βγουμε απο το τσατ αλλα μολις ηρθε απο κοντα ηταν σαν το βαρυ πεπονι μες τη βαρεμαρα . Με το καλημερα, μου κανει ενα "κολλα το φιλε" και στη πορεια της βολτας φαινοταν στο κοσμο της και ηταν πολυ κλειστη.Καποια στιγμη εγινε ενα κλικ επειδη ειχαμε καποιο κοινο ενδιαφερον και ξεκινησαμε να μιλαμε πιο ζωντανα αλλα κοπηκε γρηγορα γτι επρεπε (η ήθελε) να φυγει.Ειπαμε απλα ενα akward "να κανονισουμε" και τελος.

Αν δεν ειχε γινει αυτο το κλικ δε θα ηθελα να ξανασχοληθω προσωπικα αλλα λεω να προτεινω μια ακομα βολτα πιστευοντας πως η τυπισσα ηταν απλα στο καβουκι της ή είχε κάποιο προσωπικο θεμα - νεύρωση και δεν ανοιγεται εύκολα.

Τέτοιες καταστάσεις με βάζουν σε τρυπάκια αυτοαμφισβήτης του στυλ "δε μπορεσες να τη κανεις να νιωσει ανετα" η "φαινεται πως ψαχνεσαι και το μυριζονται" και ξεκιναει το overthinking.Έχω καλή εικόνα για τον εαυτό μου και έχω τα όριά μου και θέλω να προσεγγίσω το θέμα με αξιοπρέπεια χωρίς να φανώ λιγούρης ή douchebag.

Ποια είναι η γνώμη σας ? Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ?
Μπορεί να μην ήσουν όπως σε περίμενε (χωρίς να είναι δικό σου θέμα αυτό) και να χαλάστηκε ή μπορεί να είναι κάπως ντροπαλή, κλειστή και να θέλει χρόνο, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ισχύει. Πάντως εγώ στη θέση σου θα έκανα άλλη μία προσπάθεια να την προσεγγίσω ε και αν έβλεπα πάλι ότι δε δένουμε θα πήγαινα παρακάτω.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Σου είπε «κόλλα το φιλε»;;;;; Σε έβαλε σε friendzone, τι το ψάχνεις;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Τι σημαίνει να είσαι ο εαυτός σου; Υπάρχει περίπτωση ο άλλος να μην είναι ο εαυτός του; Αφού είμαι αυτός που είμαι, ο εαυτός μου είμαι, τι είμαι; Ο άλλος; Πάμε καλά;

Η "κόλλατοφιλε" ήταν ο εαυτός της ή απλά ήταν σε φάση; :) Γιατί να μην έχει το πρόβλημα η τύπισσα που απλά δεν ήξερε πώς να φερθεί σε κανονική συνάντηση λες και πήγαινε εκδρομή να παίξει σε τσουλήθρες;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.
κορίτσια αυτή αν θέλει κάτι.. δεν ξέρει να επικοινωνήσει? γιατί τον βάζετε στην
διαδικασία να ασχολείται και να τρέφει ελπίδες? :)
Και που να ξέρει εκείνη αν αυτός θέλει; Δηλαδή έτσι θα το πάμε τώρα; Αφού έστω ξέρουμε εμείς ότι εκείνος ενδιαφέρθηκε αρκετά να ρωτήσει για το τι να κάνει, why not offer him a piece of advice;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι σημαίνει να είσαι ο εαυτός σου; Υπάρχει περίπτωση ο άλλος να μην είναι ο εαυτός του; Αφού είμαι αυτός που είμαι, ο εαυτός μου είμαι, τι είμαι; Ο άλλος; Πάμε καλά;

Η "κόλλατοφιλε" ήταν ο εαυτός της ή απλά ήταν σε φάση; :) Γιατί να μην έχει το πρόβλημα η τύπισσα που απλά δεν ήξερε πώς να φερθεί σε κανονική συνάντηση λες και πήγαινε εκδρομή να παίξει σε τσουλήθρες;
Καλά όντως αυτό ήταν πολύ ανώριμο αλλά υποθέτω μάλλον της βγήκε από αμηχανία/άγχος;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Απ' αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω πως δε γουστάρει μάλλον. Δεν πειράζει, προχώρα, δε θα την παρακαλάς κιόλας. Μου έχει τύχει και μένα να μιλάω με μια και από κοντά να είναι άλλος άνθρωπος.

Πολλοί άνθρωποι δεν το έχουν με κανονική συνομιλία ζωντανά και γι' αυτό παρουσιάζουν ξενέρωτη επικοινωνία ή κάτι άλλο από αυτό που έδειχναν σε εικονική πραγματικότητα. Συνήθως σε ένα chatroom οι άνθρωποι με κοινωνικά συμπλέγματα επιδιώκουν περισσότερη συζήτηση επειδή ζωντανά πέφτουν οι μάσκες. Θέλει προσοχή. Γενικά οι περισσότεροι νέοι έχουν ένα θεματάκι με την άρθρωση σε μια κανονική επικοινωνία, επειδή δεν ξέρουν τον τρόπο, δηλαδή, να μιλήσουν με έναν άνθρωπο.

Μπορεί να μην ήσουν όπως σε περίμενε (χωρίς να είναι δικό σου θέμα αυτό) και να χαλάστηκε ή μπορεί να είναι κάπως ντροπαλή, κλειστή και να θέλει χρόνο, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ισχύει. Πάντως εγώ στη θέση σου θα έκανα άλλη μία προσπάθεια να την προσεγγίσω ε και αν έβλεπα πάλι ότι δε δένουμε θα πήγαινα παρακάτω.

Ναι παίζει αυτό σαν πιο συχνή αιτία: Άνθρωποι να φαντάζονται διάφορα και να έχουν υψηλές προσδοκίες εμφάνισης με αποτέλεσμα να ξενερώνουν άσχημα και άδικα γιατί καλώς ή κακώς δεν υπάρχει η τελειότητα πουθενά. Η ομορφιά είναι υποκειμενική και όταν μιλάς με κάποιον, η εμφάνιση μπαίνει σε δεύτερο επίπεδο. Εκεί παίζει ρόλο η όλη επικοινωνία, πως νιώθεις μαζί του ή μαζί της. Επίσης αν τον άλλο δεν τον ξέρεις κανονικά, γιατί να ξενερώσεις; :) Άρα το πρόβλημα είναι του άλλου που ξενερώνει.

@Σπαρτιάτης :

Σπάνιο μια κοπέλα να πει χύμα ότι δεν της αρέσει ο άλλος (εμφανισιακά). Βλέπετε ακόμη ζούμε με τη νοοτροπία των δίσημων εννοιών. Άλλα λέμε, άλλα εννοούμε. Προσωπικά θα μου άρεσε και θα το εκτιμούσα να μου πει η άλλη χύμα, σε προσωπική επικοινωνία, ότι δεν της αρέσω, δεν με βρίσκει όμορφο, δεν, δεν, ...όλα τα δεν που θέλει. Γιατί να κρυβόμαστε από την ουσία, αφού αυτό θα γίνει στο τέλος; :ermm: Τι νόημα έχει να θέλει ψυχανάλυση να καταλάβεις γιατί σε ξεχέζει ο άλλος αν δεν έχει τα κότσια να στο πει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Μήπως μιλούσατε υπερβολικά στο chat και όταν βγήκατε δεν ξέρατε τι να πείτε;; Τα chat, τα social, τα τηλέφωνα είναι για να κανονίσεις να βγείτε, όχι για να γράφεις/λες την ιστορία της ζωής σου. Η ουσιαστική γνωριμία γίνεται πρόσωπο με πρόσωπο.
Δεν ειναι οτι δεν εχεις τι να πεις οταν βρεθειτε απο κοντα. Οταν εχεις μιλησει ΤΟΣΟ πολυ απο τσατ με εναν ανθρωπο για ενα ταδε χρονικο διαστημα, υποτιθεται τον ξερεις σχετικα καλα. Οποτε οταν βρεθειτε, θα ξερεις τοσα για αυτο το ατομο αλλα επειδη θα ειναι η πρωτη φορα που το συναντας, θα υπαρχει μια αμηχανια στην ατμοσφαιρα. Και τον ξερεις και δεν τον ξερεις τον αλλον. Συνεπως, δεν ειναι οτι δεν εχεις τι να πεις, ειναι οτι δεν ξερεις πως να συμπεριφερθεις.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Πολλοί άνθρωποι δεν το έχουν με κανονική συνομιλία ζωντανά και γι' αυτό παρουσιάζουν ξενέρωτη επικοινωνία ή κάτι άλλο από αυτό που έδειχναν σε εικονική πραγματικότητα. Συνήθως σε ένα chatroom οι άνθρωποι με κοινωνικά συμπλέγματα επιδιώκουν περισσότερη συζήτηση επειδή ζωντανά πέφτουν οι μάσκες. Θέλει προσοχή. Γενικά οι περισσότεροι νέοι έχουν ένα θεματάκι με την άρθρωση σε μια κανονική επικοινωνία, επειδή δεν ξέρουν τον τρόπο, δηλαδή, να μιλήσουν με έναν άνθρωπο.
Θα συμφωνήσω. Η συγκεκριμένη δεν ήταν και τελείως άγνωστη, από κονέ μιλήσαμε. Πάντως η τύπισσα το ποσό cringe ήταν από κοντά δε λέγεται, τα χα δει όλα
 

takeshi_kitano

Νεοφερμένος

Ο takeshi_kitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μήπως μιλούσατε υπερβολικά στο chat και όταν βγήκατε δεν ξέρατε τι να πείτε;; Τα chat, τα social, τα τηλέφωνα είναι για να κανονίσεις να βγείτε, όχι για να γράφεις/λες την ιστορία της ζωής σου. Η ουσιαστική γνωριμία γίνεται πρόσωπο με πρόσωπο.
οχι απλα καναμε λιγο χιουμορ και κανονισαμε απευθειας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι σημαίνει να είσαι ο εαυτός σου; Υπάρχει περίπτωση ο άλλος να μην είναι ο εαυτός του; Αφού είμαι αυτός που είμαι, ο εαυτός μου είμαι, τι είμαι; Ο άλλος; Πάμε καλά;

Η "κόλλατοφιλε" ήταν ο εαυτός της ή απλά ήταν σε φάση; :) Γιατί να μην έχει το πρόβλημα η τύπισσα που απλά δεν ήξερε πώς να φερθεί σε κανονική συνάντηση λες και πήγαινε εκδρομή να παίξει σε τσουλήθρες;
Σου είπε «κόλλα το φιλε»;;;;; Σε έβαλε σε friendzone, τι το ψάχνεις;
μου εκανε κολλα το βαριεστημενα οταν βρεθηκαμε για να χεραιτηθουμε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top